تاریخ انتشار
جمعه ۹ دی ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۵۹
کد مطلب : ۴۵۶۳۱۴
وزارت نیرو یا کارشناسان؛ حرف کدام درست است

مناقشه بر سر سد چم‌شیر پایانی ندارد

۰
مناقشه بر سر سد چم‌شیر پایانی ندارد
کبنا ؛در حالی که وزارت نیرو طی اطلاعیه‌ای اعلام کرده [کلیک کنید] که در مطالعات انجام شده شواهد و مدارکی ناظر بر استقرار بناهای بزرگ و یا معماری برجسته و فاخر ادوار تاریخی و امثال آن و نیز آثار ارزشمند تاریخی و باستانی در منطقه سد چم شیر کشف نشده، رحیم خردمند رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان گچساران از جستجوی 15 گروه در محوطه این سد خبر داده و گفته است عملیات کاوش نجات بخشی باستان‌شناسی در منطقه سد چم شیر در مدت زمان یک ماه انجام می‌شود با این وجود مناقشه بر سر ابهامات سد چمشیر پایانی ندارد.
تلاش برای نجات یادگار‌های تاریخی در منطقه سد چم‌شیر گچساران

 شمارش معکوس برای آبگیری سد چم‌شیر در گچساران آغاز شده و به همین علت متولیان میراث فرهنگی در تکاپو هستند تا با انجام عملیات کاوش‌های باستانی نسبت به نجات بخشی آثار تاریخی حوالی سد، اقدام عاجل کنند.
ایرنا نوشت، در حالی که مسئولان اعلام کرده‌اند سد در حال احداث چم‌شیر ۹۵درصد پیشرفت فیزیکی دارد، سومین مرحله از کاوش‌های باستان‌شناسی در محوطه این سازه بزرگ آبی با سرعت در حال انجام است.
آن طور که کارشناسان باستان‌شناس می‌گویند کهن‌ترین شواهد به‌دست آمده از منطقه سد چم‌شیر به دوره «فراپارینه سنگی» برمی گردد به طوری که شواهد اندکی از استقرارگاهی اواخر دوره نوسنگی در این منطقه کشف شده است.
صاحب‌نظران تأکید می‌کنند که از دیگر کشفیات باستان‌شناختی در محدوده این سد می‌توان به استقرارگاهی از دوره «عیلام میانه» اشاره کرد که دارای هر دو سنت سفالگری شوشانی و انشانی است.
در آخرین کاوش که امسال انجام شد به چهار متخصص باستان‌شناسی ۳۴ روز فرصت داده شد تا کاوش‌های نجات‌بخشی و مستندنگاری‌ها را انجام دهند.
انجام عملیات کاوش باستان‌شناسی
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گچساران گفت: عملیات کاوش نجات بخشی باستان‌شناسی در منطقه سد چم شیر در مدت زمان یک ماه انجام می‌شود.
رحیم خردمند بیان کرد: این عملیات باستان‌شناسی در ۱۵ محوطه ازسوی ۱۵ گروه پنج تا هفت نفره چند روزی است که آغاز شده است.
وی تصریح کرد: عملیات اجرایی کاوش‌های باستان‌شناسی در منطقه سد چم‌شیر از سوی گروه‌های متخصص باستان‌شناسی انجام می‌شود.
خردمند با بیان اینکه اعتبار اجرای این طرح از طریق وزارت نیرو تأمین شده است، عنوان کرد: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با وزارت نیرو برای عملیات نجات‌بخشی آثار تاریخی در کنار پروژه‌های سد‌های آبی تفاهم‌نامه منعقد کرده است.
استادیار گروه باستان‌شناسی دانشگاه تربیت مدرس پیش از این گفته بود که چشم‌انداز جغرافیایی پیرامون محوطه و وجود ۲ استودان در صخره‌های جنوبی مشرف به محوطه، فرضیه‌های استقرار فصلی زمستانی، تفرّج‌گاه یا یک دسکرة ساسانی را در این محوطه مطرح کرده است.
امیر حاجیلو افزود: پس از آن، جوامع نیمه یکجانشین در سده‌های میانی اسلامی، به ساخت‌وساز روی دیوار‌های کهن‌تر اقدام کرده‌اند.
نگاهی به سد در حال احداث چم‌شیر
حجم کل مخزن این سد را ۳/۲ میلیارد متر مکعب با مساحت ۵۱ کیلومتر مربع، طول دریاچه ۴۸ کیلومتر و تراز نرمال از سطح دریا را ۵۹۸ متراست و تراز سد چم شیر از سطح دریا برای آبگیری تا سال آینده به ۵۶۰ متر خواهد رسید.
سد چم شیر دارای یک میلیون و ۱۰۰ متر مکعب حجم بدنه، ۶۰۴ متر طول تاج، ۱۵۱ متر ارتفاع، ۷۵ متر عرض بدنه و سه دهنه سرریز اوجی دریچه دار است.
تأمین آب آشامیدنی و صنعتی، بهره‌مند شدن ۱۱۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و بوشهر، ذخیره و کنترل آب رودخانه زهره به میزان یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون متر مکعب، تولید ۲۸۲ مگاوات برق آبی، کنترل سیلاب‌های مخرب رودخانه زهره، اشتغال زایی در زمان اجرای طرح و زیر ساخت‌های صنعت گردشگری و پرورش ماهی از مهمترین مزایای این سد است.
سد چم شیر بلندترین سد وزنی از نوع بتنی غلتکی (آر. سی. سی) ایران است که در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر دوگنبدان استان کهگیلویه و بویراحمد و بر روی رودخانه زهره ساخته شده است.
نام شما

آدرس ايميل شما

ایران و برجام گرفتار یک بازی روسی شدند

ایران و برجام گرفتار یک بازی روسی شدند

نعمت الله ایزدی آخرین سفیر ایران در شوروی درخصوص تاثیر ادعای فروش پهپاد به روسیه توسط ...
(تصاویر) دیدار زلنسکی و بایدن در کاخ سفید

(تصاویر) دیدار زلنسکی و بایدن در کاخ سفید

دولت آمریکا روز چهارشنبه و همزمان با سفر زلنسکی به واشنگتن اعلام کرد که یک بسته کمک نظامی ...
تحلیل مشاور رهبر انقلاب از اعتراضات ایران /جنگ هیبریدی بود

تحلیل مشاور رهبر انقلاب از اعتراضات ایران /جنگ هیبریدی بود

کمال خرازی گفت: آنچه در ایران رخ داد یک جنگ هیبریدی بود. که در آن جنگ سیستم خبری و عملیات ...
1