تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۲۱
کد مطلب : ۴۲۷۶۲۲
شرکت پتروشیمی گچساران با ارسال متنی توضیح داد

ماجرای افزایش سرمایه پتروشیمی گچساران و دفاعی که از حقوق سهامداران جزء و مردم منطقه شد / اعلام آمادگی برای پاسخ به هر ابهام سهامداران

۱
۰
روشنگری درباره ابهام سهامداران پتروشیمی گچساران
کبنا ؛بعد از انتشار نامه جمعی از سهامداران خرد شرکت‌های پتروشیمی کازرون، دهدشت، ممسنی، بروجن و پترول در رسانه‌ها [کلیک کنید]، شرکت پتروشیمی گچساران با ارسال متنی در این رابطه توضیحاتی را ارائه داد.

به گزارش کبنا، متن ارسالی شرکت پتروشیمی گچساران به شرح زیر است؛
 افزایش سرمایه شرکت پتروشیمی گچساران و عدم افزایش سرمایه چند شرکت سهامدار پتروشیمی گچساران در ماه‌های اخیر، دستمایه جوسازی رسانه‌ای عده‌ای علیه هلدینگ خلیج فارس شده است.
روابط عمومی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در یک اقدام روشنگرانه، نکاتی مهم در رابطه با فرآیند قانونی افزایش سرمایه را در راستای اطلاع‌رسانی به افکار عمومی و همچنین اطمینان بخشی به سهامداران برای دفاعی که از حقوق آنها صورت گرفت، منتشر کرد.
شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با بیش از پنجاه میلیون سهامدار، نقشی بیش از 40 درصدی در تولید و صادرات محصولات پتروشیمی ایران را بر عهده دارد و در رده‌بندی‌های جهانی نیز بین چهل شرکت برتر شیمیایی جهان قرار دارد.‌
این شرکت که با تکمیل طرح‌های بزرگی چون پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس، پتروشیمی ایلام و پتروشیمی لردگان نقشی مهم در جهش دوم صنعت پتروشیمی ایفا می‌کند، سهامدار طرح‌های توسعه‌ای مهم دیگری چون پتروشیمی گچساران است و با افزایش سرمایه اخیر انجام شده تبدیل به سهامدار عمده این شرکت شده است.
اما توضیحاتی درباره افزایش سرمایه صورت گرفته در پتروشیمی گچساران ضروری به نظر می‌رسد:
‌1-‌ هلدینگ خلیچ فارس علی‌رغم سهم 10.65 درصدی در پتروشیمی گچساران تا پیش از افزایش سرمایه اخیر، بیش از 4 هزار و 500 میلیارد تومان در این پروژه هزینه کرده و رسیدن این پروژه به پیشرفت 74 درصدی تا حد زیادی مرهون همین منابع تزریق شده توسط هلدینگ خلیج فارس، فراتر از تعهدات خود به این پروژه است، همین اقدام موجب شده این هزینه‌ها به عنوان مطالبات وصول نشده در صورت‌های مالی فارس، مورد سؤال حسابرسان قرار گیرد، مشارکت حداکثری فارس در این افزایش سرمایه و روشن شدن وضعیت مطالبات فارس از گچساران و برخی سهامدارانش در همین راستا بوده است.
‌2-‌ افزایش سرمایه از طریق سلب حق تقدم، اصرار و پیشنهاد هلدینگ خلیج فارس برای افزایش سرمایه سه شرکت پتروشیمی دهدشت، کازرون و ممسنی به عنوان سهامداران شرکت سهامی خاص گچساران به سازمان بورس بود؛ این پیشنهاد علی‌رغم جلسات متعدد و قول‌های مساعدی نظیر طرح در هیات مدیره سازمان بورس برای صدور مجوز به مرحله عملیاتی نرسید. دلیل این پیشنهاد فارس، هزینه شدن منابع افزایش سرمایه این شرکت‌ها برای تکمیل این پروژه‌ها و بخصوص پتروشیمی گچساران و نه هزینه شدن آن بابت خرید حق تقدم استفاده نشده بود.‌

بیشتر بخوانید:

دست‌های پشت پرده پتروشیمی گچساران چه کسانی هستند؟ / نامه‌ برای وزیر نفت

‌3-‌ هلدینگ خلیج فارس، همچنین آمادگی خود را به سازمان بورس برای عدم شرکت خود و شرکت‌های زیرمجموعه‌اش در این افزایش سرمایه‌ها با هدف مشارکت همه مردم ایران در این افزایش سرمایه که موجب کاهش سهام هلدینگ خلیج فارس در این شرکت‌ها می‌شد، اعلام کرد. تصمیمی که می‌توانست به نفع چند هزار نفر از سهامدار فعلی این سه شرکت تمام شود و شیرینی تکمیل و راه‌اندازی پتروشیمی گچساران را نصیب تعداد بیشتری از ایرانی‌ها کند.‌
‌4-‌ افزایش سرمایه صورت گرفته در شرکت سهامی خاص پتروشیمی گچساران، طبق مصوبه مجمع عمومی این شرکت مبنی بر افزایش سرمایه این شرکت به 5200 میلیارد تومان، مطابق مواد قانون تجارت انجام شده و تنها در این مرحله از 490 میلیارد تومان به هزار میلیارد تومان افزایش یافته و مرحله دوم و اصلی افزایش سرمایه 4200 میلیارد تومانی آن در دستور کار است و سهامدار عمده کنونی گچساران، همچنان تاکید بر پیشنهاد افزایش سرمایه از طریق سلب حق تقدم از سهامداران فعلی و با شرط عدم وجود متعهد پذیره نویس و امکان مشارکت آحاد ملت در تأمین مالی و مشارکت در احداث پروژه ملی گچساران دارد.
‌5-‌ این افزایش سرمایه که نتیجه نهایی آن افتتاح و تولید و در نتیجه کسب درآمد و سود این مجتمع است، نه تنها موجب ارزشمندتر شدن سهام، پتروشیمی گچساران می‌شود که موجب منتفع شدن سهامداران پتروشیمی‌های ممسنی، کازرون و دهدشت خواهد بوده و موجب اشتغال زایی بیشتر و توسعه شهرستان گچساران خواهد شد.
 لازم به ذکر است امروز نیروی کار این شهرستان، سهم بیش از 70 درصدی در میان 2 هزار نفر نیروی شاغل مستقیم در این پروژه دارد.
این اقدام همچنین مانع از هزینه شدن منابع افزایش سرمایه شرکت‌های سهامدار به نفع عده‌ای خاص و صرفاً برای خرید حق تقدم استفاده نشده آنها؛ شد.‌
https://www.kebnanews.ir/images/docs/files/000427/nf00427622-2.jpg
6-هلدینگ خلیج فارس با توجه به اینکه حدود ۵ هزار میلیارد تومان از این پروژه مطالبات داشت، معادل سهم خود در این افزایش سرمایه شرکت کرد، اما به دلیل عدم شرکت بقیه سهامداران در این افزایش سرمایه، سهم فارس در این شرکت افزایش یافت که این اتفاق می‌تواند موجب تزریق منابع بیشتر از سوی این هلدینگ برای اتمام پروژه گچساران شود.
‌7-‌ با توجه به برخی مطالب مطرح شده در خصوص این افزایش سرمایه و ارائه اطلاعات دروغ به مردم، هلدینگ خلیج فارس ضمن اعلام آمادگی برای پاسخگویی به ابهامات هر کدام از سهامداران محترم در قالب گفت‌وگو یا پاسخ به سؤالات، حق قانونی خود را برای پیگیری حقوقی و قضایی ادعاهای غلط منتشر شده که با هدف تشویش اذهان عمومی توسط برخی افراد و از طریق برخی بسترهای اطلاع‌رسانی انجام شده محفوظ می‌داند. ‌
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
بدون شک هر کجا شرکتی و منفعتی هست پای غلام تاجگردون در میان است. هر چند پیچیده کار می کند که رد پایش پیدا نباشد ولی عاقلان دانند.
جدال‌ بي‌فايده بر سر مذاكره

جدال‌ بي‌فايده بر سر مذاكره

با رفتن ترامپ و جايگزين شدن بايدن اين فرصت در اختيار ماست تا نتيجه سي ماه زحمت و رنج ...
واکنش حقوقدانان به اظهارات جلیلی درباره برجام

واکنش حقوقدانان به اظهارات جلیلی درباره برجام

مذاکره کننده سابق هسته ای در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در یکی از این پیام های ...
رضا ضراب در خانه امن اف‌بی‌آی | مافیای کاسبان تحریم با شیپور هم شناسایی نمی‌شوند

رضا ضراب در خانه امن اف‌بی‌آی | مافیای کاسبان تحریم با شیپور هم شناسایی نمی‌شوند

غلامحسین دوانی معتقد است: در ایران با وجود تصویب قانون سوت‌زنی اما هنوز عدم اعتماد افراد ...
فایل های مرتبط