تاریخ انتشار
سه شنبه ۱۹ تير ۱۴۰۳ ساعت ۰۹:۲۳
کد مطلب : ۴۷۸۰۳۵
برای فردای کهگیلویه و بویراحمد

نامه‌ای به رئیس جمهور| آقای پزشکیان دانشگاه یاسوج را دریابید

۲۹
۳
نامه‌ای به رئیس جمهور| آقای پزشکیان دانشگاه یاسوج را دریابید
کبنا ؛تولید علم نیازمند وجود بستری آرام است. در فضایی با چالش‌های بالا، نمی‌توان انتظار تولید علم داشت. ازاین‌رو به رئیس جمهور پیشنهاد می‌شود فردی را به‌عنوان رئیس دانشگاه یاسوج انتخاب که بتواند آرامش را به این نهاد بازگرداند.
به گزارش کبنا، کهگیلویه و بویراحمد از نظر شاخص‌های مختلف توسعه، در وضعیت نامطلوبی قرار دارد. شاخص‌های بیماری و سلامت، توسعه فرهنگی، نظام اداری، وضعیت اقتصادی، نرخ بیکاری، مشارکت اقتصادی و ... همگی با هم کهگیلویه و بویراحمد را به قعر جدول رده‌بندی کشوری کشانده است. بخشی از این توسعه‌نیافتگی، ریشه تاریخی دارد، اما بخش عظیمی از آن ناشی از سوءمدیریت و ناکارآمدی نظام اداری استان است. استخدام‌های فله‌ای، بدنه اداری استان را از نیروهای شایسته خالی کرده و به ناکارآمدی کارشناسی در سطح استان دامن زده است. از طرف دیگر، دخالت‌های سیاسیون در رأس ادارات به‌ویژه در عزل و نصب رؤسا و مدیران، این وضعیت را تشدید کرده است.
پیامد این وضعیت، توسعه‌نیافتگی استان کهگیلویه و بویراحمد است. با توجه به تغییر رئیس جمهور، ما در پایگاه خبری کبنا نیوز تصمیم گرفته‌ایم نارسایی‌ها و ناکارآمدی‌ها در استان را به‌صورت سلسله‌گزارش‌هایی به گوش دولت برسانیم. در نخستین بخش این مجموعه به بررسی وضعیت دانشگاه یاسوج پرداخته‌ایم.
دانشگاه یاسوج به‌عنوان دانشگاه جامع و مادر استان کهگیلویه و بویراحمد در دولت سیزدهم، در شاخص‌های پژوهشی، آموزشی، عمرانی، و حتی تجاری‌سازی برگشت به عقب داشت. این در حالی است که رئیس دانشگاه در طول دو سال و نیم حضورش در اتاق ریاست، بارها آمارهای عجیب و غریب ارائه داده است. بهادر کرمی زمانی «رئیس زنبیلی» بود که هنوز «زنبیلی‌بودن» مد نشده بود. کرمی در دولت روحانی با ارائه چهره‌ای اعتدالی_اصلاح‌طلب از خود، سعی داشت ریاست دانشگاه را از آن خود کند. در طول هشت سال تلاش، نتوانست موفق به کسب این جایگاه شود. اما بخت با او یار شد و توانست ریاست دانشگاه را بگیرد. البته این‌بار تغییر چهره داده و آن‌چنان دم از ایده‌های اصولگرایانه می‌زد گویی از اعضای جبهه پایداری است. کافیست نگاهی به صحبت‌هایش در نشست با خبرنگاران انداخت تا تغییر موضع او را به وضوح دید. واضح است تفاوت افراد در گرایش سیاسی اصلا پدیده عجیبی نیست. اما وقتی گرایش سیاسی عاملی برای کسب قدرت و تبعیض نهادی شود، امری غیرقابل پذیرش است.
کرمی با تغییر چهره و چرخش به راست، قدرت در دانشگاه را کسب کرد و آنقدر به راست پیچید که کل دانشگاه را نیز با خود پیچاند. شروع ریاست کرمی در دانشگاه یاسوج همزمان با شیوع ویروس کرونا بود و در سایه این ویروس، ماه‌ها ناکارآمدی خود را پوشاند. واضح است چنین پرده‌ای همیشه پایدار نیست و آنگاه که پرده برافتد نواقص عیان می‌شود.
کرمی می‌توانست رئیس کارآمدی باشد، اما غلظت نگاه سیاسی‌اش، مانع از آن می‌شد که دانشگاه را برای دانشگاه بخواهد. همین رویکرد بود که باعث قدرت گرفتن دو تن به‌ نام‌های «الف. الف» و «ع. ز» شد. به‌گونه‌ای که برخی رئیس اصلی دانشگاه یاسوج را نه کرمی، بلکه آن دو می‌دانند. به گمان این افراد، کرمی در طول این سال‌ها بیش از آن‌که ریاست دانشگاه را مستقیما بر عهده داشته باشد، به‌واسطه دخالت‌های متعدد آن دو، تبدیل به رئیس در سایه شده است. همین در سایه بودن وجه مشترکش با سعید جلیلی نامزد انتخابات ریاست جمهوری بود که در رقابت با مسعود پزشکیان شکست خورد.
جلیلی و کرمی هر دو در سایه‌اند، با این تفاوت که عدم قدرت جلیلی او را به سایه رانده بود، ولی کرمی بعد از قدرت گرفتن سایه‌نشین شد. به هر حال همین وجوه مشترک باعث شد در طول رقابت‌های انتخاباتی، بی‌طرفی سیاسی را رها کرده و جانب جلیلی را بگیرد. حضور کرمی در ستاد انتخاباتی جلیلی، تیتر یک رسانه‌های استان شد. این رفتار جهت‌گیرانه باعث شد برخی به نقش علمی و آموزشی دانشگاه یاسوج شک کنند. اما کرمی تنها به حضور در ستاد انتخاباتی اکتفا نکرد و دانشگاه را تبدیل به مکانی برای تبلیغات سیاسی نمود. حمایت او از جلیلی در حالی صورت گرفت که تصور می‌کرد برنده انتخابات قطعا جلیلی است. چرا که اگر گمان می‌برد پزشکیان برنده می‌شود حتما از او حمایت می‌کرد. مشابه این رفتار را در گذشته از او دیده‌ایم. اما به‌هرحال او تمام تخم مرغ‌هایش را در سبد جلیلی گذاشت و در نهایت جلیلی به پزشکیان باخت. حالا دور از انتظار نیست این بار چرخش به چپ کند و در مدح پزشکیان و اصلاح‌طلبان بسراید.
اما تنها چند روز پیش از برگزاری دور دوم انتخابات، فضا را آنقدر برای طرفداران پزشکیان تنگ کرده بود که موجب اعتراض برخی اساتید شد. صف کیلومتری ماشین درب دانشگاه برای حضور در همایش انتخاباتی با حضور غلامرضا تاجگردون نادیده گرفته شد و برای این حجم از جمعیت یک سالن کوچک اختصاص داده شد. در نهایت نبود کولر و گرمای هوا در ترکیب با درگیری‌های مخالفان پزشکیان در دانشگاه، موجب تنش‌هایی بین دانشجویان در سالن همایش شد. این در حالی است که کرمی می‌توانست سالن مرحوم عسکریان را به این همایش اختصاص دهد.
اما گویا جهت‌گیری سیاسی‌اش به او این اجازه را نمی‌داد. نارضایتی برخی از اساتید از ممانعت‌شان برای ورود به همایش، یکی دیگر از حواشی آن روز بود. بالاخره همایش تمام شد، انتخابات هم به پایان رسید. ولی این شیوه مدیریتی کرمی از یاد نمی‌رود.
پیامد دخالت جهت‌گیری سیاسی در شیوه مدیریتی موجب شده برخی از دانشجویان، انتخابات را تحریم کنند. در واقع، کرمی بیش از آن‌که موجب ترغیب به رأی دادن دانشجویان شود، با رفتارهای یکسویه‌اش شاید باعث عدم مشارکت سیاسی نیز شده باشد. 
البته چنین رفتارهایی در گذشته نیز از سوی کرمی دیده شده است. در ناآرامی‌های پاییز ۱۴۰۱ دانشگاه یاسوج نیز ناآرام شد. شیوه مدیریت کرمی در آن روز نیز مورد انتقاد قرار گرفت. مرزکشی و خودی و غیرخودی کردن دانشجویان و اساتید از سوی کرمی باعث شده بخشی از آن‌ها تعلق خود به دانشگاه را از دست دهند.
با همه این‌ها، در طول دو سال و نیم گذشته، فعالیت عمرانی چندانی در دانشگاه یاسوج صورت نگرفته است. سردر دانشگاه هر چند در دوران کرمی به اتمام رسیده، اما شروعش مربوط به رئیس پیشین است.
در حوزه دانشجویی، پذیرش دانشجوی عراقی با عنوان دانشگاه بین‌المللی، سطح دانشگاه یاسوج را تا حد فرودگاه بین‌المللی یاسوج تنزل داده است. فرودگاهی که تنها نام بین‌المللی را یدک می‌کشد و حتی پروازهای داخلی آن نیز سامانی ندارد. دانشگاه یاسوج نیز با چند دانشجوی عراقی در صدد آن است عنوان دانشگاه بین‌المللی را برای خود دست و پا کند. ضعف این دانشجویان در یادگیری زبان، باعث شده حضور آن‌ها تزئینی شود و عملا اتفاق خاصی نیفتد.
از سوی دیگر فرایند جذب هیأت علمی در دانشگاه دوران کرمی با حرف و حدیث‌هایی همراه است. چندی پیش ماجرای جذب همسر یکی از رؤسای پیشین دانشگاه مورد انتقاد قرار گرفته بود. حالا نیز شنیده می‌شود یکی از معاونین استانداری قصد جذب هیأت علمی در دانشگاه یاسوج را دارد که مورد انتقاد رسانه‌های استان نیز قرار گرفته است.
علیرغم این انتقادات، دانشگاه یاسوج در دوران ریاست بهادر کرمی، از نظر ایجاد رشته‌های جدید، افزایش دانشجویان، گرنت اساتید و سطح علمی دانشگاه، نسبت به دوره قبل نسبتا پیشرفت داشته است. اما با این وجود، سر جمع ریاست کرمی در دانشگاه یاسوج موجب سیاسی شدن دانشگاه شده که نتیجه آن کاهش ارزش علم و در نهایت بی‌اثر شدن دانشگاه در فرایند توسعه استان است.
با توجه به آن‌که پیشرفت علمی نیازمند میزانی از آرامش است، پیشنهاد می‌شود در دولت جدید، فردی به‌عنوان ریاست دانشگاه یاسوج برگزیده شود که دانشگاه را از این جهت‌گیری‌های سیاسی تنگ‌نظرانه رها کند. شاید حضور یک استاد غیربومی که سابقه‌اش نشان داده جهت‌گیری سیاسی‌اش را در مدیریتش دخالت نداده، گزینه مفیدی برای ریاست دانشگاه یاسوج باشد، نه فردی که با استفاده از سیاست چماق و هویج، بخواهد اساتید را تطمیع کند.
نام شما

آدرس ايميل شما

هم استانی
Iran, Islamic Republic of
ای کاش یک نامه هم به رئیس جمهور برای اینهمه بهم ریختگی و بی در و پیکری علوم پزشکی یاسوج می نوشتید تا شاید فریاد رسی پیدا شود و به داد علوم پزشکی یاسوج برسد.
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
متاسفانه جناح بازی در این دانشگاه بیداد میکنه..... امیدوارم فردی لایق ریاست را برعهده بگیره که این موارد غیر اخلاقی و غیر علمی را شاهد نباشیم. بنظر میرسد جناب آقای دکتر حاتمی, دکتر موسایی و... دیگر عزیزان مناسب ریاست باشند. هم علمی و هم اخلاقی...
دانشگاه یاسوج متاسفانه دست چند تن از افرادی تنگ نظر و غیر علمی است و روز به روز سطح علمی دانشگاه در حال سقوط است با این روند جذب هیات علمی خارج از روند و دستوری و....
Iran, Islamic Republic of
مدیر غیر بومی مثل عریان که به قول یکی از دوستان همهرا/ می دید
علی
Iran, Islamic Republic of
کرمی بهت گفتیم تندروی نکن که میرشکار ناراحت نشه...خخخخ
منصف
Iran, Islamic Republic of
امیدوارم این ریس دانشگاه غیربومی که فرمايش کردين در آخر متن شبيه احمد عریان ریس پیشین دانشگاه نباشد!!!
هیات علمی
Iran, Islamic Republic of
بازم بریم به سمت امثال احمد عریان! دانشگاه ۳۰۰ نفر هیأت علمی داره از این مجموعه انتخاب شود با نظرسنجی
ریاست
Iran, Islamic Republic of
ریس آتی دانشگاه ياسوج از دانشکده علوم انسانی است
ایکس
Iran, Islamic Republic of
ریس دانشگاه ياسوج رو تاجگردون معرفی خواهد کرد عجله نکنید
مدیر
Iran, Islamic Republic of
مديران جناب عریان امتحان پس داده اند و ریس دانشگاه از تیم عریان نباشد!!! چهره علمی معتدل انتخاب شود با رای اعضاي محترم هیأت علمی
دانشکده ادبیات
Iran, Islamic Republic of
ریس فعلی دانشکده ادبیات و علوم انسانی ابقا شود انصافا دور از بازی سیاسی وظیفه خودش را انجام داده
استخدام
Iran, Islamic Republic of
هیأت علمی های پیام نور چه از سر دانشگاه ياسوج میخوان
ریس
Iran, Islamic Republic of
بنظرم پروفسور قاعدی از گروه شیمی گزینه خوبی است
Iran, Islamic Republic of
بسم الله الرحمن الرحیم
حق را بگویید.
به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه گواهی می دهم، اولا دانشگاه همیشه رئیس دارد و لاجرم فردی از اعضای هیات علمی دانشگاه یاسوج (ترجیحا)، رئیس دانشگاه خواهد، دوم، آقای دکتر بهادر کرمی یکی از بهترین عملکردها را در دانشگاه یاسوج داشته و دارد، از نظر شاخص های اجرای طرح های عمرانی، فضای باز گفت و گو، توجه به رفاه دانشجویان و کارکنان، تسهیل ارتقاء بی نظیر اعضاء هیات علمی بسیار مطلوب مدیریت کرده است.
لطفاً حق و انصاف را در نوشتن مطالب رعایت کنید.
حسن زاده
Iran, Islamic Republic of
اقای نوروز کمایی
اگر اصلاح طلب بودن از نظر توی حزب باد جرم است بفرما چرا رئیس جمهور ما اصلاح طلبه.. اقای نوروز ؟
اگر کسی برای ارتقای سطح مدیریتی خود تلاش میکنه بفرما کجای اینکار غیر قانونی، غیر اخلاقی، غیر شرعی است؟
چرا اینهمه تخریب میکنی و کسی هم نه کاری به کارت داره و نه انگی ازت میگیره؟ اینهمه رذالت و پستی تو در تخریب مدیران و نخبگان استان و اینهمه حسادت ناشی از بی ریشه بودن و نداشتن اصل و نسب توست که اگر تو اصل و نسبی داشتی اینگونه مدام بر افراد جامعه برای باج گرفتن نمیتاختی. یه سوزن به خودت بزن یه جوالدوز به دیگران
دانشگاه
Iran, Islamic Republic of
آقای دکتر عسکری شخصی ضعیف از نظر علمی وکارکردی بود.
Iran, Islamic Republic of
همچنین دانشگاه علوم پزشکی استان را .مدیران علوم پزشکی به جلیلی رای دادند و باید همه برکنار شوند
هیئت علمی
Iran, Islamic Republic of
سلام. مطلب خوبی نوشتید. اما پیشنهاد پایانی ویرانگر است. ما تجربه‌ی دکتر عریان را داشتیم که دانشگاه را نابود کرد. به هیچ وجه اجازه نخواهیم داد با انتخاب یک فرد غیربومی دانشگاه به قهقرا برود.
استاد اخراجی
Iran, Islamic Republic of
چرا در مورد پرونده سازی علیه اساتید گچسارانی و بویراحمدی اشاره ای نشده؟؟
حیثیت و آبروی تعداد زیادی از اساتید و کارکنان را از بین برده است.
خداوند شاهد و ناظر بوده!
از نهادهای نظارتی استدعا داریم از جابجایی/ ممانعت بعمل بیاورند.
یا حق
عجیبه روزگار
Iran, Islamic Republic of
چرا هر فردی که در دانشگاه ياسوج هیأت علمی میشه زود میخواد خانمش رو بیاره تو و هیأت علمی کنه!!! امان از این دانشگاه با حاشيه هایش با بورسیه هایش
پیام نور
Iran, Islamic Republic of
هیات علمی های پیام نور چی از جان گروه اقتصاد و جغرافیا میخوان
وزیر
Iran, Islamic Republic of
الان بهترین زمان ممکن است که سید ضیا هاشمی و هادی زارع پور وزیر علوم و وزیر آموزش و پرورش شوند. تاجگردون اگه خودش میخواد در قوه مقننه باشه حمایت کنه این عزيزان وزیر شوند و بعد از ۴۵ سال استان وزیر داشته باشه
Netherlands
خخخخخ
یکتا
Iran, Islamic Republic of
صددرصد جناب کرمی باید عوض شود،وهرچه سریعتر بساطشو جمع کنه ،من که سرپل سراط هم نمیبخشمش
بنگرو
Iran, Islamic Republic of
درفرایندواگذاری مناقصات نگهبانی وخدمات و اشپزخانه وحتی عمرانی ها بسیارتخلف صورت گرفته که همه به اقای ز برمیگرده ...به زودی مستندات تخلفات این واگذاری ها منتشرمیشود...معاون مشروطی دنیا دارمکافاته....
Iran, Islamic Republic of
ضعیف ترین مدیر تاریخ استان بهادر کرمی است.
Iran, Islamic Republic of
سلام خواب دیدی خیر باشه
مدرس دانشگاه
Iran, Islamic Republic of
در اینکه دکتر کرمی می رود و کسی دیگر می آید شکی نیست اما او در این چند سال خدمات خوبی ارائه داد و نباید فرزندان استان اینطور تخریب شوند..... سه سال دکتر کرمی بهتر از دیگر رؤسای قبلی بوده.... چرا انصاف ندارید؟؟؟؟ بین دوره وی با دکتر عریان زمین تا آسمان است.... دوره عریان که توسط دولت روحانی و دکتر تاجگردون شکل گرفت،،،، ضعیف ترین دوره دانشگاه بوده است... رعایت انصاف خوب چیزی است که درباره عملکرد قوی دکتر کرمی نادیده گرفته شد
علی
United States
رسید به ما اصلاح طلبا رئیس غیربومی می خواید ؟
Iran, Islamic Republic of
تفکیک قایلید بین عریون و کرمی؟
از نظر چینش نیرو
کی رو عریان غیر قانونی جذب هیت علمی کرد و کرمی ارتقا داد و پست؟
چرا صدای هیچ نهاد ناظری در برابر نقش‌آفرینی دولتی‌ها به نفع یک نامزد خاص درنیامد؟

چرا صدای هیچ نهاد ناظری در برابر نقش‌آفرینی دولتی‌ها به نفع یک نامزد خاص درنیامد؟

تمام عزم دولتمردان شهید رییسی با بکارگیری رسانه‌ها و امکانات در اختیار خود، مصروف تلاش ...
ایران در دو راهی

ایران در دو راهی

با وجودیکه بخش اعظم اصولگرایان در دوره ریاست جمهوری روحانی مخالف برجام بودند، رئیسی اصولگرا ...
در بهشت زهرای تهران چه خبر است؟

در بهشت زهرای تهران چه خبر است؟

اگرچه برخی مسئولان تاکید دارند که قیمت قبر‌ها به ویژه در تهران نجومی نیست، اما بازار‌های ...
1