تاریخ انتشار
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۴۰
کد مطلب : ۴۵۲۹۸۹
در اطلاعیه‌ای اعلام شد

دولت بروکینافاسو سقوط کرد

۰
دولت بروکینافاسو سقوط کرد
کبنا ؛سربازان مسلح بورکینافاسو با لباس‌های نظامی و ماسک جمعه شب در تلویزیون ملی ظاهر شدند تا سرنگونی رئیس جمهور کشورشان را تایید کنند؛ این دومین کودتا در سال جاری میلادی در این کشور غرب آفریقا محسوب می‌شود.
به گزارش کبنا به نقل از ایسنا، این اطلاعیه در پایان روزی اعلام شد که با تیراندازی در نزدیکی یک اردوگاه نظامی در واگادوگو، پایتخت بورکینافاسو، انفجار در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری و قطع برنامه‌های تلویزیون دولتی آغاز شده بود.
همزمان با اینکه شورشیان در سراسر منطقه ساحل ویرانی‌هایی به بار آورده، جان هزاران تن را گرفته و ایمان به دولت‌های ضعیف را که راهی برای شکست دادن آن‌ها پیدا نکرده‌اند، از بین می‌برند، این الگویی است که در دوسال گذشته در غرب و مرکز آفریقا بسیار آشنا شده است.
کشور‌های مالی، چاد و گینه همگی از سال ۲۰۲۰ شاهد کودتا‌هایی بوده‌اند که باعث به وجود آمدن نگرانی‌هایی نسبت به بازگشتن به سمت حکومت‌های نظامی در منطقه‌ای شده است که پیشرفت‌های دموکراتیکی طی یک دهه گذشته داشته‌اند.
رهبر کودتاچیان بورکینافاسو "ابراهیم ترائوره"، یکی از کاپیتان‌های ارتش این کشور است. در صحنه‌ای که قدرت گرفتن پل-هنری دامیبا، رئیس جمهور سرنگون شده بورکینافاسو را در کودتای ۲۴ ژانویه تکرار کرد، ترائوره در حالی که اطرافش را سربازان احاطه کرده بودند در تلویزیون ملی ظاهر شد و اعلام کرد که دولت منحل، قانون اساسی معلق و مرز‌های کشور بسته شده‌اند. وی همچنین یک منع رفت و آمد شبانه اعلام کرد.
تا عصر جمعه محل اختفای دامیبا مشخص نشده بود.
ترائوره تاکید کرد، گروهی از افسران که به روی کار امدن دامیبا در ژانویه سال جاری میلادی کمک کرده بودند، تصمیم گرفتند تا رهبرشان را به خاطر عدم توانایی‌اش در برخورد با افراطگرایان برکنار کنند. دامیبا نیز راک کابوره، رئیس جمهور سابق بورکینافاسو را به همین خاطر سرنگون کرده بود.
در بیانیه‌ای که به امضای ترائوره رسیده و توسط افسر دیگری در تلویزیون قرائت شد، آمده است: ما در مواجه با اوضاع وخیمی که شاهدش بودیم، بار‌ها تلاش کردیم تا توجه دامیبا را مجددا به مسائل امنیتی معطوف کنیم.
در ادامه این بیانیه آمده است: دامیبا پیشنهادات مطرح شده از سوی افسران برای سازماندهی مجدد ارتش را رد کرد و در عوض به ساختار نظامی که منجر به سقوط دولت قبلی شده بود، ادامه داد. اقدامات دامیبا به تدریج ما را متقاعد کرد که جاه‌طلبی‌های او از اهداف و آرمان‌هایمان منحرف شده است. به همین خاطر تصمیم گرفتیم دامیبا را برکنار کنیم.
در این بیانیه آمده است: به زودی از تمامی سهامداران ملی دعوت خواهد شد تا منشور جدیدی برای گذار قدرت تصویب کنند و یک رئیس جمهور نظامی یا غیرنظامی جدید برگزینند.
مردم از حاکمان نظامی بیشتر از روسای جمهوری که به صورت دموکراتیک انتخاب می‌شوند، استقبال کرده‌اند چرا که امیدوارند آن‌ها در سرکوب شورشیان افراطگرا موفق‌تر عمل کنند. اما این امید آن‌ها به سرعت از بین رفته است.
بورکینافاسو به مرکز خشونت‌های گروه‌های مرتبط با القاعده و داعش که فعالیت خود در کشور مالی را در سال ۲۰۱۲ میلادی آغاز کرده و به دیگر کشور‌های غرب آفریقا در جنوب صحرای بزرگ آفریقا گسترش یافتند، تبدیل شده است.
هزاران تن در جریان حملات به روستا‌ها کشته شده و میلیون‌ها تن مجبور به فرار شده‌اند. در این هفته در جریان حمله به شمال بورکینافاسو دست‌کم ۱۱ سرباز کشته شدند. ده‌ها غیرنظامی نیز همچنان مفقود هستند.
کودتای روز جمعه معمایی را برای بلوک سیاسی غرب آفریقا موسوم به "جامعه اقتصادی کشور‌های غرب آفریقا" (اکوواس) که تلاش کرده رهبران کودتا را در این منطقه به بازگشت هر چه سریع‌تر به حکومت‌های غیرنظامی ترغیب کند، به وجود می‌آورد.
بلوک اکوواس به دنبال کودتای ماه ژانویه عضویت بورکینافاسو را به حالت تعلیق درآورد، اما کمی بعد با یک گذار قدرت دو ساله به طرف انتخابات دموکراتیک موافقت کرد.
این بلوک در بیانیه‌ای اعلام کرد: اکوواس بر مخالفت قاطعانه خود با هرگونه قدرت‌گیری توسط اقدامات غیرقانونی تاکید دارد. ما خواستار احترام دقیق به چهارچوب زمانی توافق شده با مقامات گذار برای بازگشت به نظم قانونی تا اول ژوئیه ۲۰۲۴ هستیم.
نام شما

آدرس ايميل شما

انتصابات به سبک زاکانی

انتصابات به سبک زاکانی

پیش از انتصابات اخیر زاکانی در سالگرد آغاز فعالیتش به‌عنوان شهردار دو حکم زد. یکی از ...
گره کور برجامی؛ در نیویورک خبری نشد

گره کور برجامی؛ در نیویورک خبری نشد

منابع آگاه از رایزنی های ایران و دیگر قدرت های جهانی پیش از آغاز نشست مجمع عمومی و پس ...
رونمایی از سبک جدید  کی روش

رونمایی از سبک جدید  کی روش

یک پیروزی روحیه‌بخش در مهم‌ترین دوستانه پیش از جام جهانی؛ این رویایی‌ترین شروع ممکن برای ...
1