تاریخ انتشار
شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۰۱
کد مطلب : ۴۵۱۱۵۵
اکونومیست پیش‌بینی کرد

تاثیر جنگ اوکراین بر رشد اقتصاد جهانی / روز خونین ارتش اوکراین؛ ۵۳۰ نیروی اوکراینی در یک روز کشته شدند

۳
۰
تاثیر جنگ اوکراین بر رشد اقتصاد جهانی / روز خونین ارتش اوکراین؛ ۵۳۰ نیروی اوکراینی در یک روز کشته شدند
کبنا ؛از صندوق بین المللی پول تا واحد اطلاعات اکونومیست تمام نهاد‌های اقتصادی و مالی پیش بینی می‌کنند که رشد اقتصاد جهانی در سال جاری به دلیل جنگ اوکراین کاهش خواهد یافت.
به گزارش کبنا به نقل از اکونومیست، هنگامی که واحد اطلاعات اکونومیست Economist Intelligence Unit (یک شرکت بریتانیایی در گروه اکونومیست است که خدمات پیش بینی و مشاوره را از طریق تحقیق و تجزیه و تحلیل مانند گزارش‌های ماهانه کشور، پیش بینی‌های اقتصادی پنج ساله کشور، گزارش خدمات ریسک در کشور و گزارش‌های صنعتی ارائه می‌دهد؛ م.) پیش بینی خود درباره اقتصاد جهانی را در تاریخ ۱۵ فوریه منتشر کرد جنگ در اروپا هنوز غیر محتمل به نظر می‌رسید. انتظار می‌رفت تولید ناخالص داخلی جهان در سال ۲۰۲۲ میلادی ۳.۹ درصد افزایش یابد.
تنها ۹ روز پس از انتشار نتیجه پیش بینی واحد اطلاعات اکونومیست تانک‌های روسی وارد اوکراین شدند. نتیجه جنگ بر روی اقتصاد در سراسر جهان قابل لمس است.
این جنگ بر قیمت‌های جهانی کالا‌ها فشار وارد کرده، اختلالات زنجیره تامین را تشدید کرده و به افزایش تورم در بیشتر نقاط جهان دامن زده است. عوامل دیگری مانند سیاست کووید صفر چین نیز بر رشد اقتصادی تاثیر می‌گذارد.
پیش بینی تازه واحد اطلاعات اکونومیست که انتظار دارد جنگ دست کم تا پایان سال ادامه یابد برآورد‌های رشد جهانی خود را با ۱.۱ درصد کاهش به ۲.۸ درصد نسبت به سال قبل تغییر داده است.
نمودار
به عبارت دیگر، جنگ یک تریلیون دلار از پیش بینی تولید ناخالص داخلی جهانی در سال جاری کاسته است. سازمان‌های دیگر نیز شوک مشابهی را پیش بینی می‌کنند. صندوق بین المللی پول پیش بینی رشد جهانی را در سال جاری ۱.۲ درصد نسبت به برآورد اولیه خود در ژانویه به ۳.۲ درصد کاهش داد.
داده‌های واحد اطلاعات اکونومیست نشان می‌دهد که روسیه بیش‌ترین ضربه اقتصادی را در میان کشور‌های عضو جی -۲۰ گروهی که اکثرا کشور‌های ثروتمند را شامل می‌شود متحمل خواهد شد.
اقتصاد روسیه در ابتدا در برابر تحریم‌های غرب به طرز شگفت‌آوری خوب عمل کرد. با این وجود، داده‌های واحد اطلاعات اکونومیست تا پایان سال ۲۰۲۲ نشان می‌دهند که وضعیت نابسامان باعث می‌شود تا اقتصاد روسیه در مقایسه با ارزیابی اولیه ۲.۶ درصدی ۱۰ درصد منقبض شود.
انتظار می‌رود اقتصاد اوکراین ضربه شدیدتری را متحمل شود. بانک جهانی در آوریل تخمین زد که اقتصاد اوکراین در سال جاری ۴۵ درصد کوچک‌تر شود. لازم به ذکر است که واحد اطلاعات اکونومیست پیش بینی‌های انفرادی و جداگانه برای کشور‌های خارج از گروه جی -۲۰ را منتشر نکرده است.
کشور‌های دیگر نیز این فشار را احساس می‌کنند. واحد اطلاعات اکونومیست پیش بینی‌های خود را برای ۱۵ کشور از اعضای جی -۲۰ کاهش داده است.
پیش بینی رشد اقتصادی برای آلمان با دو درصد کاهش نسبت به تخمین اولیه به ۱.۳ درصد در سال جاری رسیده که بیش‌تر به دلیل اختلال در زنجیره تامین و اتکای شدید این کشور به انرژی روسیه است. نرخ رشد پیش بینی شده برای آلمان در دومین جایگاه پایین نرخ رشد در جی -۲۰ قرار دارد و تنها از روسیه جلوتر است.
برخی کشور‌ها موفق خواهند شد این روند را کاهش دهند. پیش بینی تجدیدنظر شده واحد اطلاعات اکونومیست درباره عربستان سعودی رشد اقتصادی آن کشور را با سه درصد افزایش در میزان ۷.۵ درصد تخمین زده که بالاترین رقم در میان کشور‌های عضو جی -۲۰ است.
درآمد‌های نفتی عربستان سعودی به لطف افزایش قیمت انرژی بیش‌تر شده است. در همین حال، پیش‌بینی‌های رشد سالانه برای آرژانتین و برزیل دو کشور از از بزرگترین تولیدکنندگان غلات آمریکای لاتین به ترتیب ۱.۳ و ۱.۲ درصد افزایش یافته است.
با این وجود، انتظار می‌رود رشد جهانی در سال ۲۰۲۳ حتی بیش‌تر کاهش یابد. تعداد کمی از کشور‌ها می‌توانند از پیامد‌های اقتصادی جنگ روسیه فرار کنند.
روز خونین ارتش اوکراین؛ ۵۳۰ نیروی اوکراینی در یک روز کشته شدند

«ایغور کوناشینکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه امروز (پنج شنبه) از کشته شدن ۵۳۰ نظامی و شبه‌نظامی اوکراینی در دو حمله هوایی جداگانه در مناطق مختلف «دونتسک» و «لوهانسک» خبر داد.
به نوشه خبرگزاری اسپوتنیک، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در یک کنفرانس خبری گفت که نیرو‌های مسلح روسیه به عملیات نظامی ویژه خود در اوکراین ادامه می‌دهند و در نتیجه حملات هوایی با سلاح‌های بسیار دقیق به مواضع تیپ ۹۲ مکانیزه، در نزدیکی شهر خارکیف، ۱۳۰ نظامی کشته شده و ۱۳ خودروی زرهی منهدم شدند.
به گفته او همچنین یک نقطه استقرار موقت یگان‌های تیپ ۹۵ در روستای «کنستانتینوفکا» در منطقه «دونتسک» مورد اصابت موشک‌های هوا به زمین جنگند‌های روسی قرار گرفت و در نتیحه بیش از ۴۰۰ نفر از نیرو‌های مسلح اوکراین از پا در آمده و ۲۰ خودروی زرهی و نفربر و تانک نیز مورد اصابت قرار گرفتند.
سخنگوی وزارت دفاع روسیه افزود: «در نتیجه عملیات تهاجمی فعال نیرو‌های روسی به همراه نیرو‌های مسلح جمهوری‌های دونتسک و لوهانسک در مناطق مختلف و روستا‌های جمهوری خلق دونتسک، یگان‌های پیاده مکانیزه ۵۴، ۵۶ و ۵۸ نیرو‌های مسلح اوکراین پس از متحمل شدن خسارات سنگین توان رزمی خود را از دست دادند و محل خود را ترک کردند. »
«ایغور کوناشینکوف» در ادامه گفت که طی ۲۴ ساعت گذشته دو پایگاه فرماندهی نیز از جمله تیپ ۹۵ هوابرد در منطقه روستای «کنستانتینوفکا» در منطقه «دونتسک» هدف قرار گرفتند و حملات موشکی و توپخانه‌ای و هوایی به تأسیسات نظامی اوکراین ادامه دارد.
این مقام روسی همچنین گفت که از ابتدای آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ (پنج اسفند ۱۴۰۰) تاکنون در مجموع ۲۶۱ فروند هواپیما ۱۴۵ فروند بالگرد ۱۶۷۳ پهپاد ۳۶۴ سامانه موشکی ضد هوایی ۴۲۴۴ تانک و سایر خودرو‌های زرهی جنگی ۷۸۶ راکت انداز چندگانه ۳۲۵۱ قبضه توپ صحرایی و خمپاره و ۴۶۹۶ وسایل نقلیه نظامی ویژه منهدم شده است.
تلفات ارتش اوکراین و شبه‌نظامیان چند ملیتی وابسته به کی‌یف در حالی است که بامداد یکشنبه «ولودیمر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین طی فرمانی لازم‌الاجرا از همه نظامیان و غیرنظامیان خواست فوراً منطقه «دونتسک» را که خط مقدم درگیری‌ها با روسیه است، تخلیه و عقب‌نشینی کنند.
دست برتر روسیه در میدان نبرد در شرایطی است که کشور‌های غربی از زمان آغاز بحران، سیل عظیمی از سلاح را روانه اوکراین کرده و همزمان روسیه را تحت تحریم‌های بی‌سابقه در تاریخ این کشور قرار داده‌اند.
در این رابطه مسکو همچنین بار‌ها اعلام کرده که ارسال گسترده سلاح به اوکراین نه تنها موجب حل بحران نمی‌شود بلکه تنها امنیت اوکراین و همچنین امنیت کل قاره اروپا را با مخاطره همراه ساخته است. مقامات روسیه تاکنون بار‌ها گفته‌اند که آمریکا و انگلیس مانع حل و فصل بحران اوکراین می‌شوند.
روسیه از پنجم اسفند گذشته (۲۴ فوریه) دستور حمله نظامی به اوکراین را صادر کرد. این تحول چند روز بعد از آن رخ داد که مسکو رسماً استقلال جمهوری‌های «دونتسک» و «لوهانسک» در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت. «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه هدف از عملیات نظامی کشورش را «غیرنظامی کردن اوکراین» و «نازی‌زدایی» از این کشور اعلام کرد.
روسیه بار‌ها درباره توسعه ناتو در اروپا به ویژه مرز‌های خود هشدار داده است. روسیه بر این باور است که به دلیل سیاست خصمانه و روس‌هراسی، بحران کنونی اوکراین روی داده است. ولادیمیر پوتین پیش‌تر گفته بود که مسکو برای پاسخ گفتن به تحرکات ناتو و گسترش این ائتلاف نظامی غربی به سمت شرق، گزینه‌های مختلفی دارد.
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
جنایات روسیه هم در ایران گذشته دست کمی از اوکراین نداشت ولی شکست پوتین جنایتکار حتمی است
Iran, Islamic Republic of
جنگ اوکراین شده پیرآهن عثمان تا سر پوشی باشد بر گرانی و تورم سرسام آور و عدم توانایی دولت کو وعاظی را که قبلا فریاد میزدند گرانی و تورم پشت مردم را خم کرده است کوه آیه و احادیثی را که همیشه فریاد میزدید که اگر فقر از درآید آیمان از پنجره می پرد ...
Iran, Islamic Republic of
خدایا به حرمت خون شهدای کربلا به حرمت خون شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس کسانی که به این مملکت به این ملت خیانت کرده اند و می کنند کسانی که ظلم به این ملت کرده اند و می کنند شرشان را از سر این ملت کوتاه بگردان و خار و ذلیل و رسوایشان بگردان خدایا پدران و مادران شهدا پشتشان خمیده شد در غم جگر گوشه های خود که این مردم راست قامت و شرمنده نباشند خدایا به حرمت اشکهای پدران و مادران شهدا خیانتکاران و منفعت طلبان و ریاکاران مافیای زر و زور تزویر و عافیت طلبان اختلاسگران و منافقان و کمونیست ها و طرفدانش را دموکراتها و طرفدانشان را توده ای ها و طرفدارنشان و پیروان مکتبشان را نفوذی های ضد انقلاب اسلامی و ضد ملت ایران را پیروان مکتب و راه و روش زبیریان را که از یزیدیان بدتر و پست ترند از صحنه روزگار محو و نابودشان بگردان و تا روز قیامت همچون ال یزید و ال ابوسفیان مورد لعن و نفرین قرارشان بده الهی امین
دختری از استان محروم که رتبه اول کنکور تجربی شد

دختری از استان محروم که رتبه اول کنکور تجربی شد

فرناز حسن زاده: عربی و معارف ۱۰۰ درصد، ریاضیات ۹۵.۶ درصد، فیزیک ۹۵.۶ درصد، ادبیات ۹۴....
رتبه‌های ۱ تا ۱۰ کنکور کجا درس خوانده‌اند؟

رتبه‌های ۱ تا ۱۰ کنکور کجا درس خوانده‌اند؟

از بین ۴۰ داوطلب برتر کنکور امسال، تنها ۲ نفر یکی در مدرسه دولتی و دیگری در مدرسه نیمه‌دولتی ...
معمای سفرِ نانسی پلوسی به تایوان؛ آیا تنشی بزرگ در راه است؟

معمای سفرِ نانسی پلوسی به تایوان؛ آیا تنشی بزرگ در راه است؟

«آمریکا با یک معمای راهبردی وقتی در مورد ایجاد ثبات در تنگه تایوان صحبت می شود رو به ...
1