کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

کبنا بررسی کرد

نهضتی «نه به نزاع» ایجاد کنیم / اراده برای کاهش آسیب‌های اجتماعی وجود ندارد / متولیان فرهنگی کجا هستند؟ / توضیحات دادستان یاسوج پیرامون نزاع خیابان هجرت 3

24 دی 1400 ساعت 1:39

ملک حسینی نسبت به انتشار تصاویر و فیلم‌های مربوط به درگیری‌ها و حوادث در فضای مجازی و بازنشر آنها هشدار داد و افزود: آنچه بیشتر مایه نگرانی است، سرعت انتشار و حساس شدن مردم نسبت به این جرائم و احساس ناامنی ایجاد شده می‌باشد.


 نزاع‌های دسته جمعی از آن دسته آسیب‌های اجتماعی است که نظم حاکم بر جامعه را مختل می‌کند و همواره مواجهه با آن مورد توجه متولیان نظم و امنیت اجتماعی بوده است. بر اساس یافته‌های پژوهشی مختلف، عوامل گوناگون زمینه نزاع دسته جمعی را فراهم می‌کند. ضعف مهارت‌های ارتباطی، کاهش آستانه تحمل، اختلافات مالی و خانوادگی و... از قبیل این عوامل می‌باشد و از آن طرف در دسترس بودن اسلحه گرم نیز حکم کبریت را برای روشن کردن مرگبار بنزین خشم این افراد را دارد.
به گزارش کبنا، اما به راستی؛ چرا، در روزهای اخیر شاهد افزایش تعداد نزاع‌های دسته جمعی و گاهاً منجر به مجروحیت و قتل در یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد بوده‌ایم؟ دستگاه‌های فرهنگی چه نقشی دارند؟ آن‌ها برای برون رفت از وضعیت چه برنامه‌های دارند؟ آیا نیروی انتظامی به موقع در همچنین حوادثی حضور دارند؟ مردم چه نقشی را می‌توانند، ایفا کنند؟ استانداری کهگیلویه و بویراحمد به عنوان راهبر سایر دستگاه‌ها در این زمینه چه کار خاصی انجام داده است؟ آیا دستگاه قضا به وظایفش به خوبی عمل می‌کند؟ رسانه‌ها و مردم چه نقشی دارند؟ سید علی ملک حسینی دادستان یاسوج با اشاره به نزاع هجرت 3 در مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد به برخی از این شبهات پاسخ روشنی داده است. اما به طورکلی برای خاموش کردن آتش نزاع‌های دسته جمعی و از بین بردن دودی که در همچنین مواقعی بلند می‌شود و به چشم همه می‌رود، باید از رسانه گرفته تا مسئولان و مردم پای کار بیایند و با هم مشارکت کنند.
مردم باید در صورت مشاهده کردن همچنین اتفاقاتی به جای اینکه خیلی سریع شروع به فیلمبرداری و ارسال در فضای مجازی و گروه‌های واتس آپی خانوادگی و... می‌کنند با مراجع قانونی تماس حاصل کنند و دستگاه‌های قانونی باید با سرعت عمل و پاسخ سریع، دقیق و تمام کننده اعتماد مردم را بیش از پیش بالا ببرند. مردم باید هشیار باشند که پخش این کلیپ‌ها نشأت گرفته از ضعف فرهنگی و رواج ناامیدی در جامعه است. از طرف دیگر، مسئولان ارشد استان کهگیلویه و بویراحمد، به ویژه مسئولان حوزه امنیت، اجتماعی و فرهنگی باید با برنامه ریزی عطش برنامه‌های سیاسی و غیرضروری را پائین بیاورند و تمام توانشان را برای ترویج فرهنگ اسلامی بگذارند، چرا که به قولاً توسعه همه جانبه از مسیر فرهنگ می‌گذرد. در سال‌های اخیر کمترین برنامه‌های فرهنگی در این استان برگزار شده، صدا و سیمای استان کهگیلویه و بویراحمد می‌توانست در راستای ارتقاء سطح فرهنگی تلاش بیشتری داشت. داشتن اسلحه گرم و سرد در خانه، همانند؛ بشکه نفت در اتاق خواب است. با وجود علاقه زیاد مردم به داشتن اسلحه و افزایش آن در بین خانواده‌ها، اما کمترین برنامه فرهنگی برای این موضوع از سوی متولیان امر تدارک دیده شده است. اراده، برنامه و روایات دقیق موضوعات می‌تواند جامعه را از بحران‌ها رها کند. به نظر می‌رسد؛ اراده‌ای در بین دستگاه‌های فرهنگی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی وجود ندارد، نشان به آن نشان که خبری از فعالیت‌های فرهنگی عمومی و محله به محله، مجتمع‌های فرهنگی فعال، سینما، پارک‌های مناسب، کتابخانه‌های مجهز و جذاب و برنامه‌های تولیدی متنوع و فرهنگی نیست. سید علی ملک حسینی دادستان یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از مدیرانی هست که این روزها پاسخگو همه است. او به مردم عادی تا رسانه‌ها پاسخ می‌دهد و چنین مواقعی با گشاده‌رویی توضیح می‌دهد و همه این را می‌دانند و در واقع او، ایثارگرانه پای مجموعه دستگاه قضا که پاره‌ای از نظام اسلامی است، می‌ماند و برای مردم در باره نزاع‌ها حرف می‌زند و توصیه هم می‌کند. به نظر می‌رسد باید نهضت اسلحه و نزاع همانند نهضت تنباکو که در سفر ناصرالدین شاه قاجار به فرنگ در اعتراض به انحصار توتون و تنباکو شکل گرفت، شکل بگیرد و در اعتراض به وجود اسلحه گرم و سرد در منازل، جشن‌های عروسی و شادی، مراسم عزا و نزاع دسته جمعی، همه مردم پای کار بیایند و با دستگاه‌های قضایی و انتظامی همکاری لازم را داشته باشند و در این نهضت همه صادقانه شرکت کنند، تا بساط اسلحه و نزاع دسته جمعی که در صورت ادامه دودش به چشم همه می‌رود، برای همیشه جمع شود.
ملک‌حسینی دادستان یاسوج  با اشاره به نزاع خیابان هجرت 3، اظهار داشت: پس از دریافت خبر یک حادثه در خیابان هجرت ۳ یاسوج در همان ساعت اولیه یگان امداد که همان نزدیکی بود، ظرف مدت ۵ دقیقه در صحنه حاضر شد، اما متهم اصلی که شناسایی شده فرار کرده و تحت تعقیب است.
 دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان در ادامه توضیح داد که علت این درگیری، مسائل خانوادگی است و متهم به قصد تیراندازی به داماد خانواده در این مکان حاضر شده بود. پدر او که همراه اش رفته بود، فعلاً بازداشت و خود متهم اصلی هم تحت تعقیب است.
ملک حسینی اضافه کرد: در تیراندازی خانوادگی امشب کسی مجروح نشده و آنچه در فیلم حادثه توسط یک خانم مطرح می‌شود، صحت ندارد.
وی با اشاره به اینکه دستگاه قضایی با مخلان نظم و امنیت عمومی به طور قاطع برخورد خواهد کرد، گفت: هویت متهم مشخص هست و قطعاً دستگیر و برخورد قانونی لازم صورت خواهد گرفت.
ملک حسینی نسبت به انتشار تصاویر و فیلم‌های مربوط به درگیری‌ها و حوادث در فضای مجازی و بازنشر آنها هشدار داد و افزود: آنچه بیشتر مایه نگرانی است، سرعت انتشار و حساس شدن مردم نسبت به این جرائم و احساس ناامنی ایجاد شده می‌باشد.
دادستان یاسوج ابراز داشت: در این شرایط باز نشر گسترده این فیلم‌ها، احساس نا امنی را چند برابر می‌کند و مثل بنزین بر آتش پاشیدن هست.
وی گفت: باز نشر این فیلم‌ها در گروه‌های فامیلی و طایفه‌ای، جز احساس ترس برای آنهایی که این صحنه‌ها را ندیده‌اند، فایده‌ی دیگری ندارد و مردم باید از انتشار اینگونه فیلم‌ها در فضای مجازی، خودداری کنند.
ملک حسینی با بیان اینکه نکته قابل توجه این هست که این درگیری‌ها بین خانواده‌های نسبتاً مرفه در حال رخ دادن است.
ملک حسینی خاطر نشان کرد: یگان امداد در سطح شهر مستقر بود در زمان شلیک یکی از شهروندان با بنده تماس گرفت و کمتر از ۵ دقیقه مأمورین رسیدند. هویت متهم مشخص هست و قطعاً مانند بقیه زندان خواهد شد.
وی افزود: مأمورین با اذن ورود به منزل و مخفیگاه متهم وارد شدند و در حال تعقیب وی هستند.
به گزارش کبنا، بهتر است که همه دستگاه با اراده تمام برای جمع کردن بساط آسیب های اجتماعی، کاهش آنها در سطح جامعه بیش از گذشته متحد و اراده داشته باشنذ.


کد مطلب: 443483

آدرس مطلب :
https://www.kebnanews.ir/report/443483/نهضتی-نه-نزاع-ایجاد-کنیم-اراده-کاهش-آسیب-های-اجتماعی-وجود-ندارد-متولیان-فرهنگی-کجا-هستند-توضیحات-دادستان-یاسوج-پیرامون-خیابان-هجرت-3

کبنانیوز
  https://www.kebnanews.ir