تاریخ انتشار
سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۱۹
کد مطلب : ۴۴۸۳۳۴

بساز و بنداز! / چرا متروپل آبادان فرو ریخت

۱
۰
بساز و بنداز! / چرا متروپل آبادان فرو ریخت
کبنا ؛
فرو ریختن برج متروپل در آبادان که موجب کشته و زخمی شدن تعدادی از هموطنان شد، بار دیگر زنگ خطر رعایت‌نشدن استانداردها در ساخت‌وساز و ضرورت هوشیاری در برابر حوادث تلخ و تاسف‌بار ساختمانی را به صدا درآورد. 
به گزارش کبنا به نقل از وطن‌امروز، ظهر روز گذشته بخش‌هایی از ساختمان 10 طبقه اداری - تجاری «متروپل» در خیابان امیری آبادان فروریخت. شدت این حادثه به قدری بود ‌که ساختمان‌های اطراف بشدت لرزید که البته این ساختمان‌ها به‌سرعت تخلیه شد. همچنین برخی قطعات این برج روی خودروهای پارک شده یا عبوری از محل سقوط کرد که احتمالا بخشی از آمار تلفات مربوط به همین موضوع است. تا لحظه انتشار این گزارش تعداد فوتی‌ها ۵ نفر و تعداد مصدومان حدود ۴۰ نفر اعلام شده بود. پس از این حادثه، ۴ تیم امدادی از شهرستان‌های خرمشهر، ماهشهر و شادگان همراه با 2 تیم سگ‌های زنده‌یاب و خودروهای ست‌نجات به محل حادثه اعزام شدند و عملیات تخلیه و ایمن‌سازی صحنه حادثه در دستور کار قرار گرفت. همچنین تیم واکنش سریع استان و بیش از 50 نیروی امدادی از شهرهای همجوار برای اعزام به محل حادثه به حالت آماده‌باش درآمدند.  بلافاصله بعد از وقوع این اتفاق تلخ، 20 دستگاه آمبولانس و ۳ اتوبوس آمبولانس مشغول امداد‌رسانی به حادثه‌دیدگان شدند و آتش‌‌نشانان نیز برای کنترل شرایط در محل حاضر شدند. تا لحظه تنظیم این گزارش، اخبار قطعی درباره علت اصلی این حادثه مخابره نشده بود.   
* فرماندار آبادان: ساختمان در حال تکمیل بوده است ‌مطابق اعلام فرماندار آبادان، ساختمان متروپل در حال تکمیل مراحل ساخت بوده است. همچنین طبق اظهارات مدیر روابط عمومی اورژانس استان خوزستان، برخی واحدهای این ساختمان مسکونی بود.  فرماندار آبادان درباره این حادثه گفت: ساختمان متروپل درحال تکمیل ساخت بوده است اما احتمال افزایش تلفات به دلیل همجواری با منطقه مسکونی و نیز ازدحام جمعیت وجود دارد. با این حال تمام دستگاه‌های متولی در منطقه حادثه حضور دارند و در حال انجام وظایف خود هستند. سیداحسان عباسپور تصریح کرد: دستور تخلیه مناطق اطراف ساختمان داده شده است.  عارف اصل‌شرهانی، مدیر روابط عمومی اورژانس استان خوزستان نیز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در پی فرو ریختن برج متروپل در آبادان، اورژانس خوزستان در حالت آماده‌باش قرار گرفت. وی از اعزام یک بالگرد و آماده‌باش پایگاه‌های اورژانس استان خوزستان در پی بروز این حادثه خبر داد.  شرهانی گفت: 20 دستگاه آمبولانس و 3 دستگاه اتوبوس آمبولانس به محل حادثه اعزام و همه نیروهای ستادی اورژانس پیش‌بیمارستانی دانشگاه اهواز هم عازم آبادان شدند.  شرهانی با بیان اینکه فعلا از تعداد دقیق فوتی‌ها و مصدومان و علت این حادثه اطلاعاتی در دست نیست، گفت: در این ساختمان تعدادی واحدهای مسکونی قرار داشت.   

* اعلام آماده‌باش به دانشگاه‌های علوم پزشکی اهواز و آبادان با ریزش ساختمان متروپل در آبادان تمام بیمارستان‌های اهواز و آبادان به حالت آماده‌باش درآمدند. همچنین به برخی پزشکان اعلام شده است برای ارائه خدمات جراحی و اورژانسی به آبادان اعزام شوند و برخی افراد آسیب‌دیده نیز برای درمان به شهرهای مجاور بویژه اهواز اعزام شدند.  ‌بنا بر اعلام مدیر عملیاتی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آبادان، تعدادی از مصدومان از زیر آوار نجات یافتند اما احتمال افزایش تعداد مجروحان زیاد است، چرا که 100 الی 150 نفر در ساختمان حضور داشتند.  وی با اشاره به وضعیت خطرناک ساختمان و احتمال ریزش‌های بعدی از مردم خواست در محل حادثه تجمع نکنند.    * هشدارهای قبلی درباره احتمال ریزش ساختمان هر چند هنوز علت دقیق حادثه تاسف‌بار آبادان به طور رسمی اعلام نشده است اما برخی منابع خبری از صدور هشدارهای قبلی درباره احتمال ریزش برج متروپل آبادان خبر می‌دهند.  ایسنا در این باره نوشت: طبق برخی گزارش‌ها مجتمع برج‌های دوقلوی متروپل به قدری سست بود که ستون اصلی و حمال مجتمع‌ها نشست کرده و شکم داده بود. تصاویر و ویدئوهای منتشر شده در فضای مجازی نیز چنین چیزی را نشان می‌داد. مالک، داربست‌هایی در اطراف پروژه کشیده بود که برخی مدعی هستند با هدف پنهان‌کاری وضعیت وخیم پروژه بوده است. گفته می‌شود مهندسان سازمان نظام مهندسی آبادان هشدار داده بودند این مجتمع به مرحله افتتاح نخواهد رسید.  با این حال، احمدرضا سرحدی، عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان به این خبرگزاری گفته است: در قضیه آبادان هنوز گزارش تخلفات ارائه نشده است و نمی‌توان صرفا شهرداری یا سازمان نظام مهندسی را مقصر دانست و باید منتظر گزارش این حادثه باشیم.    * بازداشت پیمانکار و مالک ساختمان متروپل آبادان ‌در پی ریزش ساختمان در دست احداث متروپل آبادان، رئیس کل دادگستری استان خوزستان دستور بررسی دقیق علت و عوامل حادثه، امدادرسانی به مصدومان و برخورد سریع و قاطع با همه مرتبطان و مسببان حادثه را صادر کرد و در پی آن پیمانکار و مالک ساختمان بازداشت شدند. علی دهقانی گفت: در ساعت‌های ظهر ساختمانی چندطبقه در آبادان ریزش کرد که بلافاصله رئیس دادگستری و دادستان عمومی و انقلاب این شهرستان در صحنه حاضر شدند و دستورات مقتضی برای رسیدگی به موضوع صادر شد. وی همچنین از دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خواست در کنار رئیس دادگستری و دادستان آبادان، موضوع را تا حصول نتیجه پیگیری و نظارت کند. استاندار خوزستان نیز گفت: در بررسی‌های اولیه برخی اشکالات در استانداردهای مورد نیاز سازه دیده شد. وی افزود: در این راستا از رئیس دادگستری استان و قوه ‌قضائیه درخواست کردیم با عوامل این حادثه برخورد شود. بر همین اساس تاکنون ۲ نفر بازداشت شده‌اند.  استاندار خوزستان ادامه داد: در چنین حوادثی عوامل مختلف اثرگذار مورد بررسی قرار خواهد گرفت و به طور حتم با مسببان حادثه به شدیدترین شکل ممکن برخورد می‌شود.   
* مجوز شورای شهر تهران برای اعزام نیرو و تجهیزات به آبادان سخنگوی شورای شهر تهران از اعلام نظر مثبت و مساعدت اعضای شورای شهر تهران برای اعزام نیرو و تجهیزات از سازمان آتش‌نشانی تهران به محل حادثه ریزش آوار در آبادان خبر داد.  علیرضا نادعلی به تسنیم گفت: با توجه به محدودیت زمانی برای تشکیل جلسه شورای شهر تهران، به منظور ارسال نیرو و تجهیزات از سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران به محل حادثه، اعضای شورای شهر تهران با تشکیل جلسه آنلاین، نظر مثبت و مساعدت خود را برای اعزام نیروهای امدادرسان از آتش‌نشانی تهران به آبادان اعلام کردند.  همچنین سیدجلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از اعزام 50 آتش‌نشان حرفه‌ای و نجات‌گر همراه با 11 دستگاه خودروی سنگین و سبک عملیاتی که بیشتر مربوط به آواربرداری و جست‌وجو در آوار است، به محل حادثه ریزش ساختمان 10 طبقه در آبادان خبر داد. محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهور نیز در تماس‌های تلفنی جداگانه با استاندار خوزستان و فرماندار آبادان، برای بسیج امکانات برای کمک به مصدومان و مجروحان این حادثه دستورات لازم را صادر کرد. مخبر ضمن تسلیت به خانواده‌های جانباختگان این حادثه و ابراز همدردی با مصدومان، خواستار بررسی دقیق علل وقوع این حادثه شد. ذبیح‌الله خداییان، رئیس سازمان بازرسی کل کشور نیز با صدور دستوری به بازرس کل ویژه استان خوزستان، به وی ماموریت داد با حضور در صحنه و نظارت بر نحوه امدادرسانی، آواربرداری و رسیدگی به وضعیت مصدومان، ابعاد مختلف حادثه را از حیث ایمنی ساختمان، رعایت اصول شهرسازی و معماری و صدور مجوزهای ساخت‌و‌ساز بررسی کند و نسبت به معرفی متخلفان احتمالی به مراجع قضایی و اداری اقدامات لازم را انجام دهد.

دستور ویژه رئیسی برای رسیدگی به سانحه ریزش ساختمان در آبادان   
رئیس‌جمهور به صورت ویژه برای رسیدگی فوری به سانحه ریزش ساختمان در آبادان دستور داد. حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی که در سفر عمان به سر می‌برد، به معاون اول خود دستور داد ضمن اعزام گروه‌های امداد و نجات سازمان آتش‌نشانی تهران برای امداد به آسیب‌دیدگان، همه امکانات استانی و کشوری را برای رسیدگی فوری به سانحه ریزش ساختمان در آبادان به کار گیرد. در پی ریزش ساختمانی در شهر آبادان که سبب فوت و مجروحیت شماری از هموطنان‌مان شده است، رئیس دفتر رئیس‌جمهور در تماس‌های تلفنی جداگانه با معاون اول رئیس‌جمهور و استاندار خوزستان، ضمن اطلاع از آخرین وضعیت حادثه، دستور رئیس‌جمهور مبنی بر بسیج تمام امکانات برای رسیدگی فوری به سانحه‌دیدگان و آواربرداری را ابلاغ کرد. رئیسی که برای دیدار و گفت‌وگو با پادشاه عمان به مسقط، پایتخت این کشور سفر کرده، به محض اطلاع از بروز این حادثه در آبادان به معاون اول رئیس‌جمهور مأموریت داد ضمن به‌ کارگیری تمام امکانات محلی و ملی، شخصا این موضوع را با اختیارات کامل به منظور تسریع در آواربرداری و نجات جان افراد زیر آوار مانده و رسیدگی به مصدومان حادثه، مدیریت و پیگیری کند. رئیس‌جمهور دستور داد با توجه به اعلام نیاز استاندار خوزستان، نیروهای امدادی و امکانات لازم برای آواربرداری و امداد، از سازمان آتش‌نشانی تهران به صورت فوری به آبادان اعزام شوند و همچنین برای شناسایی تخلفات منجر به این حادثه نیز به صورت عاجل اقدام شود و برخورد شدید و غیرقابل اغماض با متخلفان در دستور کار قرار گیرد. رئیس‌جمهور ضمن ابراز همدردی صمیمانه با خانواده‌های جان‌باختگان که طبق گزارش‌ها غالبا از کارگران زحمتکش بوده‌اند، دستور داد رسیدگی به وضعیت این خانواده‌ها در اولویت قرار بگیرد و گزارش روند امدادرسانی برای وی ارسال شود.   
 
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
بساز وبفروشی شهرخودمان هم همینطور بدون نظارت ،روزی گرفتار می شوید سازندگان وناظران.
کارنامه‌سازی میلیاردی زاکانی

کارنامه‌سازی میلیاردی زاکانی

اولین خروش رسانه‌ای شهرداری علی‌رضا زاکانی پر کردن بیلبوردهای تبلیغاتی شهر تهران با گزارش ...
وزش باد خیلی شدید در تهران/خیزش گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا

وزش باد خیلی شدید در تهران/خیزش گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان‌ تهران، وضعیت جوی استان تهران آسمانی صاف تا قسمتی ...
شوک روسی به فولاد ایران

شوک روسی به فولاد ایران

روسیه پس از نفت، بازار فولاد را هم از چنگ ایران درآورد. با تهاجم روسیه به اوکراین، آمریکا ...