تاریخ انتشار
پنجشنبه ۳۱ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۵۶
کد مطلب : ۴۵۲۷۲۲
در نشست خبری در نیویورک مطرح کرد

(ویدئو) پاسخ رئیسی به سوالی درباره مهسا امینی در نیویورک؛ اعتراضات همواره بوده و هست و شنیده می‌شود؛ ولی اعتراض با اغتشاش متفاوت است / توافق باید واقعی و اطمینان بخش باشد 

۱
۱
(ویدئو) پاسخ رئیسی به سوالی درباره مهسا امینی در نیویورک؛ اعتراضات همواره بوده و هست و شنیده می‌شود؛ ولی اعتراض با اغتشاش متفاوت است / توافق باید واقعی و اطمینان بخش باشد 
کبنا ؛رئیس جمهور با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران تحت سلطه هیچ قدرتی زندگی سیاسی امور خود را تنظیم نمی‌کند، گفت: برای رسیدن به توافق واقعی و اطمینان بخش باید پرونده پادمانی در آژانس بسته شود وگرنه ایران همواره در معرض تهدید خواهد بود.
به گزارش کبنا به نقل از ایرنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در نشست خبری با رسانه‌های خارجی با بیان مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: سیاست جمهوری اسلامی ایران سیاست نه شرقی و نه غربی است؛ یعنی ما تحت سلطه هیچ قدرتی زندگی سیاسی و امورمان را تنظیم نمی‌کنیم؛ اصل اساسی در سیاست خارجی ما نرفتن زیر سلطه قدرت‌ها و سلطه پیدا نکردن بر دیگران است.
آیت الله رئیسی با بیان اینکه برخی تصور می‌کنند ارتباط ما با کشور‌های شرقی مانند چین و روسیه بیشتر است، ادامه داد: این تعامل به این دلیل است که پیش از دولت سیزدهم، توجه دولت به چند کشور خاص در غرب بوده است.
رئیس جمهور نگاه دولت را نگاهی متوازن و متعادل به همه کشور‌ها دانست و اظهار داشت: هر کشوری که بخواهد با جمهوری اسلامی ایران همکاری داشته باشد، سیاست ما تعامل و همکاری با اولویت کشور‌های همسایه است.
رئیسی ادامه داد: اگر کشوری بخواهد با جمهوری اسلامی همکاری داشته باشد، حتماً این زمینه همکاری و مساعدت را به ویژه در حوزه‌های سیاسی تجاری و اقتصادی به صورت فعال دنبال می‌کنیم.
آیت الله رئیسی در ادامه با ناپسند خواندن روحیه استکباری عنوان کرد: استکبار خودبزرگ بینی و خودمحوری و خود را برتر از دیگران دیدن چه در یک شخص و چه در حزب و گروه و چه در یک کشور و حاکمان کشور، امر ناپسندی است. آنچه به همه انسان‌ها تأکید شده آن است که خود را در محضر خداوند ببیند و خدا را بر زندگی خود حاکم کند. اما اگر کسانی بودند که خواستند خودمحوری و خودستایی کنند این امر چه در زندگی فردی و اخلاق فردی و چه در سطح اجتماعی و حاکمان امری ناپسند است.
وی تصریح کرد: کسانی که دچار استکبار می‌شوند، نه فقط به خودشان بلکه به جوامع ظلم می‌کنند. امروز جامعه بشری از استکبار رنج می‌برد و برخی کشور‌ها به د لیل قدرت نظامی یا پولی خود را در جایگاه برتر می‌بینند و می‌خواهند به کشور‌های دیگر زور بگویند و خود را بر کشور‌ها و جوامع دیگر مسلط می‌بینند و اینجاست که انحراف و ظلم اتفاق می‌افتد.
وی خاطر نشان کرد: آنچه امروز انسان جدای از آفات و امراض در کره زمین از آن رنج می‌برد، خود بزرگ بینی و روحیه استکباری است که نه فقط اسباب نابودی خود بلکه نابودی جوامع را فراهم می‌کند. به همین دلیل در مجمع عمومی سازمان ملل هم اشاره کردم که باید از استکبار پرهیز کرد و جوامع بشری اجازه ندهند افراد یا حاکمانی با روحیه استکباری دیگران را به بند بکشند.
غرب اگر برای توافق مصمم است، در عمل و اقدام نشان دهد
خبرنگار ایرنا در این نشست خبری از رئیس جمهور سؤال کرد: پنجره زمان برای توافق و بازگشت آمریکا به توافق ۲۰۱۵ تا چه زمانی باز است؟ آیا فکر می‌کنید آمریکا به قصد عبور از انتخابات میاندوره‌ای کنگره و پشت سر گذاشتن مسائل داخلی خود، با وارد کردن مسائل جدید در حال وقت کشی و گذراندن زمان است؟ آیا کشور‌های طرف مذاکره که یکسال و نیم است برای رسیدن به خط پایان در حال گفتگو هستند، باید معطل مسائل داخلی آمریکا و ناتوانی دولت بایدن برای تصمیم‌گیری بمانند؟
آیت الله رئیسی در پاسخ گفت: ما شرایط اقتصادی خود را داریم و آن را به برجام یا به نتیجه رسیدن گفت و گو گره نزده و نخواهیم زد زیرا اگر سفره مردم و اقتصاد مردم به برجام وابسته شود مشکلات جدی ایجاد می‌کند. سیاست دولت ما آن است که در مذاکرات شرکت کرده و از توافق خوب استقبال کنیم.
وی درباره اینکه آمریکایی‌ها می‌خواهند درباره برجام چه کاری انجام دهند، افزود: ادعای دولت جدید این است که ما می‌خواهیم غیر از دولت گذشته باشیم ما توافق را دنبال می‌کنیم؛ ادعای آن‌ها این است که ما می‌خواهیم به برجام برگردیم و ما دنبال توافق هستیم اما رفتارشان تاکنون متفاوت با رفتار دولت گذشته نبوده است؛ یعنی با اینکه توقع می‌رفت تحریم‌ها رفع شود، نه تنها در عمل و اجرا تاکنون اتفاق نیفتاده بلکه برخی از موارد جدید به تحریم‌ها افزوده شده است.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ایران تصمیم خود را در این زمینه اعلام کرده است و اگر کشور‌های اروپایی و آمریکا مصمم هستند، باید تصمیم خود را بگیرند؛ اکنون توپ در زمین آمریکایی‌هاست اگر می‌خواهند نسبت به این توافق پایبند باشند و جدی هستند، باید رسما اعلام کنند و در عمل و اقدام نشان دهند.
رئیسی بیان کرد: اگر نسبت به توافق پایبندی نشان دهند، جمهوری اسلامی ایران حتماً از یک توافق عادلانه و خوب که از آن انتفاع اقتصادی داشته باشد، استقبال می‌کند.
رئیس جمهور تأکید کرد: با توجه به تجربه ایران در نقض تعهد آمریکایی‌ها و عدم انجام تعهد اروپایی‌ها، باید به ما حق داد که در این رابطه خواسته‌هایمان را پیگیری کنیم که توافقی اطمینان‌بخش و پایدار شکل گیرد.
توافق باید واقعی و اطمینان بخش باشد
رئیس جمهور در پاسخ به رسانه ژاپنی درباره علت اخذ تضمین در توافق با آمریکا اظهار داشت: تضمین آمریکا به دلیل تجربه‌ای است که از رفتار آمریکایی‌ها داریم و رفتار آمریکایی‌ها نشان می‌دهد یکباره از قراردادی که بسته می‌شود خارج می‌شوند و از تعهداتی که دارند واقداماتی که باید انجام می‌دادند اعلام می‌کنند مسئولیتی ندارند.
آیت‌الله رئیسی یادآور شد: این یک تحربه است و چشم انداز آینده ما را روشن می‌کند که بدون تضمین اگر توافقی شود گره‌ای که به این قرار داد‌زده شد دوباره این گره‌زده می‌شود و لذا اعلام کردیم باید تضمین دهد و این تضمین باید اطمینان بخش باشد که به تعهدات خود پایبند هستند.
رئیس دولت سیزدهم با بیان اینکه غربی‌ها و آمریکایی‌ها به تعهدات خود پایبند نبوده‌اند، ادامه داد: تنها طرفی که طبق اعلام آژانس به تعهدات خود عمل کرد جمهوری اسلامی ایران بود و حال چگونه است که بدون تضمین بگوییم این توافق انجام شد.
رئیسی توافق را فقط صورت شکلی ندانست و تأکید کرد: توافق باید آثار و منافع اقتصادی برای جمهوری اسلامی داشته باشد. آنان که می‌خواهند با ما وارد کار شوند می‌گویند. چگونه وارد کار شویم وقتی توافق پایدار نیست؟
وی با تأکید براینکه شرکت‌های اقتصادی صرفه و صلاح خود را انجام کار ماندگار می‌بیند، اظهار داشت: اگر تضمینی نباشد شراکت اقتصادی متزلزل می‌شود و آن‌ها را سست می‌کند؛ حال چگونه ممکن است با ما وارد کار شوند در حالی که شرط آن‌ها این است که قرارداد پایدار و مستحکم باشد.
رئیس‌جمهور اذعان کرد: استحکام قرارداد‌ها در گرو اطمینان بخشی و زمینه اطمینان بخشی و اعتماد، تضمین این تفاهم و توافق است و باید مطمئن بود توافق اطمینان بخش است تا براساس آن قرارداد‌های اقتصادی شکل بگیرد.


پرونده‌های پادمانی در آژانس باید بسته شود
رئیس جمهور درباره به پرسش دیگری درباره موضوع هسته‌ای ایران اظهار داشت: همواره تأکید و این را هم رسما اعلام کرده‌ایم که امروز موضوع بسیار مهم رفع تحریم‌هاست و توافقی که مورد بحث است اگر بدون حل و فصل پرونده‌های پادمانی باشد پایدار نبوده و جمهوری اسلامی ایران همواره در معرض تهدید خواهد بود و آژانس تحت تأثیر قدرت‌های بیرونی و یا داخلی می‌تواند مانع تراشی کند.
آیت الله رئیسی با تأکید بر اینکه ایران آماده دستیابی به یک توافق عادلانه و پایدار است، اظهار داشت: لازمه حصول این توافق تضمین‌های اطمینان‌بخش و بسته شدن پرونده‌های پادمانی ایران است و مسأله حل و فصل پرونده پادمانی از شرایط اصلی و از ارکان توافق است.
وی در عین حال افزود: دست آژانس همیشه برای تحقیقات و بررسی‌ها درباره راستی آزمایی صنعت هسته‌ای ایران باز بوده و دوربین‌های آن‌ها همواره نظارت داشته‌اند و بیش از ۱۵ بار هم اعلام کرده هیچ گونه انحرافی در فعالیت‌های هسته‌ای ما نبوده و فعالیت‌های ما صلح‌آمیز است.
باید بین اعتراض و اغتشاش تفاوت قائل شد
رئیس جمهور در پاسخ به سؤالی درباره مرگ مهسا‌امینی و حواشی آن در ایران اظهار داشت: این رخداد در دست بررسی بوده و اعلام نظر نهایی در این باره با مقام قضایی است؛ آنچه درباره فوت این خانم مطرح است و اگر قصور و تقصیری بوده، حتماً بررسی می‌شود و من در اولین فرصت با خانواده‌اش تماس گرفتم و اطمینان دادم که مسأله را دنبال می‌کنیم.
وی با یادآوری اینکه مشابه این حوادث در آمریکا نیز رخ می‌دهد، خطاب به این خبرنگار گفت: سال گذشته در آمریکا چند نفر به دست پلیس کشته شدند و آیا این هزار نفر مورد بررسی قرار گرفتند؟ آیا روزنامه‌ها نتیجه آن را گزارش دادند یا در انگلیس زنانی که جان خود را از دست دادند. چرا پرونده افراد دیگری در اروپا و آمریکا که به دست پلیس کشته می‌شوند یا آسیب می‌بیند مورد بررسی قرار نمی‌گیرد.
رئیس جمهور با تأکید بر اینکه به دنبال اجرای عدالت درباره همه شهروندان هستیم و حفظ حقوق آنان جزء وظایف ذاتی جمهوری اسلامی است ادامه داد: اعتراض‌ها شنیده می‌شود اما باید بین اعتراض و اغتشاش تفاوت قائل شد.
رئیس جمهور این را هم گفت که نظر نهایی در این باره این رخداد با مقام قضایی است و اگر قصور و تقصیری بوده، فارغ از آنکه مجامع جهانی موضع بگیرند یا نه به طور حتم بررسی می‌شود.
رئیسی بار دیگر تأکید کرد: اجازه نمی‌دهیم حق هیچ شهروندی تضییع شود، اما نباید مسائل حقوق بشری به صورت دوگانه پیگیری شود.
رئیس جمهور درباره حوادث اخیر در ایران گفت: اعتراضات چه صنفی باشد چه اعتراضاتی که درباره مسائل مختلف مطرح است، همواره بوده و هست و شنیده می‌شود اما باید بین اعتراض و اغتشاش تفاوت گذاشت؛ هیچ کس اغتشاش را قبول ندارد. امروز آزادی بیان در جمهوری اسلامی ایران به نحوی است که در محافل عملی و سیاسی و فرهنگی و رسانه‌ها نظرات مختلف مطرح می‌شود، اما اعتراض با اغتشاش متفاوت است.
کشور‌های عضو شانگ‌های و ایران می‌تـوانند از ظرفیت هم بهره ببرند
رئیس جمهور در پاسخ به اینکه چشم انداز ایران از حضور در شانگ‌های چیست، گفت: سازمان شانگ‌های فرصت و امکانی برای جمهوری اسلامی ایران است و جمهوری اسلامی هم فرصتی برای شانگ‌های است.


وی با بیان اینکه اعضای سازمان همکاری شانگ‌های از کشور‌های آسیایی تشکبل شده که می‌تواند ما را با زیرساخت‌های اقتصادی آسیا مرتبط کند، ادامه داد: همکاری کشور‌های عضور شانگ‌های حتماً منافعی برای جمهوری اسلامی دارد و می‌تواند با اقتصادی که در این سازمان وجود دارد و میزان بالایی است، مرتبط باشد. چین هند و دیگر کشور‌ها در آن عضویت دارند و فرصت بسیار خوبی است که در حوزه مسائل اقتصادی و تجاری و دیگر حوزه‌ها با این کشور‌ها در ارتباط باشیم.
آیت الله رئیسی اظهار داشت: عضویت ایران در این سازمان برای استفاده از اتصالات و ارتباطات جمهوری اسلامی در شمال، جنوب، شرق و غرب دارد و هم جمهوری اسلامی می‌تواند از فرصت‌ها و ظرفیت‌هایی که در این منطقه اقتصادی وجود دارد استفاده کند و منافع هر دو طرف کاملاً تضمین شده است و تشکر می‌کنیم از اعضای شانگ‌های که عضویت جمهوری اسلامی را قبول کردند.
رئیس دولت سیزدهم خاطرنشان کرد: در همکاری‌های تجاری و اقتصادی بنا داریم با همه کشور‌ها که بنای تعامل با جمهوری داشته بانشد در شرق، غرب، آسیای مرکزی و میان همسایگان دنبال کنیم.
رئیس جمهور درپاسخ به سؤال خبرنگار روسی درباره قرارداد‌های میان ایران و روسیه گفت: با روسیه قرارداد‌های متعدد دفاعی، اقتصادی و تجاری و حتی در حوزه‌های علمی و فناوری داریم که مربوط به چند ماه اخیر نیست بلکه این قرارداد‌ها سالهاست که منعقد شده و پابرجاست.
مردم فلسطین سرنوشت خود را بر عهده بگیرند
آیت الله رئیسی در پاسخ به سؤال خبرنگار العربیه درباره درباره اینکه ایران چه کاری می‌تواند بکند تا فلسطینیان به حق‌شان برسند، اظهار داشت: فلسطین ۷۰سال است توسط اشغالگران اشغال شده و مردم آن در سرزمین‌های دیگر اردن، سوریه، لنبان، کرانه باختری و جای جای اطراف خود و عده‌ای در غزه آواره شدند و به صورت زندان بزرگ حبس شده‌اند.
رئیس جمهور با طرح این سؤال که تا کی می‌خواهد این وضع ادامه یابد، ادامه داد: این وضع قابل ادامه نیست و این ظلم علیه فلسطین باید پایان یابد.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: راهکار‌های آمریکایی‌ها و غربی‌ها با تنظیم قرارداد‌هایی چون کمپ دیوید و اسلو پاسخ نداده و نتوانسته فلسطینیان را به حق خود برساند. اگر پیشنهاد جمهوری اسلامی که در سازمان ملل ثبت شده مورد توجه قرار بگیرد خوب است؛ پیشنهاد این است که مردم فلسطین اعم از مسلمان، ‌یهودی و مسیحی را آرای خود کاملاً دموکراتیک اعلام کنند و از همه فلسطینی‌ها رای‌گیری شود و هر کس در رای قرار گرفت می‌تواند سرنوشت فلسطین را در دست بگیرد که در این صورت هم با دموکراسی موافق است و هم راه حل پیش رو برای حل مسأله فلسطین است.
وی افزود: در غیر این صورت هر راه حلی که حق فلسطین را نادیده بگیرد راه حل نمی‌دانیم. جمهوری اسلامی و رهبر ایران نخستین بار مطرح کردند که در سازمان ملل ثبت شد و پیگیری این راه حل پایان وضعیت فلسطین خواهد بود.
برای پایان دادن جنگ اوکراین باید گفت‌وگو را دنبال کرد
رئیس‌جمهور درباره موضع ایران نسبت به جنگ در اوکراین گفت: اعلام کردیم برای میانجی‌گری و وساطت آمادگی داریم قبلاً هم اعلام کردیم والان هم می‌گوییم هر راهکاری برای خاتمه جنگ باشد معتقدیم؛ جنگ باید خاتمه یابد همه اختلافات با گفت‌وگو قابل پیگیری است.
وی افزود: در سخنرانی خود در سازمان ملل هم گفتم راهکار خروج از بحران‌ها فقط جنگ نیست و جنگ می‌تواند به گفت‌وگو تبدیل شود و اختلافات می‌تواند با گفتگو قابل حل باشد. برای پایان دادن جنگ باید گفتگو را دنبال کنیم.
برخی کشور‌های غربی مأمن عناصر تروریستی شده است
رئیس‌جمهور در پاسخ به این سؤال که آیا جمهوری اسلامی برنامه‌ای برای شکایت از منافقان بابت ترور ۱۷ هزار ایرانی بی‌گناه ندارد، گفت: این گروهک به قدری جنایت کردند که در لیست سیاه و سازمان تروریستی اروپا قرار گرفتند. حالا چه اتفاقی اقتاد که کشور‌های غربی و آمریکایی دوباره با این سازمان همکاری می‌کنند و برخی ازعناصرشان را در کشور خود جای دادند.
وی با بیان اینکه کشورشان مأمن تروریست‌ها قرار گرفته است، اذعان کرد: با چه دلیل و حجتی پایگاه و مأمن برای سازمانی ایجاد کردید که خود شما آن را در لیست سیاه قرار داده‌اید.
آیت‌الله رئیسی اظهار داشت: این‌ها به ترور ۱۷ هزار نفر دست زدند و این همان استاندارد‌های دوگانه است که چرا این‌ها در این کشور‌ها فعالیت دارند. این سؤال ملت‌های آزادگان جهان است.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه چرا این‌ها به فعالیت خودعلیه جمهوری اسلامی ادامه می‌دهند، گفت: این‌ها که با صدام در ۸ سال دفاع مقدس و در حمله به کویت همکاری کردند و در بسیاری از جنایت‌ها همراه صدام بوده‌اند، چرا الان فعالیت دارند و همه باید به این سؤال پاسخگو باشند.
رئیسی بیان کرد: دلیل اینکه من تصویر حاج قاسم سلیمانی را در سازمان ملل به دست گرفتم و این را وظیفه خودم دانستم این بود که داعش و گروه‌های تروریستی که در منطقه زندگی را بر مردم سیاه و تیره و تار کرده بودند و زن و کودک را می‌کشتند و خانه‌ها را بر سر مردم خراب می‌کردند و عراق و سوریه و منطقه را به آتش کشیدند، جوانان برومندی آمدند و سد راه آن‌ها شدند.
وی ادامه داد: این جوانان از عراق، سوریه، افغانستان، ایران و کشور‌های مختلفی کنار هم جمع شدند و تصمیم گرفتند جان خود را بگذارند تا مردم منطقه در‌امان باشند و فرماندهی این جمعیت با سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی بود. یعنی قهرمانی مبارزه با تروریسم در منطقه شهید قاسم سلیمانی بود لذا ترور حاج قاسم یعنی ترور قهرمان مبارزه با تروریسم. سؤال من از آمریکایی‌ها این است که مگر شما مدعی مبارزه با تروریسم نیستید؟
رئیسی جمهوری با بیان اینکه مقامات آمریکایی در مبارزات انتخاباتی اعلام کردند که داعش را ما تشکیل دادیم، اظهار داشت: داعش را تشکیل دادید، داعش را حمایت کردید، جنایات بسیاری توسط داعش در منطقه انجام شد، حاج قاسم با جوانان برومند منطقه در مقابل داعش‌ایستادگی کردند و منطقه را امن کردند. آیا حاج قاسم سلیمانی جایزه داشت یعنی باید به وی جایزه و مدال قهرمانی می‌دادیم زیرا توانست داعش را زمینگیر کند و منطقه را از شر داعش نجات دهد یا جزای حاج‌قاسم سلیمانی این بود که ترور شود؟
وی با بیان اینکه حاج‌قاسم مهمان عراقی‌ها بود، گفت: نخست وزیر وقت عراق اعلام کرد که سردار سلیمانی مهمان ما بوده است، با چه قانونی و با چه حجتی مهمان کشور ثالث ترور می‌شود این تروریسم دولتی است و رئیس جمهور سابق آمریکا رسما هم اعلام می‌کند که این کار به دستور من انجام شده است.

برای پایان دادن جنگ اوکراین باید گفت‌وگو را دنبال کرد
رئیس‌جمهور درباره موضع ایران نسبت به جنگ در اوکراین گفت: اعلام کردیم برای میانجی گری و وساطت آمادگی داریم قبلا هم اعلام کردیم والان هم می گوییم هر راهکاری برای خاتمه جنگ باشد معتقدیم؛ جنگ باید خاتمه یابد همه اختلافات با گفت‌وگو قابل پیگیری است.
وی افزود: در سخنرانی خود در سازمان ملل هم گفتم راهکار خروج از بحران‌ها فقط جنگ نیست و جنگ می‌تواند به گفت‌وگو تبدیل شود و اختلافات می‌تواند با گفتگو قابل حل باشد. برای پایان دادن جنگ باید گفتگو را دنبال کنیم.
برخی کشورهای غربی مامن عناصر تروریستی شده است
رئیس‌جمهور در پاسخ به این سوال که آیا جمهوری اسلامی برنامه‌ای برای شکایت از منافقان بابت ترور ۱۷ هزار ایرانی بی‌گناه ندارد، گفت: این گروهک به قدری جنایت کردند که در لیست سیاه و سازمان تروریستی اروپا قرار گرفتند. حالا چه اتفاقی اقتاد که کشورهای غربی و آمریکایی دوباره با این سازمان همکاری می‌کنند و برخی ازعناصرشان را در کشور خود جای دادند.
وی با بیان اینکه کشورشان مأمن تروریست‌ها قرار گرفته است ، اذعان کرد: با چه دلیل و حجتی پایگاه و مأمن برای سازمانی ایجاد  کردید که خود شما آن را در لیست سیاه قرار داده اید. 
آیت‌الله رئیسی اظهار داشت: اینها به ترور ۱۷ هزار نفر دست زدند و این همان استانداردهای دوگانه است که چرا اینها در این کشورها فعالیت دارند. این سوال ملت‌های آزادگان جهان است.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه چرا اینها به فعالیت خودعلیه جمهوری اسلامی ادامه می‌دهند، گفت: اینها که با صدام در ۸ سال دفاع مقدس و در حمله به کویت همکاری کردند و در بسیاری از جنایت‌ها همراه صدام بوده اند، چرا الان فعالیت دارند و همه باید به این سوال پاسخگو باشند.
رئیسی بیان کرد: دلیل اینکه من تصویر حاج قاسم سلیمانی را در سازمان ملل به دست گرفتم و این را وظیفه خودم دانستم این بود که داعش و گروه‌های تروریستی که در منطقه زندگی را بر مردم سیاه و تیره و تار کرده بودند و زن و کودک را می‌کشتند و خانه‌ ها را بر سر مردم خراب می‌کردند و عراق و سوریه و منطقه را به آتش کشیدند، جوانان برومندی آمدند و سد راه آنها شدند. 
وی ادامه داد: این جوانان از عراق، سوریه، افغانستان، ایران و کشورهای مختلفی کنار هم جمع شدند و تصمیم گرفتند جان خود را بگذارند تا مردم منطقه در امان باشند و فرماندهی این جمعیت با سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی بود. یعنی قهرمانی مبارزه با تروریسم در منطقه شهید قاسم سلیمانی بود لذا ترور حاج قاسم یعنی ترور قهرمان مبارزه با تروریسم. سوال من از آمریکایی‌ها این است که مگر شما مدعی مبارزه با تروریسم نیستید؟
رییسی جمهوری با بیان اینکه مقامات آمریکایی در مبارزات انتخاباتی اعلام کردند که داعش را ما تشکیل دادیم، اظهار داشت: داعش را تشکیل دادید، داعش را حمایت کردید، جنایات بسیاری توسط داعش در منطقه انجام شد، حاج قاسم با جوانان برومند منطقه در مقابل داعش ایستادگی کردند و منطقه را امن کردند. آیا حاج قاسم سلیمانی جایزه داشت یعنی باید به وی جایزه و مدال قهرمانی می‌دادیم زیرا توانست داعش را زمینگیر کند و منطقه را از شر داعش نجات دهد یا جزای حاج‌قاسم سلیمانی این بود که ترور شود؟
وی با بیان اینکه حاج‌قاسم میهمان عراقی‌ها بود، گفت: نخست وزیر وقت عراق اعلام کرد که سردار سلیمانی میهمان ما بوده است، با چه قانونی و با چه حجتی میهمان کشور ثالث ترور می‌شود این تروریسم دولتی است و رئیس جمهور سابق آمریکا رسما هم اعلام می‌کند که این کار به دستور من انجام شده است.
رئیس جمهور تصریح کرد: من در سازمان ملل اعلام کردم شخصیتی که امروز نام او را می‌برم قهرمان مبارزه با تروریسم است یعنی تمام منطقه و دنیا باید نسبت به شخصیت او ادای احترام کند زیرا وی همه زندگی خود را برای امنیت منطقه و امنیت مردم گذاشت و اعلام کردم که از طریق حقوقی و بین‌المللی با جدیت رسیدگی به این پرونده و محاکمه عامران و مباشران این جنایت را دنبال می‌کنیم. ما این کار را حتما دنبال می‌کنیم زیرا اینها باید به دست عدالت سپرده شوند.
رئیسی عنوان کرد: بحث من روز گذشته در سازمان ملل بر محور عدالت بود. یکی از جلوه‌های عدالت محاکمه عامر و مباشران قتل و شهادت حاج‌قاسم سلیمانی است. اگر اینها محاکمه شوند و به دست عدالت سپرده شوند یقین بدانید آیندگان جرات نخواهند کرد دست به جنایات بزنند و اگر این کار انجام نشوند تضمینی وجود ندارد که عدالت‌خواهان، حق‌خواهان و شخصیت‌های مجاهد و مبارز در جایگاه و کسوت مبارزه با تروریسم در امان بمانند. 


رئیس جمهور تصریح کرد: من در سازمان ملل اعلام کردم شخصیتی که امروز نام او را می‌برم قهرمان مبارزه با تروریسم است یعنی تمام منطقه و دنیا باید نسبت به شخصیت او ادای احترام کند زیرا وی همه زندگی خود را برای امنیت منطقه و امنیت مردم گذاشت و اعلام کردم که از طریق حقوقی و بین‌المللی با جدیت رسیدگی به این پرونده و محاکمه عامران و مباشران این جنایت را دنبال می‌کنیم. ما این کار را حتماً دنبال می‌کنیم زیرا این‌ها باید به دست عدالت سپرده شوند.
رئیسی عنوان کرد: بحث من روز گذشته در سازمان ملل بر محور عدالت بود. یکی از جلوه‌های عدالت محاکمه عامر و مباشران قتل و شهادت حاج‌قاسم سلیمانی است. اگر این‌ها محاکمه شوند و به دست عدالت سپرده شوند یقین بدانید آیندگان جرات نخواهند کرد دست به جنایات بزنند و اگر این کار انجام نشوند تضمینی وجود ندارد که عدالت‌خواهان، حق‌خواهان و شخصیت‌های مجاهد و مبارز در جایگاه و کسوت مبارزه با تروریسم در‌امان بمانند.
وی خاطرنشان کرد: من چند روز پیش هم به آقای مکرون گفتم و به شما خبرنگاران هم این جمله را عنوان می‌کنم که اگر حاج قاسم سلیمانی، سپاه قدس و نیرو‌های منطقه جلوی داعش را نمی‌گرفتند یقیین بدانید امروز اروپا امن نبود و امنیت اروپا به مخاطره می‌افتد لذا باید از این‌ها که این اقدام مجاهدانه را انجام دادند قدردانی کرد.
عادی‌سازی روابط کشور‌های همسایه با رژیم صهیونیستی امنیت ایجاد نمی‌کند
آیت الله رئیسی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره روابط برخی کشور‌های منطقه با رژیم صهیونیستی و موضع ایران در این خصوص گفت که ما بنا را بر ارتباطات حسنه با همسایگان گذاشتیم و اصل سیاست همسایگی، روابط حسنه است اما به آن‌ها اعتراض جدی داریم زیرا حمایت از مردم فلسطین، با عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونسیتی ممکن نیست.
رئیس جمهور تأکید کرد: مردم فلسطین و غزه از اقدام رژیم صهیونیستی نفرت دارند و قطعاً مردم منطقه با ارتباط کشور‌هایشان با رژیم صهیونیستی مخالف هستند و به طور رسمی اعلام کردیم هرگونه ارتباط با این رژیم، خنجری بر پشت مردم فلسطین است. معتقدیم این دولت‌ها در زمینه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونسیتی، سخت در اشتباه هستند.
رئیس جمهور با طرح این سؤال که ترور دانشمند هسته‌ای ایران توسط چه کسانی انجام می‌شود؟ اظهار داشت: ایادی رژیم صهیونیستی و معتقدیم ریشه بسیاری از مشکلات در منطقه رژیم صهیونیستی است و اگر جای خود نشانده نشود شرارت آن کشور‌های منطقه را می‌گیرد.
آیت الله رئیسی خاطر نشان کرد: عادی‌سازی روابط کشور‌های همسایه با رژیم صهیونیستی امنیت ایجاد نمی‌کند.
نشست خبری رئیس‌جمهور با خبرنگاران رسانه‌های بین‌المللی عصر امروز به وقت محلی در نیویورک انجام شد و خبرنگاران رسانه‌های بین‌المللی از جمله رسانه‌های آمریکایی، روسی، چینی و عربی در آن حضور داشتند.
آیت الله رئیسی پس از این نشست برای دیدار با دبیر کل سازمان ملل متحد عازم مقر این سازمان شد.
رئیس جمهور کشورمان صبح امروز پنجشنبه به وقت محلی ۹۰ دقیقه در هتل محل اقامت خود گفتگوی صریح و رودررو با مدیران ارشد رسانه‌های آمریکا داشت و با آرامش و حوصله به سؤالات مختلف آنان پاسخ داد. در این نشست مدیران ارشد رسانه‌هایی همچون ان بی‌سی، نیویورکر، گاردین، نیویورک تایمز، المانیتور و دیپلماتیک حضور داشتند.
رئیس جمهور با حوصله و آرامش خاصی به همه سؤالات و انتقادات پاسخ داد و هنگامی که یکی از مدیران رسانه‌ای آمریکا درخواست داشت سخنان رئیس جمهوری در این نشست را برای اطلاع مقامات آمریکا منتشر کند، رئیس جمهور خطاب به وی گفت که با انتشار سخنانش مخالف نیست اما عین سخنان او منتقل شود نه برداشت از سخنان وی و این برداشت نباید به رئیس جمهور نسبت داده شود.
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
درود واقعا در خصوص سوال فوت خانم امینی خیلی زیبا و جامع و کامل و قاطع پاسخ دادند
انتصابات به سبک زاکانی

انتصابات به سبک زاکانی

پیش از انتصابات اخیر زاکانی در سالگرد آغاز فعالیتش به‌عنوان شهردار دو حکم زد. یکی از ...
گره کور برجامی؛ در نیویورک خبری نشد

گره کور برجامی؛ در نیویورک خبری نشد

منابع آگاه از رایزنی های ایران و دیگر قدرت های جهانی پیش از آغاز نشست مجمع عمومی و پس ...
رونمایی از سبک جدید  کی روش

رونمایی از سبک جدید  کی روش

یک پیروزی روحیه‌بخش در مهم‌ترین دوستانه پیش از جام جهانی؛ این رویایی‌ترین شروع ممکن برای ...
1