تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۴۲
کد مطلب : ۴۲۵۶۲۰
بایدن در نظرسنجی تازه از ترامپ جلوتر است

خواب انتخاباتی ترامپ برای ایران؟ / جدیدترین نظرسنجی درباره انتخابات آمریکا

۱
۰
خواب انتخاباتی ترامپ برای ایران؟ /  جدیدترین نظرسنجی درباره انتخابات آمریکا
کبنا ؛
در پی انتشار گزارشی در یک نشریه آمریکایی درباره تلاش ادعایی ایران برای کشتن یک سفیر آمریکایی، بار دیگر تنش‌ها میان تهران و واشنگتن شدت گرفت. برخی کارشناسان می‌گویند ماجرای ترور سفیر آمریکا ممکن است یک سناریوسازی برای ایجاد درگیری میان ایران و آمریکا باشد.

به گزارش کبنا، ماجرا با انتشار یک گزارش مشکوک در نشریه آمریکایی پالتیکو شروع شد. این نشریه از قول مقامات ناشناس آمریکا مدعی شد که ایران در حال بررسی طرحی برای گرفتن انتقام ترور سردار قاسم سلیمانی از طریق کشتن سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی است. بر اساس این گزارش، سفارت ایران در طرح ترور لانا مارکس، سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی، که روابط نزدیکی با دونالد ترامپ دارد، دست داشته است.
این گزارش با واکنش سریع و تند ایران مواجه شد. سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، ضمن تکذیب گزارش پالتیکو، آن را «سفارشی، مغرضانه و هدفمند» توصیف کرد و به نوعی آن را به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مرتبط دانست.
در بیانیه خطیب زاده آمده است: «اظهارات بی اساس و بی‌پایه‌ای از این دست بخشی از کارزار ضداطلاعاتی دولت ترامپ بر علیه ایران می‌باشد. تمسک رژیم ایالات متحده به اتهام‌زنی و دروغ‌پردازی ضدایرانی در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا و همزمان با فشار‌های این رژیم برای سوء استفاده از ساز و کار‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد با هدف افزایش فشار بر مردم ایران امری قابل پیش‌بینی بود، با این حال چنین اقدامات و خبرسازی‌هایی که احتمالا در آینده نیز ادامه خواهد یافت، قطعا بی‌نتیجه خواهد ماند.»

خطیب زاده همچنین در توئیتی، پالتیکو را به همراهی با دولت ترامپ در جنگ افروزی متهم کرد و نوشت: «جنگ‌افروزان ایالات متحده همواره از "روزنامه‌نگاران" زودباور برای همراه کردن افکار عمومی‌با حماقت‌های خود استفاده کرده‌اند. در دولت بوش، از آن‌ها استفاده کردند تا جنگ ۷ تریلیون دلاری عراق را به مردم بفروشند. حالا هم دوباره در حال تکرار همان کار هستند و از پالیتیکو برای نشر دروغ‌هایشان استفاده می‌کنند. رسانه‌های ایالات متحده باید هوشیار باشند که از سوی سیاستمداران به کار گرفته نشوند.»

سفارت ایران در آفریقای جنوبی نیز در واکنش به گزارش پالتیکو، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، را به دروغگویی جهت راه اندازی جنگ متهم کرد و در توئیتی نوشت: «دنیا دروغ‌های دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا برای آغاز جنگ علیه عراق را فراموش نکرده است. این سیاست نخ‌نما دیگر خریداری ندارد. به ویژه در حالی که امروز در رأس دستگاه دیپلماسی ترامپ، نیز یکی از همان دروغگو‌ها و حتی دروغگوی اعظم قرار دارد.»
اما به رغم تکذیب‌های قاطع ایران، دونالد ترامپ واکنش تندی به ماجرا داشت. در توئیتی با اشاره به گزارش‌های مطبوعاتی درباره طرح ادعایی ترور سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی، نوشت: «هرگونه حمله ایران به آمریکا، به هر شکلی که باشد، با حمله‌ای هزار بار بزرگتر به ایران پاسخ داده خواهد شد.»
توئیت ترامپ موجی از گمانه‌زنی‌ها میان تحلیلگران به راه انداخت. خصوصا که واکنش اغراق آمیز ترامپ در پاسخ به اظهارات مقامات ایران نبود. بلکه، به ادعا‌های ثابت نشده یک نشریه آمریکایی بود. اما به هر حال، واکنش ترامپ نشان داد که او گزارش پالتیکو را باور کرده است.
 
خواب انتخاباتی ترامپ برای ایران؟
ترامپ مدتهاست که در نظرسنجی‌ها از جو بایدن عقب افتاده است.

اما درباره اینکه هدف آمریکا از تشدید تنش‌ها چیست، هنوز به طور قاطع نمی‌توان اظهار نظر کرد. اما برخی گمانه‌ها حاکی از این است که دونالد ترامپ ممکن است برای تقویت جایگاه انتخاباتی خود در مقابل رقیب‌اش جو بایدن، دست به تشدید تنش‌ها با ایران بزند. مثلا درگیری محدودی ایجاد کند تا توجه‌ها را به خارج از کشور منحرف کند. اگر این گمانه درست باشد، توئیت ترامپ می‌تواند سناریویی برای زمینه‌سازی جهت ایجاد درگیری محدود با ایران باشد. مثلا، اتفاقی رخ دهد و ایران به عنوان مقصر شناخته شود و سپس ترامپ به منافع ایران حمله کند.

این سناریو که گاهی از آن به عنوان «سورپرایز اکتبر» هم یاد می‌شود، حتی توسط برخی محافل رسانه‌ای آمریکا هم مطرح شده است.

اما این سناریو، در شرایط فعلی که ترامپ جریان به اصطلاح «دیپلماسی صلح‌سازی» را به راه انداخته چندان محتمل به نظر نمی‌رسد. سه شنبه شب، وزرای خارجه امارات و بحرین و نخست وزیر اسرائیل با حضور در کاخ سفید توافقات عادی سازی را امضا کردند. ترامپ خود را واسطه این توافقات معرفی کرده و از آن‌ها برای ارائه یک چهره صلح طلب از خود بهره برده است. البته هدف اصلی ترامپ، بهره برداری انتخاباتی از این توافقات است، اما به هر حال، همین بهره برداری انتخاباتی هم بر کلیدواژه صلح مبتنی است.

https://fararu.com/files/fa/news/1399/6/26/756098_655.jpg
نتایج نظرسنجی جدید نشان می‌دهد در حالی که کمتر از ۵۰ روز تا انتخابات ۲۰۲۰ باقی مانده است؛ در سطح ملی دونالد ترامپ رئیس جمهوری کنونی جمهوریخواه آمریکا با اختلاف ۶ درصد از جو بایدن رقیب دموکراتش عقب‌تر است.
به گزارش ایرنا، نظرسنجی هیل-هریس ایکس نشان داد ۴۵ درصد از رای دهندگان واجد شرایط در نظرسنجی انجام شده بین ۱۰ تا ۱۴ سپتامبر (۲۰ تا ۲۴ شهریور) گفته اند که اگر همین امروز انتخابات برگزار شود، به بایدن رای می‌دهند. میزان حمایت از بایدن در مقایسه با نظرسنجی که اوایل ماه جاری میلادی در سطح ملی انجام شد دو درصد کاهش نشان می‌دهد.
در مقابل، ۳۹ درصد رای دهندگان می‌گویند به ترامپ رای می‌دهند که تغییری نسبت به نظرسنجی قبلی نداشت.
چهار درصد رای دهندگان فرد دیگری را به عنوان نامزد ریاست جمهوری ترجیح می‌دهند که یک درصد نسبت به نظرسنجی اول ماه جاری کاهش نشان می‌دهد و ۴ درصد گفتند اصلا قصد ندارند در انتخابات شرکت کنند.
هشت درصد از رای دهندگان هنوز درباره انتخاب نامزد مورد علاقه خود مطمئن نیستند که در مقایسه با نظرسنجی قبلی یک درصد افزایش یافته است.
این نظرسنجی نشان می‌دهد که جو بایدن با اختلاف ۹ درصد بین رای دهندگان ۶۵ ساله و مسن‌تر از ترامپ جلوتر است. این نتایج پیشتازی ۱۰ درصدی نسبت به نظرسنجی بین ۵ تا ۸ سپتامبر (۱۵ تا ۱۸ شهریور) را نشان می‌دهد ودر مقایسه با بیشتر نظرسنجی‌های انجام شده یک درصد افزایش نشان می‌دهد.
نظرسنجی هیل هریس به صورت آنلاین و از بین سه هزار و ۷۵۸ نفر از رای دهندگان در بازه زمانی ۱۰ تا ۱۴ سپتامبر (۲۰ تا ۲۴ شهریور) و با ضریب خطای مثبت و منفی ۱.۶ انجام شده است.
در آستانه انتخابات برای تعیین پنجاه و نهمین رئیس جمهوری آمریکا و معاون او که قرار است سوم نوامبر برابر با ۱۳ آبان ۹۹ برگزار شود، ترامپ برای افزایش شانس خود برای پیروزی و راهیابی دوباره در کاخ سفید وعده داده واکسن کرونا بزودی و تا همین دو سه هفته آینده آماده خواهد شد؛ ادعایی که تردید‌ها حتی از سوی مشاور ارشد خود او را درباره بی خطر بودن چنین واکسنی برانگیخته است.
نام شما

آدرس ايميل شما

جوادی
Iran, Islamic Republic of
نظرسنجی ها همش کشکه...بایدن خوابالو به درد ریاست جمهوری کشور اول دنیا نمیخوره...ترامپ ان شاالله یه لطف پروردگار بار دیگر پیروز خواهد بود...ما از انتخابش استقبال می کنیم تا بورس ایران رشد داشته باشه....
تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

هر چه مجلس کوتاه بیایید، دیگران او را به گوشه رینگ برده و مورد ضرباتی قرار می‌دهند. تخریب‌گران ...
اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

باور بر این است که اختلال عاطفی فصلی به دلیل اختلال در ریتم شبانه روزی بدن رخ می دهد....
سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مصاحبه‌اش اشاره کرد که از 16 میلیون واکسن آنفولانزای ...