?> کبنانیوز - وضعیت اسفناک تنها هنرستان تخصصی هنر پسران یاسوج - نسخه قابل چاپ

کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

در سایه بی توجهی مسئولان؛

وضعیت اسفناک تنها هنرستان تخصصی هنر پسران یاسوج

23 شهريور 1400 ساعت 18:09

انتظار می‌رود به دادِ وضعیت کنونی تنها هنرستان هنرِهای زیبای پسرانه در این استان با سابقه‌ی نسبتاً خوب در پرورش هنرآموزان موفق در گذشته برسید تابر این اساس بر اوراق زرین همتِ والای شما در شکوفایی هنر استان کهگیلویه و بویراحمد، برگ دیگری افزوده شود.


اگر هنر در کشور ما دچار آشفتگی و بی‌هویتی است، یـکی از علل مهم آن ضعف دستگاه‌های آمـوزشی و مدیریت‌های بدور از تخصص اسـت. به نسبت آنچه ما از هویت فرهنگی خویش سخن می‌رانیم، شرایط آموزشی در مراکز هنری بخصوص در هنرستان هنرهای زیبای پسران یاسوج فاجعه‌آمیز است.
عوامل بسیاری در آفرینش‌های هنری و بهره‌وری درست و واقع‌بینانه از دسـتاوردهای مراکز آموزشیِ هـنرنقش دارند که متاسفانه این هنرستان با فاکتورهای مثبت و استاندارد آموزشی بسیار فاصله دارد.
 هرچند کندوکاو در مشکلات موجودِ آن می‌تواند ما را در رسیدن به راه حلی مناسب برای مرتفع شدن مشکلات کمک کند. وضعیت موجود در هنرستان هنرهای زیبای (پسران) یاسوج به هیچ وجه متناسب با نیاز جامعه‌ی هنری امروز نیست و خواست جوانان پرشور و هنردوست را تأمین نمی‌کند.
کیفیت جذب هنرجو در رشته‌های هنری بسیار بد و نامناسب و به دور از هرگونه دلسوزی در این خصوص بوده ومتاسفانه منطبق بر هیچ یک از معیارهای تبلیغاتی روز نیست.
در مـورد وسـائل آموزشی وضع از این هم اسفناک‌تر است و این نشان از عدم توجه مقامات بالادستی نظیر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش شهرستان بویراحمد به این هنرستان می‌باشد.
به نظر می‌رسد دستگاهای متولی فقط به اینکه ما در استان هنرهای زیبا داریم بسنده کرده‌اند.
در سه سال اخیر خروجی این هنرستان به طرز فجیحی رقم زده شده است که نتیجه مدیریت غلط مدیریت این هنرستان (...) می‌باشد.
با کنجکاوی درباره این موضوع پی می‌بریم که. چینش اساتید در این هنرستان به هیچ وجه اصولی نیست و رابطه فامیلی و دوستی با ایشان اولویت اصلی برای فعالیت در این هنرستان می‌باشد و گاها مشاهده می‌شود که اساتیدی که هم بار علمی خوبی دارند و هم هنرآموزان و اولیای دانش آموزان از آنها راضی بودند فقط و فقط به خاطر دلسوزی و اعتراض به وجه موجود دیگر در این هنرستان مشغول به فعالیت نیستند.
مقوله آموزش هنر بسیار بی ارزش قلمداد شده، مسئولینی که از دنیای هنر بسیار فاصله داشته وبدون شناخت ازهنرمنصوب وموظف به ایجاد شرایط مناسب دراین حوزه می‌شوند مجبورند با بی تفاوتی تمام از کنار این قضیه عبور کنند. در مورد دروس عمومی اوضاع از این فجیحی تر می‌باشد.
متاسفانه فقط اساتیدی در این هنرستان مشغول می‌شوند که فقط مجبور هستند ساعت اجباری خود را پر کنند و مقوله آموزش برای این اساتید اصلاً مهم نیست و متاسفانه مدیریت هنرستان اصلاً این بعد هم برایش اهمیتی ندارد و هیچگاه هم مورد پرسش بابتِ کوتاهیشان در این خصوص قرار نمی‌گیرند! با نگاهی گذرا به دیگر هنرستان‌های کشور می‌توان دید که هنرستان هنرهای زیبای (پسران) یاسوج درچه وضعیت اسفناکی قرار گرفته که خود ناشی از عدم حمایت و بی تفاوتی مسئولینی است که فی ذاته موظف به نشر و اشاعه‌ی هنر می‌باشند اما افسوس و دریغ این نگاه مدتهاست که از هنرستان مذکور رخت بربسته است.
 سخن پایانی با مدیرکل محترم فرهنگ وارشاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد:
از آنجاییکه جنابعالی در رده‌های مختلف مدیریت فرهنگی و هنری همواره به نشر، حمایت و دلگرمی هنرمندان، اهتمام ویژه داشته‌اید انتظار می‌رود به دادِ وضعیت کنونی تنها هنرستان هنرِهای زیبای پسرانه در این استان با سابقه‌ی نسبتاً خوب در پرورش هنرآموزان موفق در گذشته برسید تابر این اساس بر اوراق زرین همتِ والای شما در شکوفایی هنر استان کهگیلویه و بویراحمد، برگ دیگری افزوده شود و جوانان هنردوست وبا استعداد هم استانی به دلیل عدم وجود شرایط ایده آل آموزشِ هنر و عدم مدیریت آشنا به مقوله هنر جهت تحصیل به آموزشگاهای غیر اصولی پناه نبرند.  این لطمه‌ای بزرگ، بر بدنه‌ی هنر و مانع پرورش این جوانان درراستای ترسیم آینده‌ای درخشان مبتنی بر فرهنگ و هنر خواهد شد.


کد مطلب: 438997

آدرس مطلب :
https://www.kebnanews.ir/note/438997/وضعیت-اسفناک-تنها-هنرستان-تخصصی-هنر-پسران-یاسوج

کبنانیوز
  https://www.kebnanews.ir