تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۴ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۰۴
کد مطلب : ۴۳۹۰۳۶
آتش سوزی جنگل های زاگرس ادامه دارد؛

هلی برن نیرو به جنگل های بویراحمد / خط آتش سنگین کوه نیر را مظلومانه می سوزاند

۱
۰
خط آتش سنگین کوه نیر را مظلومانه می سوزاند
کبنا ؛چند نقطه استراتژیک در زاگرس، به شکل گسترده در حال سوختن است.
به گزارش کبنا نیوز، روز گذشته کوه نیر (نور) واقع در بین دو شهرستان بویراحمد(لوداب) و چرام (سرفاریاب)، آتش گرفت، همچنین کوه منگشت در ارتفاعات شهرستان لردگان روز گذشته آتش گرفته و امروز نیز می سوزد.
هلی برن نیرو به جنگل‌های نیر لوداب شهرستان بویراحمد آغاز شده است.
 
بالگرد اعزامی به یاسوج هلی برن نیرو به نزدیکی محل آتش سوزی جنگل‌های نیر در لوداب بویراحمد را آغاز کرد.
در حال حاضر خط آتش سنگین به طول ده کیلومتر منطقه را فرا گرفته است.
نیروها پس از اعزام توسط بالگرد ساعتی پیمایش را تا محل آتش خواهند داشت.
تلاش در چند محور برای مهار آتش ادامه دارد.
مدیرکل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد صبح امروز به عمدی بودن این آتش سوزی اشاره کرده و اظهار کرد: این آتش سوزی از ساعت ۲۰ سه شنبه شب در جنگل‌های کوه نیر بخش لوداب از توابع شهرستان بویراحمد اغاز شده و همچنان ادامه دارد، طبق شواهد و برخی گزارشات علت آتش سوزی عامل انسانی و عمدی است چراکه طبق گفته شاهدان دیده شده که یک نفر در تاریکی شب در حال اتش زدن نقطه به نقطه جنگل‌هاست.
«غلامحسین حکمتیان اصل» بیان کرد: نیروی های بخش لوداب و مردمی و دهیاران و شوراهای منطقه از همان ساعات اولیه به محل اعزام و اقدام و تلاش برای مهار آتش کردند اما همچنان آتش سوزی ادامه دارد.
 
پشت آتش سوزی های گسترده و سریالی زاگرس چه چیزی وجود دارد؟ جالب‌ترین آمارها که واقعیت بی توجهی به دستگیری عاملان آتش سوزی را روشن می‌کند، می گویند که طی سالهای گذشته حتی یک نفر به خاطر آتش سوزی مراتع و جنگل‌های زاگرس در استان کهگیلویه و بویراحمد مجرم شناخته نشده است! چرا کوه سوزی و جنگل سوزی در ارتفاعات و بصورت نقطه ای گسترش یافته است و چرا دولت نگاه منفعلانه ای به این آتش سوزی ها دارد!؟ آیا زمان تغییر دیدگاه دولت به این قسم آتش سوزی ها نرسیده است؟

بیشتر بخوانید:

فرضیه ای خطرناک درباره جنگل های زاگرس؛ بیوتروریسم یا جنگل‌آزاری؟


بنا بر این گزارش، ساعت 20 روز 23 شهریورماه آتش به جان جنگل‌ها و مراتع کوه نیر بخش لوداب از توابع شهرستان افتاد و به دلیل وزش باد هر لحظه بر شدت آتش سوزی اضافه می‌شود.
منابع خبری می‌گویند: به دلیل سخت گذر و صخره‌ای بودن کوه مهار آتش سوزی با سختی همراه بوده و تاکنون تلاش ماموران منابع طبیعی و نیروهای مردمی بدون نتیجه بوده است.
 شدت آتش سوزی به گونه‌ای بوده که در صورت ادامه این روند شاهد یک بحران خواهیم بود و باید هنگام سپیده دم بفکر اعزام بالگرد به منطقه باشند.
 استان کهگیلویه و بویراحمد حدود یک میلیون و 500 هزار هکتار مساحت دارد که از این میزان یک میلیون و 426 هزار و 300 هکتار یعنی حدود 90 درصد آن، اراضی ملی بوده که 873 هزار و 600 هکتار جنگل و 552 هزار و 700 هکتار آن را مرتع تشکیل می‌دهد و در واقع 20 درصد جنگل‌های زاگرس در این استان واقع شده است.
 از ابتدای امسال تاکنون بیش از 40 فقره آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع این استان رخ داده که به بیش از یک هزار و 250 هکتار جنگل و مرتع خسارت وارد کرده است.
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
همه این اتفاقات فاجعه بار دلیل بر ضعف و بی لیاقتی مدیر کل منابع طبیعی ایتان و شهرستان بویراحمد هست .
اینا توان مدیریت را نداسته اند و فقط پیگیر حفظ پست هستند این همه اعتبار آتش سوزی ها کجا رفت چطور برنامه مهار آتش سوزی ها نداشته اند؟ چرا سازمان های نظارتی و امنییتی پیگیر این بی مدیریتی ها نیستند در طی این چند سال اهیر صد ها ها هزار هکتار جنگل از بین رفت یکی نبود که این مدیران نالایق بازخواست کند
طرح عجيب براي پرداخت وام مسكن

طرح عجيب براي پرداخت وام مسكن

چندي پيش بانك مسكن خبر پرداخت وام يك ميليارد توماني تسهيلات خريد مسكن از محل حساب پس‌انداز ...
11 سپتامبر زیر سایه شرم

11 سپتامبر زیر سایه شرم

«در نبرد برای پاسداری از روح آمریکا، وحدت بزرگ‌ترین نقطه قوت ماست!». این جمله شاه‌بیت ...
‌‌ایران، همچنان در لیست سیاه

‌‌ایران، همچنان در لیست سیاه

اصولگرایان که قدرت را در حاکمیت میان خود تقسیم کرده‌اند، گویی فراموش کرده‌اند اکنون آنها ...