تاریخ انتشار
شنبه ۱۱ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۰۵
کد مطلب : ۴۴۳۰۲۴
سازمان هواشناسی اعلام کرد

هشدار بارش‌های سنگین ۳ روزه در ۱۳ استان کشور ( + فیلم)

۱
هشدار بارش‌های سنگین ۳ روزه در ۱۳ استان کشور ( + فیلم)
کبنا ؛سازمان هواشناسی با اشاره به تداوم بارش‌های سنگین طی امروز تا دوشنبه در ۱۳ استان نسبت به آب‌گرفتگی، سیلاب و طغیان رودخانه‌ها هشدار داد.
به گزارش کبنا، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در هرمزگان، جنوب استان‌های بوشهر، فارس، کرمان و سیستان و بلوچستان بارش باران گاهی همراه با وزش باد و زعدبرق پیش‌بینی شده است.
 
امروز همچنین در برخی مناطق استان‌های واقع در ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی و زاگرس مرکزی، شرق و غرب کشور بارش‌های پراکنده پیش‌بینی می‌شود.
      
فردا یکشنبه گستره بارش‌ها به‌تدریج کل کشور به جز نوار شمالی که بارش پراکنده دارد را فرامی‌گیرد. روز دوشنبه بارش در سطح کشور به جز شمال غرب با بارش اندک ادامه خواهد داشت.
 بر اساس اعلام سازمان هواشناسی سه‌شنبه عمده بارش در جنوب شرق کشور و استان‌های هرمزگان، جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان بوده و در برخی مناطق شمال غرب، غرب، جنوب غرب، مرکز و شرق کشور و سواحل مرکزی و غربی دریای خزر نیز بارش پراکنده پیش‌بینی شده است.
 از امروز تا دوشنبه بارش‌ها در برخی مناطق استان‌های واقع در نیمه جنوبی کشور به‌ویژه شنبه در هرمزگان،‌ یکشنبه در بوشهر، کهگیلویه بویراحمد، فارس، هرمزگان، کرمان، جنوب اصفهان و دوشنبه در بوشهر،‌ کهگیلویه بویراحمد، فارس، هرمزگان، کرمان، خراسان جنوبی و جنوب اصفهان سنگین بوده و با وزش باد شدید، رعدوبرق و احتمال ریزش تگرگ همراه است. یکشنبه و دوشنبه در مناطقی از سیستان و بلوچستان و کرمان وزش باد خیلی شدید با احتمال گردوخاک پیش‌بینی شده است.
 توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی
 نوع مخاطره: بارش شدید و تداوم باران در برخی نواحی با رعدوبرق، در نقاط مستعد ریزش تگرگ، وزش باد شدید موقت، در نواحی مرتفع و کوهستانی بارش برف.
 منطقه اثر:
 شنبه 1400/10/11: جنوب فارس، بوشهر، هرمزگان.
 یکشنبه 1400/10/12: فارس، بوشهر، هرمزگان، نیمه غربی اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، کرمان، خوزستان، نیمه جنوبی یزد.
 دوشنبه 1400/10/13: کرمان، فارس، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، ایلام، کرمانشاه، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شرق خوزستان، بوشهر.
 اثر مخاطره: جاری شدن روان‌آب، آبگرفتگی معابر عمومی، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، سیلابی شدن رودخانه‌ها، پدیده مه، لغزندگی و کاهش دید در جاده‌ها، احتمال مسدود شدن جاده‌های کوهستانی و برف گیر، تأخیر یا لغو پرواز.
 توصیه: پرهیز از توقف و تردد در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، بازگشایی آبروها و دهانه پل‌ها، پرهیز از سفرهای غیر ضروری، تجهیز خودروها به ادوات زمستانی و اطمینان از سوخت کافی، جلوگیری از هر گونه فعالیت‌های کوهنوردی، عدم جابجایی عشایر کوچ‌رو، جمع آوری دام‌ها از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها و آمادگی فرمانداری‌ها و سایر دستگاه‌های اجرایی برای مقابله با رخداد خسارات احتمالی سیل، آبگرفتگی و برف روبی در مناطق سردسیر.
 توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی
 نوع مخاطره: بارش برف، باران، وزش باد و در نواحی با اقلیم گرم همراه با رعدوبرق
 منطقه اثر:
 شنبه 1400/10/11: سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، نیمه جنوبی کرمان.
 یکشنبه 1400/10/12: قزوین، زنجان، لرستان، ایلام، جنوب کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، جنوب خراسان رضوی، نیمه شمالی یزد، البرز، تهران. دوشنبه 1400/10/13: یزد، اصفهان، قم، سمنان، جنوب آذربایجان شرقی، جنوب آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، خراسان شمالی، خراسان رضوی، کردستان، همدان و مرکزی.
 اثر مخاطره: احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، لغزندگی جاده‌ها، پدیده مه، کاهش دید بویژه در جاده‌های کوهستانی و مرتفع و احتمال تأخیر در پرواز.
 توصیه: احتیاط در تردد از حاشیه رودخانه‌ها و مسیلها، احتیاط در صعود به ارتفاعات، احتیاط در جابجایی عشایر کوچ‌رو، آمادگی برای برف روبی در مناطق سردسیر.
 توصیف سامانه: تداوم پایداری در جو
 نوع مخاطره: تداوم آلودگی هوا در حد ناسالم برای گروه‌های حساس.
 منطقه اثر: تهران، کرج، تبریز.
 اثر مخاطره: در صورت عدم کنترل منابع آلاینده (ثابت و متحرک) افزایش آلودگی هوا تا حد ناسالم برای گروه‌های حساس و در مناطق پرتردد و صنعتی احتمال افزایش آلودگی هوا در حد ناسالم برای تمام گروه‌ها.
 توصیه: پرهیز از رفت و آمد غیر ضروری در سطح شهرها، بویژه برای سالمندان، کودکان و افراد با سابقه بیماری، پرهیز از فعالیت‌های فیزیکی و ورزشی در فضای باز، مدیریت مصرف سوخت‌های فسیلی و زمان فعالیت واحدهای صنعتی در سطح و حومه کلان‌شهرها.
  تداوم بارش‌های شدید در جنوب و غرب کشور
کارشناس سازمان هواشناسی از تداوم بارش‌های شدید در استان‌های جنوبی و نواحی غربی کشور خبر داد و گفت: این بارش‌ها در برخی نواحی ممکن است باعث سیلابی شدن مسیل‌ها و بالا آمدن سطح رودخانه‌ها شود.
 امیر سرکرده  افزود: امروز هم بارش‌هایی در نواحی جنوبی کشور داریم و جنوب استان‌های فارس، بوشهر، هرمزگان، کرمان، سیستان و بلوچستان و همچنین سواحل و جزایر خلیج فارس نیز شاهد بارش خواهند بود.

 وی گفت: از فردا این موج گسترش پیدا می‌کند و شدت امواج جنوبی افزایش می‌یابد که این شدت در نواحی جنوبی فارس و بوشهر و همچنین کهگیلویه و بویراحمد بیشتر است بطوریکه از فردا هرمزگان، جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان بارش‌ها به حدی است که در برخی نقاط باعث سیلابی شدن مسیل‌ها، بالا آمدن سطح رودخانه‌ها و آبگرفتگی می‌شود.
 سرکرده افزود: همچنین از فردا استان‌های اصفهان، جنوب لرستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان و زنجان و ارتفاعات دامنه جنوبی البرز با شدت کمتر شاهد بارش خواهند بود.
 وی تصریح کرد: از روز دوشنبه بارش‌ها بیشتر در نواحی شمالی کشور رخ خواهد داد و در طول هفته بیشتر استان‌های کشور شاهد بارش خواهند بود. 
کارشناس سازمان هواشناسی افزود: در جزایر خلیج فارس نیز شاهد بارش شدید باران در روزهای یکشنبه و دوشنبه خواهیم بود و وزش باد نیز که باعث گرد و خاک موقتی خواهد شد در کشور بوجود خواهد آمد ضمن اینکه استان‌های خراسان شمالی، رضوی و جنوبی دوشنبه شب و سه شنبه بارش دارند.
 وی گفت: حداکثر دمای هوای تهران امروز به ۱۲ درجه سانتیگراد بالای صفر خواهد رسید.
برچسب ها :
هواشناسی ایران سامانه بارشی ورود سامانه بارشی بارش باران بارش برف و باران بارندگی پیش بینی وضع هوا هواشناسی راه های ارتباطی دیشموک راه های ارتباطی پیش‌بینی بارش برف و باران سازمان هواشناسی کشور آذربایجان غربی آذربایجان شرقی کردستان کرمانشاه زنجان قزوین استان گیلان مازندران گلستان استان البرز تهران اردبیل بوشهر فارس هرمزگان استان کهگیلویه و بویراحمد یاسوج شمال شهرستان بویراحمد میزان بارش هشدار هواشناسی شهرستان گچساران شهرستان باشت شهرستان دنا سی سخت دهدشت قلعه رئیسی دیشموک شهرستان لنده ارتفاعات دنا باشت شهرستان بهمئی اداره کل هواشناسی خراسان شمالی شمال خراسان رضوی خراسان رضوی کاهش دما چهارمحال و بختیاری نقشه‌ های هواشناسی پیش بینی هوا پیش بینی وضعیت جوی چاروسا سیل آب گرفتگی یخ زدگی زنجیر چرخ بخش بوستان لیکک دشتروم سد تنگ سرخ بخش چیتاب چیتاب مه گرفتگی کارشناس هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد کبنانیوز خلیج فارس دریای خزر بندرعباس هواشناسی بندر عباس زاگرس کوه های زاگرس خوزستان هواشناسی استان خورستان گرد و خاک اهواز گرد و خاک ریزگردها کاکان پیست اسکی کاکان منطقه کاکان کشاورزان کشاورزان و دامداران روستای منصورخانی کاکان حمزه خانی شهر سی سخت دمای هوا ایلام لرستان هواشناسی ایران ۱۴۰۰/۱۰/۱۱ امیر سرکرده
نام شما

آدرس ايميل شما

ماجرای برگشت خوردن صیفی‌جات و محصولات کشاورزی ایرانی از روسیه و هند و ترکمنستان

ماجرای برگشت خوردن صیفی‌جات و محصولات کشاورزی ایرانی از روسیه و هند و ترکمنستان

ماجرای برگشت خوردن صیفی‌جات و محصولات کشاورزی ایرانی از روسیه و هند و حتی ترکمنستان یکبار ...
علاقه اصولگرایان به دولت در سایه

علاقه اصولگرایان به دولت در سایه

دولت در سایه امر سیاسی مرسومی در کشورهای توسعه‌یافته است و اگر به صورت سازمان‌یافته پیش ...
ایده آقا‌محسن در دست رئیس

ایده آقا‌محسن در دست رئیس

صاحب‌نظران معتقدند وضعیت فعلی کشور فعلا اجازه هیچ آزمون و خطایی، آن‌هم در حد تغییرات ...
فایل های مرتبط