تاریخ انتشار
دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۲۰
کد مطلب : ۴۵۰۹۵۳
یادداشت؛

ملت حسینی؛ مطالبه گری آگاهانه و تبیین مجاهدانه / دختران مکتبی، زیست عفیفانه

۳
ملت حسینی؛ مطالبه گری آگاهانه و تبیین مجاهدانه
کبنا ؛این مطلب به مناسبت دهه احیاء با شعار « ملت حسینی؛ مطالبه گری آگاهانه و تبیین مجاهدانه»؛ و به طور خاص نامگذاری سومین روز این دهه با عنوان « دختران مکتبی، زیست عفیفانه»؛ توسط ستاد امر به معروف و نهی از منکر نگاشته شده است.
امر به معروف و نهی از منکر پیشینه ای به قدمت تاریخ حیات انسان دارد.
از نخستین آدم تا همه پیام آوران وحی و پیروان آنان برای رواج این وظیفه مهم و همچنین اصلاح جامعه تلاش نموده اند.
قرآن کریم اولین وظیفه همه انبیا را امر به معروف و نهی از منکر می داند آن جا که می فرماید:«ان اعبدوالله و اجتنبوا الطاغوت؛ ما در میان هر امتی پیامبری مبعوث کردیم که مهم ترین وظیفه آن ها دو چیز بود: یکی امر به یکتاپرستی؛ که بزرگ ترین معروف هاست و نهی از طاغوت ها؛ که بزرگ ترین منکرهاست.»
پس از رحلت پیامبر اکرم (ص) به این تکلیف مهم به خوبی عمل نشد، بنابراین فاسقان و فاجران بر اوضاع مسلط شدند و دین به ضعف گرایید.  
در چنین شرایطی امام حسین (ع) دست به قیام زد و هدف از قیام خود در حماسه کربلا را امر به معروف و نهی از منکر و اصلاح جامعه اعلام نمود. (ارید ان آمر بالمعروف و انهی عن المنکر) بنابراین قیام امام حسین (ع) در برابر ظلم و جور حاکمان و کژی های جامعه این درس را به ما می دهد که امر به معروف و نهی از منکر تنها در تذکرات لسانی نسبت به تخلف و گناه خلاصه نمی گردد؛ بلکه مبارزه و جهاد در برابر حکومت های مستکبر و ظالم برای اصلاح ساختار سیاسی جامعه و تشکیل حکومت حق و الهی نیز از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر است.
الهام انقلاب حضرت امام خمینی(ره) نیز از حماسه عاشورا بود که با همراهی مردم ایران اسلامی در میدان های جهاد و شهادت و مبارزه با باطل تا سرنگونی طاغوت و حاکمیت حق ادامه یافت.
اکنون که این انقلاب با خون هزاران شهید به عنوان امانت به ما سپرده شده است باید در راه حفظ و حراست از این انقلاب و آرمان های شهدا تلاش و حتی جهاد و مبارزه نماییم. یکی از ابزارهای مهم و کلیدی در این راه انجام وظیفه شرعی همگانی، امر به معروف و نهی از منکر است که هم وظیفه مردم و هم مسئولین می باشد. در نظام جمهوری اسلامی که استکبار نهایت تلاش خود را از راه های مختلف می کند تا جوانان ما را از هویت دینی و اسلامی خود دور کنند، کسانی که این جریان ها را مورد حمایت قرار می دهند، قطعا در دادگاه عدل الهی باید پاسخ گو باشند و عذاب الهی هم در دنیا و هم در آخرت گریبان گیر آنها خواهد شد. یکی از مسائلی که دشمن درصدد حذف آن در میان جوانان و نوجوانان است، حجاب، حیا و عفت است که متاسفانه عده ای هم در داخل با به کار بردن حجاب اجباری به این فتنه دشمن کمک کرده و آب به آسیاب دشمن می ریزند.
در  هر کشوری برای حجاب و عفاف قوانینی وجود دارد و در کشور ما که اسلامی است نیز قوانینی در این باره وجود دارد و با حاکمیت اسلام، قوانین کشور بر همین اساس تصویب گردید. یکی از اصل های مهم قرآنی، حفظ حجاب و عفاف است که در قانون اساسی ما نیز آمده است. بنابراین هر فردی در حوزه زندگی فردی و شخصی خود می تواند نسبت به این قانون بی اعتقاد باشد؛ اما در حوزه اجتماعی حق نقض این قانون را ندارد.
به عنوان مثال پوشش هر فردی در منزل و به دور از انظار عمومی و در صورتی که به دیگران آسیب نرساند، به خود او مربوط است؛ اما برای ورود به اجتماع و در فضای عمومی ملزم به رعایت قوانینی است؛ چرا که با عدم رعایت این قوانین، آسیب های فراوانی به خود فرد، خانواده، اجتماع و ترویج شهوترانی و نگاه جنسیتی در ادارات و به تبع آن پایین آمدن کار مفید و در نهایت پسرفت و رکود جامعه را در پی خواهد داشت. برای جلوگیری از به وجود آمدن چنین آسیب هایی و اصلاح معضلات به وجود آمده از کوتاهی کردن مردم و مسئولین در بحث عفاف و حجاب، باید امر به معروف و نهی از منکر با قدرت تمام در جامعه رونق گرفته و همه مطالبه گر آن باشیم؛ که اگر به عنوان یک مسلمان چنین احساس مسئولیتی در برابر جامعه در خود احساس کردیم و به آن عمل نمودیم آن گاه در کنار روضه ها و عزاداری هایمان، یا همان شور حسینی، می توانیم بگوییم که شعور حسینی هم پیدا کرده ایم و از رهروان واقعی امام حسین (ع) و یاران باوفایش خواهیم بود.

فتانه توحیدی؛
دبیرخانه امور خانواده و عفاف و حجاب ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کهگیلویه و بویراحمد
نام شما

آدرس ايميل شما

راه تغییرات از کدام طرف است؟

راه تغییرات از کدام طرف است؟

اولین و شاید جدی‌ترین گام در مسیر انجام اصلاحات و تغییرات در جوامع مختلف، نیازمند پذیرش ...
روزنامه جمهوری اسلامی: کاش یک استعفای نمایشی می‌دادید

روزنامه جمهوری اسلامی: کاش یک استعفای نمایشی می‌دادید

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: آنچه که اکنون در سرزمین ما اتفاق می‌افتد، به سادگی می‌شد ...
متن و حاشیه «مولوی عبدالحمید»

متن و حاشیه «مولوی عبدالحمید»

رهبر معنوی اهل سنت ایران در جریان حیات دینی و سیاسی خود همواره مواضع قابل تامل و جنجالی ...
1