تاریخ انتشار
چهارشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۷:۴۱
کد مطلب : ۴۳۳۸۰۱
گره زلف برجام به وین؛

واکنش وزیر خارجه آمریکا به نتایج مذاکرات وین / پرس‌تی‌وی: آمریکا بر حفظ تحریم‌های فلج‌کننده اصرار دارد

۰
واکنش وزیر خارجه آمریکا به نتایج مذاکرات وین / پرس‌تی‌وی: آمریکا بر حفظ تحریم‌های فلج‌کننده اصرار دارد
کبنا ؛
وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرد که «مذاکرات وین برای احیای برجام پیشرفت‌هایی داشته اما هنوز راه طولانی در پیش است»، از طرف دیگر در خصوص مذاکرات، به گفته پرس تی وی منبعی آگاه  گفته است «آمریکا تاکنون نه‌تنها انجام اصلاحاتی را که باعث کاهش ریسک همکاری اقتصادی و بانکی با ایران می‌شود، نپذیرفته است، بلکه عملاً ریسک همکاری با ایران را بالاتر برده است».
به گزارش کبنا نیوز ایرنا نوشت: وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرد که مذاکرات وین برای احیای برجام پیشرفت‌هایی داشته اما هنوز راه طولانی در پیش است.
آنتونی بلینکن که برای شرکت در نشست وزارتی گروه هفت به لندن سفر کرده روز سه شنبه در گفت و گو با نشریه فایننشال تایمز، مذاکرات وین را جدی توصیف کرد و مدعی شد که واشنگتن نشان داده که برای بازگشت متقابل به برجام آمادگی دارد.
این دیپلمات آمریکایی بدون اشاره به این مطلب که واشنگتن به صورت یکجانبه از برجام خارج شد و همچنان قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد را در تائید این توافق نقض می‌کند ادعا کرد: اینک باید ببینیم آیا ایران آمادگی دارد و می‌تواند برای بازگشت به برجام تصمیم گیری کند.
واشنگتن در دوره زمامداری دونالد ترامپ با خروج یکجانبه از برجام، تروریسم اقتصادی را با هدف فشار حداکثری علیه مردم ایران اعمال کرد. تهران هم دو سال پس از تعلل طرف‌های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام‌هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش آغاز و اعلام کرد که در صورت اجرای تعهدات سایر طرف‌های این توافق، به گونه‌ای که از منافع خود تحت برجام بهره مند شود، به اجرای کامل تعهداتش باز می‌گردد.
رییس جمهوری جدید آمریکا سیاست پیشین کاخ سفید در قبال ایران را مورد انتقاد قرار داده اما بازگشت به برجام را مشروط به اقدام تهران دانسته و بدون اشاره به اینکه کدام دولت در قبال برجام خلف وعده کرده و از آن خارج شده است، وعده داده که در صورت بازگشت ایران به اجرای کامل برجام، واشنگتن نیز به این توافق باز خواهد گشت.
جمهوری اسلامی ایران نیز تاکید دارد «هنگامی به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت که آمریکا همه تحریم‌ها را در عمل و نه در حرف یا بر روی کاغذ، لغو کند و این مساله مورد راستی آزمایی ایران قرار گیرد.»
در همین پیوند نمایندگان کشورهای عضو برجام طی سه هفته گذشته در وین گرد هم آمده تا در خصوص فعال کردن این توافق و بازگشت احتمالی آمریکا به آن رایزنی کنند. آنها تاکنون چندین نشست در قالب کمیسیون مشترک برجام در وین تشکیل داده و در زمینه احیای توافق هسته‌ای پیشرفت‌هایی را به دست آورده‌اند.
وزیر امور خارجه آمریکا با بیان اینکه هنوز راه طولانی در پیش است به فایننشال تایمز گفت که مسیر پیش‌رو طولانی‌تر از راهی است که تاکنون طی شده است.
بلینکن درباره تاثیر انتخابات ریاست جمهوری ایران بر مذاکرات وین هم گفت که تمایل ندارد تا در این زمینه گمانه‌زنی کند اما به گفته او رهبر معظم انقلاب فصل الخطاب سیاست خارجی ایران است و ایشان در زمینه سیاست‌های بنیادین توافق هسته‌ای تصمیم گیری می‌کنند.
رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا درباره گزارش‌های منتشر شده پیرامون مذاکرات مقام‌های ایران و عربستان در عراق هم گفت: اگر آنها با هم مذاکره می‌کنند اتفاق خوبی بوده و مذاکره همواره بهتر از جایگزین آن است.
فایننشال تایمز دو هفته پیش در گزارشی از گفت و گوهای مستقیم بین مقامات "ارشد" ایران و عربستان سعودی در تلاش برای ترمیم روابط فیمابین دو کشور خبر داد. این نشریه مذاکرات صورت گرفته را به نقل از یک مقام آگاه مثبت ارزیابی کرد.
بلینکن در این زمینه گفت که نتیجه مذاکرات مقوله دیگری است اما نفس گفت و گو برای کاهش تنش‌ها اتفاق خوبی است. وی تصریح کرد که آمریکا در از سرگیری مذاکرات ایران و عربستان نقشی نداشته است.

پرس‌تی‌وی: آمریکا بر حفظ تحریم‌های فلج‌کننده اصرار دارد
پرس‌تی‌وی امروز از یک منبع مطلع در تهران کسب اطلاع کرد که آمریکا تاکنون نه‌تنها انجام اصلاحاتی را که باعث کاهش ریسک همکاری اقتصادی و بانکی با ایران می‌شود، نپذیرفته است، بلکه عملاً ریسک همکاری با ایران را بالاتر برده است.
به‌گفته این منبع مطلع، آمریکا بر حفظ ساختار تحریم‌های فلج‌کننده و به‌ویژه عدم لغو قانون کاتسا اصرار دارد. همچنین آمریکا رفع تحریم‌ از نهادها و افراد باقی‌مانده در لیست تحریم SDN را به‌میزان زمان اجرای برجام رد کرده است.
این منبع آگاه ادامه داده است که عدم لغو قانون کاتسا و ادامه تحریم‌های افراد و نهادهای ایرانی به‌بهانه‌های مختلف به‌معنی فلج شدن تعاملات بانکی و اقتصادی در خارج و حتی در داخل ایران است و منجر به نوعی خودتحریمی در داخل کشور می‌شود.
وی به پرس‌تی‌وی گفته است در حالی که کاتسا از جمله قوانین تحریمی است که در دوره ترامپ در ادامه تحریم‌های فلج‌کننده وضع شده است، تاکنون نشانه‌ای از تمایل آمریکا به لغو آن دیده نشده است. هیئت مذاکره‌کننده ایرانی در وین نیز بارها بر ضرورت لغو همه تحریم‌های بعد از اجرایی شدن برجام و اجرای کامل برجام تأکید کرده است و آقای عراقچی تحریم‌های موسوم به برنامه ویزا، آیسا و کاتسا را از جمله این تحریم‌ها ذکر کرده است که باید لغو شود.
منبع مطلع در اظهارات خود به پرس‌تی‌وی تصریح کرده است که آمریکا با حفظ این تحریم‌ها به‌بهانه‌های مختلف درصدد تحمیل برجامی به‌مراتب ضعیف‌تر از برجام سال 2015 به ایران است که عملاً هیچ‌گونه گشایشی در اقتصاد ایران ایجاد نخواهد کرد.
منبع آگاه پرس‌تی‌وی تأکید کرده است آمریکا باید با اجرای کامل بند 29 برجام تمامی موانع عادی شدن روابط تجاری و اقتصادی ایران با جهان را بردارد.
نام شما

آدرس ايميل شما

آژیر قرمز خودکشی

آژیر قرمز خودکشی

14 ماه می‌شود که کرونا در کشور می‌تازد و مردم مجبور به کاهش مراودات، خانه‌نشینی و انزوا ...
این ۵ وسیله در حالت خاموش هم برق مصرف می‌کنند

این ۵ وسیله در حالت خاموش هم برق مصرف می‌کنند

آیا می‌دانستید لوازم خانگی می‌توانند یک زندگی «پنهان» داشته باشند و حتی زمانی که دکمه‌ ...
از خاتمی تا ظریف

از خاتمی تا ظریف

پس از نهی آیت‌الله سید‌حسن خمینی برخی رسانه‌های رقیب با طرح این مساله که پروژه انتخاباتی ...