تاریخ انتشار
پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۸
کد مطلب : ۴۴۸۴۱۶
کبنا گزارش می‌دهد

اعتراض شبانه در آبادان / رسیدگی به پرونده حادثه آبادان بدون اغماض است

۱
۰
اعتراض شبانه در آبادان
کبنا ؛پس از گذشت چند روز از ریزش ساختمان متروپل در شهر آبادان چهارشنبه شب صدها نفر از شهروندان آبادانی تجمع کردند و به عزاداری و سر دادن شعارهای اعتراضی پرداختند.
 در حادثه متروپل تاکنون دست کم 16 نفر جانباخته‌اند و ده‌ها نفر نیز زخمی شده‌اند.
در ویدئوهایی که در چهارشنبه شب منتشر شده‌اند، گروهی از شهروندان در حال عزاداری برای قربانیان برج متروپل دیده می‌شوند.
 در کنار عزاداری شعارهای اعتراضی نیز سر داده شده است. برخی معترضان مدعی شدند که مالک ساختمان زنده است. این در حالی است که مراجع رسمی بارها تاکید کرده‌اند که جنازه حسین عبدالباقی مالک متروپل شناسایی شده است.
 خبرگزاری فارس نوشت: «برخی تجمع کنندگان شعارهایی چون عزا عزاست امروز، آبادان بی‌صاحب، صاحب‌عزاست امروز - مسئول بی‌کفایت نمی‌خوایم نمی‌خوایم - ننگ ما ننگ ما صداوسیمای ما - عبدالباقی نمرده دروغه دروغه و مرگ بر مسئول بی‌لیاقت سر دادند.»
 «نیروی انتظامی با مسدود کردن مسیر مانع نزدیکی تجمع کنندگان به محل حادثه شد. دقایقی قبل این تجمع بدون درگیری پایان یافت.»
 غم متروپل آبادان
 رضا صادقیان، عضو بخش تحلیلی انصاف نیوز در یادداشتی درباره‌ی حادثه‌ی فرو ریختن ساختمان متروپل آبادان نوشت:  ساختمان متروپل آبادان فرو ریخت. ساختمانی نوساز که هنوز به بهره‌برداری کامل نرسیده بود پس از لرزش کوتاه به طور کامل ویران شد و از بنای ساختمان چیزی نماند مگر بی‌تدبیری و خراب شدن سازه‌ای که از روز اول به صورت نادرست و غیرکارشناسی و با رانت‌خواری و کسب سود نجومی بالا رفته بود.
 فروریختن ساختمان تجاری ده طبقه در آبادان نمایی از نبود نظارت‌های کارشناسی و آب شدن مدیران مسئول و مسئولیت‌پذیر است. ساختمان متروپل نشانه‌ای روشنی از آن است که می‌توان با استفاده از ترفندهای بی‌پایان شعبده، روش‌های قالتاق بازی، کسب کارنامه سراسر جعلی، دریافت لوح تجلیل و قدرانی از سازمان‌های رسمی و غیررسمی و شانتاژ رسانه‌ای به صورت افسانه‌ای در ساخت پروژه‌های کلان شهری رشد کرد و هیچ کس را به دلیل داشتن توهم «خدمت به مردم شهرم» در آدم حساب نکرد. حتی گزارش‌های کارشناسی شده سازمان نظام مهندسی را به دلیل مقابله با ساخت و سازهای نوین و بسیار جدید و چشم‌نواز به دیوار کوبید و از کنار این همه به سادگی و در راستای کسب سود و افزایش سرمایه وابسته به رانت و ارتباطات ناسالم حرکت کرد.
 دیدن نماهای قبل و بعد از فروریزی ساختمان برای بررسی بیشتر بسیار مهم است. پرونده متروپل آبادان تنها و صرفاً یک رویداد محلی نیست، بلکه نمایی از نوک قله ساخت و سازهای غیرکارشناسی و رانتی است. اینگونه پرونده‌ها را می‌بایست باز نگاه داشت تا به بنیان‌های ناسالم رویکردهای مدیریت رسید، ریشه‌هایی که باعث بوجود آمدن ستم به مردمان شهر آبادان شده است. بازخوانی رفتار مدیریت شهری، سازمان نظام مهندسی و سایر مسئولان امر و حتی کسب اطلاع از شهردار و اعضای شورای اسلامی سابق آبادان در این پرونده بسیار مهم است؛ تصاویر بازدید مدیران شهری سابق در صفحه رسمی این ساختمان‌ساز وجود دارد. مدیران وقت شهری و مهندسان در هنگام بازدید چه چیزی و کدامین بخش‌های ساختمان را بازدید کردند؟ آیا کجی‌ها را ندیدند؟ آیا به سایر گزارش‌های کارشناسی در هنگام احداث بنا دقت نکردند؟ چرا چشم‌های خودشان را نسبت به گزارش‌های ارسالی بسته نگاه داشتند و گمان بردند برخی از مهندسان و روزنامه‌نگاران محلی برای باج‌خواهی اقدام به تهیه و ارسال این گزارش‌ها به نهادهای ناظر کردند؟
 چرا ساختمان نوساز فرو ریخت؟ دقیقاً کدام دانش مهندسی و تجربه مدیریت شهری و سیستم نظارت در هنگام ساخت طبقات این بنای بزرگ انجام شده است؟ چرا صدای کارشناسان، روزنامه‌نگاران و حتی گزارش‌های رسمی مورد توجه قرار نگرفت و هر کدام به بهانه‌های واهی مجبور به سکوت شدند؟ گزارش مکتوب سازمان نظام مهندسی آبادان در دسترس است، گزارشی که رونوشت آن برای بسیاری از مسئولان وقت ارسال شده است. چرا پس از دریافت این گزارش اقدامی از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، شهرداری آبادان، اعضای شورای شهر و… صورت نگرفت؟ دقیقاً منتظر کدامین اتفاق تلخ و ناگواری ماندید که قدم از قدم برنداشتید؟

 شاید وقوع حادثه غم‌انگیز متروپل آبادان بهانه‌ای باشد برای حضور تاثیرگذار نهادهای ناظر و مدیران ارشد کشوری تا دقیقاً و بهتر از همیشه صدای بی‌صدا و مظلوم مردم آبادان را بشنوند و بخشی از خواسته‌های به حق و برزمین مانده ساکنان نجیب این دیار را پس از سال‌ها خون دل خوردن به سرانجام برسانند.
 رسیدگی به پرونده حادثه آبادان بدون اغماض است
سخنگوی قوه قضاییه ضمن همدردی با مردم آبادان و تاکید بر رسیدگی بدون اغماض به این پرونده در عین حال گفت: پیشگیری از وقوع اینگونه حوادث از سوی دستگاه‌های متولی یک اصل است تا شاهد اینگونه حوادث ناگوار نباشیم.
مسعود ستایشی روز سه شنبه در شانزدهمین نشست خبری در دوران تحول و تعالی قوه قضاییه و در نخستین نشست در جمع اصحاب رسانه ابراز امیدواری کرد با دقت و شفافیت کامل در ظرف زمانی مقرر به نتیجه مطلوب برسیم.
 وی ضمن قدردانی از اعتماد ریاست قوه قضاییه ادامه داد: پیش از این هفت سخنگوی مسلط، فرهیخته و با تعامل در این جایگاه حضور داشتند و امیدوارم بتوانیم پاسخگوی مردم در چارچوب قانون باشیم.
 ستایشی با اشاره به سالروز آزادسازی خرمشهر اظهارداشت: حماسه آزادی خرمشهر حادثه بی نظیری در جهان بوده و این حماسه، حماسه مقاومت و آزادی است و موجبات سرافرازی و پایداری ملت ایران را فراهم آورد. 
ستایشی با اشاره به حادثه آبادان گفت: طبق آخرین وضعیت این حادثه، متاسفانه تعداد ۱۰ نفر از شهروندان مقاوم آبادان در این حادثه فوت کردند و تعدادی نیز مصدوم شدند و قوه قضاییه این حادثه را تسلیت می‌گوید و با آبادانی های عزیز همدرد است و براساس تأکیدهای مقامات قضایی وعده می‌دهیم هر که در این فرایند مرتکب جرم شده است بدون هیچگونه اغماض رسیدگی می‌کنیم البته فرایند پیشگیرانه برای دستگاه‌های متولی یک اصل است تا شاهد اینگونه حوادث ناگوار نباشیم.
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
ننگ ما ننگ ما سیمای میلی ما
کارنامه‌سازی میلیاردی زاکانی

کارنامه‌سازی میلیاردی زاکانی

اولین خروش رسانه‌ای شهرداری علی‌رضا زاکانی پر کردن بیلبوردهای تبلیغاتی شهر تهران با گزارش ...
وزش باد خیلی شدید در تهران/خیزش گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا

وزش باد خیلی شدید در تهران/خیزش گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان‌ تهران، وضعیت جوی استان تهران آسمانی صاف تا قسمتی ...
شوک روسی به فولاد ایران

شوک روسی به فولاد ایران

روسیه پس از نفت، بازار فولاد را هم از چنگ ایران درآورد. با تهاجم روسیه به اوکراین، آمریکا ...