تاریخ انتشار
جمعه ۴ فروردين ۱۴۰۲ ساعت ۰۹:۴۹
کد مطلب : ۴۶۰۱۵۹
آیا امسال که ساعت رسمی کشور تغییر نکرد، سال بهتری خواهد بود؟

دنیا چرا برای طرح جنجالی تغییر ساعت دو دل شد؟

۳
۰
دنیا چرا برای طرح جنجالی تغییر ساعت دو دل شد؟
کبنا ؛در بسیاری از کشورهای مختلف دنیا، با شروع فصل بهار، ساعت‌ها یک ساعت به جلو کشیده می‌شود ودر فصل پائیز یک ساعت به عقب برمی‌گردد. این اتفاقی بود که تا سال گذشته در کشور ما نیز اتفاق می‌افتاد، اما امسال بنا به تصمیمات کشوری، بر خلاف سال‌های قبل، ساعت رسمی کشور در طول سال تغییری نخواهد کرد.
در این مقاله قصد داریم تا به بررسی مزایا و معایب تغییر ساعت رسمی کشور بپردازیم و ببینیم که آیا این اتفاق در نهایت اقدام مثبتی خواهد بود یا خیر.
در کشور آمریکا، ساعت رسمی در ماه مارس امسال یک ساعت به جلو کشیده شده و در ماه نوامبر یک ساعت به عقب برمی‌گردد. این اقدام برای اولین بار در سال 1918 و در جریان جنگ در کشور آمریکا انجام شد و در آن زمان هدف از آن، تلاشی برای صرفه‌جویی در مصرف سوخت روزانه برای روشن کردن لامپ‌ها و مصرف زغال‌سنگ برای گرم کردن خانه‌ها شد. در سال 1919 این قانون در آمریکا لغو شد تا اینکه در سال 1966 این قانون در سراسر این کشور مجددا اجرایی شد. در آمریکا 48 ایالت، از جمله آریزونا، هایوایی و... از قانون تغییر ساعت رسمی کشور استفاده نمی کنند. در ماه مارس 2022، سنای آمریکا به اتفاق آرا لایحه‌ای را تصویب کرد که در صورت تصویب مجلس نمایندگان و امضای رئیس‌جمهور، تغییر ساعت رسمی در این کشور به صورت دائمی انجام خواهد شد.
درسال 2022، شصت و چهار کشور دنیا از سیستم تغییر ساعت رسمی استفاده کردند و 9 کشور در برخی حوزه‌ها از این سیستم بهره برده و در برخی حوزه‌ها خیر. در سال 2021 نیز 175 کشور دنیا، ساعت رسمی خود را تغییر ندادند.اما مزایای تغییر ساعت رسمی کشور چیست؟ و این تصمیم چه معایبی می‌تواند به همراه داشته باشد.
Fro7NcbXwAIZxLi.jpg
مزایای تغییر ساعت رسمی کشور
در ادامه به بررسی مزایای جلو کشیدن ساعت‌ها در فصل بهار و به عقب برگرداندن آن در فصل پاییز می‌پردازیم:
داشتن روزهای طولانی‌تر
بهره‌گیری از نور روز و داشتن روزهای طولانی‌تر باعث می‌شود تا زندگی ایمن‌تر در جریان باشد ؛ آمار تصادفات رانندگی کاهش یافته و تعداد عابران پیاده که توسط ماشین‌ها دچار سانحه می‌شوند نیز کاهش خواهد یافت.
جنیفر دولئاک و نیکلاس سندرز، دو اقتصاددان مطرح بر این باور هستند که با تغییر ساعت رسمی کشور، آمار دزدی‌ها در مجموع 7% کمتر می‌شود و این آمار در فصل بهار و با تغییر ساعت، در ساعات عصرگاهی 27% کاهش می‌یابد. آنها گفته‌اند:« بیشتر جنایات خیابانی در عصر هنگام و بین ساعات 5 تا 8 بعدازظهر رخ می‌دهند و در صورتی که هوا روشن باشد، احتمال اینکه رهگذران بتوانند قربانیان را دیده و به آنها کمک کنند و درعین حال فرد خاطی را مشاهده و شناسایی کنند، بالا خواهد رفت.»
درعین حال، مردم فرصت بیشتری برای پیاده‌روی و گردش و تفریح در روشنایی روز و بعد از اتمام ساعت کار خواهند داشت.
مصرف برق کمتر
یکی از مزایای تغییر ساعت رسمی کشور این است که از آنجا که مردم با روشن بودن هوا، کمتر به سراغ لامپ‌ها می‌روند، در نتیجه به نور مصنوعی کمتری نیاز خواهد بود و در مصرف برق صرفه‌جویی خواهد شد.
بهبود اوضاع اقتصادی
طولانی‌تر بودن روز، بدین معناست که مردم بعد از اتمام ساعات کاری بیشتر به خرید رفته و گردش اقتصادی بیشتر می‌شود؛ فروش فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و حتی پمپ بنزین‌ها رونق می‌گیرد. صنعت باربکیو در آمریکا پیش‌بینی کرده که سود آنها در یکی از ماه‌هایی که طول روز طولانی‌تر است، حدود 150 میلیون دلار افزایش می‌یابد و درسال 2007 برآورد شده بود که با غروب دیرتر آفتاب، حدود 59 میلیون دلار حفظ شده و دلیل آن هم کاهش آمار سرقت‌ها بوده.
سبک زندگی فعال
وقتی روز طولانی‌تر باشد، مردم بعد از اتمام کار، فعالیت‌های فیزیکی بیشتری در بیرون از خانه خواهند داشت و کمتر در خانه می‌نشینند.
معایب تغییر ساعت رسمی کشور
اما تغییر رسمی ساعت کشور معایبی هم به همراه دارد که امسال ما از این معایب در امان خواهیم بود:
برای سلامتی شما بد است
شاید عجیب به نظر برسد ولی تغییر الگوی خواب حتی برای یک ساعت، برخلاف ریتم طبیعی بدن فرد است و تاثیرات منفی بر سلامت افراد خواهد داشت. نتایج یک تحقیق حاکی از آن است که آمار حملات قلبی در روزهای دوشنبه و سه شنبه بعد از تغییر ساعت رسمی کشور ( و با اتمام تعطیلات آخر هفته در کشورهای خارجی) 10% افزایش می‌یابد. محققان دریافته‌اند که پس از تغییر ساعت رسمی ، سردردهای خوشه‌ای (سردردهای ناگهانی و ناتوان‌کننده) نیز در افراد افزایش می‌یابد.
در هفته‌های بعد از تغییر ساعت رسمی کشور در فصل بهار، آمار خودکشی مردان در استرالیا، در مقایسه با دیگر هفته‌ها افزایش می‌یابد. در عین حال تغییر ساعت کشوری، ریسک تصادفات مرگبار خودرو را 5 تا 6.5% افزایش می‌دهد.

کاهش بهره‌وری
دوشنبه بعد از تغییر ساعت رسمی در فصل بهار در آمریکا، "دوشنبه خواب آلود" نامگذاری شده ؛ چرا که در آن روز افراد یکی از کم‌خواب‌ترین روزهایشان در سال را سپری می کنند. هفته بعد از تغییر ساعت در فصل بهار هم با افزایش سرقت‌های سایبری همراه است؛ چرا که کارمندان در اینترنت وقتشان را به بطالت می‌گذرانند. به این دلیل که خسته هستند!
تیل روئنبرگ، کرونوبیولوژیست آلمانی که درباره ارتباط بدن انسان با نور و تاریکی تحقیق می‌کند، دریافته که ساعت بیولوژیک بدن انسان، با تغییر ساعت رسمی کشور تنظیم نمی‌شود و عواقب این تغییر ساعت این است که اکثریت جمعیت در طول روز با کاهش بهره‌وری و کیفیت زندگی، افزایش استعداد ابتلا به بیماری و حس خستگی روبرو هستند.
گران قیمت بودن
ویلیام شوگارت، اقتصاددان دانشگاه یوتا، اعلام کرده که تغییر ساعت رسمی کشور برای آمریکایی‌ها 1.7 میلیارد دلار هزینه فرصت ازدست رفته، برپایه میانگین دستمزد ساعتی افراد، هزینه دارد.
انجمن حمل و نقل هوایی آمریکا تخمین زده که تغییر ساعت رسمی کشور، در سال 2007 و به لطف اشتباهات مردم در تنظیم برنامه‌های زمانی که منجر به از دست رفتن پروازهایشان شده، 147 میلیون دلار برای صنعت هوایی این کشور درآمد زایی داشته.
منبع: Procon
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
مملکتی روشنفکر قالیباف قانون گذارش باشند سرگذشتش همین است
Iran, Islamic Republic of
وقتی علم و تخصص در این کشور عزلت نشین و بی تحرک باشد وظیفه نمایندگان دو طیف اصلی همین میشه
یعنی یه گروه میان میگن ساعت تغییر کند و مصوبه قانونی میگیرن جناح بعدی میاد میگه ساعت ثابت بمونه
یه طیف میگن صندوق مهر امام رضا
جناح دیگه اسمشو تغییر میدن ب کارافرینی امید
و.....
یکی میگه حقوق فرهنگیان سه قسطه واریز بشه و در دو روز کاری
اون یکی میگه سه قسطه بشه
ب همین سادگی مشکلات حل شدن
مشکلات کشور هم حل شد
سیدمجتبی
Iran, Islamic Republic of
به نظر ما شما اینقدر چرند و پرند نگید بهتره. حرف یامفت زدن که مالیات نداره هی بزن.
چرا رابطه آمریکا و اسرائیل دیگر معنی ندارد؟

چرا رابطه آمریکا و اسرائیل دیگر معنی ندارد؟

اگر اسرائیل و حامیان‌اش می‌خواهند که این کشور به دریافت کلان آمریکا ادامه دهد باید روایت ...
آینده کشور در سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ چگونه خواهد بود؟

آینده کشور در سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ چگونه خواهد بود؟

آینده قرن بعد نیست، آینده همین فردا است. اگر برای ۵ یا ۱۰ یا ۲۰ سال بعد هم آینده‌نگری ...
روایت مجلس از رکوردهای تاریخی ارز / راهکار کنترل دلار چیست؟

روایت مجلس از رکوردهای تاریخی ارز / راهکار کنترل دلار چیست؟

سیاستگذاری‌های ارزی که در خلال نوسانات نیمه دوم سال انجام شد، به تشدید نوسانات ارز منجر ...
1