تاریخ انتشار
سه شنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۱۵:۰۵
کد مطلب : ۴۶۹۵۴۰
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان هشدار داد؛

بیماری هپاتیت در شهرستان دنا بالاتر از میانگین کشوری

۶
۰
بیماری هپاتیت در شهرستان دنا بالاتر از میانگین کشوری
کبنا ؛
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دنا با هشدار در خصوص افزایش بیماری هپاتیت در این شهرستان گفت: آمار بروز هپاتیت ب در شهرستان دنا ۱۳ درصدهزار نفر می باشد و همین آمار در استان ۹/۶ در صد هزار نفر می باشد و در کشور ۵/۹ در صد هزار نفر جمعیت می باشد که این آمار نشان دهنده بروز بالای هپاتیت در شهرستان دناست.
به گزارش کبنا نیوز، یزدانپناه در این خصوص گفت: هپاتیت نوعی التهاب کبد است که مصرف الکل، عوارض داروها، بیماریهای خود ایمن و برخی سموم آن را به وجود می آورند، هپاتیت A نوعی عفونت ویروسی و بسیار مسری است که باعث التهاب کبد می‌شود.
یزدانپناه افزود: این بیماری معمولا نیاز به درمان خاصی ندارد و در بازه ۳ تا ۶ ماه درمان می‌شود. این ویروس از طریق آب یا غذای آلوده، تماس نزدیک یا فرد آلوده و تماس جنسی منتقل می‌شود.
هپاتیت چگونه انتقال پیدا می کند؟
یزدانپناه در مورد چگونگی انتقال این بیماری به فارس گفت: در حال حاضر انواع مختلفی از هپاتیت وجود دارد، از جمله هپاتیت ویروسی، هپاتیت خودایمنی، هپاتیت الکلی و هپاتیت ناشی از سموم، تنها شکلی از هپاتیت که می‌تواند از فردی به فرد دیگر سرایت کند، هپاتیت ویروسی است و بسیاری از افراد مبتلا به هپاتیت ویروسی علائمی ندارند و نمی‌دانند که آلوده هستند، در هپاتیت حاد، ممکن است علائم طی ۲ هفته تا ۶ ماه ظاهر شوند، این علائم عبارتند از تب، بی‌اشتهایی، حالت تهوع، استفراغ، درد شکم، ادرار تیره، مدفوع روشن، درد مفاصل و زرد شدن پوست و چشم‌ها و بروز علائم هپاتیت ویروسی مزمن ممکن است چند دهه طول بکشد.

چگونه از سرایت هپاتیت به دیگران جلوگیری کنیم؟
یزدانپناه در مورد چگونگی جلوگیری از سرایت هپاتیت به دیگران گفت: برای اینکه احتمال ابتلا به هپاتیت را کاهش دهید باید:
۱_از مصرف گوشت و ماهی خام یا نیم‌پز خودداری کنید
۲_از آبی که به تمیز بودن آن شک دارید برای مسواک زدن یا شستن میوه و سبزی استفاده نکنید.
۳_دست‌های خود را به طور مرتب بشویید، به خصوص بعد از استفاده از سرویس بهداشتی و تعویض پوشک و قبل از تهیه غذا یا خوردن آن.
۴_رابطه جنسی محافظت نشده نداشته باشد، مگر اینکه مطمئن باشید همسر شما به هیچ ویروس یا عفونتی آلوده نیست.
۵_اگر قصد دارید خالکوبی یا پیرسینگ انجام دهید، از تمیز و استریل بودن وسایل اطمینان حاصل کنید.
۶_اگر از مواد مخدر تزریقی استفاده می‌کنید، برای ترک آن کمک بگیریدو چنانچه این کار برایتان امکان‌پذیر نیست، از به اشتراک گذاشتن سرنگ خود با دیگران بپرهیزید.
۷_واکسن بزنید در حال حاضر، واکسیناسیون علیه هپاتیت A و هپاتیت B انجام می‌شود. معمولا واکسن هپاتیت A در دوز (به فاصله ۶ ماه) و واکسن هپاتیت B بسته به نوع آن در دو، سه یا چهار دوز تزریق می‌شود. به خاطر داشته باشید که واکسیناسیون علیه ویروس هپاتیت B می‌تواند از ابتلا به هپاتیت D هم جلوگیری ‌کند.
  
آمار بیماران هپاتیتی در شهرستان دنا
رئیس شبکه بهداشت و درمان دنا عنوان کرد: در شهرستان دنا ۸۰ بیمار هپاتیتی وجود دارد که هر شش ماه توسط پزشک مراقبت و آزمایشات لازم جهت بررسی آنزیم های کبدی برایشان انجام می گیرد و اعضای خانواده های آنها به صورت رایگان  جهت بررسی بیشتر ارجاع داده شده اند و در صورت منفی بودن آزمایشات آنها واکسن هپاتیت در سه نوبت در صورت عدم تزریق برایشان انجام می شود.
یزدانپناه دندانپزشک های سیار را عامل اصلی بالارفتن آمار هپاتیت در دنا دانست و گفت: با توجه به بررسی های به عمل آمده دندانپزشکی های سیاری که در روستاها کار می کنند عامل بالا رفتن آمار هپاتیت هستند چرا که این دندانپزشکان از وسایل غیر استریل  استفاده می کنند که این افراد شناسایی شده اند و به مقامات قضایی معرفی شده اند.
وی عنوان کرد: روستاهایی که آمار بالای هپاتیت در آنها بالا رفته است طی چند نوبت توسط واحد مبارزه با بیماریها و آزمایشگاه غربالگری گردید و تقریبا تمامی موارد هپاتیت ب به صورت کامل در این روستاها انجام گرفته و همگی تحت مراقبت هستند.
یزدانپناه اظهار داشت: از ابتدای سال ۱۴۰۲ تا کنون ۸ مورد بیمار مبتلا به هپاتیت ب در شهرستان شناسایی شده است،آمار بروز هپاتیت ب در شهرستان دنا ۱۳ درصدهزار نفر می باشد و همین آمار در استان ۹/۶ در صد هزار نفر می باشد و در کشور ۵/۹ در صد هزار نفر جمعیت می باشد که این آمار نشان دهنده بروز بالای هپاتیت در شهرستان دناست.
وی افزود: نمونه گیری از کمپ های اعتیاد شهرستان هر سه ماه یکبار انجام می گیرد و آموزش های لازم به آنها داده می شود.
نام شما

آدرس ايميل شما

مسافر
Iran, Islamic Republic of
جمع کنید بابا اون شبکه تون را. یه چند روزی مسافر شهرتون بودم .یک کلینیک تخصصی دارین که بی سر و بن معلوم نیست کی به کیه اومدم اداره تون. شکایت کلینیک کنم گفتند سه تا معاون داره که هرکدومشون رفته یه جایی برای تبلیغات گفتم رئیس کجاست گفتند اونم رفته همراه بقیه برای فاتحه خونی و تبلیغات.
Iran, Islamic Republic of
بهداشت و نظافت فردی و عمومی به طور کلی در بین مردم البته عوامل مادی و اقتصادی درامد کم هزینه های بالای شوینده ها هم بی تاثیر نیست،کم شده‌است و تلویزیون و ردیف و مطبوعات و فضاهای مجازی هم چندان به مسایل بهداشت و حوزه نظافت و تمیزی و پیام های بهداشتی و تهیه برنامه و مستند و سریال با موضوعات بهداشتی عنایت و توجهی ندارند.متاسفانه نظارت و کنترل موثر و سودمند و کارآمد بر بهداشت محیط بهداشت محله‌ها بهداشت اماکن همگانی بهداشت وسایل عمومی خودروها خیلی خیلی کم شده است متاسفانه سرویس های بهداشتی مساجد و مدارس مایع دستشویی به اندازه کافی و وافی ندارند.فرهنگ بهداشتی پایین آمده است رانندگان در معابر و مسیرها بدون وسایل شوینده و صابون اقدام به دفع می کنند متاسفانه وضعیت بهداشتی اصلا شایسته و درست و اصولی نیست.
سیسخت
Iran, Islamic Republic of
باورکنیدمن هرروزازکنارساختمان اموراداری مرکزبهداشت سیسخت عبورمیکنم...چقدرنیروتحت هرعنوانی چپوندن داخلش...بیشترشون هم می بینم علاف و...اینها همه آفت هستندبرای رشداقتصادی جامعه وپولی که بایدصرف امورزیربنایی ومهمتربشه داره صرف حقوق ودستمزداینها میشه🤔
دال دنا
Iran, Islamic Republic of
اینها تابخوان بیمارستان سیسخت تموم کنندمثل جاده پاتاوه دهدشت خون به دلها میکنن...کلینیک دندانپزشکی سیسخت هیچ کارایی نداره وفقط دکترطرحی میفرستندمثل همون دکترعمومیشون واصلاخبری ازتبحروتجربه ورزومه خوب وسابقه درخشان نیست...
مستاجر
Iran, Islamic Republic of
یه آزمایشگاه سیسخت داره من اصلا اعتمادی به نتایج ازمایشاتش ندارم...خیلی ازمایشات تخصصی انجام نمیدن...چرایه شهرستان نبایدیه ازمایشگاه بخش خصوصی داشته باشه؟کو سونوگرافی،نه یه مرکز فیزیوتراپی و...دلشون خوشه اینجا مسوولن وعملا هیچ کاری برای تین شهروشهرستان انجام نمیدن...
Iran, Islamic Republic of
طبق چه مدارکی یا تحقیقی گفته شده دندانپزشکان محلی خنده داره
این خبر جو دادن برای مطرح کردن خود این آقا بوده بیشتر
مهاجری: چرا اصلاح‌طلبان بهانه‌جو را خلع‌سلاح نمی‌کنید؟

مهاجری: چرا اصلاح‌طلبان بهانه‌جو را خلع‌سلاح نمی‌کنید؟

در دو انتخابات اخیر (۱۳۹۸ و ۱۴۰۰) رکورد کاهش مشارکت شکسته شد و اصولگرایان پیروز میدانی ...
عیدی کارگران در ۱۴۰۳ چقدر است؟

عیدی کارگران در ۱۴۰۳ چقدر است؟

عیدی سال ۱۴۰۳ کارگران که در اسفند ۱۴۰۲ دریافت می‌کنند اعلام شد. با توجه به مصوبه جدید ...
در این کشور مردم مادام العمر مستاجر هستند

در این کشور مردم مادام العمر مستاجر هستند

در زمانی که بسیاری از جوانان در مکان ‌هایی مانند کالیفرنیا و نیویورک نمی‌توانند راهی ...
فایل های مرتبط
1