تاریخ انتشار
دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۵۳
کد مطلب : ۴۲۷۸۵۷
محسن مدهنی کیست؛

(ویدیو) دستفروشی قهرمان کشتی جهان در اندیمشک! / واکنش فدراسیون کشتی

۰
(ویدیو) دستفروشی قهرمان جهان / واکنش فدراسیون کشتی
کبنا ؛اینکه وضعیت همه قهرمانان و مدال آوران ایرانی در رقابت‌های جهانی چندان گل و بلبل نباشد عجیب نیست؛ با این حال، اینکه استعداد‌های خارق العاده دیروز به حال خود رها شوند و نتوان به شکوفایی بیشتر آن‌ها پرداخت نگران کننده است؛ یکی از همین قهرمان‌ها و البته استعداد‌ها محسن مدهنی دارنده مدال طلای مسابقات جهانی کشتی است. شاید بیش از آنکه او را به اسم محسن مدهنی بشناسند به نام کشتی گیر ایرانی می‌شناسد که توانست فن اصیل "مشک‌سقا" را آن هم بعد از ۵۰ سال دوباره اجرا کند؛ آنهم در رقابت‌های جهانی و روی یک حریف از بلغارستان.
فیلم هنرمندی محسن با فن مشک سقایش آن زمان، آن وقت دست به دست چرخید و تحسین بزرگان کشتی را به همراه داشت که کمتر کسی تصور می‌کرد محسن مدهنی جوان، چندسال بعد مجبور شود بیخیال هنرنمایی روی تشک کشتی شود و برای امرار معاش به دستفروشی رو بیاورد. البته که دستفروشی شغل شریفی است، ولی اینکه او را حتی در همین حرفه با پول بخورونمیرش هم راحت نگذاشته اند مساله دیگری است. او با انتشار ویدیویی می‌گوید از بیکاری و اجبار، به شغل دست فروشی در اندیمشک روی آورده و حالا با برخورد عوامل اجرائیات شهرداری مواجه شده و ناچار به جمع کردن بساط خود شده است!

     

محسن مدهنی، از همان دوران کودکی علاقه زیادی که به کشتی داشت و توانست خیلی زود و در دوران نونهالی وارد این عرصه شود. او موفق شد عملکرد قابل قبولی را از خود به نمایش بگذارند و در مسابقات انتخابی تیم ملی نوجوانان کشتی ایران شرکت کنند و به تیم ملی راه پیدا نماید.

قهرمان کشتی جهان میوه‌فروشی می‌کند/ برخورد عوامل اجرائیات شهرداری با محسن  مدهنی

در سال ۲۰۱۷ در مسابقات پنج وزن نخست کشتی فرنگی نوجوانان جهان که در شهر آتن پایتخت یونان برگزار می‌شد محسن مدهنی در وزن ۵۸ کیلوگرم توانست که حریف هندی خود را با نتیجه ۱۴ بر ۳ شکست پشت سر بگذارد و مدال طلای جهان را به گردن بیاویزد. او در این مسابقات توانسته بود کشتی گیران کشور‌های جمهوری چک و بلغارستان ژاپن را شکست بدهد.

   
اجرای فن مشک سقا توسط محسن مدهنی

فن «مشک سقا» چیست؟
هنگامى که حریف در خاک نشسته، کشتى‌گیر مجرى از یک سمت در پشت او به حالت زانو زده قرار مى‌گیرد. سپس کمر حریف را با قلاّب کردن دست‌ها محکم مى‌گیرد. مجرى بعد از گرفتن کمر حریف، در حالى‌که در یک طرف بدن او به روى پاهاى خود قرار مى‌گیرد، به‌سرعت حریف را تا ارتفاع بالاتر از کمر، بالا مى‌آورد به‌طورى‌که کمر حریف از یک سمت کاملاً زیر بغل دست نزدیک مجرى قرار گیرد و سپس در همین لحظه، با بردن کمر و نشیمنگاه خود به زیر مرکز ثقل بدن حریف در حالى‌که زانوهاى مجرى نیمه‌خمیده هستند، با راست کردن پاهاى خود، پائین‌تنه حریف را از پشت به‌طرف بالا پرتاب مى‌کند و بالاتنه او را به‌طرف پائین سرازیر مى‌نماید و با وارد ساختن ضربه کمر و نشیمنگاه خود، حریف را از جلو به گونه‌اى پرتاب مى‌کند که مستقیماً به روى پل مى‌رود.

واکنش فدراسیون کشتی به انتشار فیلم قهرمانی که دستفروشی می کند
سخنگوی فدراسیون کشتی گفت: شخصا با محسن مدهنی فرنگی کار اندیمشکی در مورد مشکلاتش صحبت کردم. محمدابراهیم امامی سخنگوی فدراسیون کشتی در خصوص فیلم پخش شده از محسن مدهنی در فضای مجازی در مورد مشکلات کاری وی تصریح کرد: با عنایت به اینکه توجه به قهرمانان ملی در دستور کار فدراسیون قرار دارد، بنده نیز به همین منظور با محسن مدهنی که مدال طلای کشتی فرنگی نوجوانان جهان در سال ۲۰۱۷ را در کارنامه‌ی قهرمانی خود دارد، صحبت کردم و در جریان مسائل پیش آمده قرار گرفتم.
امامی تصریح کرد: مدهنی گفته در دور رفت لیگ برتر کشتی فرنگی با تیم شهدای قم به میدان رفتم و قرار است در دور برگشت هم با یک تیم دیگر در لیگ حضور داشته باشم و پس از پایان لیگ پیگیر کار وی باشیم. من بنده نیز گفتم فدراسیون کشتی حامی قهرمانان خود است و هر زمان لازم باشد کار را پیگیری می‌کند.
سخنگوی فدراسیون کشتی با بیان اینکه رشته کشتی بعنوان ورزش اول کشور مدال آوران و قهرمانان فراوانی در رده‌های مختلف سنی دارد، اظهار داشت: اولویت، رفع مشکلات و دغدغه‌های این عزیزان است اما همانطور که می‌دانید، فدراسیون کشتی محدودیت‌هایی دارد و تا حد توان خود قادر به کمک به قهرمانان این رشته است ولی از نظر جایگاه سازمانی هرگونه رایزنی و تلاش با مسئولان کشوری و استانی در مورد رفع مشکلات کشتی گیران را انجام می‌دهد.
وی ادامه داد: در همین خصوص نیز نامه‌ای از سوی فدراسیون کشتی به کمیته ملی المپیک ارسال شد تا به لحاظ مالی به محسن مدهنی مساعدت شود و مسئولان کمیته ملی المپیک نیز در حد توان خود پیگیر خواهند بود.
امامی در پایان خاطرنشان کرد: رئیس فدراسیون کشتی در بازدیدهای استانی که تاکنون داشته، پیگیر مشکلات شغلی قهرمانان استان بوده و با استانداری و شهرداری مناطق مربوطه رایزنی‌های لازم را کرده و آنها نیز قول همکاری و مساعدت داده‌اند.
نام شما

آدرس ايميل شما

جنجال 3 کلمه‌‌ای ...

جنجال 3 کلمه‌‌ای ...

شکست استقلال برابر فولاد در هفته دوم رقابت‌های لیگ برتر حواشی زیادی به‌ همراه داشته است....
دعوای بی‌وقت

دعوای بی‌وقت

استعفای ملک‌زاده از وزارت بهداشت آن‌هم با نامه‌ای سرگشاده و چکشی هرچند در این شرایط کرونایی ...
‌تأثیرات کرونا‌ ‌بر انتخابات ۱۴۰۰

‌تأثیرات کرونا‌ ‌بر انتخابات ۱۴۰۰

انتخابات ۱۴۰۰ از چنان اهمیتی برخوردار است که امکان به‌تعویق‌انداختن آن بسیار کم خواهد ...