تاریخ انتشار
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۵
کد مطلب : ۴۲۹۹۷۶
اعضای هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان استان کهگیلویه و بویراحمد با نماینده ولی‌فقیه دیدار کردند

فراموشی معماری ایرانی اسلامی در ابنیه کهگیلویه و بویراحمد / بی‌توجهی به حیا و حجاب در ساخت و سازها 

۰
نماینده رهبر انقلاب: بی‌توجهی به حیا و حجاب در ساخت و سازها 
کبنا ؛نماینده ولی‌فقیه در کهگیلویه و بویراحمد از فراموشی معماری ایرانی اسلامی در ابنیه کهگیلویه و بویراحمد گلایه کرد.
به گزارش کبنا از یاسوج، اعضای هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان استان کهگیلویه و بویراحمد با آیت‌الله سید نصیر حسینی نماینده ولی‌فقیه در استان دیدار و گفت‌وگو کردند.
نماینده ولی‌فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد در این دیدار با اشاره به وظیفه مهم نظام مهندسی ساختمان در پایین آوردن خسارت‌های ناشی از بحران‌ها به ساختمان‌ها اظهار کرد: کشور و استان ما از استحکام پایین ساختمان‌ها کم آسیب و خسارت ندیده است.
آیت‌الله حسینی گفت: اگر در ابنیه ما قواعد و مقررات مهندسی به درستی رعایت نشود کم خسارت نخواهیم دید که باید نظام مهندسی ساختمان دقت نظر و نظارت بیشتری بر روند ساخت و سازها در استان داشته باشد.
امام جمعه شهر یاسوج با بیان اینکه بخشی از کار هم به فرهنگ‌سازی در ساخت و سازها برمی‌‌گردد و نظام مهندسی ساختمان نباید از این امر غافل شود افزود: نظام مهندسی در این خصوص باید زحمت کشیده و فرهنگ‌سازی کند تا مردم این مجموعه را بیشتر باور کنند.
حسینی با ابراز تاسف از اینکه در ساخت و سازهای کشور و استان به معماری ایرانی و اسلامی بها داده نمی‌شود ادامه داد: معماری غنی اسلامی داریم که کمتر به آن پرداخته‌ایم و در ساخت و سازها از این معماری باشکوه استفاده‌ای نکرده‌ایم.
وی با بیان اینکه در ساخت و ساز منازل مسکونی باید رعایت حیا و حجاب شود و به فرض مثال در تعبیه آشپزخانه‌ها به چنین موضوعی فکر نکرده‌ایم یادآور شد: به خانه‌ها و ابنیه و مساجد و تکایا و حسینیه‌های تاریخی که نگاه کنیم شکوه و عظمتی خاص در آن‌ها دیده می‌شود زیرا معماران قدیم ما همه جوانب امر را در ابنیه‌ها در نظر می‌گرفتند.
این استاد حوزه‌های علمیه به نمونه‌ای از بافت‌های تاریخی و معماری باشکوه ایرانی اسلامی در شهر شیراز اشاره کرد و گفت: اگر بافت قدیم دهدشت به تاراج نرفته بود اکنون سبک معماری مخصوص به استان خود داشتیم اما به دلایلی در حال حاضر از سایر استان‌ها در زمینه معماری ایرانی و اسلامی عقب‌تریم.
وی گفت: برای نمونه در یکی از مساجد استان هر چه معماران و مهندسین ما برای طراحی و ساخت یک هلالی تلاش کردند به نتیجه نرسیدند گفت: باید این عیب‌ها را برطرف کرد و با برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی استان خود را در خصوص معماری ایرانی و اسلامی توانمند کنیم.
نام شما

آدرس ايميل شما

صندلی رئیس جمهوری چند؟

صندلی رئیس جمهوری چند؟

مردم در انتخابات‌های اخیر به هر چیزی نه گفتند، نه تنها پس زده نشد بلکه به کانون‌های قدرت ...
رخوت سیاسی

رخوت سیاسی

رخوت موجود ممکن است در ایام انتخابات جای خود را به یک رونق برای یک جریان سیاسی یا یکی ...
عکس| سایت رهبر انقلاب: انتقام از ترامپ حتمی است

عکس| سایت رهبر انقلاب: انتقام از ترامپ حتمی است

پایگاه اطلاع رسانی رهبر معظم انقلاب پس از خروج دونالد ترامپ از کاخ سفید پوستری با عنوان ...