تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۴ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۰۸
کد مطلب : ۴۳۹۰۵۱
پس از یک شبانه روز؛

کوه نیر بویراحمد همچنان می‌سوزد / آتش زبانه می‌کشد

۰
کوه نیر بویراحمد همچنان می‌سوزد / آتش زبانه می‌کشد
کبنا ؛آتش سوزی در کوه نیر ادامه دارد و به گفته منابع محلی به دلیل صعب العبور بودن منطقه، مهار آتش به سختی انجام می‌گیرد.
به گزارش خبرنگار کبنا نیوز از لوداب، بعد از غروب روز چهارشنبه 24 شهریورماه، یک شبانه روز از شروع آتش سوزی کوه نور لوداب می گذرد و  شدت آتش سوزی در برخی از نقاط کوه بسیار بالا است و زبانه های آتش تا چندین متر ارتفاع دارند و امکان خاموش کردن آتش توسط دمنده وجود ندارد.
بنا به گزارش میدانی خبرنگار کبنا از منطقه لوداب، سخت گذر و صعب العبور بودن، وزش باد، وجود آتش در نقاط مختلف کوه، وجود زبانه های آتش با ارتفاع بیشتر از 3 متر باعث شده نیروهای مردمی و دولتی نتوانند آتش را مهار کنند.
انبوهی پوشش گیاهی این منطقه موجب می شود آتش سریعتر گسترده شود و مهار آتش به کندی و به سختی صورت بگیرد.شدت آتش سوزی بیشتر شد
امروز، فرماندار شهرستان بویراحمد از شدت آتش سوزی در منطقه خبر داد.
مجید احمدی فرماندار شهرستان بویراحمد در این زمینه با بیان اینکه در حال عزیمت به منطقه دچار آتش سوزی هستم، گفت: آتش سوزی تقریباً مکنترل شده بود اما گزارش رسیده که شدت آتش سوزی بیشتر شده است.
وی افزود: منطقه دچار آتش سوزی شده در ارتفاعات کوه "نیر" کوهستانی و سخت گذر است، شاهد وزش باد در منطقه هم هستیم و به همین دلیل، دسترسی به محل آتش سوزی سخت است که این مساله مهار و کنترل آتش را با کُندی مواجه کرده است.
احمدی اظهارکرد: نیروهای منابع طبیعی، محیط زیست، هلال احمر، نیروهای مردمی، دهیاران و شوراهای منطقه در حال تلاش برای کنترل و مهار آتش سوزی هستند اما همچنان آتش سوزی ادامه دارد.
فرماندار شهرستان بویراحمد عنوان کرد: خوشبختانه طی سال جاری با تدابیر اندیشیده شده و استفاده از دیدبانان محلی و حضور به موقع نیروهای منابع طبیعی در صحنه میزان آتش سوزی جنگل‌ها در شهرستان بویراحمد ۹۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.
بالگرد موفق به پیاده کردن داوطلبان نشد
همچنین ظهر امروز، «سرهنگ محمد داور»، فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: آتش سوزی کوه نیر در حال کنترل است اما با توجه به اینکه منطقه صخره ای و سخت گذر، کوهستانی و دارای شیب تند است که اطفای حریق و مهار را با کُندی روبه رو کرده است.
وی افزود: ۴۰ نفر از نیروهای منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان بویراحمد با ۲۰ دستگاه دمنده در حال تلاش برای مهار و خاموش کردن آتش سوزی هستند.
داور با بیان اینکه نیروها با بالگرد به منطقه اعزام شدند اما بالگرد بعلت صخره ای و شیب تند نتوانست بنشیند و نیروها را در پایین تر از محل آتش سوزی پیاده کرد و پس از ساعتی پیاده روی به محل آتش سوزی رسیدند، اظهارکرد: عامل آتش سوزی انسانی است و میزان خسارات وارده فعلا مشخص نیست چراکه اولویت مهار آتش است.
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: در بخشی که ما مستقر هستیم در حال پایش منطقه هستیم البته از سایر نقاط اطلاعی ندارم.
داور پوشش جنگلی عمده کوه "نیر" بخش لوداب از توابع شهرستان بویراحمد را "بلوط"،" بنه"، "زالزالک" عنوان کرد.غلامحسین حکمتیان اصل مدیرکل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه به ایسنا گفت: این آتش سوزی از ساعت ۲۰ سه شنبه شب در جنگل‌های کوه نیر بخش لوداب از توابع شهرستان بویراحمد اغاز شده و همچنان ادامه دارد.
وی اظهارکرد: نیروهای بخش لوداب و مردمی و دهیاران و شوراهای منطقه از همان ساعات اولیه به محل اعزام و اقدام و تلاش برای مهار آتش کردند اما همچنان آتش سوزی ادامه دارد.
مدیرکل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: دو اکیپ از نیروهای شهرستان بویراحمد و ۵ اکیپ از نیروهای اداره کل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد جهت کمک به اطفای حریق به منطقه اعزام شده است.
حکمتیان اصل تصریح کرد: درخواست بالگرد کرده‌ایم و هم اکنون در حال اعزام نیرو با بالگرد به محل آتش سوزی هستیم.
وی در خصوص علت آتش سوزی ادامه داد: طبق شواهد و برخی گزارشات علت آتش سوزی عامل انسانی و عمدی است چراکه طبق گفته شاهدان دیده شده که یک نفر در تاریکی شب در حال آتش زدن نقطه به نقطه جنگل‌هاست.
مدیرکل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: میزان خسارات وارده هنوز مشخص نیست.

آتش تحت کنترل است
همچنین محمد محمدی، مدیرکل مدیریت بحران استان کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: آتش سوزی از حدود ساعت ۲۰ شب گذشته شروع شد که بلافاصله پس از اطلاع نیروهای بخش لوداب، نیروهای مردمی، دهیاران و شوراها، نیروهای منابع طبیعی شهرستان بویراحمد و استان کهگیلویه و بویراحمد منطقه به محل آتش سوزی اعزام شدند.
وی با بیان اینکه آتش تحت کنترل است، افزود: درخواست بالگرد برای کمک به اطفای حریق داده‌ایم که از سوی وزارت دفاع یک فروند بالگرد از استان خوزستان به استان کهگیلویه بویراحمد اعزام و در فرودگاه یاسوج مستقر شده است.
محمدی در خصوص علت و میزان وارده آتش سوزی اظهارکرد: علت آتش سوزی عوامل انسانی است و در دست بررسی می‌باشد و میزان خسارات وارده ناشی از این آتش سوزی هنوز مشخص نیست.
مدیرکل مدیریت بحران استان کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۳۷ فقره آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع استان کهگیلویه و بویراحمد رخ داده است که ۲۳ مورد از این آتش سوزی‌ها بزرگ و دارای اهمیت بیشتر بوده‌اند. میزان خسارات ریالی وارده ناشی از این تعداد آتش سوزی ۲۵ میلیارد تومان بوده است.
جنگل‌های کوه نیر همچنان در آتش می‌سوزند
غلامحسین حکمتیان اصل، مدیرکل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمدگفت: آتش سوزی جنگل‌های کوه «نیر» بخش لوداب شهرستان بویراحمد همچنان ادامه دارد.
وی افزود: چند اکیپ دیگر از نیروهای منابع طبیعی استان وشهرستان بویراحمد عصر امروز چهارشنبه ۲۴ شهریورماه ۱۴۰۰ از طریق بالگرد به منطقه دچار آتش‌سوزی کوه نیر اعزام شدند.

نام شما

آدرس ايميل شما

طرح عجيب براي پرداخت وام مسكن

طرح عجيب براي پرداخت وام مسكن

چندي پيش بانك مسكن خبر پرداخت وام يك ميليارد توماني تسهيلات خريد مسكن از محل حساب پس‌انداز ...
11 سپتامبر زیر سایه شرم

11 سپتامبر زیر سایه شرم

«در نبرد برای پاسداری از روح آمریکا، وحدت بزرگ‌ترین نقطه قوت ماست!». این جمله شاه‌بیت ...
‌‌ایران، همچنان در لیست سیاه

‌‌ایران، همچنان در لیست سیاه

اصولگرایان که قدرت را در حاکمیت میان خود تقسیم کرده‌اند، گویی فراموش کرده‌اند اکنون آنها ...