_BLOCK}']['prms'][2] = 17; $conf['{GET_VOICE_MAIN_BLOCK}']['cache_expired'] = 0; $conf['{GET_VOICE_MAIN_BLOCK}']['cache_modified'] = '1397-10-24 11:05:26'; $conf['{GET_VOICE_MAIN_BLOCK}']['cache_html'] = '1'; $conf['{GET_VOICE_MAIN_BLOCK}']['func'] = 'Get_Main_Block_Child_voice'; $conf['{Doc_Rate_Box}']['cache_html'] = '0'; $conf['{Doc_Rate_Box}']['func'] = 'Get_Doc_Rate_Box'; $conf['{DOC_FEEDBACK_FORM}']['cache_html'] = '0'; $conf['{DOC_FEEDBACK_FORM}']['func'] = 'Get_Doc_Feedback_Form'; ?>_BLOCK}']['prms'][2] = 17; $conf['{GET_VOICE_MAIN_BLOCK}']['cache_expired'] = 0; $conf['{GET_VOICE_MAIN_BLOCK}']['cache_modified'] = '1397-10-24 11:05:26'; $conf['{GET_VOICE_MAIN_BLOCK}']['cache_html'] = '1'; $conf['{GET_VOICE_MAIN_BLOCK}']['func'] = 'Get_Main_Block_Child_voice'; $conf['{Doc_Rate_Box}']['cache_html'] = '0'; $conf['{Doc_Rate_Box}']['func'] = 'Get_Doc_Rate_Box'; $conf['{DOC_FEEDBACK_FORM}']['cache_html'] = '0'; $conf['{DOC_FEEDBACK_FORM}']['func'] = 'Get_Doc_Feedback_Form'; ?> شش ویژگی خاصِ مناظره اخیر ترامپ و بایدن - کبنانیوز
تاریخ انتشار
شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۱:۲۸
کد مطلب : ۴۲۶۸۵۱
خبرگزاری سی ان ان گزارش می‌دهد:

شش ویژگی خاصِ مناظره اخیر ترامپ و بایدن / شکست ترامپ، آمریکا را به کدام سو می‌برد؟

۰
شش ویژگی خاصِ مناظره اخیر ترامپ و بایدن
کبنا ؛
خبرگزاری سی ان ان" در گزارشی به شش لحظه و ویژگی خاص در مناظره اخیر ترامپ و بایدن اشاره کرده است. این گزارش اشاره می‌کند:
«دومین و آخرین مناظره انتخاباتی میان ترامپ و بایدن، در مقایسه با مناظره پیشین میان دو طرف، از وضعیتی بهتر برخوردار بود. در میان انبوهی از دروغ‌ها که در جریان مناظره مطرح شد، ترامپ، جو بایدن را به دلیل ناتوانی و شکستش در حل مشکلاتی نظیر نژادپرستیِ نهادینه شده در دوره حضورش در سنا و همچنین تصدی کرسی معاونت ریاست جمهوری آمریکا در دوره باراک اوباما سرزنش کرد و با طعنه، وی را یک سیاستمدار عادی و پیش پا افتاده توصیف کرد. بایدن نیز ترامپ و شیوه مدیریت و سیاستگذاری وی را شدیدا هدف قرار داد».
به گزارش کبنا، وی (بایدن) از شیوه مدیریت ترامپ در مساله بحران شیوع ویروس کرونا در آمریکا و همچنین بی توجهی‌های وی به مسائلی نظیر بهداشت و سلامت مردم، اقتصاد و مسائل مهاجرتی، شدیدا انتقاد کرد. با این حال در زمان هایی، بایدن در حملات خود حالتی شخصی در پیش می‌گرفت و مثلا ترامپ را نژادپرست‌ترین رئیس جمهوری نامید که تاریخ مدرن آمریکا تاکنون به خود دیده است.
در ادامه به شش لحظه و ویژگی خاص مناظره اخیر انتخاباتی میان ترامپ و بایدن اشاره می‌شود.
ترامپ از شدت لفاظی‌ها و حملات بی پروایانه خود کاسته بود
ترامپ در حالی وارد مناظره انتخاباتی اخیر خود با بایدن شده بود که مشاوران وی در مورد یک مساله، اجماع نظر داشتند: وی باید خونسرد باشد و از تنش آفرینی‌های بی پروایانه خودداری کند. با این حال، هیچ کدام از آن‌ها مطمئن نبودند که آیا ترامپ می‌تواند این مساله را رعایت کند یا خیر. با این همه، بله، وی اینکار را انجام داد. درست است که وی همچنان ادعا‌های غلط و دروغین می‌کرد، به بایدن حملات مغرضانه شخضی می‌کرد، به ویروس کرونا بی توجهی کرد و آن را بی اهمیت جلوه می‌داد، و تاکید داشت که فرزندان مهاجرانی که از والدین خود جدا شده اند وضعیت خوبی دارند و به خوبی تحت مراقبت هستند، با این حال، ترامپ کاملا از شدت لفاظی‌های شدید و بی پروایانه خود کاسته بود.
در اکثر زمان مناظره با بایدن، ترامپ بیش از همه شبیه به فردی بود که طرح و دستورکار مشخصی دارد. وی حتی روی خوش به مجری برگزاری مناظره "کریستین والکر" نیز نشان می‌داد و یک مرتبه به وی گفت که او به خوبی مناظره را اجرا و اداره می‌کند. پس از پایان مناظره اخیر، ترامپ فکر می‌کرد که پیروز مناظره شده و تعداد کمی از مشاورانش نیز به وی خلاف این امر را گفتند. با این همه، ترامپ پس از مناظره تصدیق کرد که به نحو بهتری می‌توانسته مناظره را به پیش ببرد.
با این همه، جمهوریخواهان پس از مناظره اخیر یک نفس راحت کشیدند، زیرا فکر می‌کردند که اگر ترامپ بخواهد همچون مناظره گذشته، وارد بحث شود، ترامپ و جمهوریخواهان، تا حد زیادی سبد رای خود را در انتخابات آتی خود از دست خواهند داد. به طور کلی، مناظره اخیر را می‌توان بیش از همه شبیه به آن رویکردی دانست که مشاوران ترامپ همواره آرزو داشته اند که وی اتخاذ کند.
طرز فکری آرزومندانه و خیالی ترامپ، مشهود بود
ترامپ در پاسخ به مجری مناظره که اگر رئیس جمهور شود چه کار‌هایی برای مدیریت بحران شیوع ویروس سکرونا انجام می‌دهد؟ صرفا به ذکر کارنامه گذشته خود و بیش از همه، به ذکر آرزو‌های واهی و خیالی خود در مورد آینده و ارائه واکسن ویروس کرونا، تکیه داشت. ترامپ به طور خاص تاکید کرد که امکان داشت همه چیز بدتر از شرایط فعلی باشد. وی اساسا نسبت به آمار خیره کننده شیوع ویروس کرونا در آمریکا، بی اعتنا بود و توجه نداشت که هم اکنون نیز وضعیت در آمریکا وخیم است.
ترامپ به نحو موهومی تاکید داشت که واکسن ویروس کرونا در هفته‌های آتی ارائه خواهد شد. با این همه، حداقل بر اساس آنچه سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا اعلام کرده، احتمال اینکه در هفته‌های آتی واکسنی ارائه شود، خیلی ضعیف است. ترامپ پیشتر هم تاکید کرده بود که اینکه وی می‌گوید که در هفته‌های آتی واکسن ویروس کرونا ارائه شود، صرفا یک آرزو است و مهر تاییدی بر این نیست که حتما واکسن مذکور در موعد مقرر ارائه خواهد شد. ترامپ به کم کاری‌ها و نقض‌های خود در مدیریت ویروس کرونا اشاره نکرد و گفت وضعیت در آمریکا نظیر کشور‌های اروپایی بد است. با این همه اشاره‌ای نکرد که رهبران اروپایی، اقدامات محدودیت زای زیادی را جهت کنترل و پیشگیری از ویروس کرونا انجام داده اند.
جو بایدن یک "زمستان تاریک" را پیش بینی کرد
بایدن در جریان مناظره اخیر ریاست جمهوری آمریکا، چشم اندازی به مراتب تیره‌تر را از آینده آمریکا در سایه شیوع ویروس کرونا ارائه کرد. وی حتی از لفظ "زمستان تاریک" استفاده کرد و تاکید داشت که دونالد ترامپ مسوول تمام این نابسامانی‌ها است و فردی با این مشخصات، به هیچ عنوان نباید در آمریکا در راس قدرت باشد. بایدن در موضع گیری‌های خود در زمینه نحوه مقابله اش با ویروس کرونا، به مراتب سنجیده‌تر از دونالد ترامپ ظاهر شد. وی تاکید کرد که استاندارد‌های مشخصی را برای بازگشایی مدارس و کسب و کار‌ها عملیاتی خواهد کرد و بسته‌های کمک و محرک اقتصادی مناسبی را نیز به اجرا خواهد گذاشت.
بایدن همچنین تاکید داشت که می‌خواهد واقع بینانه به مساله شیوع ویروس کرونا و نحوه برخورد با آن بنگرد. وی افزود که مطمئن است که بر اساس نظر کارشناسان و تحلیلگران، تا میانه سال آینده میلادی، هیچگونه درمان و واکسن موثری برای مقابله با شیوع ویروس کرونا ارائه نخواهد شد. وی تاکید کرد که شیوع ویروس کرونا در آمریکا تا حد زیادی تحت تاثیری بی‌احتیاطی‌های مقام‌های حزب جمهوری خواه آمریکا اتفاق افتاده است.
ترامپ بار دیگر از راهبرد‌های انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۶ استفاده می‌کرد
ترامپ در جریان مناظره اخیر، تا حد زیادی سعی داشت تا از تاکتیک‌های انتخاباتی استفاده کند که چهار سال پیش با استفاده از آن‌ها توانست هیلاری کلینتون را شکست دهد و رئیس جمهور آمریکا شود. وی تلاش کرد که جو بایدن را یک سیاستمدار معمولی نشان دهد. دقیقا همان کاری که پیشتر با هیلاری کلینتون کرده بود. وی تاکید داشت که به این دلیل رئیس جمهور آمریکا شده، چون می‌خواسته خرابکاری‌های جو بایدن و باراک اوباما را درست کند. اگر آن‌ها نمی‌بودند، وی نیز قطعا رئیس جمهور نمی‌شد. البته که این مساله شانس دوباره‌ای را به بایدن داد تا موفقیت‌ها و دستاورد‌های دولت باراک اوباما را بار دیگر به مخاطبان و افکار عمومی گوشزد کند.
https://www.kebnanews.ir/images/docs/files/000426/nf00426851-2.png
ترامپ به طور خاص نتوانست بار دیگر دستورکار خود مبنی بر انجام حملات متحورانه و شخصی به جو بایدن را به پیش برد. وی کاملا در مقابل دعاوی بایدن مبنی بر تجارت خود در چین و همچین عدم پرداخت مالیات در سال‌های متمادی، منفعل بود. ترامپ در بسیاری از لحظه ها، در جریان حمله به جو بایدن، بد عمل کرد و موجب شد تا اقداماتش نتیجه عکس بدهند.
ضربات کاری جو بایدن به سیاست‌های معیوب ترامپ
تاثیرگذارترین لحظاتی که جو بایدن در زمان مناظره با ترامپ به ثبت رساند، لحظاتی بود که وی به عملکرد اقتصادی، و سیاست‌های ترامپ در زمینه بهداشت و درمان، و موضوعات مهاجرتی، انتقادات شدیدی را وارد کرد.
این حملات بایدن، یک واقعیت را برای ترامپ آشکار ساخت: بایدن طرح‌ها و پیشنهاد‌هایی را با جزئیات مطرح می‌سازد و فواید آن‌ها را نیز به طور دقیق برای مردم آمریکا شرح می‌دهد. با این حال، ترامپ اصلا قادر نیست با جزئیات توضیح دهد که اگر پیروز انتخابات آمریکا شود، حاضر است چه کار‌هایی انجام دهد تا مردم در زمان انتخابات قانع شوند و وی را به ریاست جمهوری آمریکا برگزینند. به عنوان مثال، بایدن در جریان مناظره با ترامپ با جزئیات و به طور دقیق توضیح داد که اگر رئیس جمهور آمریکا شود، این امکان را برای آمریکایی‌ها فراهم خواهد ساخت تا عضو یک برنامه بیمه‌ای در حوزه بهداشت و سلامت با عنوان "بایدن کِر" شوند. این در حالی است که ترامپ تاکنون هیچ حرکتی مثبتی در این حوزه انجام نداده است. بایدن همچنین به کرات گفت که قصد دارد تا حداقل دستمزد را برای آمریکایی‌ها در هر ساعت، از ۷.۲۵ دلار به ۱۵ دلار افزایش دهد.
این درحالی است که ترامپ گفت که این مساله‌ای است که خود ایالت‌ها باید در مورد آن تصمیم بگیرند. بایدن همچنین در مورد اقدامات ترامپ در حوزه مهاجرتی و جداکردن دست کم ۵۴۵ کودک از والدینشان گفت که این رویه‌های وی کاملا غیرانسانی و نادرست هستند. ترامپ نیز در پاسخ اطمینان خاطر داد که از آن بچه‌ها به خوبی مراقبت می‌شود. بایدن این استدلال ترامپ را به نوعی مضحک و مایه آبروریزی آمریکا در سطح جهان دانست.
یک سوال در جریان مناظره بی پاسخ ماند
در بخشی از مناظره میان ترامپ و بایدن، این دو نفر با یک سوال مهم مواجه شدند: آیا دو کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا می‌توانند به این پرسش پاسخ دهند که چرا والدین سیاه پوست در آمریکا به کودکان خود یاد می‌دهند که وقتی با نیرو‌های پلیس و دیگر نیرو‌های اجرا قانون در آمریکا برخورد کردند چه باید بکنند؟
دونالد ترامپ در پاسخ به این پرسش تاکید کرد که وی بیش از هر رئیس جمهور دیگری در تاریخ آمریکا از زمان آبراهام لینکلن، برای آفریقایی-آمریکایی‌ها کار انجام داده است. وی سپس از بایدن نیز به دلیل کارنامه ضعیفش از دهه ۱۹۹۰ به این سو در زمینه انجام کاری برای آفریقایی‌ها آمریکایی‌ها و دیگران، انتقاد کرد. وی سپس تاکید کرد که در هنگام مناظره و در مقایسه با تمام افرادی که در سالن مناظره حضور دارند، کمتر نژادپرست است.
بایدن نیز در پاسخ به این پرسش، راه ترامپ را درپیش گرفت و بار دیگر به یکی از مسائل اصلی کارزار انتخاباتی خود یعنی تاکید بر نژادپرست بودن ترامپ اشاره کرد.
وی گفت: آبراهام لینکلن خود یکی از نژادپرست‌ترین روسای جمهور آمریکا بوده است. وی به طور تلویحی از اظهارنظر ترامپ انتقاد کرد. وی در ادامه گفت که ترامپ حقیقتا نژادپرست است و این در کارنامه وی به وضوح دیده می‌شود. هم ترامپ و هم بایدن، به پرسش اصلی پاسخ ندادند و صرفا به یکدیگر اتهاماتی را وارد کردند.

شکست ترامپ، آمریکا را به کدام سو می‌برد؟

 گروهی از تحلیلگران رسانه‌ها و اندیشکده‌های عربی با اشاره به شکست ‌سیاست‌های «دونالد ترامپ» و افزایش احتمال پیروزی «جو بایدن» در انتخابات ریاست‌جمهوری معتقدند که سیاست خارجی آمریکا در دوره پساترامپ دستخوش تغییر شده و بایدن از سیاستی که در دوره ترامپ ترسیم شده فاصله خواهد گرفت.
آمریکا این روزها در تب‌وتاب مبارزات انتخاباتی به سر می‌برد. اکنون رویارویی میان اردوگاه جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها اوج گرفته است. تحولات مربوط به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که قرار است سیزدهم آبان ماه برگزار شود، از موضوع‌های مورد توجه رسانه‌ها و اندیشکده‌های بین‌المللی به شمار می‌رود.
در صحنه رقابت‌های سیاسی آمریکا، «جو بایدن» معاون «باراک اوباما» رئیس جمهوری پیشین آمریکا به همراه «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری کنونی، دو نامزد ریاست جمهوری این کشورند. در این پیوند، رسانه‌ها و اندیشکده‌های جهان عرب نیز از رویداد انتخاباتی در آمریکا غافل نمانده‌اند و با اشاره به شکست‌های ترامپ و افزایش احتمال پیروزی بایدن تحلیل‌هایی را درباره آینده سمت‌وسوی سیاست خارجی آمریکا منتشر کردند.

افزایش انتقادها از ترامپ و افزایش احتمال پیروزی بایدن
از زمانی که ترامپ در ژانویه ۲۰۱۷ قدرت را در آمریکا به دست گرفت سیاست داخلی و خارجی و چگونگی مدیریت امور از سوی وی با انتقادهای گسترده‌ای روبرو شده است. او به همپیمانان آمریکا تاخته و از رهبران پوپولیست حمایت کرده و سبب افزایش تنش‌ها به ویژه در منطقه خاورمیانه شده است. او با این اقدامات خود به جایگاه جهانی آمریکا و نقش‌آفرینی این کشور در مسائل بین‌الملل ضربه وارد کرده است. تردیدی نیست که این اقدامات و شکست‌های ترامپ و همچنین شیوع بیماری کرونا و بحران‌های ناشی از این بیماری از جمله رکود اقتصادی در آمریکا بر روی انتخابات آمریکا آثاری به دنبال داشته باشد.
به نوشته اندیشکده «الدیمقراطی» مصر، ترامپ سبب افول جایگاه آمریکا به عنوان یک قدرت لیبرال جهان شده است. ایدئولوژی‌ها و شخصیت دمدمی مزاج وی سبب در پیش‌گرفتن سیاست‌های خصمانه شده است. او از سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی که به دنبال تقویت دموکراسی و آزادی هستند عقب‌نشینی کرده است. شکست‌های ترامپ، شانس وی را برای پیروزی در انتخابات کاهش داده است. اکنون بایدن معاون رئیس جمهوری سابق آمریکا به رقیب پرقدرتی برای ترامپ تبدیل شده است و دموکرات‌ها با قدرت از وی حمایت می‌کنند. در چنین شرایطی پیش‌بینی می‌شود پیروزی بایدن بسیاری از معادلات جهانی را که دولت آمریکا در عرصه تجارت جهانی و آب‌وهوا بر هم زده است تغییر دهد.
 آینده سمت‌وسوی روابط آمریکا با چین
روابط اقتصادی و سیاسی آمریکا با چین یکی از مهمترین و پیچیده‌ترین روابط بین‌المللی قرن ۲۱ به شمار می‌رود. از نظر اقتصادی آمریکا بزرگترین اقتصاد جهان به شمار می‌رود. چین در مرتبه دوم قرار دارد. گزارش‌ اندیشکده الدیمقراطی نشان می‌دهد که چین از سال ۲۰۱۵ به بزرگترین شریک تجاری واشنگتن تبدیل شده و حجم مبادلات تجاری این دو کشور به حدود ۵۲۰ میلیارد دلار رسیده است. این در شرایطی است که ترامپ تاکید کرده است موافقت با انضمام چین به سازمان تجارت جهانی در سال ۲۰۰۱ اشتباه مرگباری بود. ترامپ در تعامل با چین دو روند متفاوت را در پیش گرفت. در عرصه تجاری، تنش آمریکا با چین پس از ۲۲ مارس سال ۲۰۱۸ و با افزایش تعرفه‌های گمرگی بر روی کالاهای وارداتی چین به آمریکا به ارزش ۵۰ میلیارد دلار آغاز شد. چین هم در واکنش به این اقدام دولت آمریکا علیه بیش از ۱۲۸ تولیدکننده آمریکایی عوارض گمرگی تحمیل کرد. در نتیجه این جنگ اقتصادی آشکار، روابط میان این دو کشور طی دهه‌های اخیر به پایین‌ترین سطح خود رسید.
از نظر سیاسی هم هر روز بر قدرت چین در عرصه بین‌المللی افزوده می‌شود و در بسیاری از مسائل بین‌المللی با آمریکا برخورد می‌کند. دولت‌های آمریکا از زمان نیکسون تا اوباما بر اساس سیاست نیکسون موسوم به «تعامل سازنده» از پیدایش چین به عنوان قدرت اقتصادی حمایت می‌کردند اما با راهیابی ترامپ به کاخ سفید او راهبرد جدیدی درباره چین دنبال کرد و سیاست مقابله با چین را در پیش گرفت.
به نوشته تارنمای اندیشکده الدیمقراطی، در عرصه سیاسی هم اگرچه روابط دو کشور اخیرا با قدری از ثبات و توافق همراه بوده اما اکنون این روابط در مرحله آزمون واقعی به سر می‌برد. با وجود جنگ تجاری و تنش‌آفرینی‌ها در دریای چین پیش‌بینی می‌شود روابط دو کشور در آینده وارد مرحله‌ای از رقابت داغ شود. تغییر سیاست آمریکا درباره چین پیامدهایی را برای روابط دوجانبه و همچنین امنیت جهانی به دنبال خواهد داشت.  
تارنمای مرکز پژوهش های «العربی» امارات در گزارشی به قلم «محمد عمر» آورد به نظر می‌رسد تغییر راهبرد آمریکا درباره چین عمیق است و به دوران پس از ترامپ هم کشیده خواهد شد. زیرا در واشنگتن این اجماع وجود دارد که سیاست‌های گذشته درباره چین با شکست روبرو شده است و باید رویکرد تندتری علیه پکن در پیش گرفته شود.
به نوشته اندیشکده الدیمقراطی، در واقع میان حزب دموکرات و جمهوری‌خواه درباره اولویت دادن به روابط با چین اجماع وجود دارد، اما درباره چگونگی تعامل با این موضوع اختلافاتی وجود دارد. در صورت پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا پیش‌بینی می‌شود او برای کاهش تنش‌ها در جنگ اقتصادی با چین عمل کند. اما مذاکراتی را درباره «تجارت ناعادلانه» در پیش خواهد گرفت که احتمال دارد به سوی تنش پیش رود. در دوره اوباما سیاست همکاری با چین در مراکز تصمیم‌گیری آمریکا دنبال می‌شد و این رویکرد حاکم بود که ادغام چین در نظام بین‌الملل و همکاری با آن در قدرت‌یابی مسالمت‌آمیز چین و پایبندی این کشور به اصول نظام بین‌الملل نقش دارد، اما اکنون رویکرد تغییر کرده و این رویکرد حاکم است که همکاری با چنین نتیجه ایده‌الی را به دنبال نداشته است. این موضوع سبب شده است چین به رقیب آمریکا تبدیل شود و باید به جای همکاری، رویارویی را در پیش گرفت و این رویکرد بر سیاست بایدن هم تاثیر خواهد گذاشت. در عرصه سیاسی یکی از چالش‌های مهم بایدن نحوه رسیدگی به اقدامات ژئوپلیتیک تهاجمی پکن است. شاید روابط شخصی و تعاملات گذشته وی با «شی جین پینگ» نخست وزیر چین به نفع او باشد. در دولت اوباما، او بارها برای بهبود روابط بین دو کشور به پکن اعزام شده است.

 روابط با همپیمانان اروپایی
ترامپ از زمان قدرت‌یابی در آمریکا شعار «نخست آمریکا» را در پیش گرفت. او با این سیاست تلاش کرد میراث‌های همکاری مشترک آمریکا با کشورهای اروپایی را ویران سازد. او در ائتلافسازی‌ها تردید وارد کرد و گفت آمریکا باید از هزینه‌پردازی برای حمایت از دیگر کشورها پرهیز کند. او بارها این موضوع را تکرار کرد که ناتو قدیمی و غیرفعال شده است. او همچنین معتقد است که همپیمانان راهبردی آمریکا باید هزینه حضور نظامی آمریکا در کشور خود را بپردازند یا اینکه به تنهایی از خود دفاع کنند. او همچنین ائتلاف‌سازی‌های اقتصادی را بی‌ثمر به شمار آورده است. او مخالف توافقنامه تجارت آزاد بود و به طور یکجانبه از توافق آزاد آمریکایی شمالی خارجی شد و این توافقنامه را بد توصیف کرده است.
به نوشته اندیشکده الدیمقراطی، ترامپ به مسائل تجارت بین‌الملل تنها از دریچه اقتصادی و سود و زیان بر پایه معادله صفر نگاه می‌کند. او معتقد است که آمریکا باید از نفوذ اقتصادی خود برای تحمیل شرط‌هایش بر دیگران استفاد کند. او همچنین به دیدگاه‌های مشترک اروپایی‌ها و آمریکا در تعامل با بحران‌های بین‌المللی و منطقه‌ای زیان وارد کرد. به عنوان مثال او از توافق هسته‌ای و توافق آب‌وهوایی پاریس و سازمان بهداشت جهانی خارج شده است. اما بایدن در صورت پیروزی در انتخابات برای ترمیم پل‌های ارتباط با کشورهای اروپایی و ناتو که در دوران ترامپ شکاف برداشته است، تلاش خواهد کرد. او به توافق‌های گذشته باز خواهد گشت. پیش‌بینی می‌شود بایدن برای جبران زیان‌هایی که به رویکرد و اعتبار مشترک اروپا و آمریکا درباره بسیاری از مسائل بین‌المللی و در راس آن توافق هسته‌ای وارد شد تلاش کند.
 خاورمیانه و روابط با ایران
درباره منطقه خاورمیانه به طور کلی تا حدی میان سیاست‌های ترامپ و بایدن درباره کاهش ارتباط آمریکا با خاورمیانه شباهت‌هایی وجود دارد. این موضوع به یک راهبرد برای آمریکا تبدیل شده است و به شخص مشخصی ارتباطی ندارد. این موضوع به کاهش اهمیت راهبردی منطقه خاورمیانه در چارچوب منافع راهبردی آمریکا و پیدایش فرصت‌ها و تهدیدهایی در دیگر مناطق به ویژه در قاره آسیا مربوط است.
روزنامه «القدس العربی» در بخشی از گزارش خود به قلم «شفیق ناظم الغبراء» استاد علوم سیاسی دانشگاه کویت آورد ترامپ در حل هیچ یک از مسائل منطقه خاورمیانه موفق عمل نکرده است. مشکل فلسطین هنوز هم ادامه دارد و هر لحظه احتمال انفجار آن وجود دارد. هنوز هم بحران در روابط کشورهای عربی متحد عربستان با قطر پا برجا است. ترامپ هنوز هم نتوانسته است به جنگ در یمن، لیبی و دیگر مناطق در خاورمیانه پایان دهد.
اندیشکده الدیمقراطی در بخشی از گزارش خود آورد درباره پرونده هسته‌ای ایران، ترامپ از همان آغاز کار مخالفت قوی خود با این توافق را اعلام کرد و این توافق را بدترین توافق به شمار آورد. او به این موضوع بسنده نکرد بلکه به طور یکجانبه از این توافق خارج شد و تحریم های ایران را از سر گرفت.
در ادامه گزارش این اندیشکده می خوانیم: بایدن که خود یکی از حامیان جنگ عراق بود بعدها از تصمیم خود عقب‌نشینی کرد و با عقب‌نشینی نیروهای عراق از افغانستان و عراق موافقت کرد. او با طرح ترامپ برای پایان دادن به جنگ‌ها در منطقه خاورمیانه همسو است. اما او تلاش می‌کند روش او با شیوه ترامپ درباره برخورد با مسائل خاورمیانه متفاوت باشد.
به نوشته روزنامه القدس العربی پیش‌بینی می‌شود رئیس جمهوری جدید آمریکا رفتار این کشور درباره ایران را تغییر دهد. آمریکا در پرونده‌های داغ خود با ایران نیاز به آرامش دارد. از این رو، پیش‌بینی می‌شود دولت جدید این کشور از تحریم‌های کنونی فاصله گیرد و برای مذاکره با ایران تلاش کند. این موضوعی است که با خطوط کلی سیاست‌های ترامپ در تعارض است.
نام شما

آدرس ايميل شما

شش ویژگی خاصِ مناظره اخیر ترامپ و بایدن

شش ویژگی خاصِ مناظره اخیر ترامپ و بایدن

دومین و آخرین مناظره انتخاباتی میان دونالد ترامپ و جو بایدن در مقایسه با مناظره پیشین،...
فیلم| پشت پرده کتک خوردن دختر آبادانی فاش شد

فیلم| پشت پرده کتک خوردن دختر آبادانی فاش شد

همه زنان و مردانی که در این ویدئو دیده می‌شوند دیشب بازداشت شده‌اند.
ريزش غيرمنتظره بازارها

ريزش غيرمنتظره بازارها

قیمت‌ها در بازار ارز، سکه و خودرو طی روز گذشته با ریزش چشمگیری مواجه شد که در گزارش زیر ...
فایل های مرتبط