تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۴:۰۹
کد مطلب : ۴۳۴۰۷۷
در نخستین روز ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری چه گذشت؟

از سعید محمد تا خانم موتور سوار ( + تصاویر )

۰
کبنا ؛  گروه سیاسی: پس از اعلام عبدالرضا رحمانی فضلی برای آغاز فرآیند انتخابات ریاست جمهوری، وزارت کشور از صبح سه شنبه میزبان داوطلبان سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری است تا گام نخست فرآیند انتخابات با ثبت‌نام نامزدها برداشته شود. اما در نخستین روز، ده‌ها نفر برای ثبت نام در وزارت کشور حاضر شدند که برخی از آن‌ها نام آشنا و عده‌ای دیگر ناشناس بودند که با حضورشان حواشی جالب توجهی را رقم زدند.
به صورت مستقل در انتخابات شرکت می‌کنم
سعید محمد یکی از چهره‌های سرشناس دیروز بود که در وزارت کشور حضور یافت. وی پس از ثبت نام گفت: «یکی از کارهایی که مورد نظرم بود در اول وقت اتفاق بیفتد و کاری خیر می‌دانستم، ثبت نام در انتخابات بود که این اقدام عزم جزم من را برای انتخابات نشان می‌دهد.» سعید محمد با بیان اینکه «به صورت مستقل در انتخابات شرکت می‌کنم»، اظهار کرد: «از ناحیه هیچ جناحی هم مورد حمایت قرار نگرفتم.» وی با تاکید بر اینکه مردم گلایه‌مند نسبت به کارگزاران هستند نه انقلاب، با زیر سؤال بردن مدیریت در کشور افزود: «با توجه به گلایه مندی مردم و مشکلاتی که ناشی از سوءمدیریت‌ها و عملکرد سوء کارگزاران نظام است، لازم است تحول بزرگی در جامعه ما اتفاق بیفتد. وی مدعی شد مردم امروز از بی‌دولتی و کم عملی‌ها ناراحتند و سفره آن‌ها امروز کوچکتر شده است؛ ما به دنبال یک تحول همه جانبه هستیم و با مشارکت جوانان تلاش می‌کنیم این تحول را رقم بزنیم. در همه عرصه‌های نظام نیاز به اصلاحات مبتنی بر اصول داریم. برای تحول در کشور نیازمند مشارکت گسترده مردم در انتخابات هستیم.» به گزارش ایسنا سعید محمد با تاکید به اصلاح ساختار بانکی منابع مردم و سرمایه داران را به سمت تولید بازگردانند. این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری از ایرانیان خارج از کشور دعوت کرد تا برای اعتلای ایران با او مشارکت داشته باشند. محمد با بیان اینکه «ساخت کشور و اصلاح زیر ساخت‌ها در صد روز قابل انجام نیست و من برنامه‌ای ۴ ساله در این زمینه دارم تا کشور را به حد قابل قبولی برسانم»، اظهار کرد: «ان شاءالله شاهد اقتدار کشور در حوزه بین‌الملل خواهیم بود؛ با شعار اول همسایگان پا به عرصه می‌گذارم. نگاه به شرق یکی دیگر از رویکردهای من است و باید بین غرب و شرق توازن برقرار شود.» وی ادامه داد: «اینکه نگاه‌ها به ۱+۵ باشد خطایی استراتژیک است که تا به امروز شاهد آن بودیم و نتیجه آن هم صرفاً کوچک شدن سفره‌های مردم و نگرانی‌های مردم بوده است. آنچه برای من مهم است رضایت ولی و رضایت مردم عزیز کشور است و امیدوارم مردم به سرباز کوچک خودشان و فردی که برای پاسخگویی به نیازهای آن‌ها وارد عرصه شده است، تا روز انتخابات حمایت مستمر داشته باشند.» این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به پرسشی درباره احتمال کناره‌گیری به نفع رئیسی گفت: «با توجه به اینکه آیت‌الله رئیسی اعلام موضع نفرمودند و ایشان از سرمایه‌های عظیم انقلاب هستند و همچنین با توجه به اینکه کارزار انتخابات هنوز شفاف نیست، پس از پایان ثبت نام و تائید صلاحیت‌ها در این زمینه اعلام نظر خواهم‌کرد.» محمد در پاسخ به این پرسش که آیا برای کاندیداتوری در انتخابات از رهبری اذن گرفته‌اید؟ گفت: «شان رهبری بسیار بالاتر از این است که بخواهند به افرادی اذن بدهند؛ شاید برخی نزد ایشان برای مشورت حاضر شوند و معمولاً نیز ایشان سعی می‌کنند نفیا و اثباتا وارد این عرصه نشوند. راجع به حقیر اصلاً نیازی به این موضوع نبوده و همین که دیدم ایشان در گام دوم راجع به حضور جوانان تاکید کردند بر خود لازم دیدم که وارد عرصه شوم.»
 دهقان: برای حل مشکلات مردم برنامه دارم
همچنین در این روز سردار دهقان همراه با همسرش در محل ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری در وزارت کشور حضور پیدا کرد. وزیر سابق دفاع بعد از ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: «مشکلات کشور ناشی ازعدم شفافیت است، آنهم شفافیت دائمی نه در انتخابات.» به گزارش فارس حسین دهقان گفت: «چیزی که در کشور ما معنی ندارد زمان است. زمان حلال مشکلات کشور ما است. من حسین دهقان همانطور که گفته بودم روز اول ثبت‌نام آمدم.» وی ادامه داد: «عرصه انتخابات
جای سلبریتی‌های سیاسی نیست. مردم ما شایسته زندگی بهتر از این هستند. باید با مردم رو راست بود. مشکلات کشور ناشی ازعدم شفافیت است، آنهم شفافیت دائمی نه در انتخابات. با داشتن برنامه برای حل مشکلات جامعه پا به عرصه انتخابات گذاشته‌ام و در این مسیر بعد از عنایت خداوند به یاری مردم چشم دوخته‌ام.» دهقان افزود: «دولت من دولت شهروندان قدرتمند ایرانی است. دولت من دولتی سازنده است که صرفاً بر اساس شایستگی افراد ساخته می‌شود.»
 حضور دختری موتور سوار
اما در میان ثبت نام کنندگان، حضور دختری موتور سوار، بسیار مورد توجه رسانه‌ها و کاربران فضای مجازی قرار گرفت. وقتی از او پرسیده شد که هدفش از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری چیست؟ وی پاسخ داد: «یکی با پرونده آمد و دیگری با کلید. گفتم این مملکت یک جو غیرت می‌خواهد. برای خدمت آمده‌ام و عاشق کشورمم». بسیاری حضور او را نمادین قلمداد کردند. یکی از کاربران در این مورد نوشته است: «این ویدئو قشنگ حالم رو خوب کرد و روزم را ساخت، حتی آگه نمایشی باشه... دختر خانمی که با موتور سیکلت برای ثبت نام رفت». دیگری نوشت: «الان این خانوم کدوم یکی از شرایط درج شده رو داره که اجازه ورود دادن بهش؟! باور نمی‌کنم این عکس‌ها با هماهنگی قبلی نباشه». کاربران دیگرنوشته‌اند: «این زن حضور نمادینی داشت. زن باشی و موتورسوار و برای انتخابات!»، «دم انتخابات خانم موتورسواری میاد برای ریاست جمهوری ثبت نام میکنه باهاش مصاحبه میشه هیچ اشکالی هم نداره»، «خیلی کیوتی با کوله و کفش لیمویی و موتور! اومده واسه ثبت نام تو انتخابات بعد یه جمله از پیجای اینستاگرامی فاز سنگین طور: «یکی پرونده داشت یکی کلید، گفتم این مملکت یه جو غیرت میخواد...!» آخرشم با جمله؛ من عاشق کشورمم». البته خانم دیگری هم که بنا به گفته خودش دکترای علوم سیاسی دارد، حقوقدان و اقتصاددان است در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده است. او بعد از ثبت نام گفته است: «شعار انتخاباتی‌ام ما می‌توانیم، چون می‌خواهیم، ما می‌خواهیم، چون می‌توانیم، است این شعار به معنی خواستن و توانستن است، اولین برنامه‌ام بعد از انتخابات، تولید و اقتصاد است باید همت کرد و مشکلاتی که ایجاد شده را رفع کنیم».
از جوان‌ترین داوطلب تا اعلام کاندیداتوری
با ریموت و کفن
در این روز حضور جوانترین داوطلب هم درنوع خود جالب بود. حسین پاکدامن با سن ۲۳ سال و با شعار «تغییر در آموزش و پرورش» با حضور در وزارت کشور در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد. او با انتقاد از سند تحول آموزش و پرورش گفت: این سند یک آرامان‌گرایی بود. پاکدامن می‌گوید با ظریف عکس یادگاری گرفته است. او افزود: معلمی در استان سیستان و بلوچستان می‌شناسم که تنها ۲۵۰ هزار تومان حقوق می‌گیرد. پاکدامن گفت: سه الی چهار دوره دیگر حتماً وزیر آموزش و پرورش می‌شوم. اما از عجیب‌ترین کاندیداها می‌توان به یک فلافل فروش اشاره کرد که با ریموت در وزارت کشور حاضر شده بود. نوید اهوازی که ادعا می‌کند بزرگترین فلافل‌فروش کشور است با حضور در وزارت کشور در انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرد. او برای ثبت‌نام با ریموت به جای کلید آمد! فردی با ظاهری کفن پوش، قرآن و عصا به دست و ماسکی از پرچم ایران به صورت، از دیگر کاندیداهایی بود که با حضورش بسیاری را متعجب کرد. وی در توضیح حضور خود برای ثبت‌نام ریاست جمهوری گفت که آمده است کشور را از مشکلات نجات دهد. همچنین یکی از داوطلب انتخابات ریاست جمهوری مدعی شد که در ۳ دقیقه اثبات می‌کند نسل بشر تا ۲۰ سال آینده از بین می‌رود.

* نامی: تا تایید شورای نگهبان نشوم تشکیل ستاد نخواهم داد
 محمدحسن نامی با حضور در جمع خبرنگاران افزود: من متعلق به ارتش جمهوری اسلامی ایران هستم و سال‌ها در این سازمان خدمت کردم و در وزارت دفاع به عنوان معاون وزیر و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و بعد از آن نیز مرکز مطالعات بین‌المللی متعلق به نیروهای مسلح فعالیت کرده ام.
وی گفت: من برای ۴ سال آینده ۶۴ برنامه برای دولت آینده دارم که مهمترین آنها ۶ برنامه برای سال اول است که بتوانم درباره وضعیت معیشتی مردم تحولی ایجاد کنیم.
نامی ادامه داد: تا وقتی مورد تایید شورای نگهبان قرار نگرفته ام نباید فعالیت تبلیغی و تشکیل ستاد انجام داد.
* بی توجهی وزارت کشور به مصوبه شورای نگهبان/ ثبت نام انتخابات با قانون گذشته
علی رغم اینکه روز گذشته جمال عرف رئیس ستاد انتخابات کشور در پاسخ به اینکه ایا در زمان ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری مصوبه شورای نگهبان اعمال می شود گفت: «انشا الله» اما مشاهدات خبرنگار فارس مستقر در ستاد انتخابات کشور نشان می‌دهد هر فردی که در ستاد انتخابات کشور حاضر می‌شود از وی ثبت نام به عمل می آید و به نظر می‌رسد قوانین قبلی اجرا می‌شود.
* عزیزی: اولین گام من در صورت تشکیل دولت، حذف آقازاده ها و رانت خواران و ویژه خواران است
وهاب عزیزی پس از ثبت نام در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران، گفت: به عنوان نماینده جریان سوم در انتخابات حضور یافتم. برای رسیدن به مردم باید از اصولگرایی و اصلاح طلبی عبور کرد، مطالبه اصلی مردم امروز داشتن کاندیدای غیر تکراری است.
وی افزود: فرصت افراد قدیمی و تکراری مورد اصرار شورای نگهبان برای انجام کار تمام شده، مردم امروز انتظار دارند چهره‌های جدید غیر حزبی و غیر سیاسی در انتخابات حضور پیدا کنند.
وی ادامه داد: ما شورای نگهبان را به تقوای الهی و خودمان را نیز به به پیروی از رهنمودهای مقام معظم رهبری توصیه می کنیم.
عزیزی گفت: از شرایط نگهبان می خواهیم، صدای مردم را بدون واسطه بشنود.
وی خاطرنشان کرد: من می خواهم با تشکیل دولت جوان و جهادی، برای حل مشکلات مردم و قطع زنجیره کثیف فساد و رانت خواری و ویژه‌خواری، بیرون راندن نفوذی ها از گلوگاه های اقتصادی جهاد کنم.
دبیرکل جبهه جهادگران ایران اسلامی افزود: تورم ، رکود و مشکلات اقتصادی مردم را تحت فشار قرار داده و اگر حرفی نمی زنند و پای انقلاب ایستاده‌اند به حرمت اعتقادات شان، اسلام و رهبری است اگر نه مردم این مدیران کهنه و رانت خوار و آقازاده پرور را قبول ندارند.
وی ادامه داد: اولین گام من در صورت تشکیل دولت، حذف آقازاده ها و رانت خواران و ویژه خواران است.
عزیزی همچنین خطاب به شورای نگهبان گفت: اگر انقلاب و نظام و مقام معظم رهبری ارادت دارید حتما باید کاندیدای غیر حزبی و غیر تکراری معرفی کنید.

همه سلایق باید کاندیدا داشته باشند
 سخنگوی دولت تاکید کرد که همه سلایق باید بتوانند کاندیدای خود را در انتخابات داشته باشند. اهم اظهارات علی ربیعی را در ادامه می‌خوانید.
 دیپلماسی فعال ایران در وین، در عرصه رفع تحریم‌ها و در سطح دوستی‌های منطقه‌ای و همسایگان برای حل مسائل جعلی و گسترش مناسبات به خوبی به پیش می‌رود. کاهش سطح تنش و افزایش امید به اعاده وحدت امت اسلامی اولویت سیاست خارجی ما است، مسائلی نظیر موضوع حقوق فلسطینی‌ها و تلاش مشترک برای بازسازی منطقه را در دستور کار همسایگان قرار خواهیم داد.
 دولت معتقد به مشارکت حداکثری و حضور همه‌جانبه و تمام عیار مردم در انتخابات است و همه توان خود را برای انجام چنین رسالتی مستند به قانون اساسی، به کار خواهد گرفت. آنچه که رهبری به نقش انتخابات در استحکام پایه‌های اقتدار کشور، تعبیر کردند، هنگامی جنبه اجرایی به خود خواهد گرفت که منتخب ملت، برخاسته از یک مشارکت وسیع و حداکثری با تکیه بر آرای بالا باشد تا بتواند به حل مسائل و چالش‌های گوناگون داخلی بپردازد و در همان حال، مواجهه پرقدرت بین‌المللی داشته باشد.
 انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ در امتداد یک فرایند چهل و دو ساله از «تمرین مردم سالاری» برگزار می‌شود. این به آن معنا است که در این فرایند طولانی، هر انتخاباتی در مقایسه با انتخابات در مقاطع پیشین، باید مشارکتی‌تر، رقابتی‌تر و در یک کلام کامل‌تر از پیش برگزار شود. یعنی همه گرایش‌های سیاسی، اقشار گوناگون ملت و همه سلایق بتوانند نماینده خود را در سطح نامزدهای انتخاباتی داشته باشند. سطح فراگیری و شمول این حماسه بزرگ اراده ملی، باید متناسب با سطح چالش‌های گوناگون داخلی و سطح تهدیدهای منطقه‌ای و جهانی ارتقا یابد.
 مذاکرات ایران و عربستان در سطح نمایندگان ویژه در دولت انجام شده است و این مذاکرات تا حصول نتیجه ادامه دارد. در طول سال‌های گذشته از گفت‌وگو میان همسایگان از جمله عربستان سعودی حمایت و استقبال کرده‌ایم و امروز روزنه‌های امیدواری به رفع اختلافات گشوده شده است. در سال‌های اخیر و مداخله‌های غیرسازنده که ناامنی‌های گسترده‌ای را از یمن تا سوریه موجب شده، به کدورت و سوءتفاهم میان کشورهای منطقه منجر شده است. به منظور رفع این سوءتفاهم‌ها و اختلافات، تاکنون دو دور مذاکره بین دو کشور انجام شده است. علاوه بر مسائل دو جانبه، درباره مسائل منطقه‌ای هم گفت‌وگو شد، اما فعلاً تا زمانی که مذاکرات به نتیجه نرسیده، امکان ورود به جزییاتش را نداریم. باور داریم که اکنون زمان مناسبی برای خاتمه دادن به این اختلافات و احیای سنت همسایگی حسنه و برادرانه است.
 زمانی که کشوردر یک عرصه سخت برای احقاق حقوق ملی است، شایسته است همگان سربازان میدان در آن عرصه را حمایت کنند و از بیان مطالبی که اخلال ایجاد می‌کند یا موضوع مناقشه می‌شود خودداری کنند. متاسفانه در دوران جنگ اقتصادی و رویارویی دولت با جنایت ترامپ ما همواره شاهد جهت گیری غلط بسیاری از افراد و جریان‌ها بودیم. گاهی بین حملات آنها و تخریب‌های بیرونی نمی‌توانیم....
کدخدایی: ثبت نام کاندیداها بر اساس مصوبه شورای نگهبان نهایی می شود
سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: ثبت نام هایی که فاقد مدارکی باشند که از سوی شورای نگهبان اعلام شده، اعتبار ندارند و به نماینده مان در ستاد انتخابات کشورگفته ایم که مدارک ناقص را تحویل نگیرد.
 عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان قانون اساسی در جمع خبرنگاران درباره اختلاف نظر شورای نگهبان و دولت در خصوص مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: ثبت نام هایی که فاقد مدارکی باشند که از سوی شورای نگهبان اعلام شده، اعتبار ندارند و به نماینده مان در ستاد انتخابات کشور گفته ایم که مدارک ناقص را تحویل نگیرد.
وی تاکید کرد: کسانی هستند که مدارک شان بر اساس مصوبه شورای نگهبان کامل باشد و این به تائید نماینده شورای نگهبان در ستاد انتخابات کشور برسد، ثبت نامش نهایی می شود. 

کلیات برنامه زمان‌بندی انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری به شرح زیر است:
 21 اردیبهشت 1400 : صدور دستور شروع انتخابات توسط وزیر کشور
 21 اردیبهشت تا 23  اردیبهشت 1400: تشکیل هیئت اجرایی توسط فرمانداری‌ها  
21  اردیبهشت تا 25  اردیبهشت 1400: ثبت‌نام از داوطلبان به مدت 5 روز (از زمان صدور دستور شروع انتخابات)
26 اردیبهشت تا 30 اردیبهشت 1400 : رسیدگی به صلاحیت داوطلبان توسط شورای نگهبان
31 اردیبهشت تا  4 خرداد 1400: تمدید مهلت رسیدگی به صلاحیت داوطلبان توسط شورای نگهبان
6 خرداد تا 7 خرداد 1400: انتشار اسامی نامزدها توسط وزارت کشور
 7 خرداد تا 26 خرداد 1400: تبلیغات انتخاباتی نامزدها
27 خرداد 1400: ممنوعیت تبلیغات انتخاباتی نامزدها
28 خرداد 1400: اخذ رأی
۵۹ میلیون ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر واجدین شرایط در کشور هستند که از این تعداد ۱ میلیون و ۳۹۲ هزار و ۱۴۸ نفر رای اولی هستند.
انتخابات شوراهای اسلامی روستا و تیره‌های عشایری به همراه دومین انتخابات میاندوره ای مجلس خبرگان رهبری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ خردادماه سال جاری برگزار خواهد شد.
مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام به شرح زیر است:
۱) اصل شناسنامه عکس دار و چهار (۴) برگ تصویر کلیه صفحات آن؛
۲) اصل کارت ملی و تصویر آن؛
۳) دو (۲) قطعه عکس ۴ × ۶ جدید؛ضمناً در تعامل و همکاری فی مابین مجریان و ناظران انتخابات و در اجرای ماده ۵۹ قانون، اسناد و مدارک مثبت صلاحیت داوطلبان که در اطلاعیه شماره ۵ هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری اعلام شده است در هنگام ثبت نام داوطلبان، توسط وزارت کشور دریافت و در اختیار شورای نگهبان قرار می گیرد.
 
نام شما

آدرس ايميل شما

‌وزیر بی‌اختیار؟

‌وزیر بی‌اختیار؟

نماینده مردم طبس درباره جزئیات طرح صیانت از فضای مجازی و همچنین اینکه گفته می‌شود این ...
طرح عجيب براي پرداخت وام مسكن

طرح عجيب براي پرداخت وام مسكن

چندي پيش بانك مسكن خبر پرداخت وام يك ميليارد توماني تسهيلات خريد مسكن از محل حساب پس‌انداز ...
11 سپتامبر زیر سایه شرم

11 سپتامبر زیر سایه شرم

«در نبرد برای پاسداری از روح آمریکا، وحدت بزرگ‌ترین نقطه قوت ماست!». این جمله شاه‌بیت ...