تاریخ انتشار
شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۹
کد مطلب : ۴۱۴۰۴۷
فعال زیست محیطی در گفت‌وگو با کبنانیوز؛

مکان گزینی دفن زباله‌ها در «دو پشته‌ دشتروم» اشتباه بود / زیستگاه خرس قهوه‌ای دنا از بین رفت

۱۱
۱
مکان گزینی دفن زباله‌ها در «دو پشته‌ دشتروم» اشتباه بود / زیستگاه خرس قهوه‌ای دنا از بین رفت
کبنا ؛موضوع بغرنج دفن زباله‌های شهرستان بویراحمد در منطقه دو پشته دشتروم، سبب شد تا مسئولان به فکر راه اندازی یک کارخانه بازیافت زباله در این منطقه باشند. اما گفتن همانا و عمل کردن به آن همانا. با وجودی که بارها مسئولان دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد در این باره تذکرات لازم را داده‌اند و حتی رئیس کل دادگستری از دو پشته دشتروم بازدید داشته‌اند. اما هنوز مسئولان مربوطه نمی‌خواهند مشکلات دفن اصولی زباله در شهر یاسوج را جدی بگیرند.
سید یوسف مرادی از فعالان اجتماعی و زیست محیطی کشور و استان کهگیلویه و بویراحمد در گفت‌وگو با کبنا نیوز با اشاره به وضعیت سلامت شهروندان یاسوج، گفت: «از سال ۷۴ به مدت بیست و چهار سال است که برخلاف مصلحت عمومی پسماند زباله‌های شهری یاسوج در منطقه پشته دشتروم دپو می‌شود»
عضو دپارتمان محیط زیست مرکز پژوهشی آرا افزود: «سالانه میلیون‌ها لیتر شیرابه زباله از این طریق وارد سفره‌های زیر زمینی شده و آب منطقه سر رود بویراحمد را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.»
این استاد دانشگاه افزود: «متاسفانه فاصله محل دفن زباله‌های شهری یاسوج با سد شاه قاسم کمتر از ۴۰۰ متر بوده و این زباله‌ها در بالادست سد قرار دارند و چشمه اصلی سد شاه قاسم به وضوح تحت تأثیر شیرابه این زباله‌هاست»
این فعال محیط زیست افزود: «طبق قانون مدیریت پسماندها این اقدام در مخالفت صریح با قانون است و امنیت آب بیش از ۱۵۰ هزار نفر از ساکنین سررود بویراحمد را به خطر انداخته است».
 مرادی در ادامه گفت: «پیگیری‌های ما نشان می‌دهد که نهادهای مسوول طی سالهای گذشته بارها با اخطار محیط زیست روبرو بوده‌اند اما توجهی به این اخطارها نشده».
وی افزود: «علاوه بر اینکه دفن این زباله‌ها آب شرب جامعه انسانی را با خطر مواجه کرده، متاسفانه این مکان گزینی اشتباه باعث شده هم یکی از مناطق بکر گردشگری از بین برود و هم اینکه یکی از مهم‌ترین زیستگاههای حیات وحش که از قدیم زیستگاه خرس قهوه‌ای دنا بوده است در آستانه نابودی قرار گیرد».
مرادی این شیوه مدیریت پسماند را منسوخ دانسته و بیان کرد: «روش‌های بسیار زیادی برای مدیریت صحیح پسماندها ابداع شده که با توجه به هزینه‌هایی که شهروندان در طول سال برای جمع آوری زباله‌ها می‌دهند قابل اجراست».
نام شما

آدرس ايميل شما

آفتاب
Iran, Islamic Republic of
حیف کلمات که بخوای خرج سی یوسف بکتی.....کدوم دوستدار طبیعت...
خرگوش کوچولو
Iran, Islamic Republic of
جنابعالی رشتتون کامپیوتره و بچه های مردم رو تو دانشگاه بیسواد بار اوردی الان اظهار نظر در این خصوص از وظایف شما نیست در رشته خودت اظهار نظر کن
Iran, Islamic Republic of
چرا دراین‌جامعه هیچکسی نمیخواهد در تخصص خودش صحبت نماید؟؟
موردراز
Iran, Islamic Republic of
جناب مرادی ضمن سپاس فراوان وصمیمانه از نظر علمی و نافذ طبیعی شما به دلیل اینکه مردم موردراز بیشترین زیان را اراین ضایعه حاصل بی تدبیری بعضی از مسولین دیده اند ومیبینند لازم است نظر جنابعالی و همه ی مسولین مربوطه را به ضایعه دوم در همین راستا جلب نمایم آنهم کشتار گاه است که نه فقط منطقه زیبای تنگ کناره را نابود نموده که فاضلاب ان نیز فاجعه آفرین است باید دید وز مردم متضرر پرسید
فردین جوادی
Iran, Islamic Republic of
سلام وخسته نباشید خدمت دوست خوبمون که تذکر به جا و سنجیده دادن... علاوه بر منطقه نامبرده کشتارگاه صنعتی یاسوج نیز الودگی زیادی ایجاد کرده و موجب نارضایتی اهالی منطقه شده...لطفا پیگیری شود و رضایت اهالی محترم جلب شود.
جبار جوادی
Iran, Islamic Republic of
عدم تدبیر باعث شده اتفاقات تلخی رخ دهد و طبیعت منطقه را نابود کند. کشتارگاه یاسوج هم الودگی زیادی رو سبب شده. لطفا بررسی شود. و تشکر ویژه از دوست خوب و گرامی جناب مرادی
محمد حسن ابراهیمی
Iran, Islamic Republic of
با سلام. مکان های زیادی در یاسوج هست که ایجاد الودگی کرده. مراجعه شود به حوالی کشتارگاه یاسوج
Iran, Islamic Republic of
جناب دکتر سید یوسف مرادی با عرض سلام واحترام : از بابت دفاع جنابعالی درخصوص دفن زباله در منطقه دوپشته حدفاصل تنگ کناره ودشتروم ازنظر زیست محیطی ومسائل بهداشتی آنهم نفوذ شیرآبه درچاههای آب شرب شهریاسوج وساکنین سررودجنوبی که میتواندبرای این همه جمعیت خطر آفرین بوده ومیباشد ازحضرتعالی عالی به عنوان یک فرد لسوزو واقع بین تشکر وقدردانی مینمایم وامید واریم مسئولین مرتبط باموضوع بصورت جدی برای جابجائی محل دفن زباله دراین منطقه زیبا ودروازه ورودی مرکز استان تصمیم گیری عاجلی به عمل آورند لازم به توضیح است انتظار میرود برای جابجائی کشتارگاه هم چاره اند یشی شود آیا به جای این کشتارگاه اگر منطقه گردشگری ودیگر کارهای تفریحی ویا پارک که همه بتوانند استفاده کتند بهترنبود .جهت اطلاع شما عزیزان کشتارگاه بعضی روزها فاضلابش (خون،استخوان ،چربی و.....) در رودخانه فصلی موردرازهاسرازیر میشود که شاهد این قضیه سازمان بهداشت وآداره کل محیط زیست استان بوده است درپایان از مقامات استانی که در راس آن مقام عالی دولت (استاندارمحترم ) میباشد خواهشمندیم درصورتی که صلاح بدانند دستورات بررسی را صادر بفرمایند باتقدیم احترام خداخواست حسینی
سعدی
برادر مرادی لطفا اگه از امورات محیط زیستی فارغ شدی این جریان سند ها و پایان کار ساختمان نبش سعدی ۱ رو هم پیگیری و حل کن
ميرزا
Iran, Islamic Republic of
ملا يوسف بشين .
مرعشی
Iran, Islamic Republic of
سلام . ما که در منطقه سرابتاوه زندگی می کنیم هجوم پشه سیاه در ایمنطقه در فصل سرما به داخل خانه ها زیاد شده که ناشی از زباله های دفن شده و یا ریخته شده در این منطقه می باشد . در فصل بهار وجود زباله ها در اطراف گلهای شقیایق و طبیعت سبز منطقه دل هر بیننده ای را به درد می آورد . می توانید در فصل بهار از این منطقه دیدن فرمایید .
تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

هر چه مجلس کوتاه بیایید، دیگران او را به گوشه رینگ برده و مورد ضرباتی قرار می‌دهند. تخریب‌گران ...
اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

باور بر این است که اختلال عاطفی فصلی به دلیل اختلال در ریتم شبانه روزی بدن رخ می دهد....
سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مصاحبه‌اش اشاره کرد که از 16 میلیون واکسن آنفولانزای ...