تاریخ انتشار
پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۲۶
کد مطلب : ۴۶۳۳۰۲
کبنا گزارش می‌دهد

ماجرای آتش‌سوزی جنگل‌های گل و بلبل مزدک بویراحمد چه بود؟ / ورود دادستان یاسوج برای شناسایی عاملان

۱
۰
ماجرای آتش‌سوزی جنگل‌های گل و بلبل مزدک بویراحمد چه بود؟ / ورود دادستان یاسوج برای شناسایی عاملان
کبنا ؛معاون حقوق عامه دادستان مرکز استان کهگیلویه و بویر احمد گفت: دستورات لازم جهت شناسایی عوامل انسانی آتش سوزی منطقه چم خوانی صادر شد و در اسرع وقت با شناسایی این افراد برخورد قاطع، قانونی و قضایی با سودجویان انجام خواهد گرفت.
به گزارش کبنا، رهبر معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کهگیلویه و بویر احمد با اشاره به وقوع آتش سوزی در منطقه چم خوانی گفت: در نخستین ساعت‌های شروع آتش سوزی، کارکنان و مسئولان اداره کل منابع طبیعی استان و شهرستان و آتش نشانی یاسوج در محل حاضر شده و سریعاً به اطفاء حریق اقدام کرده و این آتش سوزی را مهار کردند.
معاون حفظ حقوق عامه دادستان مرکز استان در ادامه اظهار کرد: در آتش سوزی اراضی به وسعت 2 هکتار به صورت نقطه‌ای دچار آتش سوزی شده و درختان حاشیه رودخانه در این آتش سوزی از بین رفتند.
وی در ادامه تصریح کرد: خوشبختانه این آتش‌سوزی به سایر درختان جنگلی که در اطراف این حریق بودند، آسیب ندیده و آسیبی به درختان بلوط منطقه وارد نشده است.
وی افزود: از سوی دادستان مرکز استان دستورات لازم جهت شناسایی عوامل انسانی که در این آتش سوزی دخیل بودند صادر شد و در اسرع وقت با شناسایی این افراد برخورد قاطع، قانونی و قضایی با سودجویان انجام خواهد گرفت.
معاون حقوق عامه دادستان مرکز استان در پایان ضمن هشدار به سودجویان عرصه‌های منابع طبیعی و جنگلی اضافه کرد: افرادی که با چنین اقداماتی و از بین بردن انفال عمومی و سرمایه‌های ملی قصد دارند به اهداف خودشان که تصرف زمین‌های این عرصه هاست برسند اعلام می‌کنیم که این زمین در بستر رودخانه واقع شده و از لحاظ قانونی به هیچ وجه واگذاری صورت نخواهد گرفت، و در خصوص اجاره بستر‌هایی که مطرح هست، دادستانی پیگیری کرده و به خاطر سوء استفاده‌هایی که از این وضعیت شده است، قطعاً آن‌ها را مطابق قانون لغو خواهیم کرد.
"انسان"؛ عامل آتش‌سوزی در جنگل‌های "گل و بلبل" یاسوج بود
سعید جاویدبخت مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: دلیل آتش سوزی جنگل‌های بستر رودخانه بشار واقع در گل و بلبل مزدک عامل انسانی بوده و تلاش برای شناسایی عامل یا عاملان ادامه دارد.
وی میزان خسارت وارده به جنگل‌ها و مراتع گل و بلبل را 1.2 هکتار عنوان کرد و افزود: بر سر حریم و بستر تعارض منافع بین مردم محلی وجود دارد و نیروهای منابع طبیعی در حال بررسی و شناسایی عوامل هستند و به فوریت اعمال قانون صورت می‌گیرد.
جاویدبخت ابراز کرد: دستگاه‌های عضو ستاد بحران از جمله آتش نشانی یاسوج و همچنین تمامی دلسوزان و فعالان عرصه‌ منابع طبیعی در بدو اتفاق آتش‌سوزی در منطقه مزدک و در جنوب غرب پلیس راه یاسوج به اصفهان پای کار آمدند و پرسنل یگان حفاظت منابع طبیعی در محل حادثه حاضر شدند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: منطقه دقیقا در محدوده بستر رودخانه بشار واقع شده و درختان که دچار حریق شدند عمدتا" درختان بید بوده‌اند، براساس بررسی انجام شده عامل انسانی باعث ایجاد آتش سوزی بوده است.
جاویدبخت بیان کرد: با حضور به موقع مردم محلی و آتش نشانی، منابع طبیعی و نهادهای دولتی آتش سوزی در اسرع وقت مهار شده و تلاش برای شناسایی عامل یا عوامل آتش سوزی ادامه دارد و مساحت آتش سوزی حدود 2.1 هکتار بوده و در بستر رودخانه بشار واقع شده است.
وی ضمن تشکر از همه طبیعت دوستان از مردم کهگیلویه و بویراحمد خواست که از روشن کردن آتش در طبیعت خودداری نموده و در صورت بروز آتش به سامانه 1504 اطلاع دهند.
جاوید بخت این را هم گفت که در این محدوده درخت بلوط نبوده و عمدتا بید و مقداری زبان گنجشک، سنجد و درختچه‌های رودخانه‌ای بوده است و اینکه برسر حریم و بستر تعارض منافع بین مردم محلی وجود دارد، همکاران در حال بررسی و شناسایی عوامل هستند و به فوریت اعمال قانون صورت می‌گیرد.
بنا به گفته مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد این عرصه در چند سال پیش نیز دچار حریق شده و حتی یک درخت بلوط هم نبوده است.
شهرام مهدوی مطلق فرماندار شهرستان بویراحمد که در کمترین زمان ممکن و حتی جلوتر از جنگلبانان خود را به آتش رسانده بود، این گفته سعید جاوید بخت را رد کرد و گفت: بخشی از جنگل‌های خاکستر شده درخت بلوط بوده‌اند.
بنا به بررسی‌های انجام شده سعید جاوید بخت مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد در روز آتش سوزی جنگل‌های گل و بلبل مزدک  یاسوج در محل حضور پیدا نکرده بود و تنها سید حسین رضوی رئیس منابع طبیعی شهرستان بویراحمد بعد از حضور فرماندار در محل دیده شده است.
نام شما

آدرس ايميل شما

حسنقلی
Iran, Islamic Republic of
امسال نه سال پاریه... حالا همه حساس شدن. سوخت. مگر حتما باید بلوط بسازد... اکوسیستم جنگلی هرچه باسد و بسوزد فاجعه است. ایخا بلی بو یا بی و بنیا
آذری جهرمی: دکتر ظریف را یکی از «کنشگران مرزی» ایران امروز می‌دانم؛ او فرزند ایران است

آذری جهرمی: دکتر ظریف را یکی از «کنشگران مرزی» ایران امروز می‌دانم؛ او فرزند ایران است

آذری جهرمی وزیر ارتباطات دولت روحانی از با انتشار متنی در حمایت از محمد جواد ظریف نوشت ...
آقای قالیباف! شما و این همه صداقت و صراحت و شجاعت؟

آقای قالیباف! شما و این همه صداقت و صراحت و شجاعت؟

محمد مهاجری خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی نوشت: سخنان‌تان درباره اینکه مدیران کشور هر ...
چرا تنش‌ها بین طالبان و ایران ناگهان به نقطه انفجار رسید؟

چرا تنش‌ها بین طالبان و ایران ناگهان به نقطه انفجار رسید؟

تورک فرهادی، تحلیلگر افغانستانی مستقر در ژنو با بیان اینکه هرگونه درگیری بین افغانستان ...
1