تاریخ انتشار
جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۳۱
کد مطلب : ۴۵۱۳۳۵
در پیامی به کنگره انجمن اسلامی مهندسان ایران؛

سید محمد خاتمی: عدالت آنگاه تحقق می‌یابد که حق هرصاحب حقی به او داده شود؛ کدام حق بالاتر از حق حاکمیت انسان بر سرنوشت خود/ برای درمان انحراف‌هایی که احیانا پدید آمده و می‌آید و اصلاح امور فکری و عملی کنیم

۷
۰
پیام جدید سید محمد خاتمی: عدالت آنگاه تحقق می‌یابد که حق هرصاحب حقی به او داده شود
کبنا ؛حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمد خاتمی رییس جمهور پیشین کشورمان در پیامی به انجمن اسلامی مهندسان ایران تاکید کرد: عدالت آنگاه تحقق می یابد که حق هرصاحب حقی به او داده شود و کدام حق بالاتر از حق حاکمیت انسان بر سرنوشت خود که اگر بود فساد از میان برمی خیزد و فقر و محرومیت و تبعیض محو می شود و پیشرفت همه جانبه رو می نماید و مقاومت و مقابله در برابر کژتابی ها، بدرفتاری ها و توطئه هایی که از بیرون و درون بهروزی مردم و اعتلای میهن را هدف قرار می دهد پدید می آید و پایدار می شود.
به گزارش کبنا به نقل از جماران؛ حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی در پیامی به انجمن اسلامی مهندسان ایران نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
حق حاکمیت انسان بر سرنوشت خود، از آن جهت که انسان است) حقی است طبیعی و به نظر خداباوران ژرفانگرو خردمند، حقی است الهی، (چنانکه در اصل ۵۶ قانون اساسی آمده است و ظرفه اینکه آدمی به تجربه تاریخی و مسیر پرهزینه اش برای دستیابی به سامان مناسب تر برای زندگی جمعی، به آن رسیده است.
انسان در جمع زندگی می کند و جمع برمدار قدرت سامان یافته پدید می آید و پایدار می شود. مهم این است که قدرت، متعلق به مردم باشد و قدرت متمرکز و سامان یافته ناشی از قدرت منتشر یعنی مردم) و نماینده آن و تحت نظارت آن باشد.
یکی از عمده ترین عامل های نگونساری و فلاکت های بشری در تاریخ این بوده است که قدرت متمرکز از مدار خود خارج شده است و به جای اینکه ناشی از اراده و رضایت مردمان و نماینده آنان باشد، خود را ارباب مردم دانسته و مردم را فرمان بردار مطلق خود و خود را فرمانده مطلق دانسته است و منطق ویرانگر «الحق لمن غلب» برمنطق «فاعرف الحق تعرف أهله، غلبه یافته است. و درهنگام پرشور و شعورآفرین عاشورایی، توجه به فلسفه عاشورا و بینش و منش حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام که مظهرخداباوری، مردم خواهی، اخلاق محوری و ایثار بوده است اهمیت فراوان دارد.
امام شهید، با فریاد بلندی که چون طوفان در رواق تاریخ پیچید، خطاب به مردمی که برای کشتن او آمده بودند فرمود: «اگر دین ندارید و از روز بازپسین بیمی به خود راه نمی دهید، در دنیایتان آزاده باشید. او، آزادی و آزادگی را منوط به دینداری نکرد، بلکه دینداری را پاسدار و تقویت کننده آزادگی که جوهر آدمی است دانست.
این پیام بلند و آموزه درخشان عاشورایی برای ملت سرفراز ایران که آفریننده انقلاب بزرگی بوده است که جنبه سلبی آن عبارت است از نفی استبداد، نفی استعمار و نفی عقب ماندگی و عقب افتادگی و جنبه ایجابی آن در استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی مردم مدار و عدالت محور خودنمایی می کند. از اهمیت مضاعف برخوردار است.
عدالت آنگاه تحقق می یابد که حق هرصاحب حقی به او داده شود و کدام حق بالاتر از حق حاکمیت انسان بر سرنوشت خود که اگر بود فساد از میان برمی خیزد و فقر و محرومیت و تبعیض محو می شود و پیشرفت همه جانبه رو می نماید و مقاومت و مقابله در برابر کژتابی ها، بدرفتاری ها و توطئه هایی که از بیرون و درون بهروزی مردم و اعتلای میهن را هدف قرار می دهد پدید می آید و پایدار می شود.
بکوشیم تا جمهوری اسلامی را چنین بدانیم و چنین بخواهیم و برای استقرار آن و درمان انحراف هایی که احیانا پدید آمده و می آید و اصلاح امور در جهت خواست تاریخی این ملت بزرگ و نومید و ناکام کردن آنان که عترت، برخورداری و سربلندی ملت ما را نمی خواهند تلاش و مجاهدت فکری و عملی کنیم
با ادای احترام به انجمن اسلامی مهندسان ایران و همه نهادهای مدنی خیرخواه ، کامروایی این انجمن محترم را در نشست سراسری خود در جهت تأمین خیر و منافع ملت و کشور و شناخت و شناسایی «جمهوری اسلامی» آنگونه که باید باشد از خداوند منان خواستارم.
سید محمد خاتمی
مرداد 1401
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
درود بی پایان برسید محجوب و دانشمند و مظلوم
سید حسن موسوی
Iran, Islamic Republic of
💚💚💚💚
Iran, Islamic Republic of
.. دهه ۶۰
مجتبی
Iran, Islamic Republic of
مرگ بر تو و بر تمام سران فتنه
لعنت دنیا و آخرت بر اول تا آخرتان
سیدجواد
Iran, Islamic Republic of
اولا اینقدر احترام واسه این آدم زیاد نیست؟
بارها جانبداری خودتون رو ثابت کرده و اصول خبرنگاری رو زیرپا گذاشته
دوما دست و پا نزنید
والسلام
Iran, Islamic Republic of
سید عزیز عدالت با علی دفن شد زبیریان زمان ریاکار و فریبکاران منفعت طلب رز و زورداران تزویر زمان با شعار بیعت و دینداری سر دین و عدالت را بریدند کینه داران و کینه ورزان به اصل نظام و ولایت منافقین نفاق و تفرقه با ریا و و نفوذ به بدنه نظام به جنگ دین و انسانیت آمده اند جز خود هیچ کس را صاحب و متعلق به وطن نمی دانند دایه های عزیز تر از مادر صاحب مملکت شده اند ب....
Iran, Islamic Republic of
تا الان الحمد الله با توکل به خدا و تمسک به اهل بیت رسول الله و جد مطهر و بزگوار اقای خاتمی هرکسی به ایشان اهانت کرده بنحوی از انحا ضربه مهلکی خورده و خدا هر بنده ای را آفرید خودش حافظ جان و آبرویش خواهد بود
سرنوشت خودرو درانتظار لوازم خانگی

سرنوشت خودرو درانتظار لوازم خانگی

توزیع قطره چکانی لوازم خانگی، نبود کالای باکیفیت مناسب، گرانی و نبود تنوع در بازار لوازم ...
برداشتن غبار از خودرو‌های لاکچری

برداشتن غبار از خودرو‌های لاکچری

یک کارشناس اقتصادی گفت: برخی تولیدکنندگان با عرضه قطره چکانی کالا‌ها به بازار باعث شدند ...
اخراج از مدرسه برای نداشتن شناسنامه

اخراج از مدرسه برای نداشتن شناسنامه

آینده یک دختر دیگر بدون شناسنامه ایرانی در شهرستان گلشن‌شهر جالق نابود شد. در این سرنوشت ...
1