تاریخ انتشار
يکشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۳۴
کد مطلب : ۴۳۲۷۰۱
یادداشتی از سید علی‌عباس محدث؛

برای دهدشت شورایی مشورتی بسازیم نه با شورِ یک نفر

سیدعلی‌عباس محدث
۱۷
۱
برای دهدشت شورایی مشورتی بسازیم نه با شورِ یک نفر
کبنا ؛یادداشتی از سید علی‌عباس محدث - بر اساس نص صریح قانون اساسی در اصول 7 و 100 و همچنین مضامین مرتبط در اصول 101 تا 106 قانون اساسی، به ضرورت و لزوم اهتمام بر شوراهای اسلامی، تاکید شده است. با شکل گیری انقلاب اسلامی و تنظیم قانونی اساسی، تشکیل شوراهای شهر و روستا برای نظارت و واگذاری مدیریت بخش‌های مختلف ارکان حکومتی به مردم، اصولی نظام مند را تبیین نمودند.
آنچه در اصل یکصد قانون اساسی آمده است؛
«برای پیشبرد سریع برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی از طریق همکاری مردم با توجه به مقتضیات محلی، اداره امور هر روستا، بخش، شهر، شهرستان یا استان با نظارت شورایی با نام شورای ده، بخش، شهر، شهرستان یا استان صورت می‌گیرد که اعضای آن را مردم همان محل انتخاب می‌کنند. شرایط انتخاب و انتخاب شوندگان و حدود و وظایف و اختیارات و نحوه انتخاب کنندگان و نظارت مذکور و سلسله مراتب آنها را که باید با رعایت اصول وحدت شوراهای ملی و تمامیت ارضی نظام جمهوری اسلامی و تابعیت حکومت مرکزی باشد، قانون معین می‌کند.»
قانون اساسی به صراحت اعلام کرده است که تمامی «فعالیت‌های شهری و روستایی» را جهت «پیشبرد» و «تسریع در انجام خدمت». به مردم همان منطقه واگذار نمایند که ساز و کار انتخاب اعضاء شورا را نیز در اصول بعدی مطرح نموده است. آیا هرکسی شایسته این مسند هست؟ آیا می‌توانیم مصلحتی که دست خودمان است را به رایگان مصادره کنیم؟ آیا انتخاب افرادی بر اساس افکار پوسیده سیاسی، تعصبات طایفه‌ای، نگرش‌های مصلحتی و بدون داشتن کمترین پتانسیل علمی، تخصصی، خردورزی و جامعه شناسی شهر، ظلم به خود، شهر و آینده‌ی همگان نیست؟
 پس بهتر آن است که آگاهی و هوشمندی خود را مسیر انتخاب‌های شایسته‌ای داشته باشیم برای شهری که تاریخی‌ترین نمادها را از دوران صفویه و قبل از آن و تاریخی ماندگار را در جمهوری اسلامی به یادگار گذاشته است. حفظ این میراث گرانقدر جهانی و توسعه آن براساس خواست توریست‌های ملی و بین المللی، ما را وادار می‌کند تا در انتخاب اعضاء شورای شهر دهدشت، به تاریخ خانوادگی افراد و نام پرطمطراق سیاسیون وارفته و برخی کنش‌های طایفه‌ای بی توجه بوده و این بار جوانان متعهد، تحصیلکرده‌ی مرتبط با شهرسازی، افراد مسلط به برنامه ریزی  مدیریت شهری را انتخاب کنیم.
مشاهده‌ی لیست ثبت نامی‌های شورای شهر دهدشت گویای این واقعیت است که اگر بخواهیم تمامی مفاهیم اصل یکصد قانون اساسی را عملیاتی کنیم، هفت نفر واجد شرایط ازم را نداریم. یعنی هفت نفری که بتوانند دهدشت را برای مردم دهدشت تعالی بدهند و تمامی برنامه‌های مطرح در این اصل را به صورت تخصصی پیگیری نموده و شهر را به جایگاه واقعی‌اش برسانند، نداریم.
واقعاً چه کسانی نیاز ما هستند؟
کسانی که بتوانند در حوزه‌ی زیباسازی شهر، توانمندی‌های تاریخی، اجتماعی، فرهنگی را مد نظر داشته و چاره اندیشی نمایند.
کسانی که بتوانند سالهای دورتر را با جمعیتی بیشتر و افکاری بدیع‌تر در مقیاسی بیشتر را در نظر بگیرند.
کسانی که بتوانند دهدشت قدیم را به عنوان شهری اسلامی با تمام مراکز تاریخی و باستانی‌اش و دهدشت جدید با اِلمانهایی متناسب با تاریخ قهرمان پرور اسلامی، همسان نموده و معیاری شایسته برای مورخین و گردشگران بسازند.
کسانی که بتوانند نمادهای بیرون و درون شهر را نماد تلاش، ورزش و شکوفایی قرار دهند تا همه‌ی آسیب‌ها و افکار آسیب پذیر را از خود بزداید.
کسانی که بتوانند، بین دانش خود و خواسته‌های مردم فاصله‌ای اندک ایجاد کنند تا بازار شهرمان به نیکی شکوفا گردد و نام همیشه ماندگار دهدشت را درحوزه های هنری، تاریخی، ورزشی، مذهبی، علمی، دانایی و پارسایی تا دوردست‌های اذهان و افکار سیاست زده‌های طماع، نورافشان کنند.
و همه اینها زمانی ممکن می‌شود که تاریخ شوراهای گذشته را بدانیم. اگر خیلی خسته کننده است، حداقل  مروری بر عملکرد شورای قبلی بویژه در نحوه‌ی انتخاب شهرداران داشته باشیم. اگر از اینکه ملاک انتخاب مردم برای انتخاب برخی از اعضاء  در شورای گذشته چه بوده است بگذریم، یا نحوه‌ی تصمیم گیریها و مدیریت بر مسائل و پیگیری برخی از مصوبات شورای قبل را نادیده بگیریم و حتی از نحوه‌ی دسته بندی اعضاء در مقابل یکدیگر را کنار بگذاریم، نمی‌توانیم این حقیقت خفت بار را ملاک انتخاب خود قرار ندهیم که بیش از 80 هزار نفر هفت نفر را به عنوان نماینده خود انتخاب نمودند ولی شهردار شهر را یک نفر انتخاب کرد.
با این حال این آزمون واقعی برای مردمی است که دلسوز فرهنگ و اقتصاد و تاریخ و شهر خود هستند. اینجا باید من و شما کسانی را انتخاب کنیم که حداقل شایسته رأیمان باشند. قدرت بیان و فرصت اقدام و قلم ترسیم و قدم مطالبه گری را برای من و شما داشته باشند. اینجا شهردار منتخبمان را غیر مستقیم برمی گزینیم نه برای ما بر می‌گزیند. شهرداری که سزاوار شهرمان، یعنی پایتخت فرهنگ و هنر استان باشد. پس مسئولیتمان افزون‌تر از آن است که بخواهیم دهدشت را به رایگان واگذاریم.
پس انتظار مردم از کاندیداهای دهدشت این است که اگر خود را هم سنگ با نام و تاریخ این شهر باشکوه نمی‌دانند، رقابت را به اهلش واگذارند تا معیارهای طایفه‌ای و قبیله‌ای و خانوادگی و ... برداشته شود. همچنین صمیمانه از مردم فهیم و فرهنگ دوست دهدشت انتظار می‌رود که به عظمت و شکوفایی این شهر بیاندیشند. به روزگاری که هر آسیب اجتماعی و رکود بازار و انحراف از معیاری را با گسترش فعالیت‌های ورزشی در رشته‌های مختلف و جمعیتی غیر قابل تصور، حضور با شکوه در برنامه‌های مذهبی، توجه به برنامه‌های هنری و تربیت هنرمندان خوش ذوق، موفقیت‌های مستمر جوانان دهدشت در مسابقات و رقابت‌های علمی و اخذ دهها عنوان و القاب کم نظیر استانی و کشوری توجه کنند. امروز همه اینها با انتخاب شورایی متخصص و پرتلاش با شهرداری فرهیخته و آگاه که در سایه مدیریتی علمی و مدرن، ممکن می‌شود.
پس هر انتخابی می‌تواند در سرنوشت شهرمان مؤثر باشد. همانطور که تاکنون نتوانستیم در شأن دهدشت و مردم مستعد و تلاشگرش انتخاب کنیم و دستمایه آن را هم در خمودی و سیاه بختی شهرمان نظاره کردیم، این بار هم می‌توانیم بر همان صراط باشیم یا غیر ازآن بیاندیشیم. قطعاً از نمایِ ظاهریِ خسته کننده‌ی شهرمان نیز خسته‌ایم. از بی تدبیری در مدیریت شهرمان نگرانیم. از غفلت در زندگی پاکبانان شهرمان افسرده‌ایم. از گزینش شهرداران نالایق، غیرمرتبط و ناآگاه از کمترین معیارهای شهرسازی دلگیریم. و از انتخابهای غلط خود هم پشیمانیم.
نکته مهم این است که اکنون فرصت طلایی دست ما مردم است برای تجدید نظر بر تمام آنچه باید می‌بود، ولی نشد. این فرصت مغتنمی است که نگذاریم بر فکرمان سوار شوند تا خدایی ناکرده با قلمی مقدس، نامی سبک را بر برگه‌ای شریف به غلط بنویسیم و با دستانی که می‌توانند عظمت و شکوه را به شهرمان برگردانند، صندوقی را پر کنیم که بعداً فردی با کله‌ای خالی از خرد و دانش و تخصص بیرون آید.
وَالعاقِبَةُ لِلمُتَّقینَ
نام شما

آدرس ايميل شما

اصلاح طلب۱
Romania
ای ککا!!!!
کی و ای حرفل گوش آبیه!!
سال و سال بدتر انتخاب ایکنیم
شهابی
Romania
شورای قبل که آبروی همه را بردند. واقعا ضعیف ترین شورای تاریخ این مملکت بودند.
جعفر برغوثی
Iran, Islamic Republic of
سلام و درود خدا بر این تحلیل گر جوان جویای نام. بسیار عالی فرمودی. البته در این خامه خدمت گذار و شریف شما خرده ایرادی مشهوده. وقتی در وسط مطلب نوشتی لیست را رویت فرمودی و هفت نفر اصلح توش پیدا نشد مابقی مطلب مطول حضرت عالی نقض غرض بود. و من الله توفیق.
آزوغ۹۸
Iran, Islamic Republic of
جدا آقای محدث فردی شایسته و بایسته و مدیر ذاتی و ولایتمدار ژنتیکی و ارزشی ضد فتنه هستند ایشان میتوانند ناجی کهگیلویه ی دهدشت و حتی کهگیلویه ی بزرگ باشند.
مهقلی
Iran, Islamic Republic of
آب در کوزه و ما تشنه لبان میگردیم
ما مردم فهیم و ولایتمدار بخش مرکزی دهدشت خالصانه از آقای حاج سید علی عباس دعوت به کاندیداتوری شهر دهدشت مینماییم.
انگشت و امضا
هبه
Iran, Islamic Republic of
دانشجویان عزیز
سید علی عباس را تنها نگذارید.
روستاهایکاران
Iran, Islamic Republic of
یک شعر از محمود درویش تقدیم به سید جان ها علی عباس:

نمیدانم وطن را کی فروخت
اما می‌دانم کی تاوانش را داد.....
تفقد
Iran, Islamic Republic of
درود بر شما که واقعا معتقدید که شورا باید شورا باشد شورایی که شورا نباشد شورا نیست.
دانش دوست
Romania
بخدا عین حقیقت هست. از بس آمدن در خونه ها و گفتن و این پسر مرحوم فلانیه و اون پسر مرحوم فلانیه تا ما را از رو بردن و این حماقت انجام گرفت. رحمت بر والدینت
رضایی
Romania
شورای شهر را بجای انتخاب مردمی، پاتق سیاسی بازی عده ای کهنه فکر و فرسوده معرفت کرده اند. خود اعضاء شورا را محل بچه بازی کرده بودند. باید این بار شورایی انتخاب کنیم که بتوانند یه آدم مفید و ارزشمند را به عنوان شهردار انتخاب کنند.
دهدشت سیتی
Romania
عالی بود. خدا خیرت بده
Iran, Islamic Republic of
قطعاً از نمایِ ظاهریِ خسته کننده‌ی شهرمان نیز خسته‌ایم. از بی تدبیری در مدیریت شهرمان نگرانیم. از غفلت در زندگی پاکبانان شهرمان افسرده‌ایم. از گزینش شهرداران نالایق، غیرمرتبط و ناآگاه از کمترین معیارهای شهرسازی دلگیریم. و از انتخابهای غلط خود هم پشیمانیم.
این تکه اصل ورمز طلایی نوشته شما بود !
احسنت بر قلم شیوای شما
گ چ پ ژ
Iran, Islamic Republic of
به کوری چشم دشمنان و در راس ترامپ جهانخوار و آدمخوار همای سعادت رای آحاد کهگیلویه بزرگ و کوچک و متوسط برای دومین بار بر شانه توانمند آغا شهاب خواهد نشست. تا کور شود هر آن که نتواند دید. والغاقبه للمتقین
منم باورت سیدی
Iran, Islamic Republic of
قربونت برم استاد عزیز، والله ککایل خت شو تا صبح دم حونیل ایما ایگشتن و ایگفتن رای بییت و کر مرحوم فلانی.
والله مو نه فلانی دییه بییم نه هم کرشه ایشناختم.
ختو سایاتیل ای گپه دراوردیت
ایالت لنده
Iran, Islamic Republic of
واقعا انتخاب افرادی که هیچ‌ صلاحیتی ندارند ضلم است به همه داشته های مردم کهگیلویه بزرگ. اصلا این اپیدمی مختص تمام استان هست.
France
کسی حرف بزنه و مطالبه کنه که خودش اهل عمل باشه
مهندس
Iran, Islamic Republic of
چطور بپذیریم که کسانی وارد شورای اسلامی بشوند که هیچ دانشی در سازه و معماری و شهرسازی ندارند؟
برای جلوگیری از ریزش مو این غذاها را بخورید

برای جلوگیری از ریزش مو این غذاها را بخورید

یک متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی به بیان توضیحاتی درباره رژیم غذایی مناسب برای جلوگیری از ...
اعمال محدودیت ۱۰ روزه در همه شهرهای قرمز

اعمال محدودیت ۱۰ روزه در همه شهرهای قرمز

براساس پیشنهاد دیگری همچنین مقرر شد وزارت راه و شهرسازی با همکاری هلال احمر و با افزایش ...
حرف‌هاي امروزي يك چپ خط امامي

حرف‌هاي امروزي يك چپ خط امامي

سيدهادي خامنه‌اي با اصلاح‌طلبان حشر و نشر داشته و دم‌خور بوده و يك مجلس‌ششمي به شمار ...