تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۰ تير ۱۴۰۳ ساعت ۲۳:۳۶
کد مطلب : ۴۷۸۰۸۶
یادداشت اختصاصی پزشکیان برای العربی الجدید:

برای گفتگوی سازنده با دنیای عرب آماده‌ام

۱
۰
یادداشت اختصاصی پزشکیان برای العربی الجدید: برای گفتگوی سازنده با دنیای عرب آماده‌ام
کبنا ؛مسعود پزشکیان رئیس جمهور منتخب ایران در یادداشتی اختصاصی برای روزنامه فرامنطقه‌ای «العربی الجدید»، ملت‌ها و دولت‌های عربی را مخاطب قرار داد و بر تلاش خود برای گفتگوی سازنده و تقویت همکاری‌های منطقه‌ای تأکید کرد.
به گزارش کبنا، متن کامل یادداشت اختصاصی مسعود پزشکیان برای «العربی الجدید» به شرح ذیل است:
اینک که با رأی ملت، عهده دار مسئولیت ریاست جمهوری اسلامی ایران شده‌ام در آغاز راه مایلم با برادران و خواهران و همسایگان خود در منطقه سخن بگویم، تا با یکدیگر در راه گفتگوی سازنده و تقویت همکاری و همبستگی میان ملت‌ها و دولت‌های منطقه گام بر داریم.
آموزه‌های جاودانه قرآن: "واعتصموا بحبل الله جمیعا ولا تفرقوا" و "تعاونوا علی البر والتقوی و لاتعاونوا علی الاثم و العدوان" و رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله: "الله الله فی جیرانکم‌" و امام علی علیه السلام "سل عن الجار قبل الدار"، اصول راهنمای ما است.
ما در جغرافیای واحدی زندگی می‌کنیم و برای رسیدن به حیات طیبه‌ای که آرمان اسلام و تمام ادیان آسمانی است، باید دست در دست یکدیگر دهیم و با اتکاء بر قدرت منطق به جای منطق قدرت، و استفاده از مؤلفه‌های قدرت ملی و در مقدمه آن‌ها پشتیبانی ملت‌های خود و نیرو‌های زنده امت اسلامی، ساختار منطقه قوی را پایه‌گذاری کنیم.
تا هنگامی که ما در منطقه به انسجام نرسیم و برای آینده روشن و بهره‌برداری درست از نعمت‌های خدادادی و موقعیت ژئوپلتیک استثنایی، همکاری نکرده، و زمینه رشد و توسعه عمومی منطقه را فراهم نکنیم طرح‌های جداگانه برای پیشرفت کشور‌های منطقه از موفقیت جدی برخوردار نخواهد شد‌.
گفتگوی عمیق، سازنده و هدفمند با هدف ایجاد انسجام منطقه‌ای و همکاری در زمینه‌های مختلف تنها راه‌گذار ما از چالش‌ها و تلاطم‌های موجود، و ایجاد ثبات و امنیت پایدار و بهره‌مندی مردم منطقه از مواهب و ثروت‌های خود است. اینجانب در آغاز کار خود برای محقق شدن این هدف و حرکت واقعی و جدی در مسیر همکاری، دست دوستی و برادری به سوی همه همسایگان و کشور‌های منطقه دراز می‌کنم.
ایران و همسایگان عرب و مسلمان در بسیاری از مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای دیدگاه و منافع مشترک دارند. همه ما با انحصار تصمیم‌گیری‌های جهانی توسط چند قدرت خاص مخالفیم. همه ما با تقسیم جهان و قطب‌بندی بر اساس منافع قدرت‌های بزرگ مخالفیم. همه ما خواستار پذیرش تنوع فرهنگی و رفع تبعیض و احترام نسبت به ارزش‌های دینی مسلمانان در جوامع دیگر و در نهاد‌های حقوقی و بین‌المللی هستیم. همه ما برای غلبه بر اسلام هراسی، مسئولیت و منافع مشترک داریم.
درمان زخم دیرینه اشغال فلسطین و حل آن مسأله همه ما است. جمهوری اسلامی ایران با احترام به‌ایستادگی اسطوره‌ای ملت و مقاومت فلسطین در غزه در برابر یورش وحشیانه رژیم صهیونیستی بر این باور است که برای ایجاد صلح و ثبات در منطقه، باید حق مقاومت همه جانبه ملت فلسطین برای ر‌هایی از اشغال و تأمین حقوق طبیعی و بدیهی خود به ویژه در زمینه استقلال و حق تعیین سرنوشت به رسمیت شناخته شده و با کمک به این ملت، به اشغال و تبعیض نژادی و کشتار جمعی و تروریسم دولتی رژیم اشغالگر صهیونیستی پایان داده شود.
تروریسم و افراط گرایی درد مشترک ماست و معالجه ریشه‌ای آن نیازمند همکاری است. رویارویی نظامی میان کشور‌های منطقه می‌بایست بر اساس حق و عدالت و حقوق مشروع ملت‌ها پایان یافته و بحران‌های داخلی از راه‌های مسالمت‌آمیز حل و فصل شود. ادامه بحران‌ها و تناقض‌های درون منطقه‌ای، تنها به سود رژیم اشغالگر اسرائیل و قدرت‌های بیگانه است.
ملت‌های منطقه سزاوار برخورداری از توسعه اقتصادی و رفاه اجتماعی هستند و دولت‌ها برای پیشرفت باید به یکدیگر کمک کنند. ایران آماده مشارکت در طرح‌های توسعه اقتصادی و توسعه زیرساخت‌های عمرانی و کریدور‌های مواصلاتی در کشور‌های همسایه بوده و متقابلا آمادگی دارد کشور‌های همسایه را در کریدور‌های شمال - جنوب و شرق - غرب در جغرافیای خود مشارکت دهد.
جمهوری اسلامی ایران قدرت همسایگان را قدرت خود می‌داند و معتقد است توانمندسازی همسایگان نباید به حساب یکدیگر باشد. اَبَر اولویت سیاست خارجی ایران گسترش همکاری‌ها با همسایگان است و دولت جدید خواهد کوشید با حفظ و ارتقاء رویکرد دولت فعلی در تحکیم روابط با کشور‌های همسایه، در صورت همکاری فعال و متقابل کشور‌های منطقه، روابط دوجانبه با آن‌ها را بر اساس احترام متقابل به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی یکدیگر ارتقاء دهد.
نام شما

آدرس ايميل شما

باوی
United Kingdom
شاید طرف مقابل آماده نباشه روبرو آماده باش خخخخ
چرا صدای هیچ نهاد ناظری در برابر نقش‌آفرینی دولتی‌ها به نفع یک نامزد خاص درنیامد؟

چرا صدای هیچ نهاد ناظری در برابر نقش‌آفرینی دولتی‌ها به نفع یک نامزد خاص درنیامد؟

تمام عزم دولتمردان شهید رییسی با بکارگیری رسانه‌ها و امکانات در اختیار خود، مصروف تلاش ...
ایران در دو راهی

ایران در دو راهی

با وجودیکه بخش اعظم اصولگرایان در دوره ریاست جمهوری روحانی مخالف برجام بودند، رئیسی اصولگرا ...
در بهشت زهرای تهران چه خبر است؟

در بهشت زهرای تهران چه خبر است؟

اگرچه برخی مسئولان تاکید دارند که قیمت قبر‌ها به ویژه در تهران نجومی نیست، اما بازار‌های ...
1