تاریخ انتشار
سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۳۷
کد مطلب : ۴۳۷۴۵۳
گزارش دردناک و فاجعه آمیز کرونایی؛

نفس نمانده ديگر...

۱
۱
نفس نمانده ديگر...
کبنا ؛کرونا برای مــردم بدبختی و فقر و برای برخی ثروت به ارمغــان آورد. طی چند وقت گذشته افزایش قیمت تخت‌های بیمارستانی و هزینه کمرشکن درمان کرونا در کشور، باعث شده بسیاری فرش زیر پایشان را بفروشند تا شاید عزیزانشــان را از دست ندهند. طبق گزارش‌های قبل، هزینه بستری در بیمارستان‌های غیردولتی و تخت‌های آی سی یو به شبی 16 میلیون تومان رسیده بود. مبلغ پیش‌پرداخت بیمارستان خصوصی برای بیماران کرونایی 20میلیون تومان است، بیمارستانی هم 30میلیون تومان می‌گیرد و مبلغ ورودیه باقی بیمارستان‌های خصوصی که بیماران کرونایی را پذیرش می‌کنند هم بین 30تا 50میلیون تومان است. وضعیت در بیمارستان‌های دولتی اما به‌گونه دیگری است. اواخر اسفند سال گذشته معاون درمان وزیر بهداشت اعلام کرد که 90درصد هزینه‌های بستری بیمــاران از ســوی بیمـــه پرداخت می‌شود و رقم پرداختی بدون ‌آی‌سی‌یو حدود 150هزار تومان است. او گفته بود که تمام داروها و آزمایش‌های تشخیصـــی کرونا در بیمارستان‌های دولتی رایگان اســـت و فقط ۱۰ درصد هزینه خدمات هتلینگ بیمارستانی (تخت روز) بر عهده بیمار است. اما گزارش اخیر تجارت نیوز، نشان از یک فاجعه و کلاهبرداری در روزهایی دارد که تقریبا همه بیمارستان‌های کشور، امکان بستری یک بیمار جدید را ندارند و رکورد ابتلا و بستری در کشور شکسته شد. طبق این گزارش، شرایط بحرانی کرونا در کشور برای برخی سودهای چند صد میلیونی دارد. در این میان برخی از این بیمارستان‌ها و شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات درمانی پیشنهاد بهتری برای بیماران دارند؛ بیمارستان در منزل آن هم شبی ۵ میلیون تومان. این یک بازی دو سر برد است. هم برای بیمار که هزینه کمتری می‌دهد و هم برای بیمارستان‌هایی که تخت خالی ندارند اما حالا می‌توانند خدماتشان را به خانه بیماران ببرند. البته نه برای همه. تنها برای آنهایی که می‌توانند برای درمان کرونا ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان هزینه کنند.
 هزینه ۱۰۰ میلیونی بستری!
در بیمارستان‌های دولتــی جـــای سوزن انداختــن نیست. امــا در بیمــارستان‌های خصوصی می‌شود به سختی تخت خالی پیدا کرد. البته با ۳ برابــر قیمت مصوب! محمد می‌گوید: «برای بستری بیمار کرونایی در بخش آی‌سی‌یو گفتند ۱۰۰ میلیون تومان باید پرداخت کنید. ما فقط می‌خواهیم بیمارمان زنده بماند. پس پول را سریع پرداخت کردیم.» پذیرش یکی از بیمارستان‌های خصوصی می‌گوید: «هزینه هر شب بستری در بخش ICU هشت میلیون تومان است. این در حالی است که براساس تعرفه‌های درمانی امسال، هزینه هر شب بستری در بخش ICU بیمارستان خصوصی، حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است! اما حالا قیمت‌ها ۳برابر شده است.» اما ظرفیت تخت‌های بیمارستان خصوصی هم پر می‌شود. اینجاست که بیمارستان‌های خصوصی پیشنهاد دیگری برای بیماران دارند؛ «می‌توانید بیمار کرونایی خود را در خانه نگه دارید.» بستری در خانه با همان شرایط بیمارستان شبی ۵ میلیون. ۱۰روز بستری در خانه حدود ۵۰ میلیون تومان می‌شود. شلوغی بیمارستان‌ها و نبود تخت خالی تنها یک راه پیش پای برخی بیماران می‌گذارد؛ تماس با برخی شرکت‌ها که آگهی مراقبت ویژه از بیماران کرونایی در خانه داده‌اند. چون زمان انتظار برای پذیرش در بیمارستان مشخص نیست. شاید یک روز، شاید هم چند روز. در این مدت اما ممکن است پیشرفت بیماری، ریه را درگیر کند.
 ویزیت ۳.۵ میلیونی پزشک متخصص
این شرکت‌ها مدعی‌اند که بیمارستان را به خانه می‌آورند با همه امکانات و تجهیزات. مسئول یکی از این شرکت‌ها به تجارت‌نیوز می‌گوید: «هرچه در بیمارستان هست، ما در خانه برایتان فراهم می‌کنیم. »چند پزشک لازم است که بیمار را ویزیت کنند. هزینه یکبــار ویزیت پزشک متخصص عفــونــی ۲ میلیون تومان است. ویزیت متخصص قلب ۳.۵ میلیون تومان و پزشک بیهوشی هم ۱.۵ تا دو میلیون تومان است.» این یعنی ویزیت سه پزشک متخصص در منزل برای بیمار حدود ۷ میلیون تومان هزینه دارد. این در حالی است که براساس تعرفه‌های ابلاغی سال ۱۴۰۰ هزینه ویزیت یک متخصص یا فوق تخصص از ۸۵ هزار تومان تا ۱۰۰ هزار تومان است. البته در مطب. اما برخی از اپلیکیشن‌های سلامت هم گزینه ویزیت در منزل را دارند و هزینه ویزیت پزشک متخصص ۶۰۰ هزار تومان است!

روز‌های سیاه
وضعیت بیمارستان‌ها به حدی اسفناک است که دیگر نه جایی برای بستری بیماران باقی مانده است و نه نفسی برای ما. راهرو‌ها و نمازخانه‌ها هم حتی به محلی برای پذیرش بیماران تبدیل شده است. امروز راهرو‌ها هم دیگر ظرفیت پذیرش بیماران را ندارد. نفس کادر درمان بریده است. عده‌ای خودشان بارها به بیماری دچار شده‌اند و عده‌ای عزیزانشان را از دست داده اند. دیدن مرگ روزانه چندین هموطن به قدری وحشتناک است که هرکسی در این جایگاه نمی‌تواند دوام بیاورد ".این‌ها بخشی از سخنان پرستار یکی از بیمارستان‌های کشور است.این اظهارات در صورتی است که طبق اعلام برخی از مسئولین هنوز ما به قله پیک پنجم کرونا نرسیده‌ایم و روز گذشته ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور گفت: طبق پیش‌بینی‌ دانشگاه واشنگتن آمار مرگ‌ومیر روزانه در ایران بر اثر کرونا تا یک ماه‌ونیم آینده ممکن است به ۶۰۰ نفر برسد.به نظر میرسد حدود 14 روز تا قله پیک پنجم کرونا زمان باقی است.زمان باقی مانده تا رسیدن به پیک پنجم کرونا از چنان اهمیتی برخوردار است که می‌تواند مسبب فاجعه‌ای بزرگ باشد یا روند کنترل این بیماری را تسریع سازد. برخی از متخصصان اعلام کرده‌اند در صورت تعطیل نشدن شهرها فاجعه حتمی در راه خواهد بود و کرونا با شیب تند درحال جولان در کشور است.
‏- در صورت تعطیل نشدن شهرها، وقوع فاجعه‌ حتمی است
رئیس دانشگاه علوم پزشکی آبادان با اشاره به شناسایی حدود ۴۰۰ مورد ابتلای جدید در جنوب غرب خوزستان در شبانه‌روز گذشته گفت: در صورت عدم رعایت دستورالعمل‌ها و تعطیل نشدن کامل شهرها، وقوع فاجعه‌ بزرگ در منطقه حتمی است.دکتر شکراله سلمان‌زاده در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اگر مردم دستورالعمل‌ها را رعایت نکنند و تعطیلی کامل شهرها و منع تردد اعمال نشود، وقوع فاجعه‌ بزرگ در منطقه حتمی است. مردم برای پیشگیری از فاجعه بزرگ، در کنار بهداشت و درمان باشند.به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه افزایش آمار مبتلایان و بستری در جنوب غرب خوزستان فاجعه‌بار است، افزود: در ۲۴ ساعت گذشته ۳۹۱ مورد جدید مثبت داشته‌ایم که ۲۲۷ نفر مربوط به آبادان، ۱۱۱ نفر مربوط به خرمشهر و ۵۳ مورد نیز مربوط به شادگان بوده است. ۳۶۵ نفر از موارد جدید مثبت، به صورت سرپایی در حال درمان هستند.تعداد کل موارد مراجعه سرپایی در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی آبادان از ابتدای اپیدمی تاکنون ۲۱۹ هزار و ۵۳۲ مورد بوده که ۱۳ هزار و ۷۳۷ مورد از این تعداد، بستری شدند و ۱۱۱ هزار و ۴۸ نفر نیز پس از دریافت خدمات و بهبودی از بیمارستان‌ها مرخص شده‌اند.
‏- خطر مرگ؛ شیب تند کرونا در مشهد
درست است که کادر درمان قسم پزشکی خورده‌اند اما مدام با بیماران و افزایش پیک‌های کرونایی در ایران مواجه هستند. رعایت پروتکل‌ها در مشهد به ۳۵ درصد کاهش پیدا کرده و واکسیناسیون نیز ۲۷ درصد پایین‌تر از میانگین کشوری است.تعداد بیماران بستری، فوتی‌های کرونا و مراجعه‌کنندگان به مراکز بهداشت با تست مثبت در چند روز اخیر در مشهد نسبت به چهار پیک گذشته بی‌سابقه بوده و به گفته مسئولان شهری و دانشگاه علوم پزشکی؛ در حال حاضر بیماران کرونایی تختی برای بستری ندارند و بیمارستان‌های مشهد به شدت با کمبود امکانات درمانی رو به رو هستند. همچنین سازمان نظام پزشکی مشهد با انتشار بیانیه‌ای وقوع یک شرایط وحشتناک کرونایی در مشهد را هشدار داده و خواهان تعطیلی سراسری شهر مشهد شده است.تعطیلات اخیر نیز در مشهد فاجعه آفریده است. بیش از یک سوم بستری‌های کرونایی در مشهد را مسافران و افراد غیربومی تشکیل داده‌اند. گفته می‌شود در ورود خودروها به مشهد سخت‌گیرانه‌تر عمل می‌شود اما با وجود عدم ممانعت در سفرهای ریلی، هوایی و زمینی تفاوت به خصوصی در کاهش حجم ورود مسافر در مشهد نشده است. منظور از قرنطینه، رعایت پروتکل‌ها و ممانعت از سفر هموطنان است اما بی‌توجهی مردم در مقوله سفر و عدم رعایت پروتکل‌ها شرایط را بحرانی کرده است.در پیک‌های اول و دوم هموطنان توجه بیشتری به کرونا و شیوع آن داشتند. شهروندان خود را ملزم به استفاده از ماسک در مترو و اتوبوس می‌دانستند. هموطنان مصوبات ستاد کرونا را یک قانون تلقی کرده و سرپیچی از آن را بی‌قانونی می‌دانستند. طرح ممنوعیت ورود خودروهای غیربومی به شهرهای ممنوع، بیشتر مورد توجه قرار می‌گرفت، اما در حال حاضر چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد.
جانشین رئیس پلیس‌راه خراسان رضوی چندی پیش به ایسنا گفت که سفرها به خراسان رضوی نسبت به تیر سال گذشته ۲۱ درصد و نسبت به خرداد ماه ۷ درصد افزایش داشته است. مردم بدون توجه به مصوبات، دستورات و جریمه‌های تعیین شده برای ورود به شهرهایی با وضعیت نارنجی و قرمز که سفر به آنان ممنوع است، اقدام می‌کنند. ستاد کرونا برای ورود خودروهای غیربومی به شهرهای نارنجی و قرمز به ترتیب ۵۰۰ هزار و یک میلیون تومان جریمه در نظر گرفته اما گویا جریمه‌های اعمال شده بازدارنده نیست و مردم بدون توجه به مصوبات ستاد کرونا به راحتی به اقصی نقاط ایران به خصوص مشهد سفر می‌کنند.بیش از ۷۰۰۰ خودروی غیربومی در ورودی‌های شهرهای ممنوع خراسان رضوی در تیر ماه جریمه شده‌اند؛ در حالی‌که با وجود خیل عظیم ورود مسافران به مشهد در تعطیلات اخیر باید اعداد و ارقام خودروهای متخلف بیش از این میزان اعلام می‌شد. پیش از تعطیلات اعیاد قربان و غدیر اعلام شد که مسیرهای ورودی به مشهد به شدت کنترل می‌شود و از ورود مسافران جلوگیری خواهد شد، اما مردم به سفر رفتند، گویی که هیچ نظارت و کنترلی برای آنان وجود ندارد. فارغ از اینکه قوانین محدودیت سفرهای بین شهری درست و یا موثر است، اما مردم به بی‌قانونی عادت کرده اند. در واقع مردم اینگونه برداشت می‌کنند که ما قوانینی وضع می‌کنیم اما شما آن را انجام ندهید!ورود هر مسافر به مشهد به هر طریقی چه به وسیله خودروی شخصی و چه توسط ناوگان حمل‌ونقل عمومی اعم از ریلی، زمینی و هوایی تنها و تنها به گسترش بیماری کمک کرده و خواهد کرد. بررسی آمار بستری‌های کرونا در مشهد نشان می‌دهد که ۳۰ درصد افراد بستری شده در بیمارستان‌های مشهد مسافر و غیربومی هستند.با توجه به اعمال محدودیت‌های سفر در نوروز ۱۴۰۰ در شهرهای قرمز و نارنجی، صدای فعالان حوزه گردشگری درآمده بود، البته نمی‌توان منکر ضرر و زیان گسترده صنعت گردشگری در کشور و به خصوص شهر مشهد شد. فعالان این حوزه معتقدند که مقوله انجام سفر و اقامت‌ها با رعایت تمام پروتکل‌ها انجام می‌شود و به جای اعمال محدودیت در سفرها، مسئولین اگر در سایر ابعاد کنترل و نظارت بیشتری به عمل می‌آوردند پس از نوروز وارد پیک چهارم و پس از انتخابات وارد پیک پنجم نمی‌شدیم.مردم مشهد نیز از عدم رعایت دقیق پروتکل‌های ابلاغی از سوی ستاد کرونا و ورود حجم زیادی از مسافران به مشهد گلایه دارند. اکثر شهروندان مشهدی معتقدند که اگر دستورات ستاد کرونا برای مسافران بازدارنده نیست از هموطنان توقع می‌رود که از سفرهای غیرضروری خود به مشهد بکاهند و زیارت بارگاه رضوی و سیاحت در مشهد را به زمانی که واکسیناسیون عمومی به طور کامل انجام شد، موکول کنند.
رئیس بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان امام رضا(ع) مشهد نیز در خصوص درخواست تعطیلی مشهد و بارگاه حریم رضوی جهت جلوگیری از ورود مسافر به ایسنا گفت که پزشکان و متخصصان از مسئولان استانی درخواست تعطیلی شهر و حرم رضوی را داشته‌اند اما مسئولیت‌پذیری، حلقه مفقوده این حوزه است. تقاضا دارم به اورژانس تنفسی بیمارستان امام رضا(ع) سری زده و ضجه زدن همراهان بیماران را تماشا کنید. تعطیلی حرم رضوی در پیک‌های مختلف کرونا تقاضای پزشکان و متخصصین مشهد بوده اما تعطیلی مشهد و یا حرم رضوی بسیار سخت است و ستاد ملی کرونا هم نمی‌تواند در این خصوص اعمال نظر کند.با تمام این اوصاف، مشهد همانند سایر شهرهای قرمز کرونایی وضعیت آشفته‌ای دارد اما تنها نکته‌ای که مشهد را نسبت به سایر تقاط ایران متمایز کرده ورود مسافر به این شهر در فصل تابستان است. علاوه بر ایام نوروز، شهادت و ولادت امام رضا (ع)، بازه زمانی فصل تابستان یکی از پیک‌های ورود مسافر به مشهد محسوب می‌شود. تابستان ۹۹ هموطنان به دلیل ترس از کرونا پروتکل‌ها را تا حدودی رعایت کرده و سفرهای خود به مشهد و حرم رضوی را به زمان دیگری موکول کردند اما با گذر زمان و عادی‌انگاری کرونا توسط مردم، در تابستان جاری شاهد بی‌توجهی مردم به شرایط کرونایی موجود هستیم.اگر مسئولان کشوری و استانی به هر دلیلی نمی‌توانند شهر مشهد را با محدودیت‌های بیشتری مواجه کنند، حداقل انتظار می‌رود هموطنان از سفر به مشهد خودداری کنند. با توجه به بیانیه سازمان نظام پزشکی در حال حاضر بیماران کرونایی در مشهد تختی برای بستری ندارند و بیمارستان‌ها به شدت با کمبود امکانات درمانی رو به رو هستند.
نام شما

آدرس ايميل شما

sms
Iran, Islamic Republic of
من امروز بیمارستان جلیل به صورت بستری موقت رمدیسیور تزریق کردم با بیمه تکمیلی اتیه سازان فرهنگیان هزینش ۱۳۰۰ تومن شد.
بازار داغ گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه

بازار داغ گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه

به زودی دولت سیدابراهیم رییسی کلید پاستور را از حسن روحانی تحویل می‌گیرد و چندی بعد هم ...
سرنوشت نهاد اجماع‌ساز چه می‌شود؟

سرنوشت نهاد اجماع‌ساز چه می‌شود؟

تکلیف نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان که برای انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 تشکیل شده بود، وضعیتی ...
نگران تکرار تجربه ترامپ؛ تضمین می‌خواهد

نگران تکرار تجربه ترامپ؛ تضمین می‌خواهد

گزاره‌هایی که نشان می‌دهد در بازگشت به برجام سیاسی‌کاری صورت می‌گیرد و راستِ سیاسی عزمش ...