تاریخ انتشار
جمعه ۶ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۲۴
کد مطلب : ۴۴۸۴۵۳
با ارسال متنی مطرح شد

پاسخ مشاور به رئیس سازمان نظام‌مهندسی کهگیلویه و بویراحمد؛ با متروپل به جلو فرار نکن

۲۰
۱
پاسخ مشاور به رئیس سازمان نظام‌مهندسی کهگیلویه و بویراحمد؛ با متروپل به جلو فرار نکن
کبنا ؛رئیس سازمان نظام مهندسی کهگیلویه و بویراحمد در مصاحبه‌ای با رسانه‌ها تاکید داشته که ریزش ساختمان متروپل آبادان به دلیل بی‌توجهی به تذکرات نظام مهندسی استان خوزستان بوده و گفته است؛ «همواره تأکیدمان رعایت مقررات ملی ساختمان و نظارت سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان در وهله اول برای اطمینان از حفظ جان مردم و در وهله بعد حراست از مال آنها است. از طرفی اجرای درست فرامین مهندسی تضمین کننده عدم هدر رفت منابع بیت المال است. آنطور که این سازمان بررسی و همچنین از سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خوزستان جویا شدیم، این ساختمان دارای تأییدیه‌های کافی از سازمان نظام مهندسی نبوده و در گزارشات و مکاتبات متعدد مهندسین مسئول پروژه، خطرات این سازه و لزوم بررسی آن و همچنین اشکال جدی اضافه کردن چندسقف بدون مجوز به عنوان تخلف ساختمانی هشدار داده بودند که متأسفانه این گزارشات توسط شهرداری جدی گرفته نشده است.»
این مسئول در ادامه می‌گوید: «این حادثه تلخ و حوادث مشابه ساختمانی در دل خود یک حقیقت را آشکار می‌کند «عدم پایبندی به مقررات ساخت و ساز و آنچه اصول مهندسی ساختمان معین کرده و در مباحث ۲۲ گانه مقررات ملی ساختمان آمده است، در نهایت هم زیان جانی جبران ناپذیر در پی دارد و هم از دست رفتن مال و دارایی افراد را به همراه خواهد داشت». از طرفی نظام مهندسی وظیفه نظارت و گزارش دهی را داشت که انجام شده و در نهایت این بی توجهی‌ها به گزارشات مهندسان بوده که موجب این اتفاق شده است. باید بدانیم برخورد و اصلاح در حوزه اختیارات نظام مهندسی ساختمان نیست و مرتبط با حوزه اختیارات سایر دستگاه‌ها است.»
 او در ادامه گفت: «در کهگیلویه و بویراحمد هم از این دست سازه‌ها شاهدیم، بناهایی که به دور از توجه به ظوابط نظام مهندسی با همکاری شهرداری‌ها توسط مالکینی که آگاهی از مقررات ساخت و ساز ندارند درحاشیه شهرها و حتی در مرکز شهرها و بعضاً پروژه‌های بلندمرتبه ساخته می‌شوند و در نهایت با یک اتفاق و و یا زلزله و یا هر مورد آسیب رسان دیگر متوجه خسارت‌های جدی می‌شوند.»
 به گزارش کبنا، رحمان‌وفانژاد مشاور معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد به این اظهارات رئیس سازمان نظام مهندسی استان واکنش نشان داد و در مطلبی نوشت:
مدت‌هاست حضور کمرنگ رئیس سازمان نظام مهندسی استان کهگیلویه و بویراحمد در کمیته‌های تخصصی که به ریاست معاون حوزه عمرانی استانداری برگزار می‌گردد، عادی تلقی شده و در حادثه ساختمان مترو پل اهواز ایشان سعی در اعلام برائت بحرانهایی دارد که به گفته خودش در آینده نه چندان دور گریبانگیر شهرهای استان و خصوصاً یاسوج خواهد بود. در سازمانهایی که هیئت مدیره بر اساس رأی اعضاء و بدون دخالت دستگاههای ناظر انتخاب می‌شوند تا مدت‌ها کشمکش‌های درون سیستم مانع انجام وظایف ذاتی در قبال ارباب رجوع می‌گردد و در حادثه آبادان درخواست ایشان از استاندار محترم در خوشبینانه ترین حالت همان کلی واژه فرار رو به جلو تلقی می‌گردد. انتظار بود ایشان بر اساس سلسله مراتب اداری با تقدیم درخواست جلسه به اداره کل راه و شهرسازی جهت برگزاری جلسه هیئت چهار نفره اقدام و در صورت عدم همکاری دبیر هیئت (راه و شهرسازی) نسبت به مکاتبه مستقیم با معاون هماهنگی امور عمرانی، هر گونه مشکلات را مطرح و ضمن اخذ مصوبه جهت اجرایی و مرتفع نمودن مشکلات اقدام نماید اما در فضای رسانه چنین درخواستهایی خارج از اصول اداری قلمداد می‌گردد. لازم است ایشان بر اساس دو رکن آموزش و رعایت مقررات ملی به سوالهای ذکر شده که دغدغه ارباب رجوعهای حوزه عمرانی هم بوده، مستند و مستدل جهت تنویر افکار عمومی جواب دهد.
۱. تعداد جلسات برگزاری شده حوزه آموزش در مباحث مختلف مقررات ملی ساختمان جهت اعضاء محترم نظام مهندسی.
۲. دلایل عدم اجرای موضوعی مهم بنام مجریان ذیصلاح با توجه به تاکید قانون نظام مهندسی، مصوبه هیئت ۴ نفره و نظامات اداری برای جلوگیری از ساخت سازهای غیر اصولی چیست؟
۲. موضوع تعارض منافع در دو بعد قانون بودجه سالهای ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ مبنی بر ممنوعیت حضور همزمان مقامات در پستهای کارشناسی، هیئت مدیره و مدیرعاملی مادتین ۵ و ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری و همچنین دستورالعمل ابلاغی وزارت راه و شهرسازی به آن سازمان را در خصوص قراردادهای منعقده با شاغلین کمیته‌های تخصصی، گروه‌های کنترل، بازرسین و شورای انتظامی تطبیق و نتیجه اعلام گردد.
۳. مستحضرید بخش عظیمی از ساخت و سازهای شهر یاسوج بدلیل تراکم بیش از سقف پروانه مشمول رأی کمیسیون ماده ۱۰۰ می‌گردد و جهت اصلاح نقشه به آن سازمان عودت داده می‌شود که عدم نظارت دقیق و عدم کنترل فنی نقشه‌های اجرایی مخصوصاً محاسبات سازه‌ای در این فرآیند به گواه ارباب رجوعها مشهود و سازمان صرفاً بدنبال اخذ تعرفه بوده که مهمترین مشکلات سازه‌های بحرانی در همین حوزه واقع گردیده و عدم پذیرش مسئولیت با توجه به رسالت سازمان مشهود می‌باشد. آیا در این خصوص مستنداتی جهت کنترل، عودت کلیت طرح و گزارش به منظور جلوگیری از اصلاح پروانه و... وجود دارد؟
۴. در صورتیکه بند ۳ مورد تأیید آن سازمان نمی‌باشد، لیست پروژه‌هایی که نیازمند بازنگری سازه و مقاوم سازی بوده‌اند را با ذکر مشاورین صلاحیت دار اعلام نمایید تا مردم تحت عنوان خریدار از مالکین (خصوصاً انبوه سازان) متوجه تخلفات ساخت آن ملک شوند.
۵. ضعف در کمیته نظارت عالیه نظام مهندسی و نداشتن خروجی مؤثر بر ساخت و سازها یکی دیگر از عواملیست که بدون پشتیبانی مالی سازمان هیچ گونه انگیزه‌ای برای آن مجموعه نظارتی ایجاد نخواهد شد و در مفاهیم بودجه‌ای بابت نظارت می‌بایست درصدی مشخص تخصیص یابد. آیا آن سازمان در انجام این مهم با رعایت سقف بودجه‌ای توانسته پشتیبانی مالی عوامل نظارت را انجام دهد تا بتوانند با آرامش خاطر در کار خود اهتمام ورزند یا فقط بسنده به حقوقهای کمتر از دومیلیون تومان‌نموده تا ضمن رفع تکلیف نظارتی از انجام تکالیف بودجه‌ای امتناع ورزد؟
۶. دلایل عدم تشکیل کمیته‌های تخصصی (همه رشته‌ها) خصوصاً جهت پروژه‌های مشابه متروپل در حوزه عمران (کارگروه محاسبات) چیست؟
۷. آیتمی تحت عنوان ۳٪ مصوبه هیئت چهار نفره بدون ارائه توضیحات در سرفصلهای پرداخت و الزام آور جهت مالک بوده و نیاز هست ضمن تشریح این آیتم نسبت به توضیح فعالیتهای صورت گرفته از بابت وصول مالی این مصوبه به مردم اطلاع رسانی گردد.
۸. موضوع شناسنامه فنی ساختمان مدتهاست از مالکین مبالغی دریافت می‌گردد و نیازمند ارائه گزارش جهت تعداد شناسنامه‌های صادره به مردم استان بوده، کما اینکه مشاهده گردیده روند اعلام قیمت در این خصوص بصورت سلیقه‌ای اعمال و مستندات آن موجود می‌باشد.
در پایان امیدواریم برگزاری جلسات هیئت چهارنفره صرفاً به منظور افزایش تعرفه یا افزایش درآمد نباشد و منتظر ارائه گزارش به رسانه‌های استان و در صورت نیاز، جوابیه مجدد به آمار ارائه شده هستیم.
با احترام
رحمان وفانژاد
مشاور حوزه عمرانی معاونت هماهنگی امور عمرانی
 
نام شما

آدرس ايميل شما

استانداری
Iran, Islamic Republic of
نونه فکر ایکنه .چیزی بلده...
مشاور معاونت عمرانی...
چقدر معاونت عمرانی ما ضعیف است که مشاوش شدی جنابعالی
مهندس احمدی
Iran, Islamic Republic of
اگر استانداری نبود که این توش پست نمی گرفت
مالک ساختمان باهنر ۵
Iran, Islamic Republic of
نظام مهندسی به هر طریقی فقط هدف پول گرفتن دارد و جمع درصدهای سازمان در پروانه اصلاحی اینجانب که صرفا از بابت آیتمهای نظارت باید اخذ گردد، دو برابر واقعیت است و هر زمان هعتراض کردیم گفتند مصوبه داریم ولی پیگیری نمودم و گفتند هیچ مصوبه ی از هییت چهار نفره ندارن ..
عضو سازمان
Iran, Islamic Republic of
تضاد در نحوه اجرای سازه ها و عدم توجه به مقوله آموزش سالهاست مجموعه نظام مهندسی را در خصوص خواسته های مالکین شرمنده نموده و منتخبین ما فقط دنبال حفظ صندلی هستند و بس
علی
Iran, Islamic Republic of
درود بر مشاور کاردان و متعهد معاونت عمرانی استانداری ک.ب
وحید
Iran, Islamic Republic of
اقای ریس سازمان مهندسی شما اول جلساتتون رو مرتب برید نیاز نیست جویای ساختمان متروپل بشید
سعید
Iran, Islamic Republic of
سازمان نظام مهندسی بجای این فرافکنیها وحرف زدن پشت تریبون عملا کار انجام بدین اینکه ساختمون متروپل چه بود و چه شد دردی رو دوا نمیکنه شما وظایف قانونی خودتون رو ب نحو احسنت انجام بده که سانحه ی دلخراشی شبیه متروپل در حوزه ی جغرافیایی تون رخ نده
ساغر
Romania
مهندس وفانژاد همیشه علمی و با مدرک و سند صحبت میکنند و محاله بی دلیل سخنی به زیبا بیارن
Iran, Islamic Republic of
این صحبت آقای وفا نژاد قطعا مغرضانه است ،برادر برو به کارهات برس
Iran, Islamic Republic of
یک سوزن به خود و دو جوال دوز به دیگران ،جناب مهندس وفانژاد چه در دوران مشاور فرماندار و چه در دوران ریاست سازمان همیاری هیچ اعتقادی به سازمان نظام مهندسی و به طور کلی قانون نظام مهندسی، ظوابط و مقررات ملی ساختمان و ظوابط شهرسازی نداشته و صدور پروانه های ساخت در دوره ی مدیریت همیاری خود گواهی بر این ادعا خواهد بود .صدور پروانه های ساخت خارج از محدوده قانونی و حریم شهر ها و روستاها به استناد تبصره ها و بندهای قانونی ماده 99 قانون شهرداری در استان به سازمان همیاری محلول شده که در این راستا جا دارد که سازمان های بازرسی ورود نمایند.
مهندس مهدی
Iran, Islamic Republic of
آقای وفا نژاد عمرا نمی‌توانند بعنوان مشاور در یک مدرسه ابتدایی انجام وظیفه بکنند ، چه برسه به مشاور حوزه عمرانی معاونت هماهنگی امور عمرانی
عضو اسبق هیئت رئیسه
Iran, Islamic Republic of
اینا همش در تعهد دکتر جهانبازی نبود ایشونم سیتمی رو دست گرفت که آوار مشکلاته ام صحبتهای مشاور حاجی زاده هم درسته
محمدولایی
Romania
واقعا آنقدر نظام مهندسی هزینه های گزاف از مردم اخذ میکند :::بخاطر یه مهر وجوهر ::: در نظارت که تشریف نخواهند آورد :::::بعضی ساخت که تمام شد قدم رنجه میکنند :::: بجای تشویق وتخفیف به ساختن خانه ((((شهرداری و مهندسان ))))«««««داغ هفت سر میکنند »»»»» فریاد رسانه ها همیشه ندای مردمه :!!!!! برای عمل مسعولان به خواست مردم عمل کنید
Iran, Islamic Republic of
به هوش وبگوش باشید ،اینده ساختمانسازی واثار آن در یاسوج وساخت وسازهای بی ضابطه وبدون نظارت
از یاسوج
Iran, Islamic Republic of
مشاور استاندار خودش پیمانکار است / اول کارهای شرکت خودش را سرو سامان بدهد خوب است
مهندس جعفری
Iran, Islamic Republic of
کاملا درست و بجا فرمودین
رضا
Iran, Islamic Republic of
خداوکیلی اگر فامیلت هست بگو آدم حسابی اول بیا بدهکاری رو بده.تو این اوضاع اقتصادی مردم خرج دارن
Sg
Iran, Islamic Republic of
خودتم نفهمیدی چی گفتی
از پروانه های غیر قانونی صادره توسط شما در دوره حضور در فرمانداری همه چی مشخصه
عضو
Romania
کاش وقتی مسولیت میگیریم حداقل شان اون مسولیت را حفظ کنیم آقای مشاور احترام به قانون هر مجموعه ای که وارد میشوید نشان از شخصیت شما دارد نگاه از بالا به پایین دور از شخصیت و جایگاه مشاور استاندار است
Hibat
Iran, Islamic Republic of
من متاسم برا کسی که بی وفای تمام و بر خلاف نامش که وفا ست رو بعنوان مشاور انتخاب کرد تو حوزه کاری قبلی خود چه گلی بر سر شهر زد که الان این سمت را بهش دادن واقعا جای بسی تاسف دارد با این انتخابی که
کارنامه‌سازی میلیاردی زاکانی

کارنامه‌سازی میلیاردی زاکانی

اولین خروش رسانه‌ای شهرداری علی‌رضا زاکانی پر کردن بیلبوردهای تبلیغاتی شهر تهران با گزارش ...
وزش باد خیلی شدید در تهران/خیزش گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا

وزش باد خیلی شدید در تهران/خیزش گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان‌ تهران، وضعیت جوی استان تهران آسمانی صاف تا قسمتی ...
شوک روسی به فولاد ایران

شوک روسی به فولاد ایران

روسیه پس از نفت، بازار فولاد را هم از چنگ ایران درآورد. با تهاجم روسیه به اوکراین، آمریکا ...