تاریخ انتشار
پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۳۴
کد مطلب : ۴۲۴۳۳۸

آیا ایران و آمریکا بدون سروصدا گفتگو می‌کنند؟

۰
آیا ایران و آمریکا بدون سروصدا گفتگو می‌کنند؟
کبنا ؛ در شرایطی که تنش‌ها میان ایران و آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل در حال اوج گیری است، برخی رسانه‌های منطقه‌ای ادعا می‌کنند تهران و واشنگتن با وساطت برخی کشور‌های منطقه‌ای و اروپایی در حال انجام مذاکرات غیرعلنی هستند.
 تلاش آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران، به تنش‌ها میان تهران و واشنگتن دامن زده و آن را به سطح بالایی برده است. آمریکا با هدف تمدید این تحریم ها، تاکنون حداقل دو پیش نویس قطعنامه تهیه و در شورای امنیت توزیع کرده است. هر چند که هنوز جلسه رأی گیری درباره این دو قطعنامه برگزارش نشده است.
در حالی که آمریکا از تمدید تحریم‌ها ابراز اطمینان می‌کند، ایران با صراحت اعلام کرده است که تکاپو‌های آمریکا در این خصوص به جایی نخواهد رسید.
در جدیدترین تحولی که نشان دهنده افزایش تنش میان ایران و آمریکاست، رئیس جمهور حسن روحانی روز سه شنبه طی تماسی با همتای فرانسوی خود، تحریم‌های آمریکا را محکوم کرد و خواستار حفظ برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت شد.
 در چنین شرایطی که تنش‌های دیپلماتیک میان ایران و آمریکا شدت گرفته است، مذاکره و گفتگو میان این دو کشور بیش از هر زمان دیگری بعید به نظر می‌رسد. با این حال، برخی رسانه‌های لبنانی که به حزب الله نزدیک هستند، از گفتگو‌های پنهانی ایران و آمریکا خبر می‌دهند.
اولین گزارش در این خصوص، در وبگاه خبری النشره لبنان در چهارم آگوست جاری منتشر شد که تحت الشعاع انفجار مهیب بیروت قرار گرفت.
این وبگاه از قول منابع دیپلماتیک از رسیدن مذاکرات ایران و آمریکا به مراحل نهایی سخن گفت و نوشت: «مذاکرات ایران و آمریکا با وساطت آلمان در جریان است و به مرحله پیشرفته و قابل توجهی رسیده است. آلمان به تنهایی و بدون اینکه مانند مذاکرات برجام بخشی از کشور‌های اروپایی باشد، نقش واسطه را بازی می‌کند.»
 منابع النشره افزودند: «همه، این مذاکرات را تکذیب می‌کنند که البته این در گذشته هم اتفاق افتاد. همه، [مذاکرات منتهی به برجام]را تکذیب می‌کردند تا اینکه بیدار شدیم دیدم محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، با همتای آمریکایی سابق‌اش، جان کری، عکس گرفته است.»
طبق ادعای منابع النشره، مذاکرات ایران و آمریکا به مراحل پایانی‌اش نزدیک می‌شود. این منابع افزودند: «البته این بدین معنا نیست که ما در حاضر شاهد مرحله آرامش خواهیم بود. بلکه به عکس، تنش‌ها میان دو طرف، به اوج خود خواهد رسید تا هر کدام از طرف‌ها امتیازات مشخصی به دست بیاورند و از این امتیازات در پایان مذاکرات استفاده کنند. تشدید تنش فقط شامل لبنان نخواهد بود بلکه شامل کل منطقه خواهد بود.»
ادعای النشره درباره اینکه مذاکرات به مراحل نهایی‌اش نزدیک می‌شود، کمی عجیب به نظر می‌رسد. چرا که تاکنون هیچ نشانه‌ای از آغاز مذاکرات آشکار نشده است.
روز سه شنبه ۱۱ آگوست (۲۱ مرداد)، روزنامه الاخبار لبنان روایت دیگری از گفتگو‌های ایران و آمریکا مطرح کرد. این روزنامه طی گزارشی درباره سفر آتی مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق، به آمریکا، از قول منابع آگاه اعلام کرد که یکی از اهداف این سفر پیگیری وساطت عراق بین ایران و آمریکاست.
همچنین، این روزنامه ادعا کرد که اوایل ماه جاری، دور جدیدی از دیدار‌های مقامات ایران و آمریکا در مسقط، پایتخت عمان، آغاز شد.
 
آیا ایران و آمریکا بدون سروصدا گفتگو می‌کنند؟
مصطفی کاظمی به زودی عازم واشنگتن خواهد شد و با دونالد ترامپ دیدار خواهد کرد.
 
پیش تر، روزنامه العرب چاپ لندن، نیز از قول منابع مطلع مدعی شده بود که کاظمی در سفر به آمریکا، ممکن است نقش واسطه میان تهران و واشنگتن را بازی کند.
در پی انتشار گزارشی در خبرگزاری ایلنا درباره مذاکره ایران و آمریکا با وساطت آلمان، وزارت خارجه ایران با صدور بیانیه‌ای این خبر را تکذیب کرد. با این حال، وزارت خارجه هنوز هیچ موضعی در خصوص گزارش‌ها درباره دیدار‌های مقامات ایران و آمریکا در عمان اتخاذ نکرده است.
وقوع دیدار‌هایی از میان مقامات ایران و آمریکا با هدف شنیدن نظرات طرف مقابل دور از انتظار نیست، هر چند که این دیدار‌ها بعید است که تا قبل از انتخابات سوم نوامبر آمریکا به نتیجه نهایی برسند. چرا که از یک طرف، ایران ظاهرا مایل نیست با نهایی کردن مذکرات، در آستانه انتخابات ریاست جمهوری به ترامپ امتیاز تبلیغاتی بدهد. محبوبیت ترامپ به خاطر بحران‌های متعددی که آمریکا با آن‌ها مواجه است، به شدت پایین آمده و بسیاری نظرسنجی‌ها از برتری جو بایدن بر وی حکایت دارند.
از طرف دیگر، آمریکا هنوز هیچ سیگنالی در خصوص کاهش تحریم‌ها نشان نداده است. بلکه برای تشددید این تحریم‌ها تلاش می‌کند. در روز‌های آینده، تنش‌های دیپلماتیک میان ایران و آمریکا به خاطر تحریم‌های تسلیحاتی شدت خواهد گرفت. با این حال، در همین شرایط هم بعید نیست که دو طرف تصمیم گرفته باشند، دیدار‌هایی به منظور شنیدن نقطه نظرات و شاید پیشنهاد‌های طرف مقابل داشته باشند. چنین دیدار‌هایی می‌توانند مقدمه از سرگیری گفتگو‌ها میان دو طرف بعد از انتخابات سوم نوامبر باشند. به هر حال، فارغ از اینکه چه کسی در انتخابات نوامبر پیروز شود، ایران و آمریکا بعد از انتخابات سوم نوامبر ممکن است وارد مرحله‌ای از تنش زدایی شوند.


منبع: فرارو
نام شما

آدرس ايميل شما

تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

هر چه مجلس کوتاه بیایید، دیگران او را به گوشه رینگ برده و مورد ضرباتی قرار می‌دهند. تخریب‌گران ...
اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

باور بر این است که اختلال عاطفی فصلی به دلیل اختلال در ریتم شبانه روزی بدن رخ می دهد....
سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مصاحبه‌اش اشاره کرد که از 16 میلیون واکسن آنفولانزای ...