تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۲ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۲۱
کد مطلب : ۴۴۲۳۵۰
تیر خلاص بودجه ۱۴۰۱ به تامین اجتماعی

بودجه ۱۴۰۱ تامین اجتماعی را نابود می‌کند؟

۰
بودجه ۱۴۰۱ تامین اجتماعی را نابود می‌کند؟
کبنا ؛
اگر پرداخت بدهی دولت به تامین اجتماعی در لایحه بودجه دیده نشود، سازمان در سال آینده به مشکل جدی برخواهد خورد.
غلامرضا بنی‌اسدی، روزنامه‌نگار در یادداشتی به پیامدهای سهمِ تامین اجتماعی در بودجه ۱۴۰۱ پرداخته است. متن یادداشت غلامرضا بنی‌اسدی را در ادامه می‌خوانید؛ خدا بیامرزد "گل آقا" را. کاریکاتوری کار کرده بود که خدابیامرز دکتر حبیبی- معاون اول که به نوعی نماینده دولت بود در کاریکاتور ها- از شاغلام می‌پرسد، حالت چطور است و او هم می‌گوید: " از فردا بهترم! " حالا جوابِ شاغلام، وصف حال ماست؛ از فردا بهتریم. این جوابی است که اگر دولتیان از ما بپرسند- البته اگر بپرسند- باید بگوئیم.
شرط مجلس برای افزایش سن بازنشستگی
سهم تامین اجتماعی، از بودجه صفر است
واقعا وقتی پس از رونمایی از متن لایحه بودجه ۱۴۰۱ متوجه می‌شویم سهمِ تامین اجتماعی، از بودجه "صفر" است، چه می‌توان گفت جز این که از فردا بهتریم؟ معلوم است که اگر در مجلس، برای این موضوع چاره‌ای نیاندیشند، فردای پیش رو قطعا از امروز "بدتر" خواهد بود. نه فقط برای بازنشستگان که جمعیتی ۳ و نیم میلیونی هستند و به انظمام خانواده از ۱۰ میلیون هم رد می‌شوند بلکه برای کارگران و شاغلانی که با سازمان تامین اجتماعی سر و کار دارند. همه به مشکل می‌خورند.
یارانه نقدی سال ۱۴۰۱ اعلام شد
علی دهقان کیا، رئیس کانون بازنشستگان کارگری تهران از این سهم صفر گلایه می‌کند و می‌گوید، "به رغم بدهی ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت به تامین اجتماعی، در بند (و) تبصره ۲ لایحه بودجه که همواره پرداخت بخشی از بدهی‌های دولت به سازمان تامین اجتماعی دیده می‌شد، هیچ سهمی برای سازمان دیده نشده است." نه این که بخواهند از بودجه عمومی به این سازمان ریالی اختصاص دهند، نه، حرف طلب خود کارگران و سازمان است که دولت‌ها از جیب شان برداشته‌اند آن هم زمانی که دلار زیر ۳۵۰۰ تومان بود و تومان هنوز ارج و قربی داشت نه امروز که هر روز مان از فردا خیلی، خیلی بهتر است!

او می‌گوید: اگر پرداخت بدهی دولت به تامین اجتماعی در لایحه بودجه دیده نشود، سازمان در سال آینده به مشکل جدی برخواهد خورد؛ حتی نخواهد توانست از پس هزینه‌های جاری و یومیه‌ خود بربیاید؛ بدهی جاری دولت به سازمان ماهانه حدود ۵ هزار و ۵۰۰ هزار میلیارد تومان است؛ پرداخت همین بدهی جاری بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان اعتبار می‌خواهد و جای تاسف دارد که حتی همین بدهی جاری را در بودجه ندیده‌اند چه برسد به بدهی تاریخی و انباشته." با این حساب که این مقام کارگری می‌گوید و با سهم صفری که در نظر گرفته اند، وضعیت زندگی کارگران و به ویژه بازنشستگان و خانواده‌ها شان که حدود نیمی از مردم ایران را شامل می‌شود. به زیر صفر خواهد رسید. همین الان هم فرسنگ‌ها زیر خط فقرند کارگران سال آینده را خدا بخیر کند. تازه رقم افزایشی که برای کارمندان در نظر گرفته‌اند هم خود تلخنامه‌ای است که باید بدان پرداخت.
بازبینی بودجه کارگران و بازنشستگان
آنچه در این کوتاه می‌توان گفت این است که افزایش حقوق‌ها و مستمری‌ها همیشه ناظر به تورم سال پیش است. یعنی اگر به اندازه تورم هم افزایش داشته باشیم باز در سالی نو عقب می‌مانیم چه رسد به امسال که تورم واقعی از ۵۰ درصد بالاتر است و آقایان لطف فرموده بین ۵ تا ۲۸ درصد حقوق‌ها را افزایش می‌دهند! فاصله میانگین ۴۰ درصد تورم ۱۴۰۰ به علاوه تورم ۱۴۰۱ را با دریافتی‌ها حساب کنید آن وقت به روح گل آقا و شاغلام درود خواهیم فرستاد که چقدر دقیق و رندانه گفت که "از فردا بهتریم". خدا دکتر حبیبی را هم رحمت کند که با شرح صدر، با انتقادات مواجه می‌شد. خدا همه ما را حم رحمت کند با روزهایی که در پیش داریم!
امیدواریم همان طور که دهقان کیا، می‌گوید: "نمایندگان مجلس در بررسی و بازبینی بودجه سهم کارگران و بازنشستگان و سازمان تامین اجتماعی را ببینند" وگرنه وضع از آنچه شاغلام گفته بود بدتر می‌شود، خیلی بدتر!
نام شما

آدرس ايميل شما

علاقه اصولگرایان به دولت در سایه

علاقه اصولگرایان به دولت در سایه

دولت در سایه امر سیاسی مرسومی در کشورهای توسعه‌یافته است و اگر به صورت سازمان‌یافته پیش ...
ایده آقا‌محسن در دست رئیس

ایده آقا‌محسن در دست رئیس

صاحب‌نظران معتقدند وضعیت فعلی کشور فعلا اجازه هیچ آزمون و خطایی، آن‌هم در حد تغییرات ...
هرگز این نوع چایی را ننوشید

هرگز این نوع چایی را ننوشید

چای تازه‌دم یکی از سالم‌ترین نوشیدنی‌هاست که مصرف آن در جامعه ما طرفداران زیادی هم دارد،...
1