تاریخ انتشار
سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۸
کد مطلب : ۴۲۷۸۷۷

فراخوان پیاده‌روی علیه دولت در قم!

۱
فراخوان پیاده‌روی علیه دولت در قم!
کبنا ؛
اما حالا خبرهايي جديد از اين موضوع به گوش مي‌رسد و آن وعده‌اي که دلواپسان در قم به يکديگر داده‌اند؛ وعده‌اي که از همين الان پوسترهايش در شبکه‌هاي اجتماعي پخش شده است. اين پوستر دعوت به يک راهپيمايي عليه دولت است. يک اعلاميه و فراخوان در قم. قرار است پنجشنبه اين هفته در قم راهپيمايي با مضمون استيضاح روحاني برگزار شود. آن هم از جمکران تا حرم. پوسترهاي تبليغاتي آن نيز در اطراف حرم مطهر نصب شده است. اما اين دعوت به اعتراض تفاوتي با ديگر فراخوان‌هاي اعتراضي در اين شهر دارد چنانکه در پايين پوستر دعوت به راهپيمايي اعتراضي آمده است: «جهت هماهنگي براي شرکت در پياده‌روي اعتراضي نام و شماره تماس خود را به karbala1404 پ.
هدف از طرح پياده‌روي اعتراضي
پياده‌روي اعتراضي يک حرکت خودجوش است و درخواست اعلام هويت براي حضور در اين مراسم قابل تامل است و تاکنون چنين رويکردي مسبوق به سابقه نبوده است. اما چرا برگزارکنندگان راهپيمايي اعتراضي درصدد اطلاع از هويت راهپيمايان هستند؟ براي پاسخ به سوال گمانه‌هايي را مي‌توان مطرح کرد. نخست اينکه بايد به هدف از برگزاري پياده‌روي اعتراضي توجه داشت. بانيان اين فراخوان بي‌ترديد از مخالفان شناسنامه دولت هستند که تعدادي از آنها در مجلس هم حضور دارند. برگزاري مراسم اعتراضي به روحاني فرصت خوبي براي سياه‌نمايي درباره عملکرد دولت اعتدالي و طرح ادعاهاي تبليغاتي عليه دولت است تا شرکت‌کنندگان را به سمت نوشتن نام کانديداي دلواپسان روي برگه‌هاي انتخابات رياست‌جمهوري کنند. از سوي ديگر، نام و شماره تماس راهپيمايان اعتراضي در قم اين فرصت را براي رهبران جريان دلواپس ايجاد مي‌کند تا هرگاه نياز داشتند با ارسال پيامک به راهپيمايان از آنها براي رونق نمايشي در برنامه‌هايشان به‌ويژه در زمان انتخابات بهره ببرند. هدف ديگر برگزارکنندگان مراسم پياده‌روي اعتراضي به رئيس‌جمهور اين است که خود را در جايگاهي به تصوير بکشند که توانايي ايفاي نقش موثر در دولت بعدي هستند و دولتمردان اعتدالي و اصلاح‌طلب را ناکارآمد نشان دهند.
فراخواني براي انحراف افکار
اين اتفاق اما در حالي است که دي ماه 96 نيز در يک اقدامي مشابه در شهر مذهبي ديگر يعني مشهد اصولگرايان در اعتراض به روحاني و گراني بيانيه‌اي براي تجمع دادند. اما آن تجمع اصولگرايي تبليغاتي که قرار بود صرفا عليه دولت و درراستاي اهداف جناحي صورت گيرد همانا و تسري‌اش به کل ايران همانا. تظاهراتي که قرار بود عيار اصولگرايي را بالا و اصلاح‌طلبي را پايين بياورد تبديل چيزي ديگر شد و هردو جريان را مورد هجمه قرار داد، نه فقط روحاني و اصلاح‌طلبان را. البته بسياري اکنون اين سوال را مطرح مي‌کنند که از چه روي بايد در چنين شرايطي اين فراخوان آن هم با موضوعيت استيضاح که همه مي‌دانند حتي در صورت تاييد مجلس به تاييد نظام نمي‌رسد مطرح شده است؟
هدف جلب آراي انتخاباتي است
فائزه هاشمي فعال سياسي درباره فراخوان پياده‌روي اعتراضي عليه رئيس‌جمهور در قم به «آرمان ملي» گفت: «اين دعوت به راهپيمايي اعتراضي يک حرکت نمايشي و تبليغاتي است. آناني که اين مراسم‌ها را سازماندهي مي‌کنند هدفي جز انحراف افکار عمومي ندارند» وي درباره درخواست استيضاح رئيس‌جمهور از سوي دلواپسان هم اظهار داشت: آنها قبلا چنين ادعايي را مطرح کرده بودند اما نتيجه آن چه شد؟ مشخص نيست چرا باوجود ناکامي‌هاي هميشگي باز هم ادعاهاي تکراري دارند. هاشمي به جنبه تبليغاتي بودن اين اقدامات از سوي دلواپسان در قم اشاره کرد و گفت: برخي نمايندگان قم در مجلس ادعاهاي شعاري و تبليغاتي مطرح مي‌کنند و خودشان بهتر از هر فرد ديگري به نادرست بودن اين ادعاها آگاهي دارند و تنها مي‌خواهند ناکارآمدي خودشان را پنهان کنند. فائزه هاشمي به بهره‌برداري انتخاباتي دلواپسان از اين فراخوان‌ها اشاره و تصريح کرد: آنها درصدد هستند با اينگونه اقدامات به جمع‌آوري راي براي کانديداي خودشان در انتخابات رياست‌جمهوري بپردازند و بگويند دولت ما بهتر از دولت‌هاي گذشته است اما اين روش ديگر منسوخ شده و بارها شکست اين ترفند را تجربه کرده‌اند چراکه جامعه مانند آنها فکر نمي‌کند و دعوت به راهپيمايي و اعتراض تنها نشان‌دهنده عدم درک دقيق آنها از شرايط کشور است. اين مخالفان دولت به‌خوبي مي‌دانند استيضاح روحاني شدني نيست و تنها براي جلب مخاطب و راي آنها اينچنين به فرافکني مي‌پردازند.
نام شما

آدرس ايميل شما

خانواده‌ای که اثر انگشت ندارند! + تصاویر

خانواده‌ای که اثر انگشت ندارند! + تصاویر

در منطقه راج شاهی بنگلادش اعضای یک خانواده دارای یک تفاوت ژنتیکی نادر هستند و آن نداشتن ...
همه چيز درباره واكسن كرونا

همه چيز درباره واكسن كرونا

  سخنگوي دولت : در حال حاضر واكسن ساخت ستاد اجرايي به تست انساني رسيده است. موسسه رازي ...
عطش برای دیده شدن / یا بمیریم یا مشهور شویم

عطش برای دیده شدن / یا بمیریم یا مشهور شویم

: فضای مجازی فضایی است که به‌عنوان قلمرو سایه فرض شده و به کناری گذاشته شده است. امروز ...