تاریخ انتشار
پنجشنبه ۲۱ تير ۱۴۰۳ ساعت ۰۹:۴۵
کد مطلب : ۴۷۸۰۷۸
کبنا گزارش می دهد؛

انقلاب نوسازی مدارس کهگیلویه و بویراحمد طی سه سال / شاخص های نوسازی چه می گویند؟ / آشتی خیرین مدرسه ساز با کهگیلویه و بویراحمد

۵
۲
انقلاب نوسازی مدارس کهگیلویه و بویراحمد طی سه سال / شاخص های نوسازی چه می گویند؟ / آشتی خیرین مدرسه ساز با کهگیلویه و بویراحمد
کبنا ؛
اداره کل نوسازی مدارس کهگیلویه و بویراحمد با حضور سید رضا حسینی نیک در دولت سیزدهم پیشرفت قابل توجهی در مدرسه‌سازی داشته که از آن با عنوان انقلاب مدرسه‌سازی نام می‌برند، کارکرد مثبت اداره کل نوسازی مدارس به حدی بوده که استان کهگیلویه و بویراحمد در بسیاری از شاخص ها جزو استان های برتر قرار گرفته است و حتی چند پروژه عمرانی استان نیز به این اداره کل سپرده شده است.
به گزارش کبنا نیوز، گفت و گویی در خصوص آخرین وضعیت پروژه های عمرانی اداره کل نوسازی مدارس استان کهگیلویه و بویراحمد با سیدرضا حسینی نیک مدیرکل این اداره انجام داده ایم که می خوانید:
وقتی گرایش خیرین به کهگیلویه و بویراحمد بسیار پایین بود
قبل از دولت سیزدهم و شروع سال ۱۴۰۱ اغلب پروژه‌های استان رهاشده بودند و گرایش خیرین به استان در پایین‌ترین سطح قرار داشت، اما با کمک خداوند و تلاش همکاران در دولت سیزدهم توانستیم تا مهر ۱۴۰۲، با جذب اعتباری بالغ بر ۸۰۰ میلیارد تومان تعداد ۲۰۳ فضای آموزشی، فرهنگی و ورزشی، ۷۰۰ کلاس درس تکمیل، تجهیز و تحویل آموزش و پرورش داده شود.

بازگشت خیرین به استان
اتفاق بی‌سابقه‌ای در تکمیل فضا‌ها و رضایتمندی خیرین ایجاد شد، پروژه‌های خیرسازی داشتیم که از سنوات قبل ر‌ها شده و خیر از این وضعیت ناامید شده بود، که در این مدت پروژه‌ها به سرانجام رسید و در حال حاضر در بالاترین سطح رضایتمندی خیرین در سطح کشور قرار داریم. در جشنواره خیرین مدرسه ساز که ۲۵ آبان ماه در یاسوج برگزار شد مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان تعهد داده و انجام شد. همینطور در جشنواره خیرین مدرسه ساز استان کهگیلویه و بویراحمد که سوم تیرماه در تهران برگزار شد، خیرین عزیز مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان تقبل کردند و پیش‌بینی می‌کنیم که بتوانیم بالغ بر این اعتبار تا سال آینده از خیرین جذب کنیم.
رتبه اول کشوری از نظر برچیدن مدارس کانکسی
در سفر ریاست جمهوری دستور داده شد که مدارس کانکسی برچیده شوند، و امروز اعلام می‌کنیم تمام مدارس کانکسی اعم از کانکس‌های بدون معارض و دارای معارض تا مهر ۱۴۰۳ تماماً جمع می‌شوند، حتی مدارس کانکسی تعداد ۷ و ۸ نفر را هم جمع کرده‌ایم. در سطح کشور رتبه اول را از نظر جمع کردن مدارس کانکسی داریم، اعتباری بالغ بر ۸۰ میلیارد تومان در این خصوص هزینه داشتیم.
درخصوص طرح شهید پناهی، و ساخت مدارس جایگزین مدارس کانکسی استان پایلوت کشوری هستیم، و با کمک خیر ملی آقای حاج اکبر ابراهیمی، خیرین حقیقی و حقوقی، مثل مؤسسه قلمچی، مؤسسه خانم گیتی نژاد و دیگر خیرین، ۹۳ مدرسه کانکسی در یک سال گذشته برچیده شد.
انقلاب طرح شهید سلیمانی در اجرای بیش از 90 چمن مصنوعی
درخصوص فضای ورزشی و چمن مصنوعی مدارس بالغ بر ۳۰ هزار متر مربع به فضا‌های ورزشی استان اضافه کردیم که در نوع خود بی‌سابقه بوده است. قبل از اجرای طرح شهید سلیمانی کمتر از ۵ چمن مصنوعی در مدارس استان وجود داشت، الان بیش از ۱۰۰ چمن مصنوعی ایجاد شده است.
مهر ۱۴۰۳ هیچ گونه کمبود تجهیزات آموزشی نخواهیم داشت
در بحث تجهیزات مدارس در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان تجهیزات هنرستانی، کمک آموزشی، خوابگاهی، گرمایشی و سرمایشی خرید کرده و در اختیار آموزش و پرورش قرار داده شده است. سه انبار تجهیزات در اختیار ما است و در مهر ۱۴۰۳ هیچ گونه کمبودی از نظر تجهیزات آموزشی نخواهیم داشت.

در تعمیر سرویس‌های بهداشتی جزو استان های آخر بودیم!
در خصوص تعمیر سرویس‌های بهداشتی جزء استان‌های آخر بوده‌ایم، که طی این دو سال ۱۸۰ چشمه سرویس احداث شد و ۳۵۰ چشمه تعمیراتی داشتیم، ۳۰ میلیارد تومان در بحث سرویس‌های بهداشتی هزینه کردیم که اتفاق نادری بود و این روند ادامه خواهد داشت.
با توجه به اهمیت تفکیک مدارس، این پیش‌بینی را کرده‌ایم که در سال ۱۴۰۳ استان را از بحث مدارس مختلط خارج کنیم.
اجرای بالغ بر ۳۵۰ هزار متر مربع ایزوگام و آسفالت
با توجه به قدمت بالای مدارس استان بالغ بر ۳۵۰ هزار متر مربع ایزوگام و آسفالت در استان کار کرده‌ایم که بالغ بر ۳۵ میلیارد تومان هزینه کرد داشته است. در بحث تعمیرات مدارس بالغ بر ۴۹۳ کلاس درس و ۹ میلیارد تومان در تمام مدارس استان تعمیرات داشتیم. آسفالت مدارس راستی آزمایی می‌شوند، و آن‌ها را به‌روز می‌کنیم.
شاداب سازی مدارس با همکاری 100 گروه جهادی
در طرح شهید عجمیان ۷۰۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ و ۱۴ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۲ اعتبار تخصیص داده شد، که در بحث رنگ‌امیزی، شاداب‌سازی مدارس، تعمیرات سیستم برق قبل از شهریورماه شروع و با کمک بسیج سازندگی و اداره آموزش و پرورش تا قبل از شروع مهرماه تکمیل می‌شود.
درخصوص شاداب‌سازی مدارس طی دو هفته آینده رخداد مهمی را در سطح کشور شاهد خواهیم بود، استان کهگیلویه و بویراحمد میزبان ۱۰۰ گروه جهادی و بالغ بر ۱۰۰۰ نفر در استان است، با شناسایی که انجام شده، ۲۰۰ مدرسه پایلوت کاری هستند، ۱۰ میلیارد تومان تجهیزات رنگ و متعلقات و لوازم جوش و ابزار تعمیرات را خرید کرده‌ایم که بتوانیم میزبان این هزار نفر باشیم و قطعاً شاداب‌سازی مدارس اثر خوبی بر روی مدارس خواهد داشت. این یک نوع کار خیری است که به مشارکت ما و گروه‌های جهادی مرتبط هست، شاید برای اولین بار است که گروه‌های جهادی در داخل استان با نوسازی مدارس همکاری می‌کنند، مدرسه شاد براورد یک میلیارد و نیم هزینه دارد و ما با گروه‌های جهادی با هزینه‌های خیلی کمتری و با بهترین کیفیت این کار را انجام می‌دهیم. از همه گروه‌های جهادی استقبال می‌کنیم که برای کار و تلاش به استان ما بیایند.
امیدواریم خیرین تندرست باشند و هیچ دانش‌آموزی در هیچ جای دنیا و استان مابخاطر نداشتن فضای آموزشی و نداشتن زیرساخت‌های آموزشی از درس محروم نشوند.
استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی مدارس
در بحث استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی مدارس در طرح شهید عرب ۳۰۸ مدرسه و ۵۸۰ کلاس درس را استانداردسازی کردیم، تعمیرات ۶۴۵ مدرسه و ۱۴۳۵ کلاس درس انجام گرفت.

نوسازی مدارس با کدام خیرین کار کرده است؟
مهمترین کاری که داریم فعالیت ما با خیرین است، از تمام خیرین از جمله مهندس گوهرگانی رئیس هیئت مدیره مجمع خیرین مدرسه ساز، مهندس نیک اقبال مدیرعامل مجمع خیرین مدرسه ساز تشکر و قدردانی می‌کنیم، اتفاقات نادری در دو سال گذشته انجام گرفت و توانستیم دو جشنواره با شکوه در تهران و یاسوج برگزار کنیم، فعالیت‌هایی که داشتیم باعث شد خیرینی که در سنوات گذشته قطع رابطه کرده بودند، دوباره به پروژه‌های این استان برگردند، توانستیم در جشنواره تهران ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار از سوی خیرین جذب کنیم. آقای موندنی پور یکی از این خیرین در تراز ملی هست که ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار تقبل کرده و قرار هست در روستای نره گاه یک مجتمع خوابگاهی دخترانه بسازد، آرزوی سلامتی برای‌ایشان و همه خیرین عزیز داریم.
از جمله خیرینی که در این دو ساله با ما کار کردند، آقای دکتر خلقی پور به عنوان خیر معلم، آقای دکتر افتخاری که به نام همسر مرحومشان فعالیت دارند، آقای موسوی، خانواده پیمان در چرام، آقای مهندس نظری در باشت، در هر حال توانستیم با کمک خیرین و اعتبارات تخصیصی اتفاقات خوبی را رقم بزنیم و برای مهر ۱۴۰۳ تصمیم داریم ۵۱ فضای آموزشی و ورزشی و فرهنگی با اعتبار ۴۰۰ میلیارد تومان تحویل همکاران در آموزش و پرورش بدهیم.
هدفگذاری ۵۱ پروژه برای مهر 1403
بالغ بر ۷۳ پروژه فعال در سطح استان داریم که از این تعداد ۵۱ پروژه را برای مهر ۱۴۰۳ هدفگذاری کرده‌ایم. اغلب این پروژه‌ها در جا‌هایی هست که مشکل وجود داشته است. چند مجتمع مثل هنرستان مارگون، اردوگاه سی سخت، کمک به فضا‌های نیمه تمام، جمع‌آوری مدارس سنگی، کمک به دارالقرآن‌ها مصوب و برنامه‌ریزی شده که در برج ۵ بتوانیم کلنگ زنی و کار را شروع کنیم.
تا ۱۴۰۴ و ۱۴۰۵، مدارس بویراحمد از تراکم دانش آموز خارج می شود
اجرای طرح کوتاه مدت و بلندمدت در بویراحمد

درخصوص شهر یاسوج که بحرانی‌ترین شهرستان ما هست دو دیدگاه کوتاه مدت و بلندمدت داریم. اول آنکه در مجاورت مدارس غیرتخریبی و پرتراکم، مدارس ۴ کلاسه تعریف کنیم که بتوانیم تراکم کلاس‌های مدرسه را پایین بیاوریم و در بلندمدت پیشنهاد دادیم ۱۲ مجتمع بزرگ مقیاس جایگزین مدارس سنگی شود، که با کمک استاندار محترم دکتر احمدزاده و دکتر شاهینی هزار میلیارد تومان برای فصل آموزش مصوب شد، تمام مدارس نیمه کاره را در مصوبات سفر آورده‌ایم.
برنامه کوتاه مدت احداث مدارس کوچک مقیاس در کنار مدارس پرتراکم به نتیجه رسیده است، در مهدیه اکبرآباد، مزدک، مادوان احداث این مدارس را شروع کرده‌ایم که تا ماه آینده تکمیل و در اختیار آموزش و پرورش قرار می‌گیرد. با تعریف پروژه‌های بزرگ مقیاس تا سال ۱۴۰۴ و ۱۴۰۵، مدارس شهرستان بویراحمد را از تراکم ۴۰ و ۵۰ نفر دانش‌آموز در کلاس‌های درس خارج می‌کنیم.

دره صالحی سپیدار پس از سالها صاحب مدرسه می شود
اتفاق خوب دیگر در سال ۱۴۰۳ این بود که مؤسسه مهر گیتی با مدیرعاملی خانم گیتی نژاد بیشترین حجم مدرسه خیری را به استان دادند، دره صالحی سپیدار روستایی است که مدرسه نداشت و دانش‌آموزان در منازل مسکونی درس می‌خواندند. ما قول دادیم دو ماهه مدرسه را بسازیم و تکمیل و تجهیز کنیم و مهر ۱۴۰۳ مدرسه تکمیل است و دانش‌آموزان مشکلی نخواهند داشت.
مدرسه دیگر در سرتنگ بیدک باشت، چنگلوا کهگیلویه، آب الوان بهمئی، میان لوداب لوداب، ۵ مدرسه در ۱۴۰۳ تقبل کردیم که تا مهرماه به بهره‌برداری برسد و تحویل داده شود.
افتتاح اولین خوابگاه دانش‌آموزی دیشموک تا مهرماه
یکی از پروژه‌های شاخص در دست اجرا خوابگاه دیشموک است که به عنوان اولین خوابگاه دانش‌آموزی این شهر است، پروژه از سنوات قبل شروع شده و در فوندانسیون ر‌ها شده بود، که با همکاری مؤسسه مهر گیتی و بنیاد برکت تا نیمه اول شهریورماه خوابگاهی در خور شأن دانش‌آموزان منطقه، با امکانات و تجهیزات کامل تکمیل و در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهیم.
تکمیل سه پروژه بزرگ مقیاس در گچساران
در گچساران سه پروژه بزرگ مقیاس داریم، ۲ مدرسه ۹ کلاسه و یک پروژه فرهنگی هنری که سال ۱۳۹۸ شروع شده و ر‌ها شده بود و قول دادیم تا مهرماه ۱۴۰۳ بتوانیم این پروژه‌های بزرگ مقیاس را تکمیل کنیم.
درخصوص هوشمندسازی جزء مدارس کم برخوردار بودیم
درخصوص هوشمندسازی جزء مدارس کم برخوردار بودیم، با توجه به پیشرفتی که روزانه در دنیا وجود دارد و دانش‌آموزان باید بتوانند با نیاز‌های روز همگام باشند، ۵۰۰ کلاس درس با بنیاد قلمچی مکاتبه شد و ۱۱۰ کلاس مجهز به پروژکتور و لپتاپ شد. با مؤسسه مهر گیتی ۲۰۰ کلاس درس را امضا کرده‌ایم، ۵۰ لپتاپ آماده است که ارسال می‌شود.
در فاز دوم کار، بنیاد قلمچی ۱۰۰ کامپیوتر خریداری کرده‌ایم، بنیاد قلمچی نیز ۱۰۰ پروژکتور آماده می‌کند و ان شاء الله در مهر ۱۴۰۳ با توجه به تأمین و تجهیز دغدغه‌ای نسبت به این موضوع نداشته باشیم.
توقع داریم آقای تاجگردون و دیگر نمایندگان در تخصیص اعتبارات کمک کنند
سه سالن ورزشی مهرماه ۱۴۰۳ به چرخه آموزش و پررش اضافه می‌شود و دانش‌آموزان می‌توانند از این فضا استفاده کنند. دو سالن آمفی تئاتر ۷۰۰ نفره در کهگیلویه و ۵۰۰ نفره در باشت شروع کرده‌ایم، توقع داریم نمایندگان عزیز، بخصوص جناب آقای تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس که افتخاری برای همه هم استانی‌ها هستند، پروژه‌ها را بصورت استانی ببینند و کمک کنند، در شهرستان حوزه انتخابیه‌شان نیز به پروژه‌های عمرانی توجه دارند، ‌ایشان حساسیت خاصی روی اعتبارات دارند. ان شاء الله کمک کنند و پروژه‌هایی که از سنوات قبل ر‌ها شده، عملیات اجرایی‌شان شروع شود و پروژه نیمه کاره نداشته باشیم.
شائبه‌هایی هست و گفته می‌شود میزان اعتباری که در جشنواره خیرین مدرسه ساز یاسوج اعلام شد تعلق نگرفته، این درست است؟
در جشنواره 25 آبان 1402 چه خبر بود؟
همه اعتبارات تخصیص یافته است، در یاسوج جشنواره باشکوهی در ۲۵ آبان ماه برگزار کردیم، جشنواره شاخصی بود که از دفتر وزیر و دفتر رئیس سازمان تقدیر و تشکر برای مسئولان استان ارسال کردند، ثمره این جشنواره اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار بود. بالغ بر ۱۵ میلیارد تومان و ۱۳ مدرسه را شرکت عزام پذیرفت، حاج اکبر ابراهیمی با اعتبار ۱۰ میلیارد تومان ۲۵ مدرسه تکمیلی و حدود ۷ میلیارد تومان ۹ مدرسه تمام خیری تقبل کردند، خانم گیتی نژاد بالغ بر ۲۰ میلیارد تومان، آقای حاج قلمچی بالغ بر ۱۲ میلیارد تومان و بیشتر از این رقم قبول کرده است. بنیاد برکت ۳ میلیارد تومان، آقای میرناطقی ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان تقبل کرد. خانم مطهری از مهر گیتی ۵ میلیارد تومان دو مدرسه در دهدشت و باشت و ۶ میلیارد تومان برای خوابگاه دیشموک تقبل کرده است که این‌ها بخشی از اعتبارات هستند.

کدام خیرین مدرسه ساز به استان می آیند؟
برای تجلیل از خیرین همایش باشکوهی ۸ تیرماه در سالن دانشگاه تهران برگزار کردیم، که با سیلی از جمعیت و خیرین اتفاق افتاد و استقبال خیلی خوبی داشتیم. بالغ بر ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار قول داده شد، آقای موندنی پور یکی از خیرین ۱۰۰ میلیارد تومان، آقای قلمچی ۳۰ مدرسه تمام خیری تقبل کرد، آقای میرناطقی دوباره تقبل کردند که به استان بیایند، مؤسسه پیشگامان جمشید، مؤسسه موج مهربانی، مؤسسه مهرآفرین و همه خیرین دوباره درخواست دادند که بیایند و مدرسه بسازند. آقای مصلی نژاد دوباره قول داده که به استان بیایند و تا یک سال آینده بالغ بر ۳۰۰ میلیارد تومان هزینه خواهد شد. همین امروز ۳۰ مدرسه ۳ کلاسه به مؤسسه قلمچی معرفی کردیم و توافقات اولیه آن انجام شده است، ما و مجمع و مدیرعامل پیگیر هستیم که اجازه ندهیم دانش‌آموزان ما در مدارس قدیمی و سنگی و غیراستاندارد درس بخوانند.
پروژه اعتبارات مسئولیت‌های اجتماعی نفت
در پروژه اعتبارات مسئولیت‌های اجتماعی نفت مصوبات دور اول و دور دوم سفر را داریم، پروژه‌هایی که متعلق به نوسازی مدارس نیست ولی به ما سپرده شده است، مثل تکمیل گلزار شهدا، شهدای گمنام، تکمیل و تجهیز ۵۰ امام‌زاده استان، احداث زائرسرای استان در مشهد مقدس، بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار دارد و تا امروز ۲۰ میلیارد تومان قرارداد بسته‌ایم، تا سه ماه آینده اسکلت ۹ طبقه‌ای که بالغ بر ۵ هزار و ۵۰۰ متر مربع زیربنا دارد شروع می‌کنیم، برای مردمی که آرزو دارند به پابوسی امام هشتم بروند، ان شاء الله دعاگوی کسانی باشند که در این پروژه تلاش کردند، تخصیص اعتبار دادند و مجری هستند.
در شلمچه برای اربعین سیدالشهدا (ع) از کانال نوسازی مدارس هزینه می‌شود، برای ساخت مقبره شهید گمنام استانداری از سنتی کاران اصفهان دعوت کرده‌ایم، ان شاء الله مقبره ماندگاری تحویل دهیم و شهیدان شفاعت همه ملت ایران و ما خدمت‌گزاران مردم باشند.
 
نام شما

آدرس ايميل شما

دانیال
Iran, Islamic Republic of
یک سال دیگه همین آقا می‌گوید:
قبل از دولت چهاردهم هیچ نبود
قبل از دولت چهاردهم همه چی خراب و به هم ریخته بود

به لطف خدا و دولتمردان دولت چهاردهم همه چی درست شد....!!!!!

چون همین فرد در همین پست میماند!!!!!!!!!
تقی معمولی
Iran, Islamic Republic of
ای کاش بجای این همه حرف و ارایه گزارش کسی پیدا میشد و عملکردها را به صورت واقعی بررسی میکرد .قطعا کارهایی شده ولی نه به این شکلی که بیان شده .مگه میشه عملکرد همه قبلیا را نادیده بگیریم و بگیم فقط خودمان کار کردیم .یقینا منصفانه نیست .......
جناب مدارسی را که قبلا افتتاح شده بود شما دوباره برای سند سازی و تبلیغات افتتاح کردید این همه فرا فکنی و نادیده گرفتن خدمات دولت های گذشته تا کی باید ادامه داشته باشد خدمات دولت های گذشته به نفع این دولت و خرابی های و ندانم کاری های و گرانی و تورم و بیچارگی مردم که در این دولت بر مردم تحمیل شد به دولت های قبل برمی‌گردد تا کی فرافکنی مردم خیلی از شماها عاقل تر و به مسائل آگاه ترند شما از سر ترس و استیصال می گویید ولی مردم حقیقت را خود می‌دانند و خوب می فهمند و خوب بیان می کنند
احسان
Iran, Islamic Republic of
گود بای پارتی حسینی.
Iran, Islamic Republic of
چطور این همه اعتبار به قول خودتان آوردید و دارید ولی طلب پیمانکاران را نمی دهید فکر کنم طلب پیمانکاران را بدهید بهتر از مدرسه ساختن است پیمانکاری که کار میکند والان نزدیک به سه سال است کار تحویل شده هنوز پول نگرفته این حرف ها وتمجید از خود تا کی تموم میشه
چرا صدای هیچ نهاد ناظری در برابر نقش‌آفرینی دولتی‌ها به نفع یک نامزد خاص درنیامد؟

چرا صدای هیچ نهاد ناظری در برابر نقش‌آفرینی دولتی‌ها به نفع یک نامزد خاص درنیامد؟

تمام عزم دولتمردان شهید رییسی با بکارگیری رسانه‌ها و امکانات در اختیار خود، مصروف تلاش ...
ایران در دو راهی

ایران در دو راهی

با وجودیکه بخش اعظم اصولگرایان در دوره ریاست جمهوری روحانی مخالف برجام بودند، رئیسی اصولگرا ...
در بهشت زهرای تهران چه خبر است؟

در بهشت زهرای تهران چه خبر است؟

اگرچه برخی مسئولان تاکید دارند که قیمت قبر‌ها به ویژه در تهران نجومی نیست، اما بازار‌های ...
1