تاریخ انتشار
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۲۰:۰۵
کد مطلب : ۴۷۰۰۶۱
رئیسی در مجلس شورای اسلامی:

دولت و همه دستگاه‌ها موفق شدند گام دیگری در جهت رشد اقتصادی و نزدیک‌شدن کشور به قله بردارند / بانک‌ها یکی پس از دیگری در حال تعیین تکلیف شدن هستند

۰
دولت و همه دستگاه‌ها موفق شدند گام دیگری در جهت رشد اقتصادی و نزدیک‌شدن کشور به قله بردارند / بانک‌ها یکی پس از دیگری در حال تعیین تکلیف شدن هستند
کبنا ؛رئیس‌جمهور گفت: در بودجه ۱۴۰۳ تلاش شده واقعیت‌ها در رابطه با هزینه‌ها و درآمدها دیده شود.
به گزارش کبنا، سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ضمن حضور در مجلس شورای اسلامی و با ارائه لایحه بودجه ۱۴۰۳ در سخنانی اظهار کرد: امروز برای من توفیقی است که بودجه ۱۴۰۳ را رسماً به مجلس شورای اسلامی تقدیم کنم؛ خداوند به ما توفیق داد که با بودجه سال ۱۴۰۲ دولت که با همکاری همه بخش‌ها به ویژه مجلس شورای اسلامی شکل گرفت، تلاش شد تا با ارتقای قانون، به رشد اقتصادی، رشد تولید و مهار تورم بیانجامد.
وی‌افزود: ملت بزرگ ایران، بسیاری از توطئه‌ها و فتنه‌های دشمنان را ناکام گذاشت؛ ضمن آنکه دولت و همه دستگاه‌ها موفق شدند گام دیگری در جهت رشد اقتصادی در جهت نزدیک‌شدن کشور به قله بردارند. رئیس‌جمهور تاکید کرد: من در این مجلس لازم است آنچه که موجب تأسف همه امت اسلامی و تأسف همه بشریت شده است که ظلم به مردم مظلوم و مقتدر فلسطین است را یادآوری کنم.
ملت‌ها به پا خاسته‌اند و حقوق بشر را فریاد می‌زنند
رئیس‌جمهور در این باره ادامه داد: لازم است شهادت ۶۵۰۰ کودک را یادآوری کنم؛ به خاک و خون کشیده‌شدن زنان و مردان مجاهد و مقاوم فلسطین را یادآوری کنم و به ارواح شهدا درود بفرستم و بگویم آنچه که از نسل‌کشی و جنایات و کودک‌کشی در غزه صورت می‌گیرد، باعث تأسف بشریت است و تأسف‌ بارتر آن است که حامیان این رژیم کسانی هستند که مدعیان حقوق بشر هستند.
رئیسی تاکید کرد: آن‌ها چگونه می‌توانند در مقابل خدا، وجدان و تاریخ پاسخگو باشند. تأسف‌بارتر اینکه سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی که متکفل دفاع از مظلوم هستند، در مقابل نظام سلطه و آمریکا کارآمدی خود را از دست داده‌اند؛ این‌ها همه باعث تأسف بشریت است؛ اما ناامید نیستیم. رئیس‌جمهور گفت: ملت‌ها به پا خاسته‌اند و حقوق بشر را فریاد می‌زنند و اجرای عدالت را فریاد می‌زنند و نظم نوین بر جهان را فریاد می‌زنند.
وی گفت: باور داریم شهادت زنان و کودکان فلسطینی به حکومت جعلی رژیم صهیونیستی پایان خواهد داد و ان‌شاءالله به زودی شاهد پیروزی فلسطینیان خواهیم بود. وی با گرامیداشت یاد شهید مدرس، افزود: شهید بزرگوار نماینده واقعی مردم بود؛ شهید مدرس نماینده‌ای در تراز انقلاب شکوهمند اسلامی بود که الگویی برای همه نمایندگان و مسؤولان و دست‌اندرکاران است.
برای دولت مهم است که قوانین، ذیل برنامه ششم و هفتم اجرایی شوند
رئیس‌جمهور با اشاره به بودجه ۱۴۰۲ گفت: تمام تلاش دولت و همکاران من در سراسر کشور بر اجرای قانون بودجه بوده است؛ برای دولت مهم است که قوانین ذیل برنامه ششم و هفتم اجرایی شوند. رئیسی تصریح کرد: در بودجه ۱۴۰۳ تلاش شده واقعیت‌ها در رابطه با هزینه‌ها و درآمدها دیده شود.
وی ضمن تشکر از نمایندگان مجلس در تصویب قانون برنامه هفتم، اظهار کرد: ان‌شاءالله پس از تصویب قانون توسط شورای نگهبان، این برنامه بتواند به عنوان برنامه کشور در جهت توسعه همه‌جانبه کشور تأثیر گذار باشد. رئیس‌جمهور تاکید کرد: بنای دولت اجرای برنامه است و بودجه ۱۴۰۳ مبتنی بر برنامه هفتم است؛ تلاش شده در این بودجه بسیاری از ناترازی‌هایی که امروز موجب رنج همگان است، تراز شوند.
رئیسی افزود: در شش ماهه دوم دولت با کسری بودجه ۴۸۰ همت مواجه بود اما با کسب درآمد و نه با استقراض از بانک ملی این کسری بودجه جبران شد. رئیس‌جمهور گفت: رشد اقتصادی یک زمانی ۰٫۴ و ۰٫۷ و یک درصد بود که در واقع می‌توان گفت، عملاً رشد اقتصادی نداشتیم و این رشد و آنچه که بود، مورد انتظار نبوده است اما در اولین سال [از دولت سیزدهم] رشد اقتصادی به ۴.۴ درصد رسید. وی افزود: در عین حالی که در ۱۴۰۱ رشد اقتصادی ۴ درصد را داشتیم.
رئیسی ادامه داد: در بودجه تلاش شده که کسری نباشد و این موضوع با همکاری مجلس و دولت صورت گرفت؛ لذا تلاش شد که بین هزینه‌ها و درآمدها ناترازی نباشد؛ موضوعی که برای ۱۴۰۲ انجام شد و ادامه خواهد یافت. رئیس‌جمهور تاکید کرد: در رشد نقدینگی که موجب تورم می‌شود، شاهدیم که این رشد نقدینگی به ۲۶ درصد رسیده است و قرار است همچنان کاهش یابد.
بانک‌ها یکی پس از دیگری در حال تعیین تکلیف شدن هستند
رئیس‌جمهور در ادامه اظهار کرد: ضمن رفع کسر بودجه و کنترل رشد نقدینگی، کنترل نا ترازی بانک‌ها و ضرورت انضباط مالی و بانکی را داشتیم؛ در عین حال مسئله بانک‌ها و مؤسسات اعتباری که مشکل ایجاد می‌کردند را در برنامه داشتیم؛ از اول امسال برنامه بانک مرکزی و دولت این بوده است که بانک‌ها را بتوانیم تعیین وضعیت کنیم.
رئیسی اضافه کرد: این بانک‌ها یکی پس از دیگری در حال تعیین تکلیف‌شدن هستند و آنچه که تعیین تکلیف شود را ابلاغ می‌کنیم؛ به مردم هم اعلام کردیم که هیچ نگران نباشند زیرا تلاش دولت برای انضباط‌بخشی است و هیچ سهامداری و سپرده‌گذاری دچار مشکل نخواهد شد.
وی ادامه داد: این وضعیت ناترازی بانکی باید اصلاح شود زیرا همه این‌ها موجب تورم می‌شوند؛ لذا وقتی عوامل تورم‌زا کنترل شوند، شاهد کاهش تورم خواهیم بود. رئیس قوه اجرایی ادامه داد: هم‌اکنون تورم ماهانه ۲/۲ درصد است و تورم سالانه و تورم نقطه، کاهشی شده است؛ لذا اگر انضباط مالی و توجه به درآمدها و هزینه‌ها کامل انجام شود، ما شاهد کاهش تورم خواهیم بود تا آنچه که مورد امر رهبری معظم انقلاب و خواست مردم عزیزمان است، محقق شود.
نام شما

آدرس ايميل شما

مهاجری: چرا اصلاح‌طلبان بهانه‌جو را خلع‌سلاح نمی‌کنید؟

مهاجری: چرا اصلاح‌طلبان بهانه‌جو را خلع‌سلاح نمی‌کنید؟

در دو انتخابات اخیر (۱۳۹۸ و ۱۴۰۰) رکورد کاهش مشارکت شکسته شد و اصولگرایان پیروز میدانی ...
عیدی کارگران در ۱۴۰۳ چقدر است؟

عیدی کارگران در ۱۴۰۳ چقدر است؟

عیدی سال ۱۴۰۳ کارگران که در اسفند ۱۴۰۲ دریافت می‌کنند اعلام شد. با توجه به مصوبه جدید ...
در این کشور مردم مادام العمر مستاجر هستند

در این کشور مردم مادام العمر مستاجر هستند

در زمانی که بسیاری از جوانان در مکان ‌هایی مانند کالیفرنیا و نیویورک نمی‌توانند راهی ...
1