تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۲۱
کد مطلب : ۴۴۱۲۵۶
کبنا گزارش می‌دهد

(فیلم) زلزله وحشتناک در بندرعباس / زلزله 6.4 ریشتری در جنوب ایران

۴
(فیلم) زلزله وحشتناک در بندرعباس / زلزله 6.4 ریشتری در جنوب ایران
کبنا ؛ لحظاتی قبل زمین لرزه استان هرمزگان را لرزاند.
به گزارش کبنا نیوز، این زلزله با قدرت 6.4 ریشتر به مرکزیت لافت و در عمق ۱۸ کیلومتری زمین در مناطقی از استان بوشهر، کرمان و جنوب استان فارس نیز احساس شده است.
ولی پور رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر با اشاره به زلزله در منطقه هرمزگان گفت: کانون زلزله در جزیره قشم و منطقه لافت در عمق 18 کیلومتری زمین بود که هم اکنون در حال بررسی و جمع بندی خسارات وارده هستیم.
وی افزود: شعبه هلال احمر در جزیره قشم به محل زلزله اعزام شده اند و در کرمان نیز گروه های امدادی مشغول فعالیت هستند.
  
آماده باش دستگاه‌های امدادی در پی وقوع زلزله در جنوب کشور/ اعلام یک کشته تا کنون
 رییس سازمان مدیریت بحران کشور از آماده‌باش تمامی نیروهای امدادی و خدماتی در پی زلزله ۶.۴ ریشتری رخ داده در بندرعباس خبر داد.
اسماعیل نجار در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به زلزله رخ داده در جنوب کشور اظهارکرد:‌ در ساعت ۱۵: ۳۶ امروز زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۶.۴ ریشتر عمق ۱۸ کیلومتری منطقه لافت در استان هرمزگان را لرزاند و چند ثانیه پس از آن نیز زلزله‌ای دیگر به بزرگی ۶.۳ ریشتر همین منطقه را در عمق ۱۰ کیلومتری از زمین لرزاند.

وی با بیان اینکه این زلزله در مناطق مختلفی از جنوب کشور احساس شده است، گفت:‌ تا کنون گزارشی از خسارات احتمالی ناشی از این زلزله گزارش نشده است. اما تمامی تیم‌های امدادی و خدماتی در استان هرمزگان و استان‌های معین به حالت آماده باش درآمده‌اند.
رییس سازمان مدیریت بحران کشور افزود:‌ تیم‌های ارزیاب نیز به مناطق متأثر از زلزله اعزام شده‌اند و به زودی گزارش آن اعلام می‌شود.
وی از مردم خواست که خونسردی و آرامش خود را حفظ کنند و ادامه داد: مردم از توجه به شایعات پرهیز کرده و از تماس طولانی مدت با تلفن همراه پرهیز کنند تا ظرفیت خطوط اشغال نشود. همچنین لازم است پروتکل‌های بهداشتی نیز از سوی مردم رعایت شود.
آماده باش کامل اورژانس و بیمارستان‌ها
رییس سازمان اورژانس کشور از آماده باش کامل بیمارستان‌های کرمان و هرمزگان در پی وقوع زمین لرزه در جنوب کشور خبر داد.
دکتر جعفر میعادفر در این باره اظهار داشت: بیمارستان‌های کرمان و هرمزگان در پی وقوع زمین لرزه در  هرمزگان در آماده باش در آمدند.
وی با بیان اینکه این زمین لرزه از قدرت بالایی برخوردار بوده است، گفت: بالگرد اورژانس و دو قایق آمبولانس در حال ارزیابی منطقه هستند.
همچنین مجتبی خالدی -سخنگوی سازمان اورژانس کشو در گفت و گو با ایسنا در این باره اظهار کرد: زمین لرزه‌ای با قدرت بیش از ۶ ریشتر در هرمزگان رخ داده است.

     
بعدازظهر یکشنبه (۲۳ آبان) دو زمین‌لرزه شدید ۶.۴ و ۶.۳ ریشتری استان هرمزگان را لرزاند. بر اساس گزارش مرکز لرزه‌نگاری ایران، این دو زلزله در ساعت‌های ۱۵:۳۶ و ۱۵:۳۷ یعنی تنها در فاصله چند ثانیه از یکدیگر رخ داد. لرزش این زمین‌لرزه‌های پیوسته، در استان‌های کرمان و فارس و همچنین در جزایر تنگه هرمز از جمله کیش و قشم نیز احساس شد. فاصله مرکز زلزله تا بندرعباس، مرکز استان هرمزگان، حدود ۴۳ کیلومتر بوده و تاکنون دست‌کم یک مرگ ناشی از آن گزارش شده است.

وی ادامه داد: سال گذشته نیز شاهد وقوع زمین لرزه در این محدوده بودیم.
خالدی گفت: پنج آمبولانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس از هرمزگان و پنج دستگاه آمبولانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس از فارس در حالت آماده باش هستند. تیم‌های ارزیاب در محل در حال ارزیابی هستند و یک فروند بالگرد اورژانس نیز اعزام شد.
همچنین رییس سازمان اورژانس کشور از مرگ یک تن در زمین لرزه در جنوب کشور تاکنون خبر داد.
دکتر میعادفر به ایسنا گفت: متاسفانه بر اساس آمار تا کنون یک تن جان خود را در پی وقوع زمین لرزه از دست داده است.
وی گفت: این جوان ۲۲ ساله در بندرعباس در حال فرار از زمین لرزه بوده که تیر برق بر سر وی سقوط می‌کند و جان خود را از دست می‌دهد.
  
بندرعباس با دو زلزله ۶ و ۶.۵ لرزید
مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به زلزله امروز بندرعباس با بزرگای ۶ گفت: بندر عباس به ویژه در شمال آن زونی با لرزه خیزی بالا شناخته می‌شود.
در ساعت ۱۵ و ۳۶ دقیقه امروز یکشنبه ۲۳ آبان زمینلرزه‌ای به بزرگای ۶ در شمال بندر عباس رخ داد و یک دقیقه بعد یعنی در ساعت ۱۳ و ۳۸ دقیقه زلزله دیگری با بزرگای ۶.۵ در این منطقه به ثبت رسید.
دکتر علی بیت الهی با اشاره به زلزله امروز شمال بندر عباس، گفت: در ۴۷ کیلومتری شمال بندر عباس زلزله‌ای به بزرگای ۶.۵ رخ داده است که بر اساس گزارش‌هایی که دریافت کردم این زمینلرزه در کرمان نیز احساس شده است.
وی زمان این رخداد لرزه‌ای را در ساعت ۱۵ و ۲۸ دقیقه و ۴۸ ثانیه امروز یکشنبه ۲۳ آبان ماه عنوان کرد و یادآور شد: هنوز اطلاعاتی از میزان خسارات این زلزله به دست ما نرسیده است، ولی اگر این زلزله در نزدیکی مراکز جمعیتی رخ داده باشد، با توجه به بافت مسکونی این مناطق که سازه‌های خشت و گلی و بنایی هستند، قطعاً مخرب است.
بیت اللهی، به گسل‌های این منطقه اشاره کرد و افزود: در رابطه با گسل‌های مسبب این زلزله، احتمال داده می‌شود که منتهی الیه گسل‌های زاگرس است که در بالای تنگه هرمز واقع شده است، ولی نیاز به بررسی بیشتر دارد.
مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه بندرعباس یک منطقه لرزه خیز است، گفت: به ویژه در شمال بندر عباس در جایی که جهت ساز و کار تکتونیکی تغییر می‌کند، بسیار لرزه خیز است. در این منطقه یک گره تکنونیکی واقع شده و زمینلرزه‌های زیادی در این منطقه ایجاد شده و از آن به عنوان یک زون لرزه‌ای یاد می‌شود.
افزایش فعالیت گشت‌های پلیس پس از وقوع زلزله در هرمزگان
فرمانده انتظامی استان هرمزگان با اشاره به وقوع دو زلزله نسبتاً شدید به میزان ۶.۴ ریشتر در سطح استان، گفت: پس از وقوع زلزله بلافاصله گشت‌های کلانتری‌ها برای تأمین امنیت در مکان‌هایی که افزایش حضور شهروندان را شاهد بودیم حاضر شدند که این مأموریت همچنان ادامه دارد و پلیس در آمادگی کامل برای تأمین امنیت شهروندان قرار دارد.
سردار غلامرضا جعفری افزود: گشت‌های ویژه‌ای برای پیشگیری از سرقت منازل در سطح محلات فعال می‌باشند.
وی تاکید کرد: توصیه می‌کنیم به هنگام حضور در خودرو، مراقبت‌های لازم را داشته باشند و مجدداً تاکید می‌گردد شهروندان ضمن توجه به توصیه‌های پلیسی، به شایعات توجه نکنند و اخبار را از منابع رسمی و معتبر دنبال کنند.
جعفری با بیان این‌که با افرادی که شایعه کنند برخورد می‌شود، گفت: آن دسته از افرادی که در فضاهای مختلف با شایعه پراکنی اقدام به تشویش اذهان عمومی می‌کنند اقدام‌شان جرم می‌باشد و قطعاً تحت تعقیب قانونی قرار خواهند گرفت.
وی خاطرنشان کرد: به شهروندان عزیز توصیه می‌کنم در صورت تصمیم برای حضور در بوستان‌ها و ... از توقف دوبله و چند ردیفه در حاشیه معابر و مسیرهای عبور و مرور خودداری کنند و از به همراه داشتن اشیا قیمتی و طلاجات پرهیز نمایند.
زلزله ۶.۴ ریشتری لافت به استان کرمان خسارتی وارد نکرد
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان گفت: در پی زلزله ۶.۴ ریشتری در منطقه لافت تا این لحظه براساس گزارش تیم‌های ارزیاب، هیچ خسارت جانی و مالی به استان کرمان وارد نشده است.
رضا فلاح با اشاره به زلزله ۶.۴ و ۶.۳ ریشتری در استان هرمزگان گفت: تیم‌های ارزیاب به مناطق جنوبی استان اعزام شده‌اند.
وی ادامه داد: تیم‌های ارزیاب در شهرستان‌های منوجان، جیرفت، کهنوج، فاریاب، سیرجان، شهربابک مناطق را بررسی کرده‌اند و تا این لحظه گزارشی مبنی بر خسارات جانی و مالی نداشته‌ایم.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان با بیان اینکه آماده باش به کل استان مخصوصاً به شهرستان‌های جنوبی و غربی استان داده شده است، اظهار کرد: کرمان به استان هرمزگان جهت پشتیبانی اعلام آمادگی کرده است.
مجید سعیدی مدیرکل بحران استانداری کرمان نیز به ایسنا گفت: در ساعت ۱۵ و ۳۷ دقیقه زلزله‌ای به شدت ۶.۴ ریشتر در حوالی فین از توابع استان هرمزگان به وقوع پیوست که برخی از شهرستان‌های استان کرمان این زلزله را احساس کردند.
زلزله بندرعباس در جزیره قشم هم احساس شده است
مدیرعامل جمعیت هلال احمر هرمزگان از وسعت شدید زلزله در استان هرمزگان و میزان خرابی‌ها خبر داد.
مختار سلحشور افزود: زلزله‌ای با قدرت 6.4 در مقیاس ریشتر در ساعت 15:36 در عمق 18 کیلومتری به مرکزیت لافت جزیره قشم رخ داد و در کوه گنو هم احساس شد.
وی با بیان اینکه این زلزله به شدت در بندرعباس، میناب، رودان و جزیره قشم احساس شده است، تصریح کرد: گزارش‌های مردمی از میزان شدت خرابی‌ها خبر می‌دهد، اما جهت بررسی و ارزیابی دقیق اکنون تیم‌های ارزیاب به منطقه اعزام شده‌اند.
سلحشور با اشاره به اینکه میزان خرابی و وسعت آن بزودی اطلاع رسانی می‌شود، اضافه کرد: ستاد بحران در آماده باش کامل به سر می‌برد.
نام شما

آدرس ايميل شما

صبحانه‌ای با طعم روحانی در دولت رئیسی

صبحانه‌ای با طعم روحانی در دولت رئیسی

ضرغامی گویا بنا بر ترک عادت صبحانه‌های سیاسی‌اش ندارد؛ حتی حالا که در مقام وزارت میراث ...
معلم نان ندارد، آموزش رمق ندارد

معلم نان ندارد، آموزش رمق ندارد

پنج میلیون و 800هزار تومان؛ متوسط حقوق فرهنگیان در سال 99. دریافتی‌ای که به گفته رئیس ...
خاتمی و کروبی پس از سال‌ها روی جلد آمدند

خاتمی و کروبی پس از سال‌ها روی جلد آمدند

مهدی کروبی و سیدمحمد خاتمی پس از یازده سال در نشست‌های جداگانه سخنرانی کردند که بازتاب‌های ...