تاریخ انتشار
سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۰۷
کد مطلب : ۴۴۸۳۶۷
تحلیلی بر فضای انتخاباتی در کهگیلویه و بویراحمد؛

اما و اگرهای انتخابات 1402

۴۴
۱
اما و اگرهای انتخابات 1402
کبنا ؛
مشارکت سیاسی که نمود اصلی آن در کشور ایران شرکت در انتخابات است، در برخی از مناطق و استان‌ها که بافت سنتی و قومی و طائفه‌ای بر آنها حاکم است، از اهمیت بسیاری برخوردار است. در کهگیلویه و بویراحمد به دلیل بستر خاص حاکم بر آن، شروع رقابت‌های انتخاباتی بسیار قبل‌تر از سایر استان‌ها است. در حالی که هنوز تنها دو سال از مجلس گذشته و 20 ماه به انتخابات مجلس پیش رو مانده، رقابت‌های انتخاباتی در این استان اندک اندک شروع شده است.
سه نماینده در شهرستان‌های بویراحمد، کهگیلویه و گچساران در مجلس حضور دارند. در بین این سه شهرستان به نظر می‌رسد راحت‌ترین و ساده‌ترین انتخابات مربوط به شهرستان کهگیلویه باشد. سید محمد موحد که یکی از طولانی‌ترین سابقه‌ها را در کرسی نمایندگی دارد، به نظر می‌رسد در انتخابات آینده نیز رقیب چندان جدی‌ای پیش روی خود نمی‌بیند. البته می‌توان گفت مهترین رقیب او عملکردی است که در این دوره داشته است؛ گویی آنطور که انتظار می‌رفت و بر اساس سوابقی که در مجلس دارد، نتوانسته است پروژه‌های مهم حوزه انتخاباتی خود را به سرانجام برساند. البته ناگفته نماند در این مدت با دعوت از مسئولین کشوری برای بازدید از این پروژه‌ها، اقداماتی انجام داده است ولی تاکنون به نتیجه نرسیده‌اند. بنابراین باید منتظر ماند که تا پایان این دوره موحد چه اقدامات اثرگذاری می‌تواند انجام دهد. اما به نظر می‌رسد که عدل هاشمی جدی‌ترین رقیب او باشد. از سوی دیگر انشقاقی بین اصلاح‌طلبان در کهگیلویه وجود دارد که روشن نیست نتیجه آن چه می‌شود؛ باید دید که منطقیان و لاهوتی چه گزینه‌ای برای انتخابات آینده دارند. اگر این انشقاق‌ها ادامه پیدا کند، اصلاح‌طلبان شانس چندانی برای این انتخابات نخواهند داشت. البته گزینه‌های هم مثل رضا دهبانی‌پور هست که اصلاح‌طلبان می‌توانند روی آن سرمایه‌گذاری کنند. اما با این همه، در حال حاضر می‌توان گفت موحد مانع چندان جدی‌ای برای انتخابات پیش روی مجلس ندارد.
اما وضعیت در گچساران و بویراحمد بسیار متفاوت است. در حوزه انتخاباتی گچساران و باشت، سید ناصر حسینی که هم‌اکنون کرسی مجلس را بر عهده دارد، از وضعیت چندان مناسبی از نظر عملکردی برخوردار نیست؛ بنابراین سطح رضایت شهروندان نیز نسبت به او چندان نیست. مردم این حوزه، عملکرد سیدناصر حسینی را با تاجگردون مقایسه می‌کنند. در دهه‌ای که به دهه تاجگردون معروف بود، اغلب پست‌های مدیریتی به طور مستقیم و یا غیرمستقیم در نسبت با تاجگردون تعریف می‌شد. اما در حال حاضر مردم این حوزه انتخاباتی تقریباً هیچ سهمی در پست‌های مدیریتی اصلی استان ندارند. البته اگر غلام‌نژاد رئیس دانشگاه علوم پزشکی را فاکتور بگیریم. از سوی دیگر، در دوره تاجگردون، گچساران ثقل سیاسی و مدیریتی استان کهگیلویه و بویراحمد بود. اما در حال حاضر عملکرد نامطلوب سیدناصر که حتی اعتراض برادران او را هم در پی داشت، کار را برای او بسیار سخت کرده است. در صورتی که تاجگردون تأیید صلاحیت شود، می‌توان گفت بدون کمترین دردسری پیروز انتخابات خواهد شد. اما در صورتی که به هر دلیلی او در انتخابات پیش رو نیاید، رقابت سید ناصر با کسانی همچون علیمراد جعفری و زینل‌زاده خواهد بود. البته به طور کلی می‌توان دو فرضیه در خصوص انتخابات گچساران مطرح کرد؛ نخست اینکه اگر سیاست کلی نظام افزایش مشارکت باشد، می‌توان گفت که با تأیید تاجگردون، مشارکت در انتخابات بیشتر شده و به احتمال بالا تاجگردون پیروز انتخابات خواهد شد. اما اگر سیاست کلی نظام مبنی بر مجلس همسو با دولت باشد، افرادی همچون تاجگردون جایی در رقابت‌های انتخاباتی نخواهند داشت. بنابراین انتخابات در این حوزه انتخاباتی بدون حضور تاجگردون خواهد بود. با این حال باید نشست و دید در آینده چه اتفاقاتی خواهد افتاد و مسیر رقابت‌ها به کدام سو خواهد رفت.
اما حساس‌ترین رقابت در بین سه شهرستان را می‌توان در حوزه بویراحمد، دنا و مارگون دید. با وجود اینکه 20 ماه تا انتخابات مجلس مانده است، برخی از گروه‌ها اقدام به معرفی کاندیدای انتخاباتی خود کرده‌اند. چند روز پیش مصطفی شجاعیان عضور شورای ائتلاف و شورای وحدت اصولگرایان کهگیلویه و بویراحمد در نشستی که با رسانه‌ها داشت، با قاطعیت اعلام کرد که گزینه جبهه انقلاب در انتخابات پیش رو، نادر منتظریان است. اما یک روز پس از این اظهار نظر، حجت‌الاسلام صفدر پناهی رئیس شورای وحدت اصولگرایان استان با رد نظر شجاعیان گفت: شورای وحدت تاکنون به صورت مصداقی به این مسأله ورود نکرده و هیچ گزینه‌ای معرفی ننموده است. اما شجاعیان که در آن جلسه به صراحت اعلام کرده بود گزینه نهایی آنها منتظریان است، در جلسه شورای وحدت اول گفت نظر شخصی‌ام است و در ادامه آن را نظر جریان انقلاب در استان عنوان کرد. با این همه به نظر می‌رسد اختلافاتی بین اصولگرایان در استان برای معرفی گزینه مورد نظر وجود دارد. در بین اصولگرایان علاوه بر نادر منتظریان، افرادی همچون خرامین و حبیب منش هم مطرح شده‌اند. عده‌ای هم می‌گویند تنها کسی که می‌تواند در این کارزار موفق شود ستار هدایتخواه است. اما شرایط موجود نشان می‌دهد که هدایتخواه تمایلی برای شرکت در انتخابات ندارد. شجاعیان هم در همان نشست خبری اعلام کرده بود که هدایتخواه در حوزه بویراحمد شرکت نخواهد کرد. بنابراین هنوز انسجامی بین اصولگرایان استان در اعلام کاندیدای وجود ندارد. ولی به نظر می‌رسد در صورت نبود هدایتخواه، نادر منتظریان گزینه اصلی‌ای خواهد بود که در نهایت بر سر آن اجماع خواهند کرد. البته این دلیلی بر عدم شرکت خرامین در انتخابات نخواهد بود.
اما از سوی دیگر روشنفکر که خود عضو شورای وحدت است، از این شورا عبور کرده و در مجلس به صورت مستقل شرکت کرد. در این دوره نیز به عنوان نماینده مستقل ورود خواهد کرد. عملکرد روشنفکر که نمود اصلی آن را می‌توان در انتصابات دید، چندان رضایتبخش نبوده است. انتصاباتی که معمولاً از یک گروه خاص و بعضاً تنها از یک خانواده هستند، باعث گلایه رأی دهندگان به او شده است و به نظر می‌رسد بخشی از آرای او به سبد سایر رقبای او ریخته خواهد شد. هر چند هنوز هم روشنفکر از پایگاه رأی مطلوبی برخوردار است، اما به دلیل اتفاقات پیش آمده در این دو سال و ورود رقبای دیگری از بویراحمد سفلی، کار برای او بسیار سخت شده است. اما فارغ از این افراد، کسانی همچون بهرامی و زارع نیز از رقبای جدی روشنفکر خواهند بود. بهرامی که در دور قبل بعد از روشنفکر، نفر دوم در انتخابات این حوزه شد، فضا را رها نکرد و فعالیت‌هایش را ادامه داد. با وجود اینکه بهرامی سابقه چند دور شکست در انتخابات را دارد، اما آرای او همیشه روندی افزایشی داشته‌اند، بنابراین در دوره‌ای که بخشی از آرای روشنفکر به سبد رقبای او خواهد رفت، شانس بهرامی بیشتر از پیش خواهد بود. البته ممکن است غلام محمد زارع نیز در انتخابات شرکت کند که در این صورت پراکندگی آرا بسیار بیشتر خواهد بود، چرا که زاع یک پایگاه رأی مشخصی دارد. تمامی این موارد با هم، باعث می‌شود تزلزلی جدی در سبد آرای روشنفکر به وجود بیاید. با این حال باید دید در ماه‌های پیش رو چه اتفاقاتی خواهد افتاد و چه کسانی وارد رقابت شده و کدام افراد از این رقابت‌ها بیرون می‌روند. به هر حال باید گفت از هم اکنون فضای انتخابات در کهگیلویه و بویراحمد شروع شده است.
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
ریزش ارا روشنفکر به سبد بهرامی وخرامین ریخته خواهدشد
Iran, Islamic Republic of
کبنا این کامنت ذخیره کنید
دوره بعد از نمایندگان فعلی دو نفر رد صلاحیت هستند.
یکیش صدر مطمئنم
محمد
Iran, Islamic Republic of
حسینی نقشی در مناسبات مدیریتی نداشته،روشنفکر هم نداشته پس کی نقش داشته؟
دو کلمه حرف حساب
Iran, Islamic Republic of
واقعیت قضیه این هست که پست های مدیریتی را متاسفانه هر سه نماینده بین خودشون تقسیم کردن ولی برخی طایفه خودشونه بیشتر دیدن برخی حوزه انتخابیه خودشونه.
رضا
Iran, Islamic Republic of
روشنفکر 25 مدیرکل کاشته
گوسرابی واحد
Iran, Islamic Republic of
روشن فکرپیروزانتخابات خواهد بود
ان‌شاءالله
علی
Iran, Islamic Republic of
برنده شدن موحد قطعیه!؟😳
مطمئن باشید نصف دور قبل هم رای نمیاره
دهدشت
Iran, Islamic Republic of
موحد رد صلاحیت
هاشمي
Iran, Islamic Republic of
والا اي طور كه مشخصه بازم هم روشنفكر برنده هست
همه جا داره سرك ميكشه
Romania
موحد در کهگیلویه شکست خواهد خورد
خواهی دید
عدل هاشمی برنده انتخابات است
Iran, Islamic Republic of
عدل که در حد شورای اسلامی یه روستا هم نبود. دست بردارید
موحد هم که نباشه باید به فکر یه کاندیدای قوی بود نه یه پیمونکار
Iran, Islamic Republic of
یقین داشته باشید مردم کهگیبلویه بزرگ دیگه هرگز اون اشتباه بزرگ را نمی کنند و به امثال عدل هاشمی پور رای نخواهند داد. هر کی و هر تعداد کاندید بشن عدل آخرین نفر خواهد بود.
لوداب
Iran, Islamic Republic of
شک ندارم که سه نماینده دوربعدقبول نمی شوند...یسری به بویراحمدسفلی بزنیدتامشخص شودکه روشنفکرچقدرریزش کرده
Iran, Islamic Republic of
لطفا به اسم لوداب قهرمان مطلب نزنید. فقط دکتر روشنفکر
پاتاوه
Iran, Islamic Republic of
فقط دکتر روشنفکر صد درصد با این عملکرد عالی که داره شک نکن با اختلاف برنده خواه شد.
محمد
Iran, Islamic Republic of
با این تحلیلهای آبکی و سطحی آقایان،نتیجه انتخابات دور آتی مشخصه
قطعا روشنفکر از دور بعد بیشتر رای خواهد آورد این خط و این نشون.
تیرتاجی
Iran, Islamic Republic of
روشنفکر پیروز قطعی انتخابات است
رضا
Iran, Islamic Republic of
شماها در سطح ملی چه گلی به سر ملت زدین که میخایین انتخابات مجلس شهرستانها رو مصادره کنید.
مردم دیگر به شما اعتماد نخواهند کرد.
منتظریانی که در بحث گرانی قیمت ها به دفاع از دولت بلند شده لطف بفرمایند از مردم رای نخوان.
دانشجو
Iran, Islamic Republic of
عملکرد روشنفکر در چینش مدیران عالی بوده وقتی مبحث تحلیلی میذارید تعصبی حرف نزنید
Iran, Islamic Republic of
دنبال افراد ضعیف و نخبه کشه روشنفکر
مجاهد
Iran, Islamic Republic of
در مورد تاجگردون کاملا تحلیلتون غیرواقعی هست چون اولا تاجگردون نه تنها از دیدگاه دستگاه های نظارتی که در نظر مردم هم مردود هست و دستش رو شده و هیچ جای ترمیمی ندارد با اون کارنامه سیاه سوء استفاده های بی شمارش از موقعیتی که در احتیارش بود یک سوم رای عوامفریبانه قبل را هم نخواهد داشت بر فرض محال حضورش.
در ثانی اتفاقا هم صداقت و هم اقتدار و پاکدستی و یکرویی سید ناصر حسینی باعث شده که هر روز محبوبیتش بیشتر و بیشتر بشه.
Iran, Islamic Republic of
سلام
اتفاقا بر خلاف نظر نویسنده محترم تنها شهرستان گچساران پیش بینی موفقیت آقای حسینی بالاست چون تاجگردن با عملکرد فاجعه بارش به تاریخ پیوست و هر کسی را هم حمایت کنه مطمئن باشید نزد مردم مقبولیتی نخواهد داشت.
البته بعدش کهگیلویه هم درست گفتید که احتمالا موحد پیشتاز خواهد بود.
بویراحمد پیش بینی خیلی سخته.
پیش گو
Iran, Islamic Republic of
نتایج قابل پیش بینی دور بعد انتخابات:
کهگلویه: موحد
بویراحمد: منتظریان یا بهرامی
گچساران: سید ناصر حسینی
این را داشته باشید تا بعد از انتخابات
Iran, Islamic Republic of
درسته که روشنفکر همه مدیران شهرستانی و خیلی از مدیران کل را از تیره و تبار خودش گذاشته اما این نمره منفی خواهد داشت در عوض سید حسینی دست بالا گرفت و برای اولین بار در تاریخ استان استاندار را از گچساران گذاشتن که امتیاز مثبت بزرگیست و رای بالای باشت و گچساران از آن حسینی خواهد بود چون مردم هم فرق بین صداقت و عوامفریبی را متوجه شدن.
Iran, Islamic Republic of
مناسب ترین گزینه دکتر کریم فرخیانی خواهد بود
تنگ سرخ قهرمان
Iran, Islamic Republic of
این کاندیدا به دلیل دخالت در انتصابات توسط شورای نگهبان رد خواهند شد این نمایندها باید چکار کنند تا معلوم شود برعلیه دولت سید مطلومان نیستند به جای این حرف ها باید عملکرد ان ها به خصوص انتصابات ضدانقلابی انها مدنطر گرفته شود انقلابی بودن به ریش و اظهار نظر انقلابی نیست کارکرد انها مشخصه بی نظارتی وگرانی در استان رشد طایفه ای .معلوم است این ها دارند ثمره ۸سال ذهن شویی فکر مردم را انتصابات خاص که بهترین نمونه نفوذ دولت روحانی است درو می کنند کجایید
Iran, Islamic Republic of
موحد دیگه باید خواب بهارستان را ببیند.درود بر بزرگواری شجاع و باغیرت
Iran, Islamic Republic of
نخیر اخوی عدل در خواب بیند.....
کهگیلویه
Iran, Islamic Republic of
خیلی متن بی خودی بود ، تو اصن چن بار ب کهگیلویه سفر کردی ک میگی موحد دفعه بعدی قبوله ؟ اقای عزیز موحد تو دور بعد فقط طولیان راک و سوق بش رای میدن ، دیگه تمام خودشو نشون داد و اختلاف ۵۰ هزار رای بازنده انتخابات بعدیه ، البته خودشم نمیاد
Iran, Islamic Republic of
هم انتخابات؟؟!! هم گپ ول و پیک و پتی؟؟ تا کی
لوداب
Iran, Islamic Republic of
// به خیلی ازنخبه ها خیانت کردومی گفت شما رارد کردند خدا جواب می دهد
Iran, Islamic Republic of
انصاف چیز خوبی است یا لودابی نیستی یا خبر نداری
Iran, Islamic Republic of
احسنت برادر حق گفتی خدا جای حق نشسته
...
Iran, Islamic Republic of
با توجه به تاکید مقام معظم رهبری در دیدار با نمایندگان مجلس مبنی بر عدم دخالت نمایندگان در انتصابات ، امکان رد صلاحیت روشنفکر وجود دارد.
...
Iran, Islamic Republic of
ما منتظران ، منتظرِ حاج منتظریانیم.
Iran, Islamic Republic of
رای منتظریان خیلی فشار به خود بیاره ۲۵ هزار
Iran, Islamic Republic of
من به زارع رای خواهم داد
بهمئی گرمسیر
Iran, Islamic Republic of
ان شا الله دور بعد نماینده کهگیلویه بزرگواری پاک و شجاع هست موحد ۷ یا ۸ هزار رای طایفه ای داره که همه ی توانشو گذاشت برا اونا
Iran, Islamic Republic of
مطمین باشید که موحد ذر کهگیو رای نخواهد اورد وشکست خواهد خورد
تجربه
Iran, Islamic Republic of
باسلام در ابتدا جواب بعضی از دوستان رو بدم که آقای موحد در ماراتن بعدی نمیتونن شرکت کنند چون سن سیاسی ایشان به پایان رسیده واحتمالا یکی از کاندیدای بعدی کهگیلویه آقای خادمی استاندار اسبق استان خواهد بود.
در رابطه باگچساران نظری ندارم چون از جو سیاسی آن بی خبرم.
و اما بویراحمد که دور بعدی انتخابات بسیار شدید وحساس خواهد بود آقای روشنفکر حتی اگه رای هم بیاره دیگه نمیتونه جوابگوی این سیستم باشه بعد از این همه حماسه و شجاعتی که مردم به خرج دادن واز سر مجبوری به آقای روشنفکر رای دادن الان به این واقعیت پی بردند که واقعا در دفعه های بعدی فریب تعصب خود را نخورند و عقلانی رای دهندحرف برای گفتن زیاد هست با دلیل و مستند ولی خوب زمان و صبر همیشه جوابگوی همه سوالات بوده اند.
فقط دوستان با علم دقیق به اوضاع سیاسی مسائل رو تحلیل کنن و تعصبی نباشند. باتشکر از سردبیر ودست اندرکاران خبرگزاری
Iran, Islamic Republic of
موحد روزی چوب همه چیز رو بی صدا خواهد خورد
Iran, Islamic Republic of
موحد در باتلاق حرص و طمع نمایندگی مجلس غرق خواهد شد
Iran, Islamic Republic of
چنان بلای دنیوی نصیب موحد شود که تا نسل‌ها بعد ضرب المثل و عاقبت ظلم خواهد بود
Iran, Islamic Republic of
فعلا گرانی و تورم برنده میدان است آقایان دور قاب پرواز با مرغ
کارنامه‌سازی میلیاردی زاکانی

کارنامه‌سازی میلیاردی زاکانی

اولین خروش رسانه‌ای شهرداری علی‌رضا زاکانی پر کردن بیلبوردهای تبلیغاتی شهر تهران با گزارش ...
وزش باد خیلی شدید در تهران/خیزش گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا

وزش باد خیلی شدید در تهران/خیزش گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان‌ تهران، وضعیت جوی استان تهران آسمانی صاف تا قسمتی ...
شوک روسی به فولاد ایران

شوک روسی به فولاد ایران

روسیه پس از نفت، بازار فولاد را هم از چنگ ایران درآورد. با تهاجم روسیه به اوکراین، آمریکا ...