تاریخ انتشار
دوشنبه ۱ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۴۵
کد مطلب : ۴۴۱۵۶۳
کبنا گزارش می‌دهد

هواشناسی ایران 1400/09/01؛ بارش باران و برف در 21 استان تا جمعه / تداوم فعالیت سامانه بارشی تا صبح سه‌شنبه در کهگیلویه و بویراحمد /پیش‌بینی جوی نسبتاً پایدار در پایان هفته

۰
بارش باران و برف در 21 استان تا جمعه  / آبگرفتگی در کهگیلویه و بویراحمد
کبنا ؛سازمان هواشناسی از بارش باران و برف طی امروز تا جمعه در ۲۱ استان خبر و نسیت به بارش‌های سیل‌آسا، آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن رودخانه‌ها در ۹ استان هشدار داد.
 به گزارش کبنا، بر اساس تحیلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز سامانه بارشی در اکثر مناطق نیمه غربی و به صورت پراکنده در شمال شرق و شرق کشور فعال است. بنابراین در استان‌های خوزستان،‌ ایلام، همدان،‌ مرکزی،‌ لرستان، بوشهر،‌ چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه، غرب خلیج‌فارس، تهران،‌ البرز،‌ قزوین، اصفهان،‌ شمال و غرب فارس،‌ زنجان، کردستان،‌ جنوب آذربایجان غربی، جنوب آذربایجان شرقی، استان‌های ساحلی دریای خزر ابرناکی، بارش باران، گاهی همراه با رعدوبرق پیش بینی شده است.
 در استان‌های یزد، سمنان، خراسان رضوی، خراسان شمالی و شمال خراسان جنوبی بارش پراکنده با احتمال رعدوبرق پیش بینی می‌شود. شدت بارش‌ها برای استان‌های خوزستان،‌ چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و لرستان است.
 بر اساس اعلام سازمان هواشناسی فردا در استان‌های مازندران، گلستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی و سمنان بارش باران و احتمال رعدوبرق در برخی مناطق یزد، اصفهان و شمال خراسان جنوبی بارش پراکنده پیش بینی شده است.
 روز چهارشنبه در غرب سواحل دریای خزر، پنجشنبه در استان‌های ساحلی دریای خزر و جمعه در بخش‌هایی از نوار غربی بارش باران پیش بینی شده است. همچنین سه شنبه و چهارشنبه خلیج‌فارس مواج است.
 توصیف سامانه: نفوذ سامانه بارشی
 نوع مخاطره: بارش باران، وزش باد شدید موقت، در برخی نقاط همراه با رعدوبرق و در ارتفاعات بارش برف.
 منطقه اثر:
 دوشنبه 1400/09/01: شمال کردستان، مرکزی، همدان، قزوین، زنجان، قم، البرز، تهران، اصفهان و یزد.
 اثر مخاطره: احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتمال آب‌گرفتگی معابر عمومی، پدیده مه، لغزندگی و کاهش دید و کولاک برف در جاده‌های کوهستانی، در نواحی مستعد بارش تگرگ، احتمال تأخیر در پروازها.
 توصیه: پرهیز از سفرهای غیر ضروری، احتیاط در عبور از جاده‌های کوهستانی و مجهز کردن خودروها به لوازم ایمنی، حرارتی و سوخت، احتیاط در تردد از حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و عدم کاشت محصولات پاییزه تا اتمام بارش.

 توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی
 زمان پایان: دوشنبه 1400/09/01
 نوع مخاطره: بارش باران، گاهی رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، احتمال بارش تگرگ در مناطق مستعد و در ارتفاعات بارش برف.
 منطقه اثر:
 دوشنبه 1400/09/01: کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، ایلام، کرمانشاه، لرستان، چهارمحال و بختیاری، شمال بوشهر، شمال فارس و جنوب کردستان.
 اثر مخاطره: جاری شدن رواناب، آب‌گرفتگی معابر عمومی، طغیان رودخانه‌ها، سیلابی شدن مسیل‌ها، اختلال تردد در جاده‌ها، کاهش دید، تأخیر و احتمال لغو در پروازها.
 توصیه: پرهیز از سفرهای غیرضروری، بازگشایی آبروها و دهانه پل‌ها، اجتناب از تردد در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی، عدم جابه‌جایی عشایر، پرهیز از چرای دام در ارتفاعات، به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و اطمینان از میزان سوخت خودرو هنگام سفر.
 توصیف سامانه: ادامه پایداری در هوا
 زمان پایان: دوشنبه 1400/09/01
 نوع مخاطره: افزایش غلظت آلاینده‌ها و کاهش کیفیت هوا به ویژه در ساعات صبحگاهی.
 منطقه اثر:
 دوشنبه 1400/09/01: تبریز، مشهد.
 اثر مخاطره: افزایش شاخص کیفیت هوا در حد ناسالم برای گروه‌های حساس و احتمال رشد آن تا ناسالم برای تمام گروه‌ها در مناطق صنعتی و پرتردد در صورت عدم کنترل منابع آلاینده (ثابت و متحرک).
 توصیه: پرهیز از ترددهای غیر ضروری، به ویژه سالمندان، کودکان و افراد با سابقه بیماری، تا حد امکان عدم فعالیت فیزیکی و ورزشی در فضای باز، مدیریت سوخت و زمان فعالیت واحدهای صنعتی در سطح و حومه کلانشهرها.
تداوم فعالیت سامانه بارشی تا صبح سه‌شنبه در کهگیلویه و بویراحمد 
رضا کاکاوند مدیرکل هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در آخرین وضعیت آب و هوای این استان، گفت: بررسی آخرین داده‌های هواشناسی بیانگر تداوم فعالیت سامانه بارشی تا صبح فردا سه‌شنبه دوم آذرماه در سطح استان است.
 مدیرکل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: بر این اساس آسمانی ابری همراه با بارش باران (گاهی رگبار و رعد و برق و تندباد لحظه‌ای) و در مناطق مستعد ریزش تگرگ و در ارتفاعات بارش برف و در گردنه‌ها و مناطق کوهستانی پدیده مه پیش‌بینی می‌شود.
 وی بیان کرد: طی امروز دوشنبه با شدت گرفتن بارش در برخی مناطق رعایت نکات ایمنی در ترددهای جاده‌ای، اتخاذ تدابیر لازم توسط سازمان‌های امدادی و خدمات‌رسان توصیه می‌شود.
 کاکاوند بیان کرد: با خروج این سامانه بارشی بتدریج از فردا صبح از جو استان شاهد جوی نسبتاً پایدار تا اواخر هفته خواهیم بود.
 کاکاوند بیان کرد: از ابتدای فعالیت سامانه بارشی تا ساعت ۹: ۳۰ دقیقه امروز در دهدشت 29.5 میلی‌متر، لیکک 28.7، سی‌سخت 22.5، یاسوج 16.2، دوگنبدان 3.8 و امام زاده جعفر 3.5 میلی‌متر باران باریده است.

آبگرفتگی معابردهدشت در اولین باران پاییزی
    
در اولین روز آذر با بارش رحمت الهی خیابان‌های شهر دهدشت دچار آبگرفتگی شد.

باید‌ها و نباید‌های رانندگی در هوای بارانی
معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور پایتخت، باید‌ها و نباید‌های رانندگی در هوای بارانی و راه‌های جلوگیری از تصادفات احتمالی را تشریح کرد.
سرهنگ علی همه خانی اظهار داشت: با توجه به افزایش بارندگی‌ها در فصل پاییز و استفاده بیشتر شهروندان از خودرو‌های شخصی، رانندگان باید در هنگام رانندگی علاوه بر توجه کامل به مقابل و اطراف، سرعت مجاز و مطمئنه را رعایت کرده و در نظر داشته باشند با توجه به کاهش میدان دید، رانندگی در این آب و هوا نیازمند دقت بیشتری است.
وی افزود: بارش باران احتمال برخورد و تصادفات خودرو‌ها را به‌علت لغزندگی سطح آسفالت و معابر چند برابر می‌کند؛ به همین دلیل است که رانندگی در این شرایط سعه صدر بیشتری می‌طلبد و با توجه به لغزنده بودن معابر رانندگان باید فاصله طولی بیشتری را با خودروی مقابل داشته باشند تا امکان تصادف به حداقل ممکن برسد؛ از طرفی اگر اتفاقی هم افتاد، بتوانند خودروی خود را کنترل کرده و از تصادف با خودروی جلویی اجتناب کنند.
معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ تصریح کرد: نکته مهم دیگر بازدید و رفع نقص سیستم‌هایی مانند تهویه و برف پاک کن خودرو است که این دو مورد در رانندگی مطلوب و زاویه دید مناسب و در نهایت پیشگیری از تصادف، تاثیر گذار است.
نام شما

آدرس ايميل شما

هرگز این نوع چایی را ننوشید

هرگز این نوع چایی را ننوشید

چای تازه‌دم یکی از سالم‌ترین نوشیدنی‌هاست که مصرف آن در جامعه ما طرفداران زیادی هم دارد،...
انتصابات فامیلی و قانون تعارض منافع

انتصابات فامیلی و قانون تعارض منافع

به نظر می‌رسد اجرای قانون فراتر از خود قانون، به چیزی یا چیزهایی فراتر نیاز دارد که می‌توان ...
شوخی ‌یا مصاحبه‌ای جعلی؟

شوخی ‌یا مصاحبه‌ای جعلی؟

هرچند روز گذشته نوروزی در مقام تکذیب مصاحبه‌ منتشرشده‌اش برآمد و به خبرگزاری «خانه ملت» ...
فایل های مرتبط