تاریخ انتشار
جمعه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۲۸
کد مطلب : ۴۲۰۴۴۸
مهدوی‌کیا:

هیچ فرزندی از قشر مرفه در فوتبال موفق نشده/ روپایی زدن ملاک داشتن استعداد نیست

۰
هیچ فرزندی از قشر مرفه در فوتبال موفق نشده/ روپایی زدن ملاک داشتن استعداد نیست
کبنا ؛مهدی مهدوی‌کیا در گفت وگو با برنامه ورزش و مردم در خصوص شرایط حال حاضر فوتبال پایه ایران اظهار داشت: شرایط در گذشته بهتر بوده است اشراف بیشتری وجود داشت در زمانی که فوتبال ایران حرفه‌ای شد خیلی از مسائل کنار رفت. در زمان گذشته آموزش‌ها خیلی بهتر بود باشگاه‌های بزرگی مثل راه‌آهن، بانک ملی و هما تعطیل شدند. بخش زیادی از کار به فکر درآمدزایی است.
وی افزود: در گذشته 12، 13 بازیکن در آلمان داشتیم که الان کره و ژاپن جای ما را گرفته‌اند. در 20 سال گذشته ژاپن جایش با ما عوض شده این به خاطر این است که آنها روی فوتبال پایه سرمایه‌گذاری کردند. چطور است ما بر روی تیم‌های اصلی‌مان سرمایه‌گذاری می‌کنیم ولی بر روی پایه اصلاً سرمایه‌گذاری نمی‌کنیم.
وی در خصوص شرایط مالی تیم‌های پایه عنوان کرد: زمانی که ما فوتبال بازی می‌کردیم همه مخالف فوتبال بودند. خیلی‌ها از  این مسأله سوء استفاده می‌کنند. تیم‌هایی هستند که به مربی می‌گویند این تیم را هدایت کن  و شرایط مالی خوبی ندارند و افرادی هستند که شرایط مالی خوبی دارند و با هزینه‌هایی که برای فرزندانشان می‌کنند جای استعدادهای فوتبال را می‌گیرند. باید به افراد نخبه اهمیت بدهیم. خیلی‌ها به من می‌گویند در تیم‌هایی تست دادیم و به خاطر نداشتن پول در آن تیم‌ها قبول نشدیم. فوتبال برای قشر ضعیف است، هیچ فرزندی از قشر مرفه در فوتبال موفق نشده است.
وی در خصوص برنامه اروپا برای تیم‌های پایه گفت: در اروپا روز قبل از بازی تیم‌های بزرگسال، پایه‌ها به دیدار همدیگر می‌روند اما در فوتبال آسیا به خاطر مشکلات مالی این امر محقق نمی‌شود. باید در لیگ‌مان این طرح را اجرا کنیم که اگر تیم‌هایی مثل پرسپولیس، سپاهان، ذوب‌آهن بازی دارند تیم‌های پایه‌شان با هم بازی کنند.
مهدوی‌کیا در خصوص پروسه موفقیت در سنین پایه اظهار داشت: روندی که باید طی شود تا استعداد در تیم‌های پایه مشخص شود خیلی طولانی مدت است اصلا تضمینی نیست که این اتفاق رخ دهد. از سن 16 سالگی می‌شود گفت که آن بچه می‌تواند فوتبالیست شود. یک بچه از سن 10، 11 سالگی را نمی‌توان گفت که در فوتبال موفق می‌شود و ما این را در آکادمی‌مان تست کردیم.
وی در خصوص امیرحسین حاجی‌زاده فوتبالیست با استعداد اردبیلی عنوان کرد:‌ ما در اردوی اتریش تیم پایه کیا بودیم پسربچه اردبیلی را که آن روزها خیلی دیده شده بود را پیش من آوردند. او با 7، 8 کیلو اضافه وزن با افسردگی بسیار به خاطر اینکه در برنامه‌های مختلف نشان داده شده بود و رهایش کرده بودند و با دو دست شکسته حاضر شد بود. بعد از آن با تست‌هایی که از او گرفتیم وزنش را کم کرد و هنوز در آکادمی ما حاضر است. در آن زمان می‌گفتند بازیکن 9 ساله می‌خواهد به رئال مادرید برود. شما نمی‌توانید بگویید به خاطر یک روپایی زدن استعداد فوتبال دارید شاید آقای درویش (بازیکن فوتبال نمایشی) باید در بارسلونا بازی کند. رقابت زمانی شروع می‌شود که در زمین کار تاکتیکی را انجام دهیم. وقتی سن 16 سالگی را عبور می‌کنند معلوم می‌شود از لحاظ فهم فوتبال می‌توانند فوتبالیست شوند یا نه. مهمترین نکته شخصیت فوتبالیست است که باید آن شکل بگیرد.
وی افزود: بچه‌هایی هستند که از بچگی پدرهایشان با آنها تمرین می‌کردند وقتی بزرگ شدند به خاطر افسردگی فوتبال را کنار گذاشتند.
مهدوی‌کیا در خصوص آرات حسینی خاطرنشان کرد: دوست دارم جامع صحبت کنم دنیای مجازی روی خانواده‌ها تأثیر گذاشته. خوشحال می‌شوم بچه‌های این مملکت موفق شوند همیشه می‌گویم بچه‌ها را تحت فشار نگذارند.بعضی‌ها می‌گویند فرزندمان خیلی تلاش کرده و در حال حاضر افت کرده است. اینگونه نیست که آن بچه‌ها استعداد نداشته باشند. شاید تمام تلاششان را انجام داده باشند و توان‌شان همین مقدار باشد.ما در حال حاضر رصد می‌کنیم که بچه‌ها در کمال آرامش کارشان را دنبال کنند باید اجازه دهیم بچه‌ها، بچگی‌شان را انجام دهند در اینکه آرات استعداد دارد شکی نیست من خودم در انگلیس به او کمک کردم امیدوارم در سال‌های آینده خبر بهتری از او بشنویم. (فارس)
نام شما

آدرس ايميل شما

تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

هر چه مجلس کوتاه بیایید، دیگران او را به گوشه رینگ برده و مورد ضرباتی قرار می‌دهند. تخریب‌گران ...
اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

باور بر این است که اختلال عاطفی فصلی به دلیل اختلال در ریتم شبانه روزی بدن رخ می دهد....
سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مصاحبه‌اش اشاره کرد که از 16 میلیون واکسن آنفولانزای ...