تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۱ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۹:۱۶
کد مطلب : ۴۶۶۸۸۱
کهگیلویه و بویراحمد در آرزوی سینما؛

کهگیلویه و بویراحمد سه سینما دارد که تعطیل‌اند / یک کارگردان: روال طبیعی سینماداری در استان کهگیلیوه و بویراحمد نابود شده / ۱۰۰ شغل مرتبط از دست رفته است / یاسوج خیابان سینما دارد، سینما ندارد / ساختمان سینمای گچساران واگذار شده

۰
کهگیلویه و بویراحمد سه سینما دارد که تعطیل‌اند / یک کارگردان: روال طبیعی سینماداری در استان کهگیلیوه و بویراحمد نابود شده / ۱۰۰ شغل مرتبط از دست رفته است / یاسوج خیابان سینما دارد، سینما ندارد / ساختمان سینمای گچساران واگذار شده
کبنا ؛استان کهگیلویه و بویراحمد سالیان گذشته ۳ سینمای فعال داشت که محل حضور و استقبال علاقمندان به هنر هفتم بود و با اکران فیلم‌های روز سینمای ایران همواره صف‌های طویلی برای خرید بلیط و دیدن فیلم در مقابل این سینما‌ها تشکیل می‌شد، اما در حال حاضر هر سه سینما به دلایل مختلف تعطیل شده‌اند و مردم این استان در حسرت سینما هستند.
روز ۲۱ شهریور ماه هر سال در تقویم جمهوری اسلامی به نام روز سینما نام‌گذاری شده این در حالی است که در استان کهگیلویه و بویراحمد تنها یک خیابان به نام سینما، وجود دارد اما سینما ندارد. درست است که امروزه فضای مجازی وجود دارد اما سینما جایگاه خودش را از دست نداده و اگر استاندارد و متناسب باشد به محلی برای آرامش خانواده‌ها و جوانان تبدیل می‌شود.
می‌توان با ایجاد فضا‌های لازم فرهنگی، تفریحی و نشاط‌آور، اوقات فراغت خانواده‌ها و جوانان و نوجوانان را پُر کرد، یکی از این فضا‌ها سینماست، اما نداشتن سینما محصولی جز افسردگی، سردرگمی و افزایش آسیب‌های اجتماعی برای مردم، جوانان و نوجانان ندارد. داشتن سینما در استان کهگیلویه و بویراحمد بخصوص شهر یاسوج نیاز به همت بلند و کار شبانه روزی دارد.
ایسنا در ادامه این گزارش نوشت: سینما باید استاندارد و دارای فضای مناسب باشد اما در شهر یاسوج مرکز استان سالن چندمنظوره اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فیلم اکران می‌شود و می‌گویند سینما داریم. چون این سالن در فضای اداری است کسی استقبال نمی‌کند، در دهدشت و گچساران سینما تعطیل است و در سایر شهرستان‌ها نیز چیزی بعنوان سینما وجود ندارد و در واقع حدود ۱۸ سال است که مردم استان با سینما قهر کرده‌اند.
کهگیلویه و بویراحمد سه سینما دارد که تعطیل‌اند / یک کارگردان: روال طبیعی سینماداری در استان کهگیلیوه و بویراحمد نابود شده / ۱۰۰ شغل مرتبط از دست رفته است / یاسوج خیابان سینما دارد، سینما ندارد / ساختمان سینمای گچساران واگذار شده
«رضا دانش پژوه»، یک کارگردان و فیلم ساز کهگیلویه و بویراحمدی در این خصوص، گفت: اینکه سینما کارکردش را در این استان از دست داده یک موضوع تازه نیست بلکه روال طبیعی سینماداری هم در استان نابود شده و به تبع آن نزدیک به ۱۰۰ شغل مرتبط که نان بر سر سفره ۱۰۰ خانوار بیاورد و اقتصاد این خانواده‌ها را تأمین کند، از دست رفته است.
وی افزود: در استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل موازی کاری‌ها تقریباً اکثر بودجه‌های فرهنگی استان حیف و میل و صرف کار‌های بدون چشم انداز می‌شود. دوستان ما در حوزه فیلم‌سازی به تلاش و جدیت شخصی خودشان فعالیت می‌کنند و تمامی بخشنامه‌های پیرامون این حوزه بلاتکلیف مانده‌اند.
«اردشیر کیانی»، یکی از تحصیلکردگان حوزه سینما در استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه برخی‌ها در کمین هستند تا سینما‌ها تعطیل می‌شوند زمین آن‌ها را خریداری و تبدیل به پاساژ تجاری کنند، گفت: نه تنها در یاسوج بلکه در استان کهگیلویه و بویراحمد سینما نیست، سینمای گچساران از سال ۷۴ تاکنون تعطیل و ساختمان این سینما واگذار شده، سینمای یاسوج هم تخریب شد که سینمای جدید ساخته شود اما سینمایی ساخته نشده و این شهر هم اکنون خیابان سینما دارد اما سینما ندارد و سینمای شهر دهدشت هم عملاً تعطیل است.
وی افزود: ۱۰ تا ۱۵ نفر تحصیلکرده سینما در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارند که به استثنای اینجانب که سینما داری نه، بلکه سالن داری می‌کنم، مابقی در حوزه سینما کار نمی‌کنند و بازار کاری در این زمینه در سطح استان ندارند. اگر مسئولان استان به توسعه فرهنگ و هنر اعتقاد دارند سینما را در این استان دریابند.
کیانی که متولی سالن آمفی تئاتر اداره کل ارشاد به عنوان سینما هنر است، با اشاره به نقش تأثیر‌گذار سینما بر تربیت فرزندان اظهارکرد: سه چهار نسل فرزندان این استان بدلیل نبود سینما نابود شدند، وقتی فیلم کودک در همین سینما هنر که اداری هست اکران می‌کنیم استقبال خوبی می‌شود، در آستانه روز سینما، چهار روز است که فیلم‌های ما کنسل می‌شوند و حتی یک نفر هم متقاضی ندارد چون این سینما در فضای اداری است.
این تحصیل‌کرده حوزه سینما در استان کهگیلویه و بویراحمد تأکید کرد: تبدیل سالن آمفی تئاتر به سینما در فضای اداری مشکلاتی را در پی دارد، مردم و علاقمندان به سینما استقبال نمی‌کنند و این سالن حتی سیستم سرمایشی و گرمایشی مناسب هم ندارد.
کهگیلویه و بویراحمد سه سینما دارد که تعطیل‌اند / یک کارگردان: روال طبیعی سینماداری در استان کهگیلیوه و بویراحمد نابود شده / ۱۰۰ شغل مرتبط از دست رفته است / یاسوج خیابان سینما دارد، سینما ندارد / ساختمان سینمای گچساران واگذار شده

کیانی ادامه داد: به مسئولان استانی و کشوری اعلام کردم می‌توانم ظرف یک تا دو سال یک پردیس سینمایی استاندارد و در شأن در یاسوج بسازم و تحویل دهم، مسئولان تنها زمین مناسب در اختیارم بگذارند و حتی پول زمین را هم می‌دهم اما تاکنون مسئولان حاضر به همکاری با اینجانب نشدند. مسئولان دستگاه‌های استان توجهی به سینما در استان ندارند.
«قادر‌زاده باقری»، یک روانشناس و استادیار دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در رابطه با نقش و تأثیرات سینما در جامعه گفت: سینما ابزاری در جهت دانش افزایی و توانمندی است، با تعامل و ارتباطی که با سینما وجود دارد، دانش پیر، جوان و نوجوان زیاد شده و در زمینه چگونه زندگی کردن توانمند می‌شوند که در نهایت منجر به توانمندی خانواده و جامعه و به‌زیستی می‌شود.
وی افزود: فیلم‌های تربیتی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و... سینما که با نیاز‌های جوانان، نوجوانان، خانواده، مردم و جامعه همخوانی داشته باشند، می‌تواند نقش بسزایی در زندگی ما داشته باشد.
زاده باقری اظهار کرد: هم اکنون شاید نوجوانان و جوانان ما به دیدن فیلم‌های بزن بزن و هیجانی علاقه داشته باشند، اما ما می‌توانیم از اینجا شروع کنیم و این قشر را به سمت اصلاح رفتار سوق دهیم. سینما این قدر تأثیرگذار است که یک بار در زمان نوجوانی به همراه دوستان به سینما رفتیم، وقتی فیلم پایان یافت دوست ما نشست و گریه کرد و بواسطه فیلم متأثر شد.
این استاد دانشگاه با اشاره به آرام کردن هیجان جوانان و نوجوانان تأکید کرد: در صورتی که زمینه فعالیت‌های تفریحی، ورزشی و فرهنگی از جمله سینما فراهم شود این هیجانات تخلیه شده و در نهایت در جهت اصلاح رفتار مؤثر خواهد بود و علاوه بر تخلیه و هیجان آن‌ها، بر دانش و توانمندی‌های آن‌ها افزوده می‌شود.
«شریف اسلامی»، رئیس حوزه هنری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: حوزه هنری برای احداث، بازسازی و سینماداری آمادگی دارد و در صورتی که مسئولان کمک و حمایت کنند و بستر لازم را فراهم نمایند می‌توانیم پردیس سینمایی در یاسوج مرکز استان که همچنان فاقد سینماست را بسازیم.
وی افزود: دغدغه‌ای در رابطه با سینما برای مسئولان بخصوص مسئولان شهری وجود ندارد، البته پیگیری‌ها و اقداماتی انجام داده‌ایم اما هیچ همکاری از سوی مسئولان شهری ندیده‌ایم.
«محمد سلیمی‌راد»، معاون هنری و سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه دو سینما در شهر‌های سی سخت و لیکک آماده افتتاح هستند، گفت: سینما دهناد دهدشت نیز مشکلاتی داشت که در حال فعال شدن است و مهرماه فعالیت خود را شروع می‌کند، در شهر یاسوج هم سینما هنر که در سالن آمفی تئاتر اداره کل راه‌اندازی شده که مشغول فعالیت است و در گچساران دو سینما وجود داشت که هم اکنون هر دو سینما تعطیل هستند و نیاز به بازسازی و به‌روز‌رسانی امکانات دارند.

وی افزود: شرایط سینما در سراسر کشور به همین شکل است و ما سعی داریم که فضا‌هایی در خور شأن مردم استان به عنوان سینما ایجاد کنیم.
سلیمی راد اظهار کرد: باید در یاسوج، مرکز استان بیش از یک سینما داشته باشیم یا ساخت سینمای قبلی این شهر که هم اکنون ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، تسریع یابد تا اینکه تا پایان امسال افتتاح و به بهره‌برداری برسد.
معاون هنری و سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: آمادگی داریم تا در صورت همکاری فرمانداران برای فراهم کردن یک سالن، در سایر شهرستان‌های استان این سالن‌ها را بعنوان سینمایی ۱۰۰ نفره تجهیز کنیم.
سلیمی راد تأکید کرد: سینمای گچساران اولین سینمای استان کهگیلویه و بویراحمد بود که هم اکنون این شهر سینما ندارد.
وی بیان کرد: به مناسبت روز سینما، برنامه جشن تجلیل از فعالان عرصه سینما در استان کهگیلویه و بویراحمد با حضور معاون وزیر ارشاد روز چهارشنبه دهم مهرماه برگزار خواهد شد.
نام شما

آدرس ايميل شما

شفافیت ناکام

شفافیت ناکام

طرح شفافیت، از‌جمله طرح‌های بازمانده از مجلس دهم است که قصه پرغصه‌ای دارد. برای بررسی ...
۵ سرگیجه بزرگ بایدن تا قبل از انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا

۵ سرگیجه بزرگ بایدن تا قبل از انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا

اگر در روز‌ها و ماه‌های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ آمریکا، تغییری جدی در ...
قطع همکاری سیاسی نبوده، اخلاقی بوده‌است

قطع همکاری سیاسی نبوده، اخلاقی بوده‌است

رئیس دانشگاه تهران گفت: من کاملاً مطلع هستم که از ادامه همکاری برخی از این افراد به علت ...
1