تاریخ انتشار
پنجشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۳۶
کد مطلب : ۴۱۳۴۴۷
بررسی مناقشات پیرامون احداث مرکز بهداشتی درمانی خیرآبادسفلی؛

بی‌قانونی به چه کسی ختم می‌شود؟/ گچساران به دوره قبل از زکریای رازی رسیده است؟

۳
کبنا ؛
چندی است احداث درمانگاه روستای خیرآباد سفلی به حاشیه رفته است و پس از اینکه رئیس دانشگاه علوم پزشکی دستور به اجرایی شدن طرح و ساخت و ساز داد، با اعتراضاتی از سوی اهالی خیرآباد علیا مسئولان از ادامه کار احداث جلوگیری کردند.
جریان از چه قرار است؟ در شهریورماه سال 95 بر اساس طرح اصلاح و بازنگری طرح گسترش شبکه های بهداشتی و درمانی به همت حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد جهت منطقه خیرآباد یک باب مرکز بهداشتی درمانی در روستای خیرآباد سفلی تصویب گردید.
به گفته معتمدان بر اساس این مصوبه قانونی سه تن از کارشناسان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاون بهداشتی وقت دانشگاه، مدیر وقت و کارشناسان گسترش شبکه های معاونت بهداشتی، رئیس وقت شبکه بهداشت شهرستان گچساران، رئیس وقت مرکز بهداشت شهرستان با درنظرداشتن استانداردهای وزارتی حاکم  از جمله تراکم جمعیتی، مسیر طبیعی حرکت مردم به مرکز شهرستان و مسیرجاده اصلی همه روستاهای منطقه خیرآباد، سهولت دسترسی یکسان برای مردم منطقه و ... روستای خیرآباد سفلی با جمعیت 1164 نفر و موقعیت جغرافیایی مناسب و منطبق بر استانداردهای وزارتی به عنوان محل احداث و استقرار مرکز خدمات جامع سلامت روستایی منطقه تعیین و مشخص گردید. همچنین با احداث درمانگاه در خیرآباد سفلی روستای خیرآباد گهر و خیرآباد قلعه مدرسه با جمعیت 750 نفر، به دلیل نزدیکی به خیرآباد سفلی می توانند از خدمات این مرکز بهرمند شوند.
در زمستان 95 روستای خیرآباد علیا نامه ای مبنی بر اینکه  «روستای خیرآباد علیا خواستار تغییر مکان درمانگاه از خیرآباد سفلی به خیرآباد علیا است» به مجلس شورای اسلامی نوشته و خواستار تجدیدنظر برای تغییرمکان درمانگاه شدند، که به دلیل موارد کارشناسی ذکرشده با این درخواست موافقت نشده است.
پس از چند سال تاخیر در کلنگ زنی و شروع به کار، در مرداد 98 به دستور رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان پیمانکار شروع به کار کرده، تخریب و خاک برداری صورت گرفته، نقشه درمانگاه کشیده شده، مصالح برای ساخت و ساز آورده شده که در تصویر قابل مشاهده است. تا اینکه در چند هفته گذشته برخی اهالی روستای خیرآباد علیا نسبت به حق قانونی و احداث درمانگاه در این مکان اعتراض کرده و جلوی فرمانداری گچساران اعتراض کرده و شعار دادند که طی آن مسئولان در پی حل مسئله و خواباندن سروصداها برآمدند. اما اعتراضات به گونه ای پیش رفت که هفته گذشته با تشکیل جلسه در یاسوج، از ادامه ساخت و ساز جلوگیری شد و ظاهرا مسئولان تسلیم خواست عده ای شده اند و به نتیجه رسیده اند که مکان دیگری را برای درمانگاه انتخاب کنند و حال مردم روستای خیرآباد سفلی (ده سیف الله، اشکفت شیری و آبریزی) نسبت به این اقدام غیرقانونی مسئولان ابراز نارضایتی کرده اند.
نامه ایلامی به عبدالرحیم رحیمی فرماندار پیشین
بر اساس مستندات و گفته معتمدان خیرآباد سفلی در سال 97 نامه ای جهت «تغییر مکان مرکز بهداشت جدید» به دانشگاه علوم پزشگی استان نوشته می شود که بر این اساس مهرماه 1397 ، اورنگ ایلامی رئیس دانشگاه در نامه ای خطاب به عبدالرحیم رحیمی فرماندار وقت، با عنوان «عدم امکان مرکز خدمات جامع سلامت در روستای ده ناصر و لزوم احداث آن در روستای خیرآباد سفلی»، نظر به شرایط و استانداردهای وزارتی ذکرشده درباره انتخاب مکان، تغییر مکان مرکز را غیرقابل قبول اعلام می کند و آن را امکان پذیر نمی داند.  
اظهارات علی خوانپایه فرماندار فعلی
خوانپایه فرماندار فعلی شهرستان گچساران، پس از حواشی ایجاد شده و اعتراضات برخی از اهالی خیرآباد علیا در جلوی درب فرمانداری، در آخرین اظهارنظر خود گفته است: بنده به شخصه اعتقادم بر این بود که 4 روستای خیرآباد علیا مستحق‌تر هستند و خیرآباد سفلی جمعیت کمتری را در بر می‌گرفت، بحث‌هایی میان ما و دانشگاه علوم پزشکی به وجود آمده بود، اما در هر حال  اگر برای یک پروژه خون از دماغ کسی بیاید قطع یقین بازتاب و عواقبش بیشتر از این است که بخواهیم بیمارستانی احداث کنیم.
از سخنان خوانپایه پیداست اظهارنظر وی کارشناسی نیست، چون از طرفی بر اساس نامه کارشناسی و مصوبه قانونی جمعیت روستای خیرآباد سفلی(اشکفت شیری، کل سیف اله، آبریزی) (1164 نفر) بیشتر از خیرآباد علیا (مردان معصوم، ده ناصر، ده خلیفه) (980 نفر) است، و با اینکه تخصص خوانپایه مدیریت راه است و وی مدتی سمت مدیرکلی راهداری و حمل و نقل استان را داشته است ولی درباره شاخص «سهولت دسترسی» و دراین باره که «روستای خیرآباد سفلی از نظر سهولت دسترسی برای دیگر روستاها مکان بهتری است» چیزی نگفته است، با این حال وی گفته است اعتقادم بر این است  روستای خیرآباد علیا مستحق تر است، این در حالی است که خیرآباد از سفلی و علیا و غیره همگی به دلیل داشتن زمین های کشاورزی، برنج کاری بطورمتوسط از نظر شرایط اقتصادی و معیشت یکسان هستند.
سیاست های میلی و نظرات غیرکارشناسی/ داستان زکریای رازی
اما موضوع مهم در سخنان خوانپایه این است که وی نظر کارشناسی شده دانشگاه علوم پزشکی را نقض کرده و مشخص نیست بر چه اساسی و با چه علمی درباره مکان مناسب برای درمانگاه نظر می دهد، آیا اعتراض عده ای از مردم وی را به این نظر رسانده است؟ آیا صرف اعتراض کردن دلیلی می شود برای آنکه حق زیرپا گذاشته شود؟ ضمن آنکه به حق بودن هر اعتراضی باید بررسی شود و بی دلیل نباید از افرادی طرفداری کرد، در رابطه با نظرات غیرکارشناسی مسئولان، داستانی از اندیشمند قرن 2و3 زکریای رازی موجود است درباره مشخص کردن مکان بیمارستان توسط وی، که رازی برای مشخص کردن اولین بیمارستان برای شهرش، چند عامل را مورد بررسی قرار داد و به نتیجه منطقی و علمی رسید و بهترین محل برای بیمارستان را مشخص کرد، فی الحال بیش از 10قرن از زمان زکریای رازی گذشته، چه بر سر ما آمده و چطور ممکن است که سازمان ها این چنین در کار یکدیگر دخالت کرده و از همه مهمتر آنکه نظرات غیرکارشناسی دهند. موضوعی که حتی مسئولان در مجلس شورای اسلامی به آن صحه گذاشته و تغییر مکان را غیرممکن دانسته اند را به مناقشه بکشانند و قصد تغییر آن را داشته باشند.
مسئولان بر اساس قانون حکم کنند
بنابراین در این مورد خاص بهتر آن است که مسئولان بر اساس قانون رفتار کنند، به قانون پایبند بمانند، تا شاهد چنین افعالی نباشیم، چرا که اگر موضوع به این واضحی که قانون به صراحت درباره آن حکم کرده زیرپا گذاشته شود و حقوق عده ای به ناحق پایمال شود، برای موضوعات و اتفاقات امثالهم چه مسائلی پیش می آید!با آنکه شورای روستا پیگیر حق قانونی خود بوده اند و با مسئولان استان در این رابطه مکاتباتی داشته اند، این موضوع در هاله ای از ابهام فرورفته است. انتظار است مسئولان از جمله فرماندار و رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گچساران، استاندار، نماینده شهرستان های گچساران و باشت، رئیس علوم پزشکی استان نسبت به چنین اعمالی و اعتراضاتی که مصوبات قانونی را زیرپا می گذارند پیگیر و پاسخگو باشند! اگر نماینده شهرستان در اقدامی نمادین این موضوع را در صفحه اینستاگرام خود قرار می داد و مسئولان کشوری را بر می انگیزاند شاید این موضوع نیز حل می شد!
اخیرا نیز کلانتری استاندار کهگیلویه و بویراحمد در جلسه‌ای با مدیران استانی حساسیت خود را نسبت به وظایف مدیریتی مدیران نشان داد و از مدیران خواست به جای گزارش نویسی که وظیفه کارشناسان است به وظایف اصلی خود رسیدگی کنند، ضمن آنکه موضوع گمگشته در این استان مدیریت قوی است و چندی ست که این موضوع در شهرستان گچساران نمود بیشتری دارد و همت مسئولان را در این باره میطلبد که به دور از سیاستهای پیشین و با درنظر گرفتن حقوق مردم پیگیر مطالبات باشند.

----------------------------------------------------
خبرنگار: سیده زهرا حسینی فر
نام شما

آدرس ايميل شما

عليا
Iran, Islamic Republic of
سلام اولا آمار این نیست که گفتین و بخشدار و دهیار سفلی/ نه جمعیت سفلی از عليا بیشتره و نه آبرزی جز سفلی حساب میشه. از ابتدا هم فرماندار قبلی و نماینده همه بر احداث درمانگاه در عليا اتفاق نطر داشتن. بخشدار به اندازه کل روستاهای دیگه ای چند سال توی ده خودش کار کرده. از موقعیتش از کتابخانه و مدرسه دو طبقه و سالن ورزشی و چمن مصنوعی و کانال آب و.... درمانگاه بر اساس هر چه درنظر باشه باید در عليا زده بشه ولاغیر
Iran, Islamic Republic of
چقدر بوی سیاسی کاری و بی عدالتی در گفتارمان وجود دارد .یه مرکز بهداشتی در روستایی زدند .اینکه گروهی مخالف مردم را تحریک کنند ونارصایتی ایجاد کنند راهش نیست به نناینده بکید یکی دیگه تو روستای آونها هم بزنه .انکه برایش خیلی ساده است .مسائل را بزرگ وجناحی نکنید .که این دشمنی های جناحی روز خطرناکی را برای متطقه رقم خواهد زد
Iran, Islamic Republic of
عرض سلام خدمت دوستان
پیرامون مطلب کبنا نیوز که پیداست از طرف یکی از شورا یا دهیار خیراباد سفلی ب اسم این خبرگزاری بچاپ رسیده....
باید عرض شود؛
ضمن یکجانبه گرای و دادن آمار و ارقام غلط مسولیت و عواقب نوشته خود را بپذیرد...
متاسفانه باز هم روستای خیرآباد سفلی سعی میکند یک قدم به جلو بردارد و با فرافکنی و دادن آمارهای غلط،و زیر سوال بردن فرماندار و دیگر مسولینی قصد دارن فراری ب جلو داشته و به مقصود خود برسن...
...ضمن اینکه دغدغه و درخواستهای اهالی خیرآباد علیا بر میگردد ب ادوار نمایندگان پیشین تاحالا،تا جانمایی و تامین بودجه و احداث آن در خیراباد علیا( ده خلیفه )و کارشکنی علوم پزشکی در تامین نیرو،که ظاهرا گویا ب ناحق این درخواست ها و مکاتبات ب اسم شورا خیراباد سفلی ثبت و ایشان را بدون هیچ گونه هماهنگی با سایر شوراها و اهالی بعنوان نماینده تام الاختیار خیراباد ثبت و ضبط گردیده،

این وسط با نادیده گرفتن روستا پادوک(بدون از پرسنل ۶۰ تا ۷۰ نفری پروژهای مانند سد و تصفیه خانه خیراباد) جمعیتی با ۶۵۰ نفری که گویی آقایان اصلا آن را جزء شهرستان گچساران نمیدانن،و خدمات رسانی ب روستاهای شهرستان بهبهان واجت تر بوده دانسته اند و با بالا بردن آمار جمعیتی خود و پایین نگهداشتن جمعیت طرف مقابل ،و همچنین خود را حد وسط دانستن سعی دارن افکار عمومی را با خود همراهی کنن..
وجود پروژهای عظیم و حیاتی سد کوثر و تضفیه خانه آب خیرآباد و جدیداً پروژه عظیم پست تقویت ولتاژبرق در پادوک،وجود عشایر و گردشگران فصلی که از پلها و آتشکده خیرآبادعلیا و سدکوثر و حاشیه رودخانه و تنگ انگشترک دیدن میکنن ..
همچنین عدم وجود هیچ گونه خدمات اورژانسی در منطقه خیرآباد علیا ...
نزدیکی بیشتر خیراباد سفلی به خدمات درمانی شهرستان بهبهان و وجود یک مرکز اروژانسی در این روستا همراه با خودروی آمبولانس بصورت ۲۴ ساعت


همه اینها دست بدست هم داده تا عقل سلیم و دیدگاه کارشناسی خیراباد علیا(ده ناصر) بعنوان حد وسط و کمتر برخوردار جهت احداث درمانگاه انتخاب گردد..
انشالله که مسولین بدور از هرگونه جانبداری بخصوص مسولین علوم پزشکی با در نظر گرفتن حق تعالی در پی اجرای عدالت باشن..
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
سلام اولا جمعیت خیراباد اولیا شامل پادوک هم میشه که دو برابر خیراباد سفلی است. ثانیا درمونگاه رو زدن وسط روستا حتی رو جاده هم نزدن. ثالثا گهر و قلعه مدرسه جز حوزه بهبهانن.
س.ن
Iran, Islamic Republic of
چرا نفاق میندازه وهیچ چیز به اون فرماندار نمیگه؟؟؟
علی
Iran, Islamic Republic of
گچساران که تو فرماندار
Iran, Islamic Republic of
دلیلش اینه که خوانپایه با مردم خیرآباد علیا نسبت خویشاوندی داره و میخاد درمانگاه توی روستای فامیل خودش احداث بشه
خیرآباد
Iran, Islamic Republic of
دلیلش اینه که خوانپایه با مردم خیرآباد علیا نسبت خویشاوندی داره (خانواده پیرو) و میخاد درمانگاه توی روستای فامیل خودش احداث بشه
محمد
Iran, Islamic Republic of
با سلام
هیچ گونه توجیه برای این مکان وجود ندارد.نه از بعد جغرافیایی نه مسافت و امارجمعیتی که یکی از معیارهای مهم در ای قضیه میباشد.بنظر دست سیاسیون بخصوص فرمانداری قبلی جناب رحیمی و بخشدار که خیراباد سفلی زادگاه ایشان است در این امر پروضوح دخیل است.
علی یار
Iran, Islamic Republic of
سکوت نماینده در این قضیه مشکوک بنظر می رسه
وکیلی که شب روز در اینستاگرام و فضای مجازیست ....جناب وکیل بنده دو دوره به حضراتعالی رای دادم انتظار داشتم در این قضیه وررود کند.
Iran, Islamic Republic of
سلام
Iran, Islamic Republic of
تا کی باید با آمار کذب و دروغ و رانت خواری و لابی حق را باطل کرد؟جمعیت واقعی سفلی1164نفر بود که در زمانیکه سامانه الکترونیک وجود نداشت 2900رد شده که با جمعیت واقعی اختلاف زیادی دارد ؛و جمعیت خیرآباد علیا1700نفر هست که مرکزیت منطقه هست ولی متاسفانه با آمار و بدون هیچگونه کارشناسی به حق؛حق را زیر پا گذاشتند و مردم را از استفاده مناسب و سهولت دسترسی برای همه افراد منطقه محروم کردند که این دور از انصاف است؛جناب بخشدار شده عامل اغتشاش در منطقه که فقط زادگاه خودش(سفلی)را در نظر گرفته.آقایونی که میگویند جناب خوانپایه فامیل علیا هست .آقای رحیمی چکاره شما بود که با بخشدار درمانگاهی که مصوب شده بود برای علیا را منتفی کرد و این همه اختلاف و نگرانی را به منطقه تزریق کرده و خصومت بین منطقه با همکاری بخشدار ایجاد کرده
بازار داغ گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه

بازار داغ گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه

به زودی دولت سیدابراهیم رییسی کلید پاستور را از حسن روحانی تحویل می‌گیرد و چندی بعد هم ...
سرنوشت نهاد اجماع‌ساز چه می‌شود؟

سرنوشت نهاد اجماع‌ساز چه می‌شود؟

تکلیف نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان که برای انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 تشکیل شده بود، وضعیتی ...
نگران تکرار تجربه ترامپ؛ تضمین می‌خواهد

نگران تکرار تجربه ترامپ؛ تضمین می‌خواهد

گزاره‌هایی که نشان می‌دهد در بازگشت به برجام سیاسی‌کاری صورت می‌گیرد و راستِ سیاسی عزمش ...