تاریخ انتشار
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۸:۰۵
کد مطلب : ۴۶۳۲۷۹
دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان مطرح کرد؛

مصوبه ای از سفر مقام معظم رهبری به کهگیلویه و بویراحمد که پس از 29 سال هنوز به سرانجام نرسیده

۴
۱
مصوبه ای از سفر مقام معظم رهبری به کهگیلویه و بویراحمد که پس از 29 سال هنوز به سرانجام نرسیده
کبنا ؛به مناسبت سالروز سفر مقام معظم رهبری به استان کهگیلویه و بویراحمد، دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان توضیحاتی پیرامون یکی از مصوبات نافرجام این سفر ارائه داد.
به گزارش کبنا نیوز، فرزاد اقدسیان گفت: ۱۷خرداد سال ۱۳۷۳ که رهبر معظم انقلاب به استان سفر داشتند یکی از مصوبات، مجتمع خانه‌سازی روستایی بود که در قالب پروژه کلی احداث ۳۰۰۰ واحد مسکونی در سطح استان تعریف شد و معین شد افراد واجد شرایط پس از استعلام‌گیری از نهاد‌های ذیربط و بررسی‌های لازم از قبیل مستضعفی و فاقد مسکن و زمین بودن، شناسایی و تعیین گردند. یکی از اراضی‌ای که برای تحقق این مصوبه در شهرستان بویراحمد معین شد، تپه دمالی واقع در منطقه سروک شهر یاسوج بود که علیرغم مشخص بودن متولی امر و سازوکار‌های قانونی جهت اعطای زمین به واجدین شرایط، با ترک فعل و اهمال عملی-مدیریتی مسئولان مربوطه، عمرش به ۲۹ سال رسید و کماکان نافرجام باقی مانده است.
وی گفت: یکی از مواردی که مصداق بارز سوءمدیریت در استان می‌باشد، فقدان نگاه کارشناسی، تخصصی و آینده نگری به مسائل است که مبتلابه همیشگی مسئولان استانی ماست. طبق مصوبه، مشخص کردن اراضی بر عهده اداره کل منابع طبیعی استان بود و در آن زمان گسترش شهر یاسوج به وسعت الآن نبود؛ هم‌چنین محدودیت و ممنوعیتی مبنی بر تخصیص اراضی مسطح و هموار برای این مصوبه نیز وجود نداشت؛ بنابراین مطلوب بود اداره کل منابع طبیعی مکان دیگری را برای تحقق این مصوبه انتخاب می‌کرد.

اما متأسفانه تصمیم اداره کل منابع طبیعی استان مبنی بر تعیین تپه دمالی سروک برای این امر، تبدیل به بزرگترین و اصلی‌ترین مانع جهت تحقق این مصوبه شد و این نمونه واضح ناکارآمدی است که به واسطه تصمیم غلط عده‌ای، مردم پاسوز می‌شوند و به حق مسلم خود دست نمی‌یابند.
وی توضیح داد: به خاطر اینکه اراضی تپه دمالی سروک جزء منابع ملی و دولتی بود در سال ۱۳۷۶ از طرف اداره کل منابع طبیعی استان مالکیت تپه دمالی سروک بر اساس سند ثبتی به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان واگذار و انتقال قطعی شد و بنیاد مسکن استان مکلف شد پس از نقشه‌برداری و انجام کارشناسی دقیق امورات و تعیین پلاک‌ها، ۲۱۲ نفر را به عنوان واجدین شرایط اعطای زمین شناسایی کرده و زمینه‌سازی لازم برای صاحب خانه شدن این افراد را فراهم آورد. اما متأسفانه بنیاد مسکن هم مجدداً با عدم پیگیری‌های مناسب، فقدان دغدغه‌مندی و اراده لازم، مدیریت نامناسب و تغییر و تحولات مسئولیتی بسیار، مانع بعدی تحقق این مصوبه لقب گرفت.
هم چنین باید از کم کاری‌های فراوان دهیاران روستای سروک و شورای اسلامی روستا به عنوان مانع سوم یاد کرد که علیرغم تعهدات خویش مبنی بر انجام همکاری‌های لازم در این زمینه به ویژه در صدور پروانه‌ها، خود تبدیل به معارضین اصلی تپه دمالی سروک شدند. نتیجه سهل انگاری‌ها، تمامی اختلافات و کارشکنی‌های معارضین محلی، باعث شد تا نقشه اراضی ۳ مرتبه تغییر کرده، قطعه زمین هر فرد جا به جا شده و پروانه‌ها صادر نگردد.
هم‌چنین تاکنون ۴ مرتیه برای تغییرات نقشه اراضی منطقه و ۲ بار جهت صدور پروانه توسط صاحبین اراضی هزینه‌هایی واریز شده است.

دبیر شورای تبیین بسیج دانشجویی استان ادامه داد: از سال ۱۳۹۷ که بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد یاسوج مطالبه‌گری تپه دمالی سروک را آغاز کرد، جلسات متعددی با مسئولان مربوطه به ویژه بنیاد مسکن استان و صاحبین اراضی و سایرین برگزار گردید تا ضمن شناسایی دقیق مسأله، با همکاری نهاد‌های ذیربط، مسأله تپه دمالی سروک به سرانجام رسیده و واجدین شرایط صاحب خانه شوند.
اما چون موانع بسیاری بر سر راه بود جلساتی با دکتر نگین تاجی ریاست دادگستری استان برگزار شد تا پیگیری‌ها صورت پذیرد و هماهنگی‌های لازم بین ادارت به ویژه اداره بازرسی کل استان انجام شود.
نتیجه این جلسات آن شد که اراضی طی قرعه کشی با حضور نماینده دادگستری، اداره بازرسی، بنیاد مسکن و بسیج دانشجویی مشخص شده و شماره قطعه و پلاک زمین تمامی افراد نیز معین شود.
قرعه کشی اراضی تپه دمالی سروک در شهریور ماه ۱۴۰۰ در ساختمان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی انجام شد و قطعات و پلاک صاحبین اراضی نیز مشخص گردید.
هم‌چنین مقرر شد بنیاد مسکن طبق نقشه تپه دمالی، اراضی‌ای که به عنوان تجاری انتخاب کرده است به فروش برساند و هزینه‌های دریافتی از این فروش را برای آماده‌سازی تپه خرج کند و نهایی شد تسهیلات لازم برای آغاز ساخت و ساز به صاحبین اراضی اعطا شده و بنیاد مسکن نیز زیرساخت‌های لازم جهت احداث واحد‌های مسکونی را فراهم آورد.
اما متأسفانه شاهد تحقق این مهم نبودیم.
به همین خاطر بسیج دانشجویی مجدداً برای پیگیری‌های بعدی جلسه‌ای با فرماندار بویراحمد برگزار کرد که در این جلسه مقرر شد نامه‌ای جهت تعیین تکلیف نهایی تپه دمالی سروک با دعوت از چهارده اداره و سازمان از استان و نمایندگان صاحبین این اراضی توسط معاونت عمرانی استانداری برگزار گردد. اما ضمن پیگیری‌های مکرر تاکنون این جلسه نیز برگزار نشده است.
این فعال دانشجویی اشاره کرد: شرایط طبیعی تپه دمالی سروک به گونه‌ای است که ساخت و ساز در این منطقه را دشوار کرده است و عملیات آغاز احداث واحد‌های مسکونی را نیز با مشکل مواجه کرده است.
شواهد حاکی از آن است که هزینه‌های خاک‌برداری در این منطقه قریب به ۱۰۰ میلیون تومان می‌شود؛ چون حجم اصلی خاک‌برداری، سنگ است و همین موضوع سختی کار و هزینه‌ها را دوچندان می‌کند.
هم چنین شیب تند خیابان‌ها باعث شده است در جا‌هایی برای هم‌سطحی با خیابان تا ۶ متر خاک‌برداری انجام شود.
همه این موارد، موانع بر سر راه صاحب خانه شدن افرادی است که ۲۹ سال است رویای خانه دار شدن را دارند و شرایط را برای لوله کشی گاز و آب و فاضلاب و سیم کشی برق و خطوط تلفن نیز سخت کرده است.
اقدسیان در پایان گفت: تا کنون چندین بار در جلسات، مسأله تپه دمالی سروک را مستقیماً با استاندار مطرح کرده‌ایم و شرایط را نیز توضیح داده‌ایم و الان با گذشت ۲۹ سال از مصوبه سفر مقام معظم رهبری، کمتر مسئولی پیدا می‌شود که با تپه دمالی سروک آشنا نباشد یا حداقل نام آن را نشینده باشد.
اکنون همه چیز معلوم و راهکار‌ها نیز مشخص است. از مسئولان کلان استانی، مسئولان ذیربط شهرستان بویراحمد و تمامی ادارت مربوطه انتظار می‌رود مصوبه سفر رهبر انقلاب را به سرانجام برسانند و رضایت‌مندی مردم را فراهم آورند و از ترک فعل و اهمال در این مورد دست برداشته و بیش از این دچار غفلت در رفع مشکلات صاحبین اراضی تپه دمالی سروک نباشند.
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
اتفاقا تنها طرحی که به فراموشی سپرده شده متخص شهرستان کهگیلویه اس
نمیشه تمام بودجه صرف یاسوج بشه
Iran, Islamic Republic of
تپه دمالی را گروهی با هماهنگی کشیدن بالا
Iran, Islamic Republic of
کشور ما دست این مسوولینه انتظاردارید امیدی باشه درحالی ک ساله برا همین طرح چ پولا وبودجه ای میخوردین
ولایی
Iran, Islamic Republic of
این چه ربطی به ماموریت بسیج دانشجویی داره؟؟؟
بنده برخی اسامی را دیدم، اصلا از مصادیق فرمایش رهبری یعنی مستضعف و مستحق نیستند.
نیوزویک: برجام بهترین معامله‌ای بود که ترامپ لغو کرد / این بزرگترین گناه او بود

نیوزویک: برجام بهترین معامله‌ای بود که ترامپ لغو کرد / این بزرگترین گناه او بود

ترامپ تصور می‌کرد، تحریم‌ها، ایران را به زانو در خواهد آورد اما او فراتر از اینکه ما ...
آذری جهرمی: دکتر ظریف را یکی از «کنشگران مرزی» ایران امروز می‌دانم؛ او فرزند ایران است

آذری جهرمی: دکتر ظریف را یکی از «کنشگران مرزی» ایران امروز می‌دانم؛ او فرزند ایران است

آذری جهرمی وزیر ارتباطات دولت روحانی از با انتشار متنی در حمایت از محمد جواد ظریف نوشت ...
آقای قالیباف! شما و این همه صداقت و صراحت و شجاعت؟

آقای قالیباف! شما و این همه صداقت و صراحت و شجاعت؟

محمد مهاجری خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی نوشت: سخنان‌تان درباره اینکه مدیران کشور هر ...
1