کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

یادداشت؛

محمدعلی وکیلی: نوشتیم غرور ملی! ملت خواندند عقده ملی! / هیچ کس جسارت دست نهادن روی امراض و مفسده‌ها را ندارد

25 دی 1400 ساعت 1:24

مسائل و امراض حکمرانی چندان در زندگی ما جا باز کرده اند که دست زدن به هر کدام متضمن تحمیل هزینه یک زلزله در حکمرانی کشور شده است. به همین سبب هیچ کس جسارت دست نهادن روی این امراض و مفسده ها ندارد. این دور باطل و جانکاه باید جایی شکسته شود. جایی باید کسی پیدا شود که جسارت اتخاذ یک تصمیم جدید ملّی و تغییر برخی سیاست های راهبردی در داخل را داشته باشد.


محمدعلی وکیلی در سرمقاله روزنامه ابتکار نوشت: برخی از ناکامی‌ها تبدیل به عقده ملّی شده است. هر دولت و هر وزیری می‌آید چالش صنعت خودروی کشور را نمی‌تواند علاج کند. تو گویی کسی علاقه ندارد با این چالش حریف شود. تکرار و تداوم سیاست‌های خودرویی کشور همچون سوهان روی اعصاب ملت است. در آخرین تصادف زنجیره‌ای در بهبهان، خودروی‌های داخلی فاجعه آفریدند. به گفته رئیس پلیس کیسه هوای هیچ کدام از خودروهای داخلی که حدود پنجاه عدد بود عمل نکرد و همین باعث جان باختن تعدادی از هموطنان شد. به عبارتی صنعت خودروی کشور تبدیل به صنعت ارابه مرگ شده است. چند هموطن دیگر باید قربانی شود و دقیقاً چقدر دیگر باید هزینه این صنعت ناکارآمد شود؟ رئیس سازمان استاندارد نیز اعلام کرد خودروهای تولید داخل کف استاندارد را هم رعایت نمی‌کنند. امروز این صنعت شاخص و نماد بخشی از ناکارآمدی‌ها به حساب می‌آید. سال‌هاست دست مدیران خودروی کشور در جیب ملت است و با شارژ کمک های دولتی این جنازه را بزک‌ می‌کنند و بانفس مصنوعی سرپا نگه داشته اند. سال‌هاست جان مردم را به بهای سرپا نگه داشتن این صنعت گروگان گرفته اند. هیچ کاری هم گویا از کسی برنمی آید. در واقع خیلی وقت است هیچ تصمیم ملّی و بزرگی در داخل کشور گرفته نمی‌شود؛ به همین سبب مشکلات حکمرانی بر سر هم غمباد کرده اند. مسائل و امراض حکمرانی چندان در زندگی ما جا باز کرده اند که دست زدن به هر کدام متضمن تحمیل هزینه یک زلزله در حکمرانی کشور شده است. به همین سبب هیچ کس جسارت دست نهادن روی این امراض و مفسده ها ندارد. این دور باطل و جانکاه باید جایی شکسته شود. جایی باید کسی پیدا شود که جسارت اتخاذ یک تصمیم جدید ملّی و تغییر برخی سیاست های راهبردی در داخل را داشته باشد. این تداوم صنعتِ مرگ و هزینه و این ناکارآمدی اعصاب ملت را ساییده است. اینکه نمی‌توانیم با هیچ تصمیم بزرگ یک مسئله بزرگ کشور را حل کنیم و سال‌ها آن را روی زمین با خود می کشانیم، اعتماد به نفس ملی ما را از بین برده است. آدمی تصور می کند هیچ چیزی در این مملکت قرار نیست تغییر کند. اینکه از این ناکارآمدی مطلعیم اما این سیاست‌های ناکارآمد همچنان تداوم می‌یابد و زور کسی به تغییر آن نمی‌رسد یک عقده ملی ایجاد کرده است.


کد مطلب: 443513

آدرس مطلب :
https://www.kebnanews.ir/news/443513/محمدعلی-وکیلی-نوشتیم-غرور-ملی-ملت-خواندند-عقده-هیچ-کس-جسارت-دست-نهادن-روی-امراض-مفسده-ها-ندارد

کبنانیوز
  https://www.kebnanews.ir