تاریخ انتشار
يکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۲۲
کد مطلب : ۴۴۲۰۰۳
پیشروی تورم به سمت مرزهای ایران؛

تورم بالای 40 درصد در سه استان /کهگیلویه و بویراحمد رکورد زد ( + نمودار )

۰
تورم بالای 40 درصد در سه استان /کهگیلویه و بویراحمد رکورد زد ( + نمودار )
کبنا ؛تورم ماهانه آبان ماه برابر با ۲.۵ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۱.۳ واحد درصد کاهش داشته است.
به گزارش کبنا به نقل از اکو ایران، طبق آمارهای برآورد شده در تورم دومین ماه پاییز، مشاهده می‌شود استان کهگیلویه بیشترین تورم ماهانه و همزمان بیشترین تورم نقطه‌ای را در این ماه به ثبت رسانده است.
تورم ماهانه در آبان ماه از این مقدار در مهر ماه سال جاری اندکی تنزل پیدا کرده و به عبارت دیگر سرعت رشد قیمت‌ها در ایران کاهش محسوس داشته است.
این بررسی اما به تفکیک استان‌های کشور نشان می‌دهد در برخی استان‌ها وضعیت قیمت‌ها هنوز در این ماه در سطح بالایی قرار داشته و سیری صعودی به خود گرفته است.

تورم

تورم ماهانه ۵ درصدی در ۲ استان
به طور کلی مقایسه شاخص قیمت مصرف کننده در هر منطقه نسبت به ماه قبل گویای تورم ماهانه در آن استان خواهد بود.
در همین زمینه داده‌های منتشر شده از سوی مرکز آمار نشان داد که تورم ماهانه آبان ماه برابر با ۲.۵ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۱.۳ واحد درصد کاهش داشته است.
تعمیم این بررسی به استان‌های کشور اما نشان می‌دهد تورم ماهانه در ۱۷ استان کشور از این متغیر در کل کشور بالاتر بوده است.
در این میان دو استان کهگیلویه و بویر احمد و اردبیل به نسبت سایر استان‌ها، بالاترین میزان تورم ماهانه در آبان را داشته‌اند که هردو برابر با ۵ درصد بوده است.تورم نقطه‌ای بالای 40 درصد در 3 استان
مقایسه شاخص قیمت مصرف کننده در هر محل با موقعیت مشابه خود در سال گذشته معین کننده تورم نقطه‌ای است. این تورم در آبانماه سال جاری برابر با 35.7 درصد بوده که نسبت به این رقم در مهر ماه 3.5 واحد درصد کاهش داشته است.
بررسی این آمارها به تفکیک استان‌های کشور نشان می‌دهد تورم نقطه‌ای در 22 استان کشور  بالاتر از سطح متوسط بوده است. در این میان سه استان تورم نقطه‌ای فراتر از 40 درصد قرار داشته‌اند که عبارتند از: ایلام، زنجان و کهگیلویه و بویراحمد.
تورم این مناطق طبق برآوردهای مرکز آمار به ترتیب معادل با 40.3، 43.1 و 46.5 درصد به ثبت رسیده است که بیشترین تورم متعلق به استان کهگیلویه و بویر احمد بوده است.
بررسی تورم استان تهران به عنوان پرجمعیت‌ترین استان کشور در این ماه نشان می‌دهد تورم ماهانه این استان معادل با ۲.۲ درصد و تورم نقطه‌ای این منطقه برابر با ۳۴.۵ درصد به ثبت رسیده که در هر دو قاب، تورمی کمتر از تورم کل کشور رقم خورده است.
اما بررسی‌های تفکیکی تورم نشان داد استان کهگیلویه و بویر احمد بدترین موقعیت تورمی را درمیان استان‌های کشور داشته است.

تورم

رکوردزنی تورم آبان ماه در کهگیلویه و بویراحمد
طبق آمارهای برآورد شده در تورم دومین ماه پاییز مشاهده می‌شود استان کهگیلویه بیشترین تورم ماهانه و همزمان بیشترین تورم نقطه‌ای را در این ماه به ثبت رسانده است.
بررسی جزئی‌تر آمار تورم در این استان نشان می‌دهد تورم ماهانه روستایی در این منطقه برابر با 6.1 درصد و تورم نقطه‌ای آن معادل با رقم بسیار بالای 52.9 درصد بوده است.
این در حالی است که سهم جمعیت روستانشین برابر با 44.4 درصد بوده که بالاترین رتبه رادر میان استان‌های کشور در سال 95 به ثبت رسانده است.
عامل این افزایش در تورم روستایی همانطور که همواره مورد توجه قرار می‌گیرد رشد قیمت‌ها در بخش کالاهای خوراکی است. در همین رابطه تورم خوراکی روستاهای این استان در قاب ماهانه 8.5 درصد افزایش پیدا کرده و در حالت نقطه‌ای تورمی معادل با 63.3 درصد داشته است.
به عبارت دیگر رشد بسیار بالای قیمت‌ها در خوراکی‌های این استان در بخش روستایی موجب افزایش قابل ملاحظه تورم در بخش روستانشین شده و به سبب سهم بالای این جمعیت از کل استان منجر به رکوردزنی این تورم در ماه میانی پاییز شده است.
نام شما

آدرس ايميل شما

علاقه اصولگرایان به دولت در سایه

علاقه اصولگرایان به دولت در سایه

دولت در سایه امر سیاسی مرسومی در کشورهای توسعه‌یافته است و اگر به صورت سازمان‌یافته پیش ...
ایده آقا‌محسن در دست رئیس

ایده آقا‌محسن در دست رئیس

صاحب‌نظران معتقدند وضعیت فعلی کشور فعلا اجازه هیچ آزمون و خطایی، آن‌هم در حد تغییرات ...
هرگز این نوع چایی را ننوشید

هرگز این نوع چایی را ننوشید

چای تازه‌دم یکی از سالم‌ترین نوشیدنی‌هاست که مصرف آن در جامعه ما طرفداران زیادی هم دارد،...