تاریخ انتشار
پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۰۸
کد مطلب : ۴۴۰۱۶۰
حزب‌الله و امل، عاملان حملات به تظاهرات‌کنندگان بیروت را معرفی کردند

آرامش شکننده در لبنان پس از ساعت‌ها درگیری + فیلم و تصاویر

۰
آرامش شکننده در لبنان پس از ساعت‌ها درگیری + فیلم و تصاویر
کبنا ؛پس از ساعت‌ها درگیری و تیراندازی آرامشی شکننده در منطقه الطیونه و اطراف آن حاکم است و تیراندازی متوقف شده است. پس از حمله‌ عده‌ای افراد ناشناس به تظاهرات‌کنندگان لبنانی معترض به عملکرد بازپرس پرونده انفجار بندر بیروت، جنبش حزب‌الله و امل اعلام کردند که عاملان این حمله وابسته به حزب «القوات اللبنانیه» بوده‌اند.
به گزارش کبنا، تجمع طرفداران جنبش  حزب الله لبنان و جنبش أمل علیه قاضی بیطار، بازپرس پرونده انفجار مهیب بندر بیروت در چهارم اوت در اطراف مقر دادگستری بیروت به ویژه در منطقه "الطیونة" به خشونت کشیده شد.
    
 خبرنگار  النشره گزارش داد که پس از ساعت‌ها درگیری و تیراندازی آرامشی شکننده در منطقه الطیونه و اطراف آن حاکم است و تیراندازی متوقف شده است.
خبرنگار المیادین نیز با اعلام بازگشت امنیت به منطقه گفت، خسارت‌های مادی وارد شده به الطیونه در پی حمله امروز سنگین است طبق اطلاعاتی که المنار به آن دست یافته هویت ۱۰ تن از تحریک کنندگان و شرکت کنندگان در حمله الطیونه برای سرویسهای امنیتی مشخص شده است.
عامل تعرض به تظاهرات کنندگان چه کسی بود؟

 حزب‌الله و امل اعلام کردند: «تعرض مسلحانه علیه اعتراض مسالمت‌آمیز را گروه‌هایی وابسته به حزب "القوات اللبنانیه" (به ریاست سمیر جعجع) انجام داده‌اند. این گروه‌ها در محله‌های مجاور و بر بام ساختمان‌ها مستقر شدند و تیراندازی مستقیم را آغاز کردند».
در ادامه این بیانیه آمده است:‌ «گروه‌های حزب القوات عامدانه کشتار به راه انداختند و در نتیجه، این تعداد افراد شهید و مجروح شدند. تحریک‌کنندگان، این عملیات عامدانه را از اتاق‌های سیاه مدیریت کردند. آن‌ها باید محاکمه شوند و بایست اشد مجازات‌ علیه آن‌ها اعمال شود».
    
جنبش حزب‌الله و امل با تقدیر و تشکر از مردم لبنان، با خانواده‌های شهدای حادثه امروز عهد بستند که این پرونده را تا زمان اجرای عدالت پیگیری کنند.
در ادامه بیانیه مذکور تأکید شده است: «این تعرض یک اقدام جنایتکارانه و عامدانه بود که قصد برهم زدن ثبات و صلح مدنی داشت. ما خواستار دستگیری عاملان قتل، آن دسته از افرادی که نامشان مشخص است و تحریک‌کنندگان هستیم».
حزب‌الله و امل در پایان تأکید کردند که مردم در تظاهرات امروز از بالاترین سطح نظم و پایبندی به بیان مسالمت‌آمیز موضع خود استفاده کردند.
رهبران حزب الله و جنبش امل همچنین اعلام کردند: معترضانی که به دلیل تحقیقات بندر در مقابل کاخ دادگستری در بیروت تظاهرات کردند ، مورد حمله مسلحانه گروه‌های حزب نیروهای لبنان قرار گرفتند که در محله‌های مجاور و بر روی پشت بام منازل مستقر شده و اقدام به هدف قرار دادن تظاهرات کنندگان کردند. این شبه نظامیان به قتل عمد روی آوردند و علت این شمار از شهیدان و زخمی شدگان هم، همین است.

در این بیانیه تصریح شده است که حزب الله و جنبش امل "این اقدام جنایتکارانه و عمدی را که ثبات و آرامش مدنی را هدف قرار می‌دهد محکوم می‌کند. آنها از ارتش و نیروهای امنیتی می خواهند که به مسئولیت خود در بازگرداندن امور و دستگیری عاملان عملیات عمل کنند.
در این بیانیه تاکید شده است: عاملان قتل و تحریک کنندگان از اتاق سیاه این عملیات را اداره کردند؛ آنها باید محاکمه و به شدیدترین وجه مجازات شوند. به خانواده شهیدان متعهد می‌شویم تا تحقق عدالت موضوع را دنبال کنیم.
آغاز ناآرامی‌ها از کجا بود؟
به دنبال اعتراضات به حکم دادگاه در رد دومین درخواست برکناری قاضی بیطار در پی مسائل اخیر درباره پرونده انفجار بندر بیروت، تنش و ناآرامی در منطقه "الطیونة" و تیراندازی از سمت یکی از ساختمان‌ها آغاز شد. برخی منابع نیز از شنیده شدن صدای انفجار خبر دادند که گفته شده دلیل آن منفجر شدن یک خمپاره بی۷ بوده است.
ارتش لبنان نیز تجهیزات زیادی را به سمت منطقه "الطیونة" پس از تبادل آتش بین افراد مسلح ارسال کرد.
اتحادیه عرب
دبیرکل اتحادیه عرب نیز با هشدار نسبت افتادن در یک دور خطرناک خشونت از مردم لبنان خواست که خویشتنداری نشان دهند.
احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب ، از همه طرف‌های لبنانی خواست تا خویشتنداری داشته و از فتنه جلوگیری کنند و هشدار داد که در پی وقایع الطیونه ، وضعیت به یک دور خشونت می رسد.

بر اساس بیانیه منتشر شده از سوی اتحادیه عرب، ابوالغیط گفت: ما از همه طرف‌های لبنانی می خواهیم که خویشتنداری کنند ، از فتنه ، زبان تحریک کننده و اقدامات تشدید کننده بپرهیزند و منافع لبنان را فراتر از هرگونه منافع حزبی و یا افراطی قرار دهند.
واکنش سازمان ملل، آمریکا و اتحادیه اروپا 
یوانا فرونتسکا هماهنگ کنده سازمان ملل در لبنان درباره تحولات خشونت بار امروز بیروت ابراز نگرانی کرد و گفت: در این شرایط حساس، خویشتنداری و تضمین بازگشت آرامش و حمایت از شهروندان ضروری است.
اتحادیه اروپا، مقامات سیاسی لبنان را مسئول تحولات این کشور دانست.
اتحادیه اروپا خواستار خویشتنداری در لبنان شد و اعلام کرد: ما مکانیسم تحریم‌ها علیه لبنان را حفظ کرده و احتمال فعال‌سازی آن وجود دارد.
وزارت امور خارجه فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد: فرانسه نگرانی عمیق خود را در مورد موانعی که بر روند صحیح تحقیقات در مورد انفجار در بندر بیروت و خشونت‌های اخیر تأثیر گذاشته است ابراز می‌دارد و ما از همه می‌خواهیم که آرام شوند.
فرانسه بر "ضرورت اجازه دادگستری لبنان برای کار مستقل و بی طرفانه بدون مانع ، با حمایت مقامات ، برای انجام تحقیقات در مورد انفجار بندر بیروت" تأکید کرد و خاطرنشان کرد: مردم لبنان منتظر اطلاع از نتیجه تحقیقات هستند، و آنها حق دارند اطلاعات لازم را بدست آورند.

 
نام شما

آدرس ايميل شما

صبحانه‌ای با طعم روحانی در دولت رئیسی

صبحانه‌ای با طعم روحانی در دولت رئیسی

ضرغامی گویا بنا بر ترک عادت صبحانه‌های سیاسی‌اش ندارد؛ حتی حالا که در مقام وزارت میراث ...
معلم نان ندارد، آموزش رمق ندارد

معلم نان ندارد، آموزش رمق ندارد

پنج میلیون و 800هزار تومان؛ متوسط حقوق فرهنگیان در سال 99. دریافتی‌ای که به گفته رئیس ...
خاتمی و کروبی پس از سال‌ها روی جلد آمدند

خاتمی و کروبی پس از سال‌ها روی جلد آمدند

مهدی کروبی و سیدمحمد خاتمی پس از یازده سال در نشست‌های جداگانه سخنرانی کردند که بازتاب‌های ...