تاریخ انتشار
دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۲۸
کد مطلب : ۴۱۳۶۲۸
در گفت‌وگویی مطرح شد

نماینده شیراز: پیامک‌های تهدیدآمیز برای عدم تصویب FATF/ نمایندگان از ترسشان به شفافیت آرای رأی ندادند

۱
۰
نماینده شیراز: پیامک‌های تهدیدآمیز برای عدم تصویب FATF/ نمایندگان از ترسشان به شفافیت آرای رأی ندادند
کبنا ؛فرج‌الله رجبی افزود: در جریان بررسی پیوستن ایران به کارگروه ویژه اقدام مالی علیه پول‌شویی موسوم به FATF پیامک‌هایی برای بسیاری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تحت عنوان اینکه «برادر انقلابی از اینکه با جریان انقلابی همراه هستید از شما تشکر می‌کنیم» ارسال شد.
وی ادامه داد: این پیامک‌ها تا جایی ادامه یافت که گفتند اگر به‌دلخواه ما رأی ندهید شما را محاکمه انقلابی می‌کنیم یعنی یک جریان در بیرون مجلس تلاش می‌کند با فضاسازی، آرای نمایندگان را تحت تأثیر قرار دهد.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: طرح‌هایی که به‌عنوان شفاف‌سازی آرای نمایندگان مجلس می‌آید به دنبال شفاف‌سازی نیست بلکه برای مدیریت آرای نمایندگان از بیرون مجلس است، وقتی به نمایندگان پیام داده می‌شود که اگر بنا به خواست ما رأی ندهید شما را محاکمه انقلابی می‌کنیم حتماً با شفاف‌سازی آرا می‌گویند اگر شما فلان رأی را ندهید ممکن است شورای نگهبان شما را رد صلاحیت کند.
رجبی افزود: شفافیت آرا زمانی معنا پیدا می‌کند که تضمین دهد هیچ نهاد و گروهی اجازه نداشته باشد نمایندگان مجلس شورای اسلامی را از بیرون مجلس تحت‌فشار و تهدید قرار دهد.
وی ادامه داد: تضمین باید به‌گونه‌ای باشد که شورای نگهبان هم نتواند بگوید به استناد فلان رأی داده‌شده، فلان نماینده را در دور بعد رد صلاحیت می‌کنم.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: از طرفی شفافیت تنها برای نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیست، آیا شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام و نهادهای دیگر شفافیت نمی‌خواهند؟
رجبی اظهار کرد: بین شفاف بودن آرای نمایندگان مجلس و ایجاد یک زمینه برای مدیریت آرای نمایندگان از بیرون مجلس تفاوت وجود دارد، چیزی که در مورد لایحه FATF و لایحه الحاق به کنوانسیون مبارزه با حمایت مالی از تروریسم (CFT) مشاهده کردیم که به‌راحتی افرادی با شماره تلفن معلوم پیام دادند و گفتند اگر آن‌گونه رأی ندهید شما را محاکمه انقلابی می‌کنیم.
وی ادامه داد: اکثریت قاطع نمایندگان مجلس سعی می‌کنند عاقلانه طرحی را پیش ببرند که در کنار شفافیت آرای نماینده، تضمین امنیت نماینده را نیز به دنبال داشته باشد، هرگاه این ۲ باهم حاصل شد، شفافیت معنا پیدا می‌کند.
 
هتاکی به نهادهای انتخابی و نبود معترض
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به محدوده و وسعت عملکرد نمایندگان مجلس گفت: اگرچه اصل ۸۴ قانون اساسی می‌گوید نماینده می‌تواند در تمام امور اظهارنظر کند اما وقتی اظهارنظری می‌شود دادگاه بررسی می‌کند و می‌گوید آیا این حق او است که در این زمینه اظهارنظر کند یا نکند؟
رجبی افزود: چگونه می‌شود مجلس شورای اسلامی از سوی یک صاحب تریبونی با الفاظ سخیف موردحمله قرار می‌گیرد اما هیچ اتفاقی نمی‌افتد درحالی‌که اگر یک نماینده کمتر از این حرف به کسی چیزی بگوید حتماً ۱۰ مرجع نماینده را صدا می‌زنند و می‌گویند چه گفتی و چه‌کار کردی؟
وی بابیان اینکه مجلس شورای اسلامی در سه سال گذشته بیشتر از همه ارکان نظام مورد هجمه قرارگرفته است، گفت: چه شده است که اگر به دولت و مجلس هتاکی شود کسی معترض نمی‌شود اما به نهادهای دیگر کوچک‌ترین تعرضی صورت بگیرد حتماً معترض می‌شوند و برای شما مشکلاتی ایجاد می‌شود؟
وی ادامه داد: چرا به نهادهای انتخابی مثل دولت و مجلس حمله می‌کنند و به هر لفظ و شدتی نسبت به این‌ها نهادها تاخت‌وتاز می‌کنند و از هیچ‌چیزی نگران نیستند؟ تاکنون مشاهده نشده کسی تحت عنوان هتک حرمت به مجلس مورد تعقیب قضایی قرار بگیرد اما اگر کوچک‌ترین حرف در مورد نهادهای دیگر کشور زده شود حتماً مورد اعتراض قانونی قرار می‌گیرد.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: نهادهای انتخابی هم تخریب می‌شوند و هم تحمل نمی‌شوند که این موضوع باید تحلیل و بررسی شود.
رجبی افزود: چرا تلاش می‌کنیم جامعه را نسبت به یک‌نهاد انقلاب که مجلس شورای اسلامی است، مأیوس کنیم؟ تفاوت مجلس با دیگر نهادها این است که اگر شما به‌عنوان شهروند از عملکرد یک نماینده راضی نبودید دور بعد به او رأی نمی‌دهید اما در خیلی جاها ممکن است از عملکردها ناراضی باشیم اما اختیاری برای اظهارنظر نداریم.
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
اگر تو راست می‌گویی...
محمد امامی کیست و اتهامش چیست؟

محمد امامی کیست و اتهامش چیست؟

محمد امامی از تهیه کنندگان جوان و مشهور سینماست که در سال‌های اخیر نامش با فساد کلان ...
آوایی که جاودان شد؛ نگاهی به زندگی و کارنامهٔ هنری محمدرضا شجریان

آوایی که جاودان شد؛ نگاهی به زندگی و کارنامهٔ هنری محمدرضا شجریان

محمدرضا شجریان، استاد موسیقی سنتی و ملقّب به خسرو آواز ایران، پس از یک دورهٔ طولانی دست‌وپنجه ...
ترامپ: ابتلا به کرونا، نعمت خداوند بود

ترامپ: ابتلا به کرونا، نعمت خداوند بود

دونالد ترامپ که تنها دو روز پس از مرخصی از بیمارستان نظامی والتر رید، مشتاق احیای مبارزات ...
1