تاریخ انتشار
شنبه ۲۰ فروردين ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۱۷
کد مطلب : ۴۴۶۷۳۷

از مرغ ۱۰ هزار تومانی قالیباف چه خبر؟!

۲
۰
از مرغ ۱۰ هزار تومانی قالیباف چه خبر؟!
کبنا ؛بهمن ماه سال ۱۳۹۹ در سال آخر دولت حسن روحانی رئیس جمهور وقت، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس در خصوص قیمت مرغ اظهاراتی را مطرح نمود که واکنش گسترده تولیدکنندگان مرغ را در پی داشت. درپی افزایش قیمت مرغ در آن زمان او در سخنان خود گفته بود که قیمت مرغ باید ۱۰ هزارتومان باشد. چند روز بعد یکی از فعالان صنعت مرغ کشور با انتشار جدولی ادعای قالیباف را زیر سؤال برد. او متذکر شد که مرغ ۱۰ هزارتومانی مدنظر قالیباف صنعت مرغداری را نابود می‌کند. این تولیدکننده مرغ گفته بود هر چند قیمت مرغ بالاست، اما به دلیل افزایش هزینه نهاده، دارو و قیمت بالای انرژی و سوخت، هزینه تمام شده تولید مرغ افزایش چشم‌گیری داشته است و در شرایط فعلی تولید برای بسیاری از مرغداری‌ها صرفه اقتصادی ندارد. همچنین ریسک صنعت مرغ خیلی بالاست و باید سود دهی مناسبی داشته باشد، زمانی که یک مرغدار بتواند در یک سال ۵ بار جوجه ریزی کند اگر فقط یکبار به علت بیماری کل مرغ‌ها تلف شود کل سود یکساله او از بین می‌رود. همچنین فشار بر کاهش قیمت مرغ باعث می‌شود برخی از مرغداران با ترفندهایی قیمت تمام شده را پایین بیاورند که کار مناسبی نیست. این فعال صنعت مرغداری با اشاره به صحبت‌های رئیس مجلس در خصوص توزیع مرغ ۱۰ هزار تومانی، با ارائه دو جدول مقایسه‌ای گفته بود: در حال حاضر با احتساب تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومان به مرغ، حداقل قیمت تمام برای مصرف‌کننده بیش از ۱۸ هزار تومان است و در صورتی که ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شود و ارز ۱۷۵۰۰ تومانی قیمت هر کیلو مرغ به بیش از ۴۲ هزار تومان می‌رسد.

در ادامه مرغدار جهرمی نامه‌ای به رئیس مجلس یعنی محمد باقر قالیباف نوشت و در آن اعلام کرد که حاضر است مرغداری خود را در اختیار آقای قالیباف قرار دهد تا او با تولید مرغ ۱۰ هزار تومانی ادعای خود را ثابت کند.
لازم به ذکر است امروز قیمت هر کیلو مرغ حدود ۲۸ هزارتومان است و بازهم خبری از مرغ ۱۰ هزار تومانی آقای قالیباف نیست. در آن زمان بسیاری از طرفداران آقای قالیباف اظهار کردند که برای دستیابی به این چنین قیمتی باید دولت هم همکاری داشته باشد که لازمه آن یکدست شدن دولت و مجلس است. این روزها شاهد هستیم که اتفاقاً دولت و مجلس در دست جریان واحدی قرار دارند و تمام نهادها به اصطلاح یکدست شده‌اند و بهانه‌ای در این حوزه باقی نیست. اما قیمت‌ها از این یکدست بودن سودی نبردند و کاهشی نشده‌اند و ما حتی در این روزهای اخیر شاهد گوجه ۴۰ هزارتومانی بوده‌ایم. همه می‌دانیم که قیمت مواد غذایی بالا است و روزانه حتی بسیاری از اقلام غذایی از سفره خانوارها کم و یا حتی حذف می‌شود. آقای قالیباف سود مردم از یکدست شدن مجلس و دولت چیست؟ مگر شرط دستیابی به مرغ ده هزار تومانی همین اتفاق نبود؟ پس چرا مردم نه تنها رنگ مرغ ده هزار تومانی را ندیدند که حتی گوجه ۴۰ هزارتومانی از سفره آن‌ها حذف شد؟ حالا که به قول شما و طرفدارانتان شرایط فراهم است چرا تلاش نمی‌کنید مرغ ۱۰ هزارتومانی تولید کنید و به سفره‌های مردم برسانید؟ تا چه زمانی مردم باید از شکم خود و خانواده‌هایشان بزنند و هر روز سفره‌هایشان کوچکتر از روز قبل شود و حسرت روزهای گذشته را بخورند؟ بازهم تاکید می‌کنیم که الان شرایط برای تحقق وعده‌های دیرینه فراهم است به میدان بیایید و مرغ ده هزارتومانی را به دست مردم برسانید.
 
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
قالیباف کی حرف راست زده
Iran, Islamic Republic of
تا مرغ ۴۰ هزارتومانی دربازار تمام شد مرغ ۱۰ هزارتومانی قالیباف به وفور به بازار میاد
نماینده تبریز: مردم با قاشق روغن تهیه می‌کنند و نان قسطی می‌خرند

نماینده تبریز: مردم با قاشق روغن تهیه می‌کنند و نان قسطی می‌خرند

نماینده مردم تبریز در مجلس گفت: فقر در حاشیه‌های تبریز بی‌داد می‌کند بطوریکه امروز برخی ...
(ویدئو) جشن ازدواج دو عضو نیروهای داوطلب اوکراینی

(ویدئو) جشن ازدواج دو عضو نیروهای داوطلب اوکراینی

آناستازیا و ویاچسلاو در یک پارک در کی‌یف اوکراین با یکدیگر ازدواج کردند. این زوج از اعضای ...
سناریوهایی مهیب برای پایان جنگ اوکراین

سناریوهایی مهیب برای پایان جنگ اوکراین

تهاجم گسترده نظامی روسیه و خسارات مادی و تلفات انسانی ناشی از آن برای بسیاری از تحلیل‌گرانی ...