تاریخ انتشار
جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۵۶
کد مطلب : ۴۲۶۵۹۶
دوئل تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا؛

( فیلم ) حمله بایدن به ترامپ بابت مدیریت کرونا / ترامپ و چالش انتقال مسالمت‌آمیز قدرت

۰
( فیلم ) حمله بایدن به ترامپ بابت مدیریت کرونا / ترامپ و چالش انتقال مسالمت‌آمیز قدرت
کبنا ؛
نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بامداد جمعه در دو شبکه تلویزیونی جداگانه به بیان مواضع خود پرداختند.
به گزارش کبنا، دوئل انتخاباتی «دونالد ترامپ» و «جو بایدن»، نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا آغاز شده است. ترامپ در شبکه «ان‌بی‌سی» حضور پیدا کرد و «جو بایدن» در شبکه «ای‌بی‌سی».

دونالد ترامپ با نپذیرفتن مناظره مجازی، همزمان با رقیب دموکراتش جو بایدن، بامداد جمعه به وقت تهران در یک برنامه تلویزیونی از شبکه ان بی سی حضور یافت و به سوالات رای‌دهندگان پاسخ داد. همزمان با او، جو بایدن در شبکه خبری‌ای بی سی ظاهر شد و به سوالات رای دهندگان پاسخ داد.
  
قرار بود به جای این برنامه ترامپ و جو بایدن رقیب دموکرات وی مناظره داشته باشند که به دلیل ابتلای ترامپ به کرونا، از طرف کمیسیون مناظره‌های انتخاباتی لغو شد. طرف دموکرات پیشنهاد مناظره مجازی را هم داده بود که از سوی تیم ترامپ رد بود. همزمان جو بایدن هم در فیلادلفیا با شکبه‌ای بی سی نیوز مشابه همین برنامه را اجرا کرد و به طور مستقیم با رای‌دهندگان به گفتگو نشست. مناظره نهایی بین این ۲ نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قرار است در پنج‌شنبه ۲۲ اکتبر برگزار شود.

در دوئل تلویزیونی ترامپ و بایدن چه گذشت؟
رئیس جمهوری آمریکا درباره وضعیت کرونای خود اظهار کرد:من هیچ احساس بدی نداشتم و قوی به نظر می‌رسیدم، اما کمی درجه حرارتم بالا بود که پزشکان فوق العاده کاخ سفید گفتند باید به بیممارستان برویم و من هم به نظر آنان احترام گذاشتم.
ترامپ افزود: در بیمارستان والتر رید آن‌ها رمدیسیور را به من تزریق کردند و پس از آن رو به بهبودی رفتم. آن‌ها نگفتند که پنومونیا دارم تنها گفتند که کمی عفونت در ریه‌ها دیده می‌شود.
اما در پاسخ به این سوال که عفونت با چه بوده است، اظهار بی اطلاعی کرد و مدعی شد: من زیاد سوال نمی‌کنم. من مشکلی زیادی در ریه نداشتم و تنها کمی حرارت بدنم بالا بود.
نامزد حزب جمهوریخواهان در پاسخ به این سوال که نخستین آزمایش مثبت کرونای شما در یکم اکتبر بوده است، آخرین آزمایش منفی‌تان چه زمانی بوده است، گفت: من در مناظره هیچ مشکلی نداشتم و خیلی خوب ظاهر شدم.
ترامپ در پاسخ به این سوال که آیا روز قبل از مناظره آزمایش داده است، افزود: من نمی‎‌توانم آن را به یاد بیاورم، اما زیاد آزمایش داده‌ام. اما آخر روز پنج‌شنبه یک روز پس از مناظره، آزمایش من مثبت شد.
وی در پاسخ به این سوال که طبق قانون کمیسیون مناظره باید پیش از حضور آزمایش منفی می‌داشتید، آیا می‌گویید که پیش از مناظره آزمایش منفی نداشتید، اظهار کرد: من نمی‌دانم. اما پزشکان انجام می‌دهند و من از آن‌ها نمی‌پرسم. شاید یک روز قبل از آن انجام داده باشم و من در بهترین حالت بودم.
ترامپ به هیچ وجه حاضر نشد روشن کند که آخرین آزمایش کرونا و نتیجه منفی آن چه زمانی بوده است و گفت در اطراف رئیس جمهوری تنها یک پزشک حضور ندارد و پزشکان زیادی در اطراف شما هستند.
مجری برنامه اظهار امیدواری کرد این اظهارات برای مردم روشنگری کرده باشد.
وی سپس سوال خود را درباره برنامه شنبه پیش از مثبت شدن آزمایش ترامپ مطرح کرد که قاضی امی برت را برای دیوان عالی آمریکا معرفی کرد در حالیکه ۱۳ نفر از حاضران آن مراسم که بدون ماسک بودند، به کرونا گرفتار شدند.
رئیس جمهوری آمریکا که از آخرین آزمایش منفی خود بی اطلاع بود، مدعی شد هر کسی به کاخ سفید بیاید مورد آزمایش قرار می‌گیرد که شامل او هم می‌شود.
ترامپ که همچنان از زدن ماسک ابا دارد، اظهار کرد: من هیچ مشکلی با ماسک ندارم، اما من رئیس جمهوری هستم و باید مردم را ببینم. من نمی‌توانم در داخل ساختمان و اتاق باشم، من باید بیرون بروم.
مجری پرسید نمی‌توانید با ماسک دیده شوید، درست است؟
نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری پاسخ داد: من می‌توانم.
رئیس جمهوری آمریکا برای فرار از مخمصه ماسک، به رفتار کامالا هریس همتای انتخاباتی جو بایدن اشاره کرد وگفت: نمی‌خواهم او را سرزنش کنم، نمی‌خواهم بگویم او یک کار وحشتناک انجام داد. با این حال من نمی‌توانم فقط در اتاق زیبای کاخ سفید بنشینم، باید بیرون بروم.
ترامپ با این سوال مواجه شد که به عنوان یک لیدر وقتی ماسک نمی‌زنید، اما مقامات می‌گویند که بهترین اقدام، استفاده از ماسک است، اظهار کرد: بسیاری از مردم این بیماری را از چین فرستاده شده بود گفتند و آن‌ها نباید اجازه این کار را می‌دادند.
وی افزود: کسی نباید سرزنش شود و خیلی‌ها در حال تلاشند تا این بیماری را از کشور ما و جهان خارج سازند، ببینید در جا‌های دیگر چه می‌گذرد، به انگلیس، ایتالیا، فرانسه و اسپانیا نگاه کنید.
رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر مدعی شد عملکرد بسیار شگفت‌انگیزی داشته است، ما واکسن و درمان را داریم که دارد می‌آید.
ترامپ در پاسخ به این سوال که آیا به ایمنی گله‌ای اعتقاد دارد، گفت: ما انتظار از دست دادن بیش از ۲ میلیون نفر را داشتیم، اما اکنون ۲۰۰ هزار نفر یعنی ۱۰ درصد آن را از دست داده‌ایم، یک درصد هم زیاد است و نباید اتفاق می‌افتاد، اما به خاطر چین این اتفاق افتاد.
وی افزود: ما بر این اساس، ۲ میلیون نفر را نجات داده‌ایم.
مجری برنامه اظهار کرد: ۲ میلیون نفر در صورتی بوده است که به طور کامل هیچ کاری انجام نشود.
رئیس جمهوری آمریکا مشکل را به گردن فرمانداران دموکرات انداخت و گفت: قانون اساسی مشخص کرده است که چه کاری باید انجام شود، من فکر می‌کنم آن‌ها به خاطر مسایل سیاسی این کار را کردند. اما واقعیت این است که نباید بگذارید تعطیلی ادامه پیدا کند.
ترامپ با حمله به نیویورک و شهر ارواح خواندن این ایالت که به علت آنچه عملکرد فرماندار دموکرات او دانست منجر به خروج هزاران نفر شده است، مدعی شد: درمان نباید بدتر از مساله باشد، مشکل خیلی بزرگ است.
وی در پاسخ به این سوال که در مناظره حاضر نشدید سفیدبرترپندار‌ها را تقبیح کنید، گفت: من سفیدبرتر پندار‌ها را برای سال‌ها تقبیح کردم، اما شما از "جو" این سوال را نمی‌پرسید که آیا آنتیفا را تقبیح می‌کند؟
در دوئل تلویزیونی ترامپ و بایدن چه گذشت؟
ترامپ در پاسخ به سوالی درباره یکی از پیام‌های توئیتری‌اش که مدعی شده بود در دوران بایدن برای کشتن بن لادن تقلبی، ۶ نیروی دریایی آمریکا کشته شدند، گفت نه من آن را بازنشر دادم. آن یک ایده نفر دیگری بود. من تنها باز نشر دادم و درباره آن موضعی نگرفتم.
وی افزود: من بازنشر توئیت‌های زیادی را داشته‌ام، اما به خاطر رسانه‌های جعلی و فاسد و اینکه من رسانه اجتماعی نداشتم، من نمی‌توانستم یک کلمه هم منتشر کنم.
رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به این سوال که چه کلمه‌ای بوده است، گفت: خیلی ساده است، ما در حال ساختن بهتر و قویتر کشورمان نسبت به هر دوره دیگری هستیم. این در حال اتفاق افتادن است و هر کسی آن را می‌داند.
ترامپ درباره اظهاراتش برای انتقال مسالمت‌آمیز قدرت و اینکه تنها در صورت کلاهبرداری در انتخابات بازنده خواهد شد هم اظهار کرد: در این صورت بازنده خواهیم شد که هزاران برگه رای به زباله‌ها ریخته می‌شود، وقتی می‌بینید که آرای نیرو‌های نظامی که روی آن ترامپ را نوشته‌اند در زباله‌ها ریخته می‌شود، این‌ها همه امروز اتفاق افتاده است.
مجری برنامه پرسید مدیر اف بی آی شما گفته است که هیچ نشانه‌ای از کلاهبرداری در۱۵۰ میلیون آرای به صندوق ریخته شده وجود نداشته است.
نامزد جمهوریخواهان پاسخ داد: او کارش را به درستی انجام نداده است. ۵۰ هزار رای در اوهایو، ۵۰ هزار رای دیگر فکر می‌کنم در کارولینای شمالی و ۵۰۰ هزار رای دیگر در ویرجینیا. نه نه این یک مشکل فوق‌العاده است.
ترامپ گفت بگذارید درباره آنچه که برای انتقال مسالمت‌آمیز صحبت می‌کنند، بگویم. آن‌ها از کارزار من جاسوسی کردند و اکنون درباره انتقال مسالمت‌آمیز قدرت صحبت می‌کنند، بله من این کار را خواهم کرد، اما من و هر کسی دیگری می‌خواهیم که یک انتخابات صادقانه باشد.
وی افزود: اما وقتی می‌بینم که صد‌ها هزار برگه رای به نام من در سطل‌های زباله ریخته می‌شود، نسبت به آن خوشحال نیستم.
یکی از حضار پرسید اگر آنگونه که باب وود در کتابش گفته است از کووید-۱۹ در ماه فوریه خبر داشتید که هوازی و مرگبارتر از آنفلوآنزا است، چرا فقط ورود از چین را ممنوع کردید و اقدام دیگری برای نجات جان ده‌ها هزار آمریکایی انجام ندادید؟
رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ مدعی شد که من به سرعت اقدام کردم و جو بایدن ۲ ماه از من عقب‌تر بود. او همیشه گفت ترامپ نژادپرست و بیگانه‌ستیز است. من این کار را کردم بسیار زودتر از آنکه دکتر فاوچی که به او علاقه زیادی دارم، آن را ضروری بداند.
ترامپ افزود: دکتر فاوچی گفت تو جان هزاران هزاران نفر را نجات داده‌ای. من تهدید این ویروس را می‌شناختم، اما نمی‌خواستم وحشت ایجاد کنم و بگویم همه در حال مرگ هستید.
وی در پاسخ به سوالی که چگونه می‌خواهید کشور را از نظر اقتصادی و اشتغال بازگردانید، گفت ما این کار را انجام داده‌ایم و ۱۱.۴ میلیون شغل را بازگردانیدم.
رئیس جمهوری آمریکا سوم نوامبر روز رای گیری را موج قرمز نام گذاری کرد و افزود: اقتصاد ما در سال گذشته خارق العاده خواهد بود. ما بزرگترین اقتصاد را در تاریخ کشورمان داشتیم، ما مجبور شدیم آن را ببندیم تا ۲ میلیون نفر را نجات دهیم. اما کشور به سرعت بازخواهد گشت.
ترامپ در پاسخ به این سوال که آیا پس از ابتلا به کرونا، نظرش درباره استفاده از ماسک تغییر کرده است، گفت: من با ماسک مشکلی ندارم، اما من حکایت‌های متفاوتی را درباره ماسک شنیده‌ام.
مجری برنامه پرسید، اما مقامات شما می‌گویند که همه از ماسک استفاده کنند، دانشگاه واشنگتن گفت اگر همه از ماسک استفاده کنند، زمان از بین بردن کرونا به نصف کاهش می‌یابد، یعنی ۶۰ هزار جان نجات می‌یافت.
وقتی ترامپ درباره اظهار نظر دکتر اسکارت گفت، مجری برنامه پاسخ داد او متخصص عفونی نیست. اما ترامپ ادامه داد: من نمی‌دانم، اما او کارشناس برجسته‌ای است.

این روش بعد از لغو دومین مناظره میان نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری انتخاب شد و در جریان آن بایدن و ترامپ به سئوال‌های حاضران در جلسه درباره موضوعات مختلف پاسخ دادند.
در زیر محورهای اصلی مربوط به این دوئل تلویزیونی آورده شده است.

 
ترامپ و انتقال مسالمت‌آمیز قدرت
رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به این سئوال که آیا در صورت باخت در انتخابات به صورت مسالمت‌آمیز قدرت را تحویل خواهد داد یا خیر به تخلفات در برخی حوزه‌های رأی‌گیری در ایالت‌هایی که رأی‌گیری در آنها آغاز شده اشاره کرد.
او سپس با بیان اینکه دموکرات‌ها از ستاد انتخاباتی او جاسوسی کرده‌اند گفت: «بعد از این صحبت می‌کنند که آیا قدرت را به صورت مسالمت‌آمیز تحویل خواهی داد؟ پاسخ مثبت است، اما می‌خواهم که انتخابات صادقانه باشد.»
رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه مدعی شد که هزاران برگه رأی که نام او در آنها نوشته شده به سطل‌های زباله انداخته شده و از این موضوع خشنود نیست.
ترامپ از اظهارات «کریستوفر رای»، رئیس‌ اف‌بی‌آی که ماه پیش گفته بود شواهدی درباره احتمال بروز تخلفات انتخاباتی مشاهده نکرده هم انتقاد کرد و گفت: «او کارش را درست انجام نداده است.»
موضع بایدن درباره واکسن کرونا
جو بایدن مدعی شد اطلاعاتی که دونالد ترامپ درباره واکسن کرونا می‌دهد غلط است و او تنها زمانی از این واکسن استفاده خواهد کرد که دانشمندان آن را تأیید کنند.
بایدن گفت در صورتی که واکسن کرونا هر سه مرحله آزمایش بالینی را پشت سربگذارد و دانشمندان آن را تأیید کنند او از این واکسن استفاده خواهد کرد و مردم را نیز به استفاده از آن ترغیب خواهد کرد.
دفاع ترامپ از عملکرد اقتصادی خود

 
رئیس‌جمهور آمریکا ضمن حمایت از طرح خود برای کاهش مالیات‌ها گفت که دولت او بیشتر از تمامی دولت‌های ما قبل خود اشتغال ایجاد کرده است.
ترامپ گفت که شرکت‌ها در حال ورود به آمریکا هستند و دلیل بازگشت سریع اقتصاد آمریکا به وضعیت نرمال بعد از شیوع کرونا بنیان‌های اقتصادی محکمی است که او بنای آنها را گذاشته است.
ترامپ گفت در صورتی که جو بایدن رئیس‌جمهور شود سیاست کاهش مالیات‌ها را کنار خواهد گذاشت.
بایدن: طرح ترامپ برای کاهش مالیات را حذف نمی‌کنم
جو بایدن گفت که قصد ندارد طرح کاهش مالیات را که رئیس‌جمهور ترامپ آن را اجرایی کرده برای همه آمریکایی‌ها لغو کند. او در عین حال گفت که قصد دارد مالیات‌های مربوط به ۱ درصد ثروتمند جامعه را افزایش دهد. 
https://www.kebnanews.ir/images/docs/files/000426/nf00426596-2.jpg
«کاملا هریس»، معاون بایدن در مناظره قبلی با معاون ترامپ گفته بود که جو بایدن در صورت ورود به کاخ سفید در نخستین روز طرح کاهش مالیات که به تصویب کنگره و امضای ترامپ رسید را لغو خواهد کرد. او در عین حال گفت که دولت احتمالی بایدن مالیات را برای افرادی که درآمدشان کمتر از ۴۰۰ هزار دلار است زیاد نخواهد کرد.
ادعای ترامپ درباره ماسک و کرونا
ترامپ در ادعایی اثبات‌نشده گفت افرادی که ماسک می‌زنند «همیشه» به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند.
رئیس‌جمهور آمریکا این اظهارنظر را در پاسخ به سئوالی درباره اینکه گردهم‌آیی مورخ ۲۶ سپتامبر در کاخ سفید موجب ابتلای شمار زیادی از حاضران در آن جلسه از جمله ترامپ و همسرش به عفونت کرونا شده مطرح کرد. اکثر حاضران در آن جلسه ماسک نزده بودند.
ترامپ ابتدا تصریح کرد «مشکلی با ماسک ندارم» و در ادامه افزود: «آدم‌هایی که ماسک می‌زنند هم همیشه مبتلا می‌شوند.»
انتقاد بایدن از سیاست خارجی ترامپ

 
معاون سابق رئیس‌جمهور آمریکا در انتقاد از سیاست خارجی ترامپ گفت که آمریکا بیش از هر زمان دیگر منزوی است، ایران به بمب هسته‌ای نزدیک‌تر شده، کره شمالی بیش از هر زمان دیگر موشک دارد، متحدان آمریکا به این کشور اعتماد ندارند و رئیس‌جمهور آمریکا در تریبون‌های جهانی مورد تمسخر واقع می‌شود.
ترامپ بالاخره نژادپرستی سفیدپوستان را محکوم کرد
یکی از مسائل جنجالی از زمان ورود ترامپ به کاخ سفید امتناع او از محکوم کردن نژادپرستان سفیدپوست بوده است.
خودداری ترامپ از محکوم کردن نژادپرستان سفیدپوست جنجال‌های زیادی به پا کرد اما ترامپ در جلسه شامگاه پنجشنبه بالاخره مجبور شد این گروه را محکوم کند، هر چند که به سرعت موضوع را تغییر داد و از «چپ‌گرایان افراطی» انتقاد کرد.
ترامپ تحت فشار مجری ان‌بی‌سی گفت: «من سفیدبرترپنداری را محکوم می‌کنم. من سال‌ها است سفیدبرترپنداری را محکوم کرده‌اند.»
حمله بایدن به ترامپ بابت مدیریت کرونا
جو بایدن از مدیریت ترامپ در مهار شیوع کرونا انتقاد کرد و گفت: «وظیفه رئیس‌جمهور رهبری است». او اضافه کرد: «ترامپ چنین کاری انجام نداده است.»
جو بایدن نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از حزب دموکرات روش مدیریت دولت دونالد ترامپ برای مهار شیوع کرونا را به باد انتقاد گرفت و سوء مدیریت او را عامل شیوع مرگبار و مهارنشدنی این ویروس در سراسر آمریکا دانست و گفت:  ترامپ صرفاً روی مسئله بازار سهام تمرکز کرده و توجهی به اثرات این بیماری روی سلامت مردم نداشته است.
گفت‌وگوی زنده "جو بایدن" با شبکه تلویزیونی‌ای بی سی با محور بحث درباره بحران کووید- ۱۹ و مشکلات اقتصادی آغاز شد.
ترامپ نیز همزمان گفت‌وگویی انتخاباتی با شبکه تلویزیونی ان بی سی دارد.
بایدن که از ساعت هشت شب به وقت شرق آمریکا گفتگو با تلویزیون‌ای بی سی را در قالب پرسش و پاسخ با مخاطبان آغاز کرده است، درباره نطقه نظرات خود برای خارج کردن آمریکا از یکی از بزرگترین بحران‌های اقتصادی گریبانگیر این کشور و سوء مدیریت همه گیری کرونا سخن خواهد گفت. دو نامزد ریاست جمهوری روز پنجشنبه در دو برنامه زنده همزمان که از تلویزیون‌های سراسری پخش می‌شود، به سوالات رای دهندگان پاسخ خواهند داد.
جو بایدن در نشست خبری‌ای بی سی که در فیلادلفیا و با مدیریت جورج استفانوپولوس، مجری این تلویزیون حضور دارد و در این برنامه ۹۰ دقیقه‌ای نقطه نظرات خود را تشریح خواهد کرد.
۲۰ رای‌دهنده از سراسر پنسیلوانیا، در این برنامه حضور دارند تا پرسش‌های خود را مطرح کنند.
بایدن در پاسخ به پرسش یکی از افراد شرکت کننده درباره مدیریت کرونا ویروس توسط دولت ترامپ گفت: من گفتم که باید افراد را در چین نگه می‌داشتیم و نمی‌گذاشتیم بیایند. هشدار دادم که خیلی مساله بزرگی است و ترامپ توجه نکرد. او گفته بود مساله را بزرگ کنیم مردم می‌ترسند. اما این او بود که ترسید. ما فرصت بزرگی را از دست دادیم.
نامزد حزب دموکرات در پاسخ به یک جوان سیاهپوست درباره اینکه برای سیاهپوستان چه برنامه‌ای داشته و چه کار خواهد کرد، وعده داد که در زمینه آموزشی به سیاهپوستان کمک خواهد کرد.
وی گفت: سیاهپوستان در دوران مدرسه و دانشگاه و بعد از فارغ التحصیلی دچار مشکلات مالی هستند و من بودجه‌ای برای حمایت آموزشی و همینطور وام خرید خانه اختصاص خواهم داد.
در این نشست بایدن با سوالاتی درباره پلیس و عملکرد خشن نیرو‌های پلیس خصوصا علیه سیاهپوستان روبرو شد که وی تلاش کرد موضعی میانه گرفته و ضمن حمایت از پلیس، خواستار اصلاح ساختار پلیس و شفاف کردن عملکرد آن شود.
وی خاطرنشان کرد: بیشتر نیرو‌های پلیس خوب هستند. ولی باید کارنامه آن‌ها پیش از استخدام به خوبی ارزیابی شود. باید افراد روانشناس به همراه پلیس به محل درگیری فرستاده شوند تا بتوانند با متهم صحبت کنند تا مانع بالا گرفتن درگیری با فرد تحت تعقیب شوند. به جای قطع بودجه پلیس، باید دست به این نوع اقدام‌ها زد.
انتقاد از ترامپ در خصوص انتصاب قاضی دیوان عالی
بایدن در پاسخ به پرسش دیگری از قاضی مورد نظر ترامپ برای دیوان عالی انتقاد کرد و گفت: خیلی چیز‌ها اکنون در خطر قرار دارد. وقتی فعالیت‌های انتخاباتی به جریان می‌افتد، باید صبر کرد و انتخاب قاضی دیوان عالی به روشن شدن نتیجه انتخابات موکول شود.
وی همچنین با سوالی درباره سیاست محیط زیستی دولت آینده اش جواب داد و گفت: من به دنبال منع اکتشاف و استخراج نفت در آمریکا نخواهم رفت، اما بر روی انرژی‌های نو سرمایه گذاری خواهم کرد. ما باید فن آوری‌های نو را برای کاهش دی اکسید کربن به کار ببریم تا سال ۲۰۲۵ بتوانیم تولید گاز متان را به صفر برسانیم.
بایدن وعده داد که در زیرساخت‌های انرژی پاک خورشیدی و باد سرمایه گذاری خواهد کرد تا مانع از افزایش دمای کره زمین شود.
در ادامه بایدن به سوالی پیرامون سیاست خارجی آمریکا پرداخت و عملکرد ترامپ را برای سازش میان رژیم امارات و رژیم صهیونیستی ستود.
انتقاد از سیاست خارجی دولت ترامپ
با این حال وی از رویکرد خارجی ترامپ شدیدا انتقاد کرد و گفت: ما خود را در شرایط منزوی تری یافته ایم.
وی در ادامه با بیان اینکه ایران اکنون مواد اتمی بیشتری دارد، ادعا کرد: ایران به ساخت بمب نزدیک شده است. کره شمالی بمب هسته‌ای و موشک در اختیار دارد. متحدان ما در ناتو می‌گویند که نمی‌توانند روی ما حساب کنند. ما خود را در شرایطی با امنیت کمتری یافته ایم. جهان کمتر به ما اعتماد دارد.
وی از پوتین انتقاد کرد و گفت: پوتین برای سر سربازان ما در افغانستان پول تعیین کرده است. ناتو در آستانه ترک خوردن است. همچنین ما در آسیای دور در برابر چین منزوی‌تر شده ایم. ترامپ با اوباشی به مانند رهبر کره شمالی و پوتین رفاقت می‌کند. من فکر می‌کنم راهبردی منسجمی در سیاست خارجی نداشته ایم. ما نباید فقط با زور کار را پیش ببریم. ما باید الگو باشیم و به این شکل عمل کنیم.
بایدن خاطرنشان کرد: در نظر سنجی‌های بین المللی درباره میزان قابل اعتماد بودن سران جهان، پوتین و شی جلوتر از ترامپ هستند.
معاون رئیس جمهور پیشین آمریکا در پایان گفت: اگر انتخابات را ببازم، نشانه کم کاری من خواهد بود. اگر باختم، به دانشگاه در پنسیوانیا برخواهم گشت و درس خواهم داد.

طفره ترامپ از پاسخ به سئوالی درباره تست کرونا
رئیس‌جمهور آمریکا از پاسخ دادن به سئوالی درباره اینکه آیا در روز برگزاری مناظره اول تست کرونا داده یا خیر طفره رفت.

بعد از آنکه مجری چندین بار سوالش را تکرار کرد ترامپ گفت «احتمالاً» در روز برگزاری مناظره با جو بایدن تست کرونا داده اما به خاطر نمی‌آورد.
«کمیسیون مناظره‌های ریاست‌جمهوری» که متولی برگزاری مناظره‌ها میان نامزدها است از بایدن و ترامپ خواسته بود قبل از انجام مناظره اول تست کرونا بدهند. ترامپ دو روز بعد اعلام کرد که به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده است. 
نام شما

آدرس ايميل شما

نامه نوبخت برای اختصاص 120 میلیارد از اعتبار کرونا به دانشکده محل تدریس دختر حسن روحانی +  سند

نامه نوبخت برای اختصاص 120 میلیارد از اعتبار کرونا به دانشکده محل تدریس دختر حسن روحانی + سند

30 تیرماه نامه‌ای توسط نوبخت به امضا رسیده که در آن آمده، مبلغ 120 میلیارد تومان از محل ...
ناگفته‌های عادل از بی‌عدالتی‌‌ها به«نود»

ناگفته‌های عادل از بی‌عدالتی‌‌ها به«نود»

پس از يک سال و 7 ماه سکوت، بالاخره عادل فردوسي‌پور اشاره‌اي به پايان کارش در برنامه 90 ...
محمد امامی کیست و اتهامش چیست؟

محمد امامی کیست و اتهامش چیست؟

محمد امامی از تهیه کنندگان جوان و مشهور سینماست که در سال‌های اخیر نامش با فساد کلان ...
فایل های مرتبط