تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۰۳
کد مطلب : ۴۳۴۲۵۹
کبنا گزارش می‌دهد

آیا کسی به فکر مردم هست؟ اجاره بهاء در یاسوج ترمز برید

۴
۰
آیا کسی به فکر مردم هست؟ اجاره بهاء در یاسوج ترمز برید
کبنا ؛ مردم استان کهگیلویه و بویراحمد عمدتاً مردمی کم درآمد هستند. در این استان بازارهای خیلی قوی وجود ندارد، کارخانه و واحدهای تولیدی بزرگ وجود ندارد و مردم این استان عمدتاً یا کارگر، کارمند ساده، شغل آزاد و... دارند و اجاره بهاء در این استان همخوانی با درآمد مردم ندارد و این انتظار می‌رود مسئولان امر اگر کاری از دستشان بر می‌آید، راه و چاره‌ای در این باره بیندیشنذ.
به گزارش کبنا، ایسنا در گزارشی نوشت: اواخر فصل بهار و فصل تابستان برای اجاره‌نشین‌ها فصلی خاص است که دنبال تمدید قرارداد یا اجاره کردن خانه و تعیین تکلیف واحد مسکونی اجاره‌ای خود هستند. در چند سال اخیر و به‌ویژه در سال جاری، اجاره بها روند رشد لجام گسیخته و بی حساب و کتاب داشته است.
نکته قابل تأمل این است که رشد اجاره بها هیچ تناسبی با رشد تورم نداشته و هر صاحب خانه، خودسرانه اجاره و رهن خانه خود را مشخص می‌کند و شاخص، ملاک و معیاری برای تعیین اجاره خانه در مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد وجود ندارد البته نظارتی هم بر این بازار نیست و در چنین شرایطی فشار زیادی به اجاره نشین‌ها وارد می‌شود.
 امسال اما به قدری اجاره بهای خانه افزایش یافته که پرداخت آن از توان خیلی‌ها خارج اســت، این در حالی است که هنوز وارد فصل جابجایی نشده‌ایم، از این پس با پدیده‌های جدیدی رو به رو خواهیم شد که بدون شک علت اصلی رخداد آن‌ها افزایش نرخ اجاره بهاســت.
با توجه به وضع موجود و در صورت تداوم گرانی اجاره بها و رهن خانه بی شک پدیده پشت بام خوابی، چادر خوابی، روی آوردن به حاشیه نشینی و ... در استان کهگیلویه و بویراحمد بخصوص شهر یاسوج دور از ذهن نخواهد بود.
 یکی از مشاوران املاک شهر یاسوج بیان می‌کند: در شهر یاسوج یک منزل مسکونی سه خوابه را به قیمت ۴۰۰ میلیون تومان به صورت رهن اجاره داده‌اند.
وی اظهار کرد: امور مالیاتی باید تدابیری بیندیشد که با توجه به این وضعیت گرانی و بالا بودن کرایه خانه از صاحبان خانه مالیات واقعی بگیرد تا شاهد کرایه‌های بی حساب و کتاب نباشیم.
یک مشاور املاک دیگر نیز گفت: صاحبان خانه منازل مسکونی خود را برای اجاره به قیمت ۲۰۰ میلیون تومان با ماهی ۱۰۰ هزار تومان در بنگاه ما ثبت کرده‌اند.
وی افزود: شهرداری یاسوج برای ساخت خانه‌های بیش از چهار طبقه در بیشتر نقاط شهر محدودیت گذاشته در صورتی که این محدودیت‌ها کمتر شود در ساخت خانه‌های بیشتر مؤثر خواهد بود.
این مشاور املاک عنوان کرد: در این شرایط کرونایی مستأجران از خانه بیرون نروند و تخلیه نکنند چراکه قانون هم با مستأجران است و از آنها حمایت می‌کند.
یک مشاور املاک دیگری گفت: یک خانه‌ای را در دفتر ما برای اجاره دادن به قیمت ۲۰۰ میلیون تومان رهن با ۲.۵ میلیون تومان کرایه نوشته‌اند، به صاحب خانه گفتم این قیمت زیاده و مستأجران مشکل دارند قیمتش را کمتر بگو، در پاسخ به من گفت همین که هست اگر ثبت نمی‌کنید می‌روم در بنگاه دیگر ثبتش می‌کنم.

وی با بیان اینکه به دنبال خانه با کرایه مناسب نگردید چرا که گیر نمی‌آید اگر صاحب خانه‌ای مَرد و مُنصف باشد شاید خانه خود را بصورت مناسب و منصفانه اجاره دهد، تصریح کرد: از سوی مسئولان و متولیان امر باید چاره‌ای اندیشیده شود تا جلوی این افزایش سرسام‌آور گرفته شود، در یکی از استان‌ها همه مشاوران املاک هماهنگ شدند و با توجه به وضعیت اقتصادی مردم و شرایط کرونایی به اجاره هر منزل مسکونی و برای تمدید قرارداد تنها ۱۰۰ هزار تومان اضافه کردند.
یک مستأجر که زوج جوانی بودند، گفت: هم اکنون در یکی از مناطق جنوب شهر با ۱۵ میلیون تومان رهن و ماهانه ۶۰۰ هزار تومان کرایه، اجاره نشین هستم که صاحب خانه‌ام برای تمدید قرارداد گفته ۵۰ میلیون رهن با یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان کرایه در سال جدید خانه‌ام را اجاره می‌دهم حالا نمی‌دانم چطوری این میزان رهن و کرایه را تأمین کنم.
وی افزود: چرا مسئولان فکری به حال این مسأله نمی‌کنند و هرکس اجاره خانه خود را خودسرانه مشخص می‌کند و اکثر صاحب خانه‌ها کرایه خانه خود را با اقساط وام و بدهی‌های خود تنظیم می‌کنند. آیا یک مسئول با شجاعت و جرأت هست که بتواند ترمز این وضعیت اسفناک اجاره بها را بکشد؟
یک آقای حدود ۳۵ ساله که دنبال خانه اجاره‌ای بود، گفت: شغلم کارگری است که در این شرایط کرونایی بیشتر روزها کار گیرم نمی‌آید، صاحبان خانه‌ها و مالکان خود را جای ما قرار دهند چطوری می‌توانم با این قیمت‌هایی که می‌گذارند خانه اجاره کنم.
 وی عنوان کرد: یکی به داد ما مستأجران برسد، آیا مسئولان از وضعیت اجاره خانه اطلاعی دارند؟ آیا فرزند اجاره نشین دارند که درد اجاره نشینی را کشیده باشند؟
 «عنایت رضایی»، رئیس اتحادیه مشاوران املاک شهر یاسوج در این خصوص می‌گوید: باتوجه به وضعیت بالا رفتن تورم سالیانه اجاره بها نیز زیاد شده که سه عامل اصلی افزایش اجاره بها بالا رفتن قیمت مصالح ساختمانی، افزایش تورم و بالا رفتن روز به روز تمام مایحتاج مردم و گردشگر پذیر بودن استان است.
 وی افزود: البته باتوجه به دستور هیئت دولت هر گونه افزایش اجاره بها تنها تا ۱۵ درصد صورت می‌گیرید و هیچ موجری نمی‌تواند مستأجری را از خانه بیرون کند و دستگاه قضایی نیز حکم تخلیه برای هیچ مستأجری صادر نمی‌کند.
 رضایی اظهار کرد: اگر مسئولان در زمینه پایین آمدن مصالح ساختمانی، ساخت مسکن و وام کم بهره مسکن چاره اندیشی نکنند حتی جایی برای چادر زدن و پشت بام خوابی هم نمی‌ماند و مشکلات بیش از پیش می‌شود.

 «محمدعلی غفاری»، مدیرکل امور مالیاتی استان کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه، گفت: در اجرای ماده ۵۴ قانون مالیات‌های مستقیم هر ساله کمیسیون تقویم املاک در محل اداره امور مالیاتی برگزار و نماینده اداره ثبت و جهاد کشاورزی و یک نفر از اعضای شورای هر منطقه و نماینده مالیاتی و ... با توجه به قیمت روز تهیه و مورد اجرا قرار می‌گیرد.
 وی افزود: کسی از مالیات اجاره خانه معاف نیست و هرکس بجز اجاره بها درآمد دیگری ندارد در اجرا ماده ۵۷ قانون مالیات‌های مستقیم به اندازه معافیت حقوق معاف و مابقی اخذ می‌شود.
 غفاری اظهارکرد: با وجود اجاره‌های بی حساب و کتاب اما متاسفانه صاحبان خانه و مالکان آنقدر که بر اساس قانون باید مالیات بپردازند، از آنها گرفته نمی‌شود در واقع فرار مالیاتی دارند.
 مدیرکل امور مالیاتی استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: اجاره خانه در شهر یاسوج به ضرر مردم و به سود مالیات و موجر است و خدا به داد مستاجران برسد.
 غفاری با بیان اینکه مالیات بر خانه‌های خالی در استان کهگیلویه و بویراحمد هنوز اجرا نشده است، تصریح کرد: این طرح هنوز به علت ارسال نشدن دستورالعمل و ساز و کار وصول اجرایی نشده است.
 گفتنی است که برای حل این موضوع لازم است که ابتدا قبول کرد که مشکلی به نام اجاره‌بها وجود دارد، اما به نظر می‌رسد به این اتفاق به صورت جدی دقت نشده است زیرا با تشکیل یک جلسه به تنهایی نمی‌توان نسبت به بررسی این موضوع مهم پرداخت و راه حل کاربردی و مناسبی ارائه کرد، پس این وضعیت نشان از بی‌توجهی و در نگاه خوش‌بینانه، کم‌توجهی مسئولان و متولیان امر به قشری به نام «اجاره نشین‌ها» دارد!
امروز در کوتاه‌مدت باید چارچوبی برای قیمت‌گذاری خرید و فروش و اجاره‌بها را تعیین کرد تا حداقل این روند منطق و اصولی پیدا کند، به نظر می‌رسد تشکیل کمیته‌ای با مشارکت بخش خصوصی و فعالان بازار، دستگاه قضایی، استانداری، شهرداری، امورمالیاتی، اتحادیه مشاوران املاک، راه و شهرسازی می‌تواند منجر به یک تصمیم‌سازی در این حوزه شود و مقامات استانی از مسئولان کشوری درخواست کمک کنند.

اجاره بها به طور مستقیم با اقشاری مرتبط است که قدرت خرید به آنها اجازه نداده که تا کنون سرپناهی از آن خود تهیه کنند، بنابراین از اقشار کم‌درآمد جامعه به حساب می‌آیند و باید هرچه زودتر به کمک آنها شتافت، کمکی که به نظر می‌رسد اگر دیر شود، عواقب مطلوبی به دنبال نخواهد داشت.
وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده است که موجر به دلیل تمدید خودکار قرارداد، نمی‌تواند حکم تخلیه بگیرد، بعد از پایان قرارداد مستأجر موظف نیست خانه را تخلیه کند و توسط مراجع قضایی حکم تخلیه صادر نمی‌شود. امسال میزان افزایش اجاره‌بها در تهران ۲۵ درصد، کلانشهرها ۲۰ درصد و سایر شهرها ۱۵ درصد است.
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
مالکان یاسوج خدانشناس ترین و بی ایمان ترین مردم جهان هستند.اگر به آخرت اعتقاد داشتند رهن و اجازه را با وام هایشان، شهریه فرزندان تنظیم نمی کردند. خداروشکر از دست این جماعت بی ایمان و براثر فشارهای این خدابی خبران زودتر خانه دار شدم. اما واقعا مستاجران یاسوج مظلوم ترین آدمهای دنیا هستند. هیچ جا به اندازه یاسوج بی حساب کتاب نیست، جالب اینجاست که خانه شان حتی در ستارخان هم واقعا یک خانه معمولی هست. خداوند هدایتشان کند.
Iran, Islamic Republic of
دقیقا مشخص نیست نقش نماینده بویراحمد در این زمینه چیست؟ ایا واقعا دلش به حال این مردم می سوزد؟ آیا تابحال کاری در این زمینه کرده است؟ حیف رایی که بهتان دادم.
Iran, Islamic Republic of
به خدا کسی به فکر مردم نیست هر که فقط به فکر جیبش و صندلیش است
Iran, Islamic Republic of
تمام فتنه ها زیر سر بنگاه های املاک.که اسم خودشون رو گذاشتن مشاور املاکه
نامزدها در انتظار 7 رأی

نامزدها در انتظار 7 رأی

سخنگوی شورای نگهبان از آغاز بررسی صلاحیت نامزدها خبر داده و وعده داده است تا پایان مهلت ...
جلیلی: امیدوارم  لفاظی‌ها بر پاسخگویی به نیازهای مردم غلبه نکند

جلیلی: امیدوارم لفاظی‌ها بر پاسخگویی به نیازهای مردم غلبه نکند

یک کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: بهترین کسی که می‌تواند فضای انتخابات را مدیریت ...
۳۰۴ نفر تاکنون در انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کردند

۳۰۴ نفر تاکنون در انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کردند

دبیر ستاد انتخابات کشور گفت: در مجموع چهار روز ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری ...
1