کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

کبنا گزارش می‌دهد؛

گلایه نخبگان علمی کهگیلویه و بویراحمد از مسئولین / آقای استاندار اگر این نخبگان خوب تجلیل نشوند پس از چه کسانی باید تجلیل شود؟

6 مهر 1401 ساعت 21:59

با وجود اینکه تجلیل مقامات ارشد استانی از نخبگان یکی از عوامل اثرگذار در رشد نیروی انسانی است، اما تعدادی از نخبه‌های کنکوری از نحوه تجلیل‌ها ناراضی هستند. آنها این میزان تجلیل‌ها را کافی نمی‌دانند و می‌گویند که باید توجه بیشتری کرد. بنیاد نخبگان استان، دانشگاه‌های استان، استانداری کهگیلویه و بویراحمد  و سایر مراکز علمی می‌توانستند در یک برنامه مفصل این جوانان را مورد تشویق قرار دهند و آنها را به عنوان الگو به سایر جوانان معرفی کنند.


با وجود اینکه تجلیل مقامات ارشد استانی از نخبگان یکی از عوامل اثرگذار در رشد نیروی انسانی است، اما تعدادی از نخبه‌های کنکوری از نحوه تجلیل‌ها ناراضی هستند. آنها این میزان تجلیل‌ها را کافی نمی‌دانند و می‌گویند که باید توجه بیشتری کرد. بنیاد نخبگان استان، دانشگاه‌های استان، استانداری کهگیلویه و بویراحمد  و سایر مراکز علمی می‌توانستند در یک برنامه مفصل این جوانان را مورد تشویق قرار دهند و آنها را به عنوان الگو به سایر جوانان معرفی کنند.
به گزارش کبنا، نیروی انسانیِ نخبه، سرمایه‌های هر استان هستند. این نیروها به عنوان سرمایه‌های فرهنگی و نمادین می‌توانند نقش اثرگذاری در توسعه فرهنگی به صورت مستقیم و حتی توسعه اقتصادی به صورت غیرمستقیم داشته باشند. نوع برخورد مسئولین استانی با این سرمایه‌ها می‌تواند فرکانس‌های مثبت و منفی در جامعه داشته باشد.
کهگیلویه و بویراحمد در سال جاری شاهد چندین رتبه برتر کنکور بود. از رتبه یک کشوری در علوم تجربی تا رتبه یک منطقه در ریاضی و فیزیک. با این وجود بسیاری از مقامات استانی از جمله استاندار کهگیلویه و بویراحمد تاکنون مستقیماً از آنها تجلیل نکرده است.
کیارش شیخی که رتبه یک ریاضی فیزیک منطقه را کسب کرده بود از شیوه تجلیل مقامات استانی گلایه داشت. پدر این نخبه استانی در گفت‌وگو با کبنا ضمن ابراز گلایه از مسئولین ارشد استانی عنوان کرد: تنها از رفتار و منش پارک علم و فناوری استان رضایت داریم.
وی اظهار داشت: حتی آموزش و پرورش هم به طور مستقیم از کیارش تجلیل نکرد و تنها با همکاری قلم‌چی جلسه‌ای برای کسانی که در آزمون‌های قلم‌چی شرکت کرده بودند، برگزار کرد، ولی فرزندم از آن جلسه راضی نبود.
وی اضافه کرد: ما حتی پشیمان شدیم که در آن جلسه شرکت کردیم.
وی در ادامه ضمن اظهار نارضایتی از مسئولین استانی گفت: استاندار و نماینده فعلی هم هیچ پیامی در این رابطه نداد، در صورتی که نماینده قبلی 10 ساعت از اعلام نتایج بیشتر نگذشته بود که پیام تبریک فرستاده بود. پدر کیارش شیخی در ادامه گفت: البته مدیرکل آموزش و پرورش استان و رئیس آموزش و پرورش گچساران هم تلفنی تبریک گفتند.
پارمیس بانشی رتبه 10 کنکور تجربی نیز از نوع تجلیل‌ها ناراضی بود. وی البته تنها از تجلیل پارک علم و فناوری استان رضایت داشت.
بانشی با بیان اینکه عدم تجلیل برای خودم چندان مهم نیست، گفت: ولی اگر تجلیلی صورت نگیرد، سایر دانش‌آموزان بی‌انگیزه می‌شوند. در حالی که اگر تجلیل صورت می‌گرفت دیگر دانش‌آموزان تشویق می‌شدند.
دنیا دیانتی یکی دیگر از نخبگان کنکوری استان که رتبه 8 منطقه و 35 کشوری در رشته علوم تجربی شده است در گفت‌وگو با کبنا با بیان اینکه خیلی از مسئولین استانی گله‌مند هستم، گفت: حتی آموزش و پرورش هم از ما تقدیر نکرد و من واقعاً از این قضیه ناراحت هستم.
وی ضمن ابراز رضایت از پارک علم و فناوری گفت: برای شخص بنده این تجلیل‌ها چندان مهم نیست. اما اگر مسئولین به درستی از نخبه‌ها تقدیر نکنند، ممکن است شاهد فرار نخبگان باشیم. دانش‌آموزان هم این اقدامات را می‌بینند و تحت تأثیر قرار می‌گیرند. و دانش‌آموزان هم این را می‌بینند و ناامید می‌شوند.
پدر یکی دیگر از نخبگان کنکوری استان نیز از نوع تجلیل‌ها گلایه داشت.
وی با انتقاد از مسئولین استانی گفت: البته بهترین هدیه و پاداشی که به ما داده شد، مهر و محبت و شادمانی مردم استان بود.
وی با بیان اینکه از طرف برخی از نهادها مثل شهرداری، شورای شهر، صدا و سیما، آموزش و پرورش، امر به معروف، هلال احمر تشریف آوردند و تبریک گفتند، اظهار داشت: اما من تبریکی از سمت استاندار ندیده‌ام؛ البته شنیدم در فضای مجازی تبریک گفته‌اند ولی من ندیده‌ام.
وی افزود: ولی افرادی همچون تاجگردون، زارعی، منتظریان، بهرامی و روشنفکر پیام دادند.
وی با بیان اینکه تجلیل چندان برای فرزند من مهم نیست گفت: عدم تجلیل باعث از بین رفتن انگیزه دانش‌آموزان می‌شود. دانش‌آموز می‌گوید کسی قدر ما را نمی‌بیند و ممکن است باعث دلسردی آنها شود و حتی شاید موجب شود این افراد در کشور خود نمانند و مهاجرت کنند.
به گزارش کبنا، نخبگان باید قدر بینند و بر صدر نشانده شوند. چرا که مهمترین سرمایه هر جامعه، نیروهای انسانی آن هستند. در صورتی که از این سرمایه‌ها به درستی تجلیل شود، در بلندمدت تبدیل به سرمایه‌های نمادین می‌شوند. این نمادها در بلندت به شدت می‌توانند در ایجاد انگیزه برای سایر دانش‌آموزان تأثیرگذار باشند. اما متأسفانه نه از نیروهای نخبه کنکوری که از سایر نخبگان نیز تجلیلی به عمل نمی‌آید. بسیاری از ورزشکاران از این وضعیت گلایه دارند. برخی از آنها در گفت‌وگو با کبنا از اینکه قدرشان دانسته نمی‌شود ناراحت بودند. این عدم تقدیر در حوزه‌های فرهنگی و هنری نیز دیده می‌شود.
از مقامات ارشد استانی انتظار می‌رود قدر نخبگان استانی در حوزه‌های مختلف را به خوبی دانسته شود تا خدایی نکرده شاهد مهاجرت این نخبگان از استان نباشیم. در گذشته بسیاری از نخبگان علمی و سیاسی از استان مهاجرت کرده و مهاجرت را به حضور در استان ترجیح داده‌اند. امیداوریم دیگر شاهد چنین اتفاقاتی در استان کهگیلویه و بویراحمد نباشیم.


کد مطلب: 452903

آدرس مطلب :
https://www.kebnanews.ir/report/452903/گلایه-نخبگان-علمی-کهگیلویه-بویراحمد-مسئولین-آقای-استاندار-اگر-این-خوب-تجلیل-نشوند-کسانی-باید-شود

کبنانیوز
  https://www.kebnanews.ir

1