تاریخ انتشار
دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۲۰
کد مطلب : ۴۵۰۹۵۳
یادداشت؛

ملت حسینی؛ مطالبه گری آگاهانه و تبیین مجاهدانه / دختران مکتبی، زیست عفیفانه

۳
ملت حسینی؛ مطالبه گری آگاهانه و تبیین مجاهدانه
کبنا ؛این مطلب به مناسبت دهه احیاء با شعار « ملت حسینی؛ مطالبه گری آگاهانه و تبیین مجاهدانه»؛ و به طور خاص نامگذاری سومین روز این دهه با عنوان « دختران مکتبی، زیست عفیفانه»؛ توسط ستاد امر به معروف و نهی از منکر نگاشته شده است.
امر به معروف و نهی از منکر پیشینه ای به قدمت تاریخ حیات انسان دارد.
از نخستین آدم تا همه پیام آوران وحی و پیروان آنان برای رواج این وظیفه مهم و همچنین اصلاح جامعه تلاش نموده اند.
قرآن کریم اولین وظیفه همه انبیا را امر به معروف و نهی از منکر می داند آن جا که می فرماید:«ان اعبدوالله و اجتنبوا الطاغوت؛ ما در میان هر امتی پیامبری مبعوث کردیم که مهم ترین وظیفه آن ها دو چیز بود: یکی امر به یکتاپرستی؛ که بزرگ ترین معروف هاست و نهی از طاغوت ها؛ که بزرگ ترین منکرهاست.»
پس از رحلت پیامبر اکرم (ص) به این تکلیف مهم به خوبی عمل نشد، بنابراین فاسقان و فاجران بر اوضاع مسلط شدند و دین به ضعف گرایید.  
در چنین شرایطی امام حسین (ع) دست به قیام زد و هدف از قیام خود در حماسه کربلا را امر به معروف و نهی از منکر و اصلاح جامعه اعلام نمود. (ارید ان آمر بالمعروف و انهی عن المنکر) بنابراین قیام امام حسین (ع) در برابر ظلم و جور حاکمان و کژی های جامعه این درس را به ما می دهد که امر به معروف و نهی از منکر تنها در تذکرات لسانی نسبت به تخلف و گناه خلاصه نمی گردد؛ بلکه مبارزه و جهاد در برابر حکومت های مستکبر و ظالم برای اصلاح ساختار سیاسی جامعه و تشکیل حکومت حق و الهی نیز از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر است.
الهام انقلاب حضرت امام خمینی(ره) نیز از حماسه عاشورا بود که با همراهی مردم ایران اسلامی در میدان های جهاد و شهادت و مبارزه با باطل تا سرنگونی طاغوت و حاکمیت حق ادامه یافت.
اکنون که این انقلاب با خون هزاران شهید به عنوان امانت به ما سپرده شده است باید در راه حفظ و حراست از این انقلاب و آرمان های شهدا تلاش و حتی جهاد و مبارزه نماییم. یکی از ابزارهای مهم و کلیدی در این راه انجام وظیفه شرعی همگانی، امر به معروف و نهی از منکر است که هم وظیفه مردم و هم مسئولین می باشد. در نظام جمهوری اسلامی که استکبار نهایت تلاش خود را از راه های مختلف می کند تا جوانان ما را از هویت دینی و اسلامی خود دور کنند، کسانی که این جریان ها را مورد حمایت قرار می دهند، قطعا در دادگاه عدل الهی باید پاسخ گو باشند و عذاب الهی هم در دنیا و هم در آخرت گریبان گیر آنها خواهد شد. یکی از مسائلی که دشمن درصدد حذف آن در میان جوانان و نوجوانان است، حجاب، حیا و عفت است که متاسفانه عده ای هم در داخل با به کار بردن حجاب اجباری به این فتنه دشمن کمک کرده و آب به آسیاب دشمن می ریزند.
در  هر کشوری برای حجاب و عفاف قوانینی وجود دارد و در کشور ما که اسلامی است نیز قوانینی در این باره وجود دارد و با حاکمیت اسلام، قوانین کشور بر همین اساس تصویب گردید. یکی از اصل های مهم قرآنی، حفظ حجاب و عفاف است که در قانون اساسی ما نیز آمده است. بنابراین هر فردی در حوزه زندگی فردی و شخصی خود می تواند نسبت به این قانون بی اعتقاد باشد؛ اما در حوزه اجتماعی حق نقض این قانون را ندارد.
به عنوان مثال پوشش هر فردی در منزل و به دور از انظار عمومی و در صورتی که به دیگران آسیب نرساند، به خود او مربوط است؛ اما برای ورود به اجتماع و در فضای عمومی ملزم به رعایت قوانینی است؛ چرا که با عدم رعایت این قوانین، آسیب های فراوانی به خود فرد، خانواده، اجتماع و ترویج شهوترانی و نگاه جنسیتی در ادارات و به تبع آن پایین آمدن کار مفید و در نهایت پسرفت و رکود جامعه را در پی خواهد داشت. برای جلوگیری از به وجود آمدن چنین آسیب هایی و اصلاح معضلات به وجود آمده از کوتاهی کردن مردم و مسئولین در بحث عفاف و حجاب، باید امر به معروف و نهی از منکر با قدرت تمام در جامعه رونق گرفته و همه مطالبه گر آن باشیم؛ که اگر به عنوان یک مسلمان چنین احساس مسئولیتی در برابر جامعه در خود احساس کردیم و به آن عمل نمودیم آن گاه در کنار روضه ها و عزاداری هایمان، یا همان شور حسینی، می توانیم بگوییم که شعور حسینی هم پیدا کرده ایم و از رهروان واقعی امام حسین (ع) و یاران باوفایش خواهیم بود.

فتانه توحیدی؛
دبیرخانه امور خانواده و عفاف و حجاب ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کهگیلویه و بویراحمد
نام شما

آدرس ايميل شما

از حکومت تک نفره تا منافع انحصاری روسیه؛ در ذهن پوتین چه می‌گذرد؟

از حکومت تک نفره تا منافع انحصاری روسیه؛ در ذهن پوتین چه می‌گذرد؟

در تفکر پوتین، این جامعه آمریکا است که دو نیم شده است. یک مثال موضوع سقط جنین است؛ و ...
تصاویر مسحور کننده "جیمز وب" منتشر شد

تصاویر مسحور کننده "جیمز وب" منتشر شد

نخستین تصویر تلسکوپ فضایی "جیمز وب" بامداد امروز سه‌شنبه منتشر شد و اکنون طبق وعده مقامات ...
آمریکا باید غُصه بخورد شما چرا ؟!

آمریکا باید غُصه بخورد شما چرا ؟!

مدیرمسئول روزنامه کیهان گفت: آقای ظریف و سایر دولتمردان آقای روحانی باید از آقای قالیباف ...
1