تاریخ انتشار
دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۴۴
کد مطلب : ۴۵۲۸۲۷
در یادداشتی منتشر شد

نامه همتی به رئیسی؛ مطالبات مردم به نقطه حساسی رسیده است / واکنش همتی به خرید سوغاتی از آمریکا توسط هیات همراه رئیسی

۹
۰
نامه همتی به رئیسی؛ مطالبات مردم به نقطه حساسی رسیده است / واکنش همتی به خرید سوغاتی از آمریکا توسط هیات همراه رئیسی
کبنا ؛عبدالناصر همتی، در یادداشتی در کانال تلگرامی خود نوشت: آنچه این روز‌ها بر کشور و مردم می‌رود، دردی است که درمان آن فقط به مدد تدبیر و مماشات چاره‌پذیر است.
عبدالناصر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی دولت حسن روحانی خطاب به ابراهیم رئیسی نوشت:
جناب آقای رئیسی
رییس جمهوری اسلامی ایران
باسلام.
گرت مملکت باید آراسته
مده کار معظم به نوخاسته
به خردان مفرمای کار درشت
که سندان نشاید شکستن به مشت
رعیت نوازی و سرلشکری
نه کاری است بازیچه و سرسری
نخواهی که ضایع شود روزگار
به ناکاردیده مفرمای کار
سعدی علیه الرحمه
آنچه این روز‌ها بر کشور و مردم می‌رود، دردی است که درمان آن فقط به مدد تدبیر و مماشات چاره‌پذیر است. بدیهی است که اتفاقات روز‌های اخیر در قالب اعتراضات خیابانی و حوادث تلخ، دلایل گوناگون و متعددی دارد. ولی در گام نخست، بخشی نتیجه نوع نگاه و عملکرد اقتصادی و اجتماعی است که به جای مقابله با چالش‌ها و تقویت سرمایه اجتماعی و جلب اعتماد مردم به حاکمیت، متأسفانه موجب از دست رفتن فرصت‌های زیادی شده است.
در حوزه اقتصاد، نگرش شما به کافی بودن اقدامات مربوط به خنثی‌سازی تحریم‌ها و ساده انگاشتن روند مذاکرات و بی‌اهمیت دانستن احیای برجام، به همراه مجموعه‌ای از تصمیمات ناهماهنگ، متناقض و پر هزینه، منجر به تداوم تحریم‌های ظالمانه، از دست رفتن فرصت استفاده از قیمت بالای نفت، تداوم قطع ارتباطات بانکی و مالی کشور، ادامه تورم کمرشکن و بی‌ثباتی اقتصاد کلان شده است.

نتایج ناشی از تحریم‌ها شاید پیشتر برای مردم قابل تحمل بود، اما درست در زمانی که گرفتار یافتن دارو و تأمین معیشت روزمره خود در شرایط تحریمی هستند، ادعای مقاومت و مردمی بودن را در کنار واردات سیسمونی و سوغات کامیونی همراهان سفر نیویورک را دیگر باور نخواهند کرد.
در حوزه اجتماعی و فرهنگی، علیرغم ادعاهایتان درمورد جایگاه و نقش زنان، آزادی اینترنت، گشایش فضای مجازی و اصلاح گشت ارشاد، دولت و مجموعه‌های مرتبط با شما عملاً در جهت عکس حرکت کرده و با سخت گیری‌های بی‌مورد در زندگی روزمره مردم، موجبات فراهم شدن زمینه اعتراضات و حوادث جاری در کشور شده اند.
بنظر می‌رسد مطالبات مردم به نقطه حساسی رسیده است. فشار سنگین اقتصادی به طبقات متوسط و پائین جامعه، در کنار محدودیت‌های بی‌مورد اجتماعی درزندگی روزمره مردم، خصوصاً زنان، به تدریج خود را در قالب اعتراضات خیابانی جوانان، زنان و سایر اقشار ظاهر کرده است.
درجریان اینگونه اعتراضات، طبیعی است که افرادی مغرض نیز بخواهند با ایجاد اغتشاش، بلوا و تخریب اموال عمومی، مسیر خواسته‌های مدنی مردم را منحرف کنند و دولت‌های بیگانه هم از فرصت‌های بوجود آمده بهره برداری کنند.
متأسفانه مجموعه حاکمیت درک درستی از مسائل و خواسته‌های نسل دهه‌ی ۷۰ و۸۰ ندارند. امروز، عمده حاضرین در خیابانها، عمدتاً جوانان و این نسل هستند. آن‌ها به مانند شما فکر نمی‌کنند و تلاش برای تحمیل نظرات خاص را برنمی تابند. جوانان باور‌های متفاوتی دارند و درفضایی هستند که باورهایشان به دلایل متعددی که بیشتر به ضعف عملکرد و عمل به وعده ها، بی‌عملی در مبارزه با فساد
و بی‌عدالتی و تبعیض بر میگردد، آسیب دیده است.
لذا، مجموعه تصمیمات باید با درک صحیح از مطالبات نسل جدید و تعامل با آن‌ها بروزرسانی شود که البته متأسفانه نشانه‌ای از آن دیده نمی‌شود.
جناب آقای رئیسی!
امروز، صِرفِ اعلام اینکه، مشکلی با اعتراضات ندارید، راه حل نیست. ادامه روش فعلی برخورد هم، شاید بتواند در کوتاه مدت صورت مسئله را پاک کند، اما براساس تجربیات گذشته قطعاً در مسیر کاهش بیشتر اعتماد عمومی خواهد بود.
امروز، جهانیان نظاره‌گر روند حوادث تأسف بار کشورمان هستند. اقتدار و عظمت کشور و ملت ایران در منطقه ایجاب می‌کند که در این خصوص تدابیر مناسب اتخاذ شود. جوانان و زنان را درک کنید و سخنان آن‌ها را بشنوید. وظیفه اخلاقی و اجتماعی بنده تذکر این نکات است و امیدوار هستم تا شما هم در روش‌هایتان، چه در زمینه اقتصادی که علت بسیاری از مشکلات کنونی است و چه در خصوص موضوعات اجتماعیِ مرتبط با زندگی روزمره مردم، تجدید نظر کنید و فرصت اصلاح را از دست ندهید.
از خداوند برای همه عاقبت بخیری مسئلت دارم.
عبدالناصر همتی
۴ مهر ۱۴۰۱
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
احسنت
Iran, Islamic Republic of
شما هم حوب بلدید با شعار انحرافی زنان و جوانان،مسیر را منحرف کنید.
عبداله
Denmark
کل اگر طبیب بودی / سر خود دوا نمودی
آقای همتی، چندتا از این نامه های سر گشاده در زمان روحانی نوشته اید؟
صرف اینکه گفته اید، من هم مخالف تک نرخی بودن دلار بودن، ملاک مخالفت قاطع می شود؟
چقدر از گلابی های برجام را خورده اید که اینطور طلبکارانه نامه می نویسید؟
Iran, Islamic Republic of
باز هم تو؟
Iran, Islamic Republic of
کسانی که با نسخه و شعار روزه گرفتن و مقاومت مردم در برابر مشکلات واعظ و روزه خوانی می کنند مثال آن خانمی ایست که وقتی که شوهرش به منزل آمد تا نشسته گریه می کند و شوهرش دلیل گریه را پرسید گفت در بین گنجشکان بر روی شاخه درخت کنجشک نهر هست میترسم موها یا بدن من را ببینند و برایم معصیت باشد مردم هم به احترام خانم و به اصطلاح حسیاسیت اعتقادی درخت را ریشه کرد و بر حسب اتفاق روزی زودتر از موعد به منزل آمد و زن را در حال عیاشی با دیگری دید و سر به بیابان گذاشت و شهری رسید که از قضا به خزانه دولت دستبرد زده بودند مردم را آورده بودند بازجویی و بازپرسی می کردند مرد دلیل را جویا شد متوجه شرح قضیه شد و از قضا عابد مورد اعتماد مردم از نوک پا کنار مردم گذشت حال اژشان و نوک پا راه رفتن را پرسید و گفتند ایشان اینطور راه می رود که نکند مورچه ای زیر پایش آزرده شود گفت دزد خزانه همین است متاسفانه چه دزدی با چراغ آید گزیده تر برد کالا کاش صدا و سیما اشخاص حقیقی و حقوقی که مدواما سوگند به معصومیت و قداست آقایان می خورند جای دفاعی هم برای خودشان بگذارند گر چه این جماعت قدیس دیگری هم داشتند الان قسم حضرت عباس به دروغ می خورند که ما به آن بنده خدا که الحق و الانصاف خیلی بهتر و پاکتر و کار آمدتر از قدیس دومیشون هست ولی این جماعت از قدیس سازی و دروغگویی و ریاکاری هیچ مشکلی و واهمه ای ندارند و غافل از اینکه دست خدا بالاترین دستهاست
همشهری
Iran, Islamic Republic of
گراگر طبیب بودی سرخود دوا نمودی
عصمت
Iran, Islamic Republic of
درود برشرف نعمتی. دولت شکم سیر. ملت سفره خالی. دولت فکر بدبختی خانوادهای در حال فروپاشی نکرده. خلاصه فقر بیکاری بی پولی بیداد میکند. مخصوصا دراستانهای محروم وکل کشور
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
تو یکی خفه، چرا همتی محاکمه نمیشه
Iran, Islamic Republic of
عزیزی نوشته تو یکی خفه چرا همتی محاکمه نمی شود اگر حکم شود که مست گیرند هرانچه که درشهر هست گیرند شاید اگر زمانی زمینه مساعد شد که مفسدین و اختلاسگران را بگیرند به احتمال قوی همتی زندان بان باشد نه زندانی متاسفانه ما را به رخت و چوب شبانی فریفته اند این گرگ سالهاست که با گله اشناست
انتصابات به سبک زاکانی

انتصابات به سبک زاکانی

پیش از انتصابات اخیر زاکانی در سالگرد آغاز فعالیتش به‌عنوان شهردار دو حکم زد. یکی از ...
گره کور برجامی؛ در نیویورک خبری نشد

گره کور برجامی؛ در نیویورک خبری نشد

منابع آگاه از رایزنی های ایران و دیگر قدرت های جهانی پیش از آغاز نشست مجمع عمومی و پس ...
رونمایی از سبک جدید  کی روش

رونمایی از سبک جدید  کی روش

یک پیروزی روحیه‌بخش در مهم‌ترین دوستانه پیش از جام جهانی؛ این رویایی‌ترین شروع ممکن برای ...
1